Nyt on hyvä muistaa että on kyse kahdesta täysin erilaisesta valtiosta. Iran on vielä isompi meemi sotilaallisesti kuin Venäjä. Irak oli näennäisesti vahvin sotilasvalta lähi-idässä ja jenkit pieras sinnepäin niin se korttikasa luhistui.
Tuon muistamisen lisäksi kannattaisi myös opetella vähän lisää historiaa:
Irak oli näennäisesti vahvin sotilasvalta lähi-idässä ja Iran puolustautui onnistuneesti sen hyökkäykseltä kahdeksan vuoden kestäneen sodan ajan
Sen lisäksi Iranilla on oikeasti suurempi riski kansannousuun jos tilanne kärjistyisi "länsimaat" vs Iran sodaksi.
Tämä on se hyvä argumentti.
Typerin asia mikä lännessä voitaisiin tehdä olisi hyökätä Iranin armeijaa vastaan.
Kaikki lännen vastaiskut pitää selvästi tähdätä Iranin vallankumouskaartia vastaan. Ja niiden pitää olla tarpeeksi tarkkoja ja vahvoja, että Iranin armeija kokee, että jos se aloittaa sisällissodan, länsi on sen tukena vallankumouskaartia vastaan.
Ja sitten jos se sisällissota alkaa, lännen pitää oikeasti tukea sitä Iranin armeijaa sitä vallankumouskaartia vastaan ja varmistaa se armeijan voitto.
Venäjällä kansa on 100% Putinin takana
Ei todellakaan ole. Venäläinen mentaliteetti on sellainen, että siellä ihannoidaan vahvaa johtajaa tismalleen niin kauan kuin se johtaja on vallassa, mutta hyvin suuri osa porukasta salassa toivoo asioihin muutosta, vaikkei sitä sano ääneen eikä uskalla itse tehdä mitään (koska minkään tekeminen johtaisi ongelmiin). Toki siellä on myös paljon aivopestyjä idiootteja, mutta niiden osuus ei ole lähelläkään 100%ia.
. Ja vaikka mitä halutaan täällä ajatella niin silti sotilasmahti.
Tämä menee vähän olkiukkoilun puolelle. Suomikin on tykistöineen sotilasmahti, ja muutaman vuoden päästä myös ilmavoimineen.
Toki jos jenkit haluaisi niin ne voisi päivässä tuoda rauhan Ukrainaan mutta politiikka ja sotateollisuus.
"sotateollisuuden" mainitsemisessa tässä ei ole mitään järkeä. Se on ihan puhdasta salaliittohörhöilyä.