Usko (Jeesus Kristus ynnä muut)

Totta kai jumala-olio on luonut synnin. Muutenhan se ei olisi luonut kaikkea maailmassa ja pitäisi ihmetellä mistä synti sitten tulee.

Höpö höpö. Jumala on luonut kaiken kivan, mutta kaikki ikävä on vaan tulla tupsahtanut tai ihmisen aiheuttamaa.
 
Minusta elämä on peli mihin pitää suhtautua sen sääntöjen mukaisesti. Säännöt voi kaivaa mistä tahansa ja kyse on omasta uskosta, että uskooko tähän vai mihinkä? Huomatkaa ero käsitteiden usko ja uskonto välillä. Uskonto on lainsäädännön hyväksymä yhteisö, missä ajatellaan ja harjoitetaan jotakin, mutta usko on erikseen. Minulle usko ja uskonto ovat kaksi eri asiaa myös kristillisyydestä puhuttaessa. Kristinusko pohjaa kyllä Raamattuun, mutta Raamattu taas tuli paljon ennen kristinuskoa ja Raamattu itse puhuu vain uskosta, ei uskonnosta.

Tärkeintä elämässä on ottaa rennosti ja haluta löytää usko. Ihmisellä on sisään rakennettu pakko uskoa johonkin ja kukaan tuskin tuomitsee sitä mihin kukin uskoo, mutta ilman halua uskoa tai löytää, oli se sitten totuus tai vääryys, ei voi löytää eikä uskoa. On etsittävä että löytää ja on janottava viisautta että sen myös saa. Mikään ei tule itsestään, mutta halutessaan kaikki kyllä selviää ja tulee, vieläpä ajallaan. Minulle kuten monelle muullekin kristillinen sanoma on sanoma pelastuksesta, mikä on luvattu ja pysyvä, kunhan ei laita poikki teloin elämän pelisääntöjen kanssa, mitkä on asetettu ja esitetty selvästi meille kaikille.

Huomatkaa että lahkot ja moni kristinuskoinen voi uskoa mihin tahansa, joten älkää katsoko asioita jonkin lahkon tai julistuksen lävitse, niin kuin ei Jumalakaan katso henkilöön, vaan ottakaa jokainen ihminen vastaan omanaan, kohdellen ketä tahansa niin kuin tahtoisitte itseännekin kohdeltavan (pätee myös tämän palstan käytössääntöihin).
 
Ihmisellä on sisään rakennettu pakko uskoa johonkin
Onko tällaisesta tehty jotain tutkimuksia tms? Lähdettä?

Yhä useampi ihminen tuntuu ainakin kehittyneissä ja sivistyneissä maissa jättävän uskon kokonaan, joten en itse puhuisi mihkäänlaisesta tarpeesta tai pakosta.
 
Sinun mielestäsi, minun mielestäni usko on yksi turhimmista asioista.




Ei ole, osa tarvitsee jotain korkeampaa voimaa pärjätäkseen, läheskään kaikki ei.
Ja minä kyllä tuomisten jos se mihin uskotaan on typerää ja haitallista, esim. jos joku uskoo että uhraamalla lapsia hänen jumalalleen maailma pelastuu ja hän toimii näin, tuomitsen heti.
Maassa on aina armeija. Se on joko oma tai vieras.
Kristinuskon aseman heiketessä itämaiset uskonnot ja jopa homeopatia ovat saaneet jalan siaa. Myös kaikenmaailman enkelihoidot ja enkeliterapiat ovat yleistyneet. myös joistakin harmittomalta kuulostava vyöhyketerapia kuuluu samaan sarjaan, silläkään ei ole mitään tekemistä lääketieteen kanssa.
Roomalaiskirjeen 1. luvun ajatusta lainaten ihmiset ovat alkaneet palvoa luotua luojana.
 
Meillä on sisäärakennettu tarve olla selvillä asioista. Tutkitaan ja testaillaan ja siinä samalla kehitys menee eteenpäin kun tutkimus ja testailu tuotaa tulosta.
Sitten kun on tilanne että sitä selvyyttä ei löydy niin monelle on parempi uskoa edes johonkin selitykseen kuin vain todeta että tätä asiaa emme vain vielä tiedä.
Siksihän suuri osa asioista joiden alkuperä on ollut pimennossa on aina laitettu jonkun jumalan piikkiin. Ukkonen, tulivuoren purkaukset jne. jne. ennenkuin tiesimme mistä nämä asiat johtuvat, ne selitettiin yliluonnollisella ja
moni oli valmis näihin selityksiin tyytymään. Onneksi on myös niitä jotka eivät tyytyneet ja nyt tiedämme sen mikä oikeasti nuokin ilmiöt aiheuttaa.
Kristiinusko ei sulje pois luonnonlakeja. Luonnonlait eivät sulje pois sitä etteikö Jumala voisi puuttua normaaliin syy-seuraus-suhteeseen.
 
Jumala tuli ihmiseksi, teki ihmeitä ja tunnustekoja ympäri Juudeaa, ristiinnaulittiin ja nousi kuolleista.Ilmestyi useaan otteeseen suurelle joukolle ihmisiä ja ennen taivaaseen astumistaan lähetti seuraajansa viemään ilosanomaa, joka vahvistettiin ihmeillä ja merkeillä.

Silminäkijä todistukset kirjattiin niin 3v kestäneestä julistuskaudesta ja sitä seuranneesta ilosanoman levityksestä. Sanoma kulkee ja on muuttanut lukemattomien ihmisten elämän.

Se julkinen esittäytyminen, jota monet perään kuuluttavat ajatuksella "uskon kun näen", ei tule toteutumaan. Se tapahtui jo 2000v sitten ja oli tapahtumana kertalaatuinen. Se ei tule muuttumaan, vaikka kaikki ihmiset sitä huutaen vaatisivat.
Maailmankaikkeuden Luojalla on luonnollisesti vapaat kädet luomansa suhteen ja Hän päätti ilmoittaa aikomuksensa ja paljastaa olemuksensa tomusta kokoamalleen rakkauden kohteelleen.

Vastaus kysymykseesi annetaan vain sydämen hiljaisuudessa. Ei kiertueita, kampanjointia tai stand up keikkoja, vain vaimea kutsu kun Hänelle sopii ja aina henkilökohtaisesti.

Mutta. Kun kutsu löytää otollisen maaperän, on seuraus usein niin ylitsevuotava, että uskoon tullut alkaa jakamaan löytämäänsä rohkeasti vähintään lähipiiriin, toisinaan ympäri planeettaa.
Silmät avautuvat ja uusi evankeliumi saa alkunsa. Näitä evankeliumeja on lukematon määrä.

Luukas 16 ilmaisee ihmisen sydämen kovuuden ja syyn miksi Jumala päätyi käyttämän sanaa:"Jos he eivät kuule Moosesta ja profeettoja, niin eivät he usko, vaikka joku kuolleistakin nousisi ylös". Vaikka Herra ilmestyisi niin ihmiset keksisivät jonkin "tieteellisen selityksen" tapahtuneelle ja selittäisivät tapahtuneen pois (silmistä, pois mielestä).

Uskoon tullessa saa sydämeen "Jumalan rauhan" olotilan, jota ei voi selittää. Se on jotain aivan muuta kuin aiemmat olotilat/rauhan kokemukset/olotilat.
Kun tämä rauha on sydämessä tietää olevansa oikealla polulla. Jos liha alkaa viedä Hengen sijaan tämä rauha katoaa. Sama pätee sanan luvun/saarnojen kuuntelun jne kanssa, rauhattomuus ilmaisee diipadaapan.

Edelleen tässäkin pätee henkilökohtaisuuden periaate, kun kyse on kuitenkin suhteesta lapsen ja Isän välillä. Nämä ovat perheen sisäisia asioita ;)

Pelkkää saarnaamista. Ei todisteita ja pelkkiä väitteitä.
 
Evankeliumit on kirjoitettu saman tyylisesti kuin muutkin tuon ajan elämänkerrat.
Mihin katosi Jeesuksen ruumis haudasta ristiinnaulitsemisen jälkeen? Jos Jeesus ei olisi nousut kuolleista juutalaiset olisivat voineet sanoa että ei Jeesus ole noussut kuolleista ja kaiken lisäksi mikä sai Jeesuksen kuoleman musertamat opetus lapset julistamaan henkensä uhalla Jeesuksen ylösnousemusta?
Eli jos väitetään että Jeesus ei olisi noussut kuolleista tulee paljon kysymyksiä joihin ei ole uskottavaa selitystä.
 
LOL.
Mikä saa muslimin räjäyttämään itsensä jos Allah ei ole se oikea jumala ?
Tai mikä saa about 50 ihmistä tekemään joukko itsemurhan kun uskoo että tulee ufo jonka kyytiin he pääsevät jos tappavat itsensä.
jne. jne.
Ihmiset tekevät mitä ihmeellisimpiä asioita kun uskovat johonkin oikein kovasti. Tämä ei kuitenkaan ole mikään todiste asian todenperäisyydestä.
Tämän nyt pitäisi olla ihan perusasioita kun puhutaan todisteista.
Kyllä mutta näytä minulle ihminen joka on valmis kuolemaan sellaisen asian puolesta jonka tietävät olevan valhetta. Opetuslapset olivat surun murtamia Jeesuksen kuolemasta. Mikä sai opetuslapset vakuuttumaan siitä että Jeesus oli noussut kuolleista. Mikä sai Jaakobin, Jeesuksen veljen vakuuttumaan Jeesuksen ylösnousemuksesta? Jaakob ei ollut osa opetuslapsia hän alkoi seurata Jeesusta vasta tämän kuoleman jälkeen.
Miten olisi vaikka sellainen skenario että opetuslapset uskoivat että jesse oli vapahtaja ja heidän oli keksittävä jotain koska jesse tapettiin.
"Hei, ei sitä tapettukaan, se nousi kuolleista".
opetuslapset eivät ymmärtäneet Jeesuksen maanpäällistä tehtävää kunnolla. He luulivat että Jeesus ajaisi roomalaiset hiiteen ja perustaisi juutalaisen valtion.
Juutalaisuudessa uskottiin yleiseen ylösnousemukseen. Yksittäisen henkilön ylösnousemus ei sovi sen ajan juutalaisuudenbuskonnollisiin käsityksiin.
Ei siis ole järkevää väittää että he olisivat keksineet ylösnousemuksen päästään ja olleet valmiita kuolemaan sen vuoksi.
Joku kävi pöllimässä sen, tai koko tarina on keksitty. Mitään hautaa ei ollut vaan jesse heitettiin joukkohautaan muiden rumihien sekaan.
Tai rumis ei kadonnut haudasta, niin vain väitettiin jotta voitaisiin jatkaa jessen luomaa kulttia.
Mahdollisuuksia on vaikka huru mycket.
Jo varhaisimmat kristyt uskoivat Jeesuksen hautaamiseen. Jos jeesus olisi Heitetty joukkohautaan niin Juutalaiset olisivat huomauttaneet tästä. Alunperin juutalaiset väittivät opetuslasten varastaneen ruumiin, mikä osoittaa että Jeesus oli haudattu paikkaan josta tiedetään löytää ruumis. Mutta kuten sanoin aiemmin kukaan ei kuole sellaisen asian vuoksi jonka tietää valheena, ja opetuslapsilla ei ollut motiivia viedä ruumista
Absurdi väite. Jos väitetään että joku nousee kuolleista niin silloin kyllä syntyy huomattavasti enemmän kysymyksiä joihin ei ole uskottavaa selitystä koska kukaan ei ole todistettavasti koskaan
noussut kuolleista ja kaikki mitä tiedämme esim. biologiasta sotii tuollaista väitettä vastaan.
En väittänyt että hän olisi luonnollisesti noussut kuolleista tämä oli ihme.
Ihmisiä joiden on luultu kuolleen on kyllä saatu elvytettyä takaisin henkiin, mutta silloin he eivät ole olleet kuolleita, heidän on luultu olevan kuolleita.
Se on ainakin varmaa että Jeesus kuoli ristillä.
Summa summarum, raamatun kertomukset eivät ole todiste mistään, niihin on turha vedota. Kyse on ympyrästä -->Raamattu on jumalan sanaa --> koska raamattu on jumalan sanaa, jumala on totta. Et voi todistaa sitä mitä vaaditaan todistettavaksi sillä mitä vaaditaan toistettavaksi.
Muuten kaikki jumalat joista on jotain kirjoitettu olisivat yhtä lailla totta samoin perustein.
Kyse ei ole kehäpäättelystä. Kyse on enemmän siitä että epäilijät eivät halua uskoanäitä tosiasioita. Moni kokee sen loukkauksena että ei pysty itse pelastamaan itseään. Armon varaan heittäytyminen ei ole aina helppoa ja Jumalan laki kun osoittaa että ei olekkaan hyvä vaan syntinen moni hylkää lain loukkauksena.
 
Kyse on enemmän siitä että epäilijät eivät halua uskoanäitä tosiasioita.

Kyllä se on sama case ET:n kanssa, että minä uskon vasta kun näen. Ja sittenkin saatan epäillä. "Tosiasioita" nämä ovat vain jessen ristiinnaulitsemiseen uskoville, älä yleistä.
 
Mikä sai opetuslapset vakuuttumaan siitä että Jeesus oli noussut kuolleista. Mikä sai Jaakobin, Jeesuksen veljen vakuuttumaan Jeesuksen ylösnousemuksesta?

Jos nyt oletetaan, että opetuslapset ovat ylipäätään olleet olemassa, eikä kyseessä ole puhtaan fiktiivinen tarina, niin siltikin se, että ihminen vakuuttuu jostain, ei ole millään tavalla todiste millekään. Valtava määrä ihmisiä on nykyäänkin vakuuttuneita siitä, että maa on litteä yms. Mikä sai heidät vakuuttumaan siitä?

Ei siis ole järkevää väittää että he olisivat keksineet ylösnousemuksen päästään ja olleet valmiita kuolemaan sen vuoksi.

Ylösnousemusta järkevämpiäkin mahdollisuuksia on vaikka kuinka, esimerkiksi nyt se, että koko tarina on sepitetty. Mutta historiallisenakin tapahtumana on valtavasti mahdollisuuksia, joista voi seurata myös se, että opetuslapset uskoivat itsekin ylösnousemuksen tapahtuneen. Jos ihminen uskoo nykyäänkin mitä harhaisempiin asioihin yhä kehnommin perustein, niin miksi asia olisi ollut siihen aikaan sen suhteen mitenkään erilainen?

Se on ainakin varmaa että Jeesus kuoli ristillä.

Edes Jeesuksen historiallisuus ei ole varmaa.
 
Kyllä mutta näytä minulle ihminen joka on valmis kuolemaan sellaisen asian puolesta jonka tietävät olevan valhetta.

Miksi he tietäisivät sen olevan valhetta? Sä puhut opetuslapsista kuin ne olisi joku kollektiivinen tietoisuus. Esim seuraava mahdollisuus:

Kaksi opetuslasta menee Jeesuksen haudalle, roudaa sen ruumiin pihalle ja heittää jokeen. Sitten nuo menevät muiden joukkoon ja sanovat "OMG Jeesus nousi haudasta, ruumis ei ole siellä enää". Jolloin loput menevät tarkistamaan tilanteen, huomaavan että Jeesus on kadonnut ja olettavat että se on ylösnoussut kun todellisuudessa se on kalanruokaa läheisessä joessa. Ja totuuden tietää vain nuo pari tyyppiä jotka kävivät heivaan Jeesuksen ruumiin sinne jokeen.
 
Tämän kieltäminen vaatii joko monumentaalista usko(ttelua) tai yksinkertaisesti, ettei ole viitsinyt lukea asiasta. -- Paljon joutuu kieltämään historiankirjoituksia, myös niitä jotka on kirjoitettu kielteisesti/vihamielisesti Jeesukseen suhtautuvien toimesta.

Vaikka niin sitten.
 
Silminäkijä todistukset kirjattiin niin 3v kestäneestä julistuskaudesta ja sitä seuranneesta ilosanoman levityksestä. Sanoma kulkee ja on muuttanut lukemattomien ihmisten elämän.
Täysin ennenkuulumattomia väitteitä ainakin minulle. Missä ne kirjatut silminnäkijätodistukset ovat mahtaneet joutua, ja miten sinä tiedät niistä, kun kukaan historiantutkija tai argeologi ei ole sellaisia onnistunut löytämään?

Jostain kumman syystä ihmeitä tehneestä ja kuninkaiden hoveja järkyttäneestä henkilöstä ei ole yhtään mainintaa missään keneltäkään, joka olisi ne teot ollut näkemässä.
 
Jep yhtään silminnäkijän kirjoitusta ei ole, evankeliumit on kirjoitettu vähintään sen 50 vuotta jessen väitetyn kuoleman jälkeen ja tekijöistä ei ole tietoa (matteus,markus,luukas,johannes ne eivät kuitenkaan ole).
Mutta tätähän se aina on, samoja hatusta vedettyjä väitteitä jotka perustuvat omaan aivopesuun jossa joku toinen uskovainen esittää omia subjektiivisia totuuksiaan jotka sitten omaksutaan itsekin.
Se mitä on itselle saarnattu on sitten sen oman saarnan aihe, vähän omilla preferoinneilla höystettynä.
Todisteita ei edelleenkään kukaan esitä.

Jep. Niitä ei ole. Asian huomaa kuka tahansa, joka viitsii siihen perehtyä. Maan päällä kävi elävä jumala, mutta kukaan aikalainen ei huomannut mitään.

Asia oli niin kiinnostava, että siitä alettiin kirjoitella vasta 50-150 vuotta myöhemmin. Jokainen ymmärtää, että tuolloin ei enää ollut hengissä luotettavia silminnäkijöitä. Parhaimmillaan dementoituneita vanhuksia.

Jos joku tuollaisen taustan pohjalta rakentaa maailmankuvansa, niin paljon onnea vaan elämään. Toivottavasti kaikki menee hyvin.
 
Aika moni on tutkinut ja tutkittuaan kirjoituksia ovat vakuuttuneet juuri tuosta, että maan päällä käveli Elävä Jumala.

Niin, aika moni on tutkinut internettiä ja vakuuttuneet siitä, että maapallo on litteä, rokotukset ovat eliitin keino pyyhkiä huonommat ihmiset maan päältä ja Barack Obama on liskoihminen. Mitä mieltä asiasta?

Muuten viestisi olikin puhdasta saarnaamista, mikä on foorumin säännöissä kielletty. Kannattanee rauhoittua sen suhteen.
 
Vaikka elämäni on kaikinpuolin parantunut siitä mitä se oli ennen Jeesusta,niin tiedän että tämä elämä on pahin "helvetti" jonne koskaan joudun. Ja evankeliumille selkänsä kääntäville tämä on paras "taivas" jonne he koskaan pääsevät.

Viime päivinä mielen päällä ollut asia, aivan totta
 
tiedän että tämä elämä on pahin "helvetti" jonne koskaan joudun. Ja evankeliumille selkänsä kääntäville tämä on paras "taivas" jonne he koskaan pääsevät.

Yllätyin, mutta sanoit nyt jotain 100% korrektia. Tämä todellakin on kaikille ihmisille pahin "helvetti" jonne he koskaan joutuvat, ja paras "taivas", jonne he koskaan joutuvat. Kannattaa siis tehdä siitä mahdollisimman miellyttävä kokemus niin itselle kuin muillekin!
 
Ettei antoisa keskustelu hyytyisi, haluan kertoa takaavani kelle tahansa kuka kumartaa Jeesus Kristusta, ettei hän tule pettymään. Minä en tätä kuitenkaan omalla työlläni takaa, vaan Jeesus jota kutsutaan Herraksi tekee tämän työn. Ei ihminen näet työllään voi ketään vakuuttaa tai näyttää olevansa pelastuksensa arvoinen, vain ainoastaan kumartamalla sitä kuka pystyy pelastamaan. Työ on työtä, osa maallista elämää, mikä ei pysty meitä lähentämään minkään merkityksellisen kanssa.

Ihimsen kädestä lähtevä työ on pahaenteistä, sillä mikään ihmisen luonnossa ei ole hyvää, se janoaa yhtä sun toista turhanpäiväistä. Työ mikä lähtee jumalallisesta lähteestä, eli Jumalan pojasta, on taas työtä mikä kantaa myös hedelmää. Tämä työ voi näkyä meissä ja sitä kautta jopa meidän maallisessa uurastuksessamme, jos kumarramme sitä kuka antaa työlle merkityksensä. Ihminen ei voi itseään kumartaa ja väittää hänen työnsä tekevän hänestä jotakin muuta, kuin sen saman ihmisen mikä on osa luontoa, joten älä kumarra mitään maallista vallanpitäjää tai tee työtä vain työn tähden, vaan etsi työllesi merkitys.

Ihminen on taipuvainen ajattelemaan, että kumartaessani joudun nöyrtymään, nöyrtyessä alistumaan ja alistuessani minut loataan. Tämä pitää paikkansa jos lähtee ihmisiä kumartamaan, mutta ihmisen poika Jeesus ei ollutkaan täysin maallista perimää ja on näin ollen erilaisessa asemassa. Sen aseman hänelle tulee kuitenkin täyttää me täällä maan päällä nöyrimmällä kumarruksellamme, luottaen siihen että hän on hyvä Herra ja tekee oikein meitä kohtaan. Hyvää Herraa kumartamalla et elä päivääkään jota katuisit tai muistaisit pahalla, mutta huonoa maallista isäntää kumartamalla sinun päiväsi ovat luetut. Harkitse tarkkaan siis ketä kumarrat, jotta päiväsi olisivat antoisat, äläkä mieti liian pitkään, ettet kurjuudessasi empiessä enää eläisi päivääkään.

Se joka myöntää Jeesuksen todellisen aseman, on kuollut maailmasta hänen mukanaan, sillä muista että ketä kummarrat on sinun pääsi ja sinä olet hänen ruumiinsa. Pää ohjaa ruumista, ei toisin päin. Laske yksi yhteen ja ymmärrät, että pään poistuessa maailmasta kuoli myös sen ruumis. Se joka suostuu kumartamaan on jo kuollut tästä maailmasta ennen tilintekoa, loppua mikä häämöttää, mutta herännyt eloon uudella tavalla, uskossa mikä pitää yhdessä itse Jumalan kanssa. Tämä yksimielisyys hänen kanssaan, eli hänen kanssaan tehty liitto, mikä pitää vain allekirjoittaa, on kaiken rauhan ja hyvän tyyssija. Ihminen on edelleen paha, mutta rauhan voi mielelleen saavuttaa tekemällä liiton rauhan kanssa, kun kerran tiedämme, että Jumala on rauha, valo ja rakkaus.

Tee liittosi itsekin rauhaa kantaen, sillä ne kaksi jotka kantavat samaa periaatetta, kuuluvat myös yhteen. Jokainen jokaa jakaa Jumalan ilmoittaman perustan aatteen, on periaatteiltaan sama, näin ollen myös liittolainen ja lopulta pelastettu. On vain yksi kynnys ylitettävänä ja se on hänen poikansa, mutta sen sijaan että kävelisimme sen ylitse, meidän tulee katsoa ja pysähtyä siihen, tunnustaa se kuten liitossa kuuluu ja näin ollen olemme täyttäneet liiton. Näin yksinkertainen ja vähäpyyteinen on Jumalan asettama liitto ja tämän liiton palkinto on runsas. Älä elä elämääsi väittämällä olevasi hyvä, silti olevasi paha niin kuin kuka tahansa muukin ihminen ja vielä päälle jätät täyttämättä sen vähäisenkin mitä odotetaan - lopullisen liiton, uskon Jumalan periaatteita kohtaan, mikä vahventaa sen että olemme yksimielisiä ja kuulumme samaan pelastuksen kautta johtavaan loistoon.

Omasta kurjuudestasi tiedät että sinusta ei ole itseäsi pelastamaan. Oma onnesi on horjuva ja hatara, maailman tuulet huojuttavat sinua kuin koivun latvaa. Et voi omine neuvoinesi tietää mihin tähdätä ja mennä. Liitto on sinua varten, että ensin kuuntelisit, sitten ymmärtäisit, sitten allekirjoittaisit, riemuitsisit, tekisit osasi, kuolisit, heräisit ja eläisit. Älä nojaa tämän maallisen taipaleen houkutuksiin, käännä selkäsi niille niin olet samalla rintamalla Jumalasi kanssa. Hän käänti selkänsä pahalle, ei kuule rukousta mikä kumpuaa pahoista aatteista, ei hän voi antaa sinunkaan joutua pahan nieltäväksi, vaan tekee poikansa kautta pitkällistä työtaakkaa, jotta sinäkin vielä uppiniskaisuudestasi luopuisit ja myöntäisit totuuden. Vakuutan että Jeesus on hyvä Herra ja hän vielä tuo sinut kuin minut yhden ainoan elävän Jumalan eteen.

Nämä ovat minun ajatukseni työstä ja sen merkityksestä tai merkitsemättömyydestä. Vain liitossa Jumalan kanssa työsi kantaa pysyvää hedelmää. Mukavaa viikonloppua kaikille!
 
Ettei antoisa keskustelu hyytyisi, haluan kertoa takaavani kelle tahansa kuka kumartaa Jeesus Kristusta, ettei hän tule pettymään. Minä en tätä kuitenkaan omalla työlläni takaa, vaan Jeesus jota kutsutaan Herraksi tekee tämän työn. Ei ihminen näet työllään voi ketään vakuuttaa tai näyttää olevansa pelastuksensa arvoinen, vain ainoastaan kumartamalla sitä kuka pystyy pelastamaan. Työ on työtä, osa maallista elämää, mikä ei pysty meitä lähentämään minkään merkityksellisen kanssa.

Ihimsen kädestä lähtevä työ on pahaenteistä, sillä mikään ihmisen luonnossa ei ole hyvää, se janoaa yhtä sun toista turhanpäiväistä. Työ mikä lähtee jumalallisesta lähteestä, eli Jumalan pojasta, on taas työtä mikä kantaa myös hedelmää. Tämä työ voi näkyä meissä ja sitä kautta jopa meidän maallisessa uurastuksessamme, jos kumarramme sitä kuka antaa työlle merkityksensä. Ihminen ei voi itseään kumartaa ja väittää hänen työnsä tekevän hänestä jotakin muuta, kuin sen saman ihmisen mikä on osa luontoa, joten älä kumarra mitään maallista vallanpitäjää tai tee työtä vain työn tähden, vaan etsi työllesi merkitys.

Ihminen on taipuvainen ajattelemaan, että kumartaessani joudun nöyrtymään, nöyrtyessä alistumaan ja alistuessani minut loataan. Tämä pitää paikkansa jos lähtee ihmisiä kumartamaan, mutta ihmisen poika Jeesus ei ollutkaan täysin maallista perimää ja on näin ollen erilaisessa asemassa. Sen aseman hänelle tulee kuitenkin täyttää me täällä maan päällä nöyrimmällä kumarruksellamme, luottaen siihen että hän on hyvä Herra ja tekee oikein meitä kohtaan. Hyvää Herraa kumartamalla et elä päivääkään jota katuisit tai muistaisit pahalla, mutta huonoa maallista isäntää kumartamalla sinun päiväsi ovat luetut. Harkitse tarkkaan siis ketä kumarrat, jotta päiväsi olisivat antoisat, äläkä mieti liian pitkään, ettet kurjuudessasi empiessä enää eläisi päivääkään.

Se joka myöntää Jeesuksen todellisen aseman, on kuollut maailmasta hänen mukanaan, sillä muista että ketä kummarrat on sinun pääsi ja sinä olet hänen ruumiinsa. Pää ohjaa ruumista, ei toisin päin. Laske yksi yhteen ja ymmärrät, että pään poistuessa maailmasta kuoli myös sen ruumis. Se joka suostuu kumartamaan on jo kuollut tästä maailmasta ennen tilintekoa, loppua mikä häämöttää, mutta herännyt eloon uudella tavalla, uskossa mikä pitää yhdessä itse Jumalan kanssa. Tämä yksimielisyys hänen kanssaan, eli hänen kanssaan tehty liitto, mikä pitää vain allekirjoittaa, on kaiken rauhan ja hyvän tyyssija. Ihminen on edelleen paha, mutta rauhan voi mielelleen saavuttaa tekemällä liiton rauhan kanssa, kun kerran tiedämme, että Jumala on rauha, valo ja rakkaus.

Tee liittosi itsekin rauhaa kantaen, sillä ne kaksi jotka kantavat samaa periaatetta, kuuluvat myös yhteen. Jokainen jokaa jakaa Jumalan ilmoittaman perustan aatteen, on periaatteiltaan sama, näin ollen myös liittolainen ja lopulta pelastettu. On vain yksi kynnys ylitettävänä ja se on hänen poikansa, mutta sen sijaan että kävelisimme sen ylitse, meidän tulee katsoa ja pysähtyä siihen, tunnustaa se kuten liitossa kuuluu ja näin ollen olemme täyttäneet liiton. Näin yksinkertainen ja vähäpyyteinen on Jumalan asettama liitto ja tämän liiton palkinto on runsas. Älä elä elämääsi väittämällä olevasi hyvä, silti olevasi paha niin kuin kuka tahansa muukin ihminen ja vielä päälle jätät täyttämättä sen vähäisenkin mitä odotetaan - lopullisen liiton, uskon Jumalan periaatteita kohtaan, mikä vahventaa sen että olemme yksimielisiä ja kuulumme samaan pelastuksen kautta johtavaan loistoon.

Omasta kurjuudestasi tiedät että sinusta ei ole itseäsi pelastamaan. Oma onnesi on horjuva ja hatara, maailman tuulet huojuttavat sinua kuin koivun latvaa. Et voi omine neuvoinesi tietää mihin tähdätä ja mennä. Liitto on sinua varten, että ensin kuuntelisit, sitten ymmärtäisit, sitten allekirjoittaisit, riemuitsisit, tekisit osasi, kuolisit, heräisit ja eläisit. Älä nojaa tämän maallisen taipaleen houkutuksiin, käännä selkäsi niille niin olet samalla rintamalla Jumalasi kanssa. Hän käänti selkänsä pahalle, ei kuule rukousta mikä kumpuaa pahoista aatteista, ei hän voi antaa sinunkaan joutua pahan nieltäväksi, vaan tekee poikansa kautta pitkällistä työtaakkaa, jotta sinäkin vielä uppiniskaisuudestasi luopuisit ja myöntäisit totuuden. Vakuutan että Jeesus on hyvä Herra ja hän vielä tuo sinut kuin minut yhden ainoan elävän Jumalan eteen.

Nämä ovat minun ajatukseni työstä ja sen merkityksestä tai merkitsemättömyydestä. Vain liitossa Jumalan kanssa työsi kantaa pysyvää hedelmää. Mukavaa viikonloppua kaikille!
On se toisilla hankalaa.. meillä ateisteilla on helppoa: tee niinkuin haluat kun et vahingoita muita.

Oletko mahdollisesti entinen huumeidenkäyttäjä?
 
Ettei antoisa keskustelu hyytyisi, haluan kertoa takaavani kelle tahansa kuka kumartaa Jeesus Kristusta, ettei hän tule pettymään. Minä en tätä kuitenkaan omalla työlläni takaa, vaan Jeesus jota kutsutaan Herraksi tekee tämän työn. Ei ihminen näet työllään voi ketään vakuuttaa tai näyttää olevansa pelastuksensa arvoinen, vain ainoastaan kumartamalla sitä kuka pystyy pelastamaan. Työ on työtä, osa maallista elämää, mikä ei pysty meitä lähentämään minkään merkityksellisen kanssa.

Ihimsen kädestä lähtevä työ on pahaenteistä, sillä mikään ihmisen luonnossa ei ole hyvää, se janoaa yhtä sun toista turhanpäiväistä. Työ mikä lähtee jumalallisesta lähteestä, eli Jumalan pojasta, on taas työtä mikä kantaa myös hedelmää. Tämä työ voi näkyä meissä ja sitä kautta jopa meidän maallisessa uurastuksessamme, jos kumarramme sitä kuka antaa työlle merkityksensä. Ihminen ei voi itseään kumartaa ja väittää hänen työnsä tekevän hänestä jotakin muuta, kuin sen saman ihmisen mikä on osa luontoa, joten älä kumarra mitään maallista vallanpitäjää tai tee työtä vain työn tähden, vaan etsi työllesi merkitys.

Ihminen on taipuvainen ajattelemaan, että kumartaessani joudun nöyrtymään, nöyrtyessä alistumaan ja alistuessani minut loataan. Tämä pitää paikkansa jos lähtee ihmisiä kumartamaan, mutta ihmisen poika Jeesus ei ollutkaan täysin maallista perimää ja on näin ollen erilaisessa asemassa. Sen aseman hänelle tulee kuitenkin täyttää me täällä maan päällä nöyrimmällä kumarruksellamme, luottaen siihen että hän on hyvä Herra ja tekee oikein meitä kohtaan. Hyvää Herraa kumartamalla et elä päivääkään jota katuisit tai muistaisit pahalla, mutta huonoa maallista isäntää kumartamalla sinun päiväsi ovat luetut. Harkitse tarkkaan siis ketä kumarrat, jotta päiväsi olisivat antoisat, äläkä mieti liian pitkään, ettet kurjuudessasi empiessä enää eläisi päivääkään.

Se joka myöntää Jeesuksen todellisen aseman, on kuollut maailmasta hänen mukanaan, sillä muista että ketä kummarrat on sinun pääsi ja sinä olet hänen ruumiinsa. Pää ohjaa ruumista, ei toisin päin. Laske yksi yhteen ja ymmärrät, että pään poistuessa maailmasta kuoli myös sen ruumis. Se joka suostuu kumartamaan on jo kuollut tästä maailmasta ennen tilintekoa, loppua mikä häämöttää, mutta herännyt eloon uudella tavalla, uskossa mikä pitää yhdessä itse Jumalan kanssa. Tämä yksimielisyys hänen kanssaan, eli hänen kanssaan tehty liitto, mikä pitää vain allekirjoittaa, on kaiken rauhan ja hyvän tyyssija. Ihminen on edelleen paha, mutta rauhan voi mielelleen saavuttaa tekemällä liiton rauhan kanssa, kun kerran tiedämme, että Jumala on rauha, valo ja rakkaus.

Tee liittosi itsekin rauhaa kantaen, sillä ne kaksi jotka kantavat samaa periaatetta, kuuluvat myös yhteen. Jokainen jokaa jakaa Jumalan ilmoittaman perustan aatteen, on periaatteiltaan sama, näin ollen myös liittolainen ja lopulta pelastettu. On vain yksi kynnys ylitettävänä ja se on hänen poikansa, mutta sen sijaan että kävelisimme sen ylitse, meidän tulee katsoa ja pysähtyä siihen, tunnustaa se kuten liitossa kuuluu ja näin ollen olemme täyttäneet liiton. Näin yksinkertainen ja vähäpyyteinen on Jumalan asettama liitto ja tämän liiton palkinto on runsas. Älä elä elämääsi väittämällä olevasi hyvä, silti olevasi paha niin kuin kuka tahansa muukin ihminen ja vielä päälle jätät täyttämättä sen vähäisenkin mitä odotetaan - lopullisen liiton, uskon Jumalan periaatteita kohtaan, mikä vahventaa sen että olemme yksimielisiä ja kuulumme samaan pelastuksen kautta johtavaan loistoon.

Omasta kurjuudestasi tiedät että sinusta ei ole itseäsi pelastamaan. Oma onnesi on horjuva ja hatara, maailman tuulet huojuttavat sinua kuin koivun latvaa. Et voi omine neuvoinesi tietää mihin tähdätä ja mennä. Liitto on sinua varten, että ensin kuuntelisit, sitten ymmärtäisit, sitten allekirjoittaisit, riemuitsisit, tekisit osasi, kuolisit, heräisit ja eläisit. Älä nojaa tämän maallisen taipaleen houkutuksiin, käännä selkäsi niille niin olet samalla rintamalla Jumalasi kanssa. Hän käänti selkänsä pahalle, ei kuule rukousta mikä kumpuaa pahoista aatteista, ei hän voi antaa sinunkaan joutua pahan nieltäväksi, vaan tekee poikansa kautta pitkällistä työtaakkaa, jotta sinäkin vielä uppiniskaisuudestasi luopuisit ja myöntäisit totuuden. Vakuutan että Jeesus on hyvä Herra ja hän vielä tuo sinut kuin minut yhden ainoan elävän Jumalan eteen.

Nämä ovat minun ajatukseni työstä ja sen merkityksestä tai merkitsemättömyydestä. Vain liitossa Jumalan kanssa työsi kantaa pysyvää hedelmää. Mukavaa viikonloppua kaikille!

Hieno saarna täynnä väitteitä ilman todisteita. Milloin uskovaiset oppisivat sen, että väitteille täytyy olla todisteet, jotta väitteistä tulee uskottavia.
 
Uskovaisten suurimpia heikkouksia on että ei pystytä katsomaan suuria linjoja ja näkemään todennäköisiä syitä ja seurauksia. Luotetaan sokeasti yhteen arpaan vaikka koko arvonnassa ei ole todennäköisesti edes ole palkintoja.
 
Ettei antoisa keskustelu hyytyisi, haluan kertoa takaavani kelle tahansa kuka kumartaa Jeesus Kristusta, ettei hän tule pettymään. Minä en tätä kuitenkaan omalla työlläni takaa, vaan Jeesus jota kutsutaan Herraksi tekee tämän työn. Ei ihminen näet työllään voi ketään vakuuttaa tai näyttää olevansa pelastuksensa arvoinen, vain ainoastaan kumartamalla sitä kuka pystyy pelastamaan. Työ on työtä, osa maallista elämää, mikä ei pysty meitä lähentämään minkään merkityksellisen kanssa.

Ihimsen kädestä lähtevä työ on pahaenteistä, sillä mikään ihmisen luonnossa ei ole hyvää, se janoaa yhtä sun toista turhanpäiväistä. Työ mikä lähtee jumalallisesta lähteestä, eli Jumalan pojasta, on taas työtä mikä kantaa myös hedelmää. Tämä työ voi näkyä meissä ja sitä kautta jopa meidän maallisessa uurastuksessamme, jos kumarramme sitä kuka antaa työlle merkityksensä. Ihminen ei voi itseään kumartaa ja väittää hänen työnsä tekevän hänestä jotakin muuta, kuin sen saman ihmisen mikä on osa luontoa, joten älä kumarra mitään maallista vallanpitäjää tai tee työtä vain työn tähden, vaan etsi työllesi merkitys.

Ihminen on taipuvainen ajattelemaan, että kumartaessani joudun nöyrtymään, nöyrtyessä alistumaan ja alistuessani minut loataan. Tämä pitää paikkansa jos lähtee ihmisiä kumartamaan, mutta ihmisen poika Jeesus ei ollutkaan täysin maallista perimää ja on näin ollen erilaisessa asemassa. Sen aseman hänelle tulee kuitenkin täyttää me täällä maan päällä nöyrimmällä kumarruksellamme, luottaen siihen että hän on hyvä Herra ja tekee oikein meitä kohtaan. Hyvää Herraa kumartamalla et elä päivääkään jota katuisit tai muistaisit pahalla, mutta huonoa maallista isäntää kumartamalla sinun päiväsi ovat luetut. Harkitse tarkkaan siis ketä kumarrat, jotta päiväsi olisivat antoisat, äläkä mieti liian pitkään, ettet kurjuudessasi empiessä enää eläisi päivääkään.

Se joka myöntää Jeesuksen todellisen aseman, on kuollut maailmasta hänen mukanaan, sillä muista että ketä kummarrat on sinun pääsi ja sinä olet hänen ruumiinsa. Pää ohjaa ruumista, ei toisin päin. Laske yksi yhteen ja ymmärrät, että pään poistuessa maailmasta kuoli myös sen ruumis. Se joka suostuu kumartamaan on jo kuollut tästä maailmasta ennen tilintekoa, loppua mikä häämöttää, mutta herännyt eloon uudella tavalla, uskossa mikä pitää yhdessä itse Jumalan kanssa. Tämä yksimielisyys hänen kanssaan, eli hänen kanssaan tehty liitto, mikä pitää vain allekirjoittaa, on kaiken rauhan ja hyvän tyyssija. Ihminen on edelleen paha, mutta rauhan voi mielelleen saavuttaa tekemällä liiton rauhan kanssa, kun kerran tiedämme, että Jumala on rauha, valo ja rakkaus.

Tee liittosi itsekin rauhaa kantaen, sillä ne kaksi jotka kantavat samaa periaatetta, kuuluvat myös yhteen. Jokainen jokaa jakaa Jumalan ilmoittaman perustan aatteen, on periaatteiltaan sama, näin ollen myös liittolainen ja lopulta pelastettu. On vain yksi kynnys ylitettävänä ja se on hänen poikansa, mutta sen sijaan että kävelisimme sen ylitse, meidän tulee katsoa ja pysähtyä siihen, tunnustaa se kuten liitossa kuuluu ja näin ollen olemme täyttäneet liiton. Näin yksinkertainen ja vähäpyyteinen on Jumalan asettama liitto ja tämän liiton palkinto on runsas. Älä elä elämääsi väittämällä olevasi hyvä, silti olevasi paha niin kuin kuka tahansa muukin ihminen ja vielä päälle jätät täyttämättä sen vähäisenkin mitä odotetaan - lopullisen liiton, uskon Jumalan periaatteita kohtaan, mikä vahventaa sen että olemme yksimielisiä ja kuulumme samaan pelastuksen kautta johtavaan loistoon.

Omasta kurjuudestasi tiedät että sinusta ei ole itseäsi pelastamaan. Oma onnesi on horjuva ja hatara, maailman tuulet huojuttavat sinua kuin koivun latvaa. Et voi omine neuvoinesi tietää mihin tähdätä ja mennä. Liitto on sinua varten, että ensin kuuntelisit, sitten ymmärtäisit, sitten allekirjoittaisit, riemuitsisit, tekisit osasi, kuolisit, heräisit ja eläisit. Älä nojaa tämän maallisen taipaleen houkutuksiin, käännä selkäsi niille niin olet samalla rintamalla Jumalasi kanssa. Hän käänti selkänsä pahalle, ei kuule rukousta mikä kumpuaa pahoista aatteista, ei hän voi antaa sinunkaan joutua pahan nieltäväksi, vaan tekee poikansa kautta pitkällistä työtaakkaa, jotta sinäkin vielä uppiniskaisuudestasi luopuisit ja myöntäisit totuuden. Vakuutan että Jeesus on hyvä Herra ja hän vielä tuo sinut kuin minut yhden ainoan elävän Jumalan eteen.

Nämä ovat minun ajatukseni työstä ja sen merkityksestä tai merkitsemättömyydestä. Vain liitossa Jumalan kanssa työsi kantaa pysyvää hedelmää. Mukavaa viikonloppua kaikille!

Ehkä tämä ei ole oikein foorumin sääntöjen mukaista mutta en voi yksinkertaisesti olla postaamatta tätä...

Aina kun näkee näitä massiivisen pitkiä saarnoja joissa ei ole mitään päätä tai häntää, aina tulee mieleen tämä pätkä:
 
BOT puhui asiaa. Tämä vääntö on kuin menisi vapaaottelukehään nyrkkeilyn säännöillä. Onko niin vaikea hyväksyä että joku uskoo? Suomessa on täysi vapaus uskoa tai olla uskomatta. Ihmisiä kaikki ollaan kuitenkin loppupeleissä
 
Nämä ovat minun ajatukseni työstä ja sen merkityksestä tai merkitsemättömyydestä.

Kymmenessä käskyssä kielletään tekemästä Jumalasta jumalankuvaa tai muutakaan kuvaa. Sisältyyköhän tuohon "muutakaan kuvaa"-kieltoon myös konseptuaaliset kuvat? Ts. luot mielessäsi valtavaa kuvaa Jumalasta, siitä millainen se on, miten sitä voi määritellä, mitä se haluaa jne. ja sitten pidät tuota luomaasi kuvaa todellisuutena, erehdyt uskomaan, että tuo luomasi kuva on Jumala. Tästä mielen mekanismistahan varoitellaan monessa itämaisessa uskonnossa, "Tao, jonka voi sanoin ilmaista, ei ole ikuinen Tao; nimi, jonka voi määritellä, ei ole ikuinen nimi.", mutta tuli mieleen, onkohan Raamatun kirjoittajilla ollut sama oivallus?
 
BOT puhui asiaa. Tämä vääntö on kuin menisi vapaaottelukehään nyrkkeilyn säännöillä. Onko niin vaikea hyväksyä että joku uskoo? Suomessa on täysi vapaus uskoa tai olla uskomatta. Ihmisiä kaikki ollaan kuitenkin loppupeleissä
Tottakai jokainen saa uskoa miten haluaa. Tässä on vaan se ongelma että nää uskovaisten tekemiset vaikuttaa meihin muihin ihmisiin. Uskon varjolla kun voi tehdä mitä paskaa tahansa.
 
Kymmenessä käskyssä kielletään tekemästä Jumalasta jumalankuvaa tai muutakaan kuvaa.

:facepalm:

Ei kielletä. Loppu viestistä onkin sitten täysin turhaa kun jo premissi menee väärin.

Jospa et sotkisi islamin typeryyksiä juutalaisuuteen/kristinuskoon.

Ensimmäinen käsky sanoo "Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia.". Tässä ei puhuta kuvista yhtään mitään.
 
:facepalm:

Ei kielletä. Loppu viestistä onkin sitten täysin turhaa kun jo premissi menee väärin.

Jospa et sotkisi islamin typeryyksiä juutalaisuuteen/kristinuskoon.

Ensimmäinen käsky sanoo "Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia.". Tässä ei puhuta kuvista yhtään mitään.

Ummm...

Älä tee itsellesi patsasta äläkä muutakaan jumalankuvaa, älä siitä, mikä on ylhäällä taivaalla, älä siitä, mikä on alhaalla maan päällä, äläkä siitä, mikä on vesissä maan alla.



 
Ettei antoisa keskustelu hyytyisi, haluan kertoa takaavani kelle tahansa kuka kumartaa Jeesus Kristusta, ettei hän tule pettymään. Minä en tätä kuitenkaan omalla työlläni takaa, vaan Jeesus jota kutsutaan Herraksi tekee tämän työn. Ei ihminen näet työllään voi ketään vakuuttaa tai näyttää olevansa pelastuksensa arvoinen, vain ainoastaan kumartamalla sitä kuka pystyy pelastamaan. Työ on työtä, osa maallista elämää, mikä ei pysty meitä lähentämään minkään merkityksellisen kanssa.

Ihimsen kädestä lähtevä työ on pahaenteistä, sillä mikään ihmisen luonnossa ei ole hyvää, se janoaa yhtä sun toista turhanpäiväistä. Työ mikä lähtee jumalallisesta lähteestä, eli Jumalan pojasta, on taas työtä mikä kantaa myös hedelmää. Tämä työ voi näkyä meissä ja sitä kautta jopa meidän maallisessa uurastuksessamme, jos kumarramme sitä kuka antaa työlle merkityksensä. Ihminen ei voi itseään kumartaa ja väittää hänen työnsä tekevän hänestä jotakin muuta, kuin sen saman ihmisen mikä on osa luontoa, joten älä kumarra mitään maallista vallanpitäjää tai tee työtä vain työn tähden, vaan etsi työllesi merkitys.

Ihminen on taipuvainen ajattelemaan, että kumartaessani joudun nöyrtymään, nöyrtyessä alistumaan ja alistuessani minut loataan. Tämä pitää paikkansa jos lähtee ihmisiä kumartamaan, mutta ihmisen poika Jeesus ei ollutkaan täysin maallista perimää ja on näin ollen erilaisessa asemassa. Sen aseman hänelle tulee kuitenkin täyttää me täällä maan päällä nöyrimmällä kumarruksellamme, luottaen siihen että hän on hyvä Herra ja tekee oikein meitä kohtaan. Hyvää Herraa kumartamalla et elä päivääkään jota katuisit tai muistaisit pahalla, mutta huonoa maallista isäntää kumartamalla sinun päiväsi ovat luetut. Harkitse tarkkaan siis ketä kumarrat, jotta päiväsi olisivat antoisat, äläkä mieti liian pitkään, ettet kurjuudessasi empiessä enää eläisi päivääkään.

Se joka myöntää Jeesuksen todellisen aseman, on kuollut maailmasta hänen mukanaan, sillä muista että ketä kummarrat on sinun pääsi ja sinä olet hänen ruumiinsa. Pää ohjaa ruumista, ei toisin päin. Laske yksi yhteen ja ymmärrät, että pään poistuessa maailmasta kuoli myös sen ruumis. Se joka suostuu kumartamaan on jo kuollut tästä maailmasta ennen tilintekoa, loppua mikä häämöttää, mutta herännyt eloon uudella tavalla, uskossa mikä pitää yhdessä itse Jumalan kanssa. Tämä yksimielisyys hänen kanssaan, eli hänen kanssaan tehty liitto, mikä pitää vain allekirjoittaa, on kaiken rauhan ja hyvän tyyssija. Ihminen on edelleen paha, mutta rauhan voi mielelleen saavuttaa tekemällä liiton rauhan kanssa, kun kerran tiedämme, että Jumala on rauha, valo ja rakkaus.

Tee liittosi itsekin rauhaa kantaen, sillä ne kaksi jotka kantavat samaa periaatetta, kuuluvat myös yhteen. Jokainen jokaa jakaa Jumalan ilmoittaman perustan aatteen, on periaatteiltaan sama, näin ollen myös liittolainen ja lopulta pelastettu. On vain yksi kynnys ylitettävänä ja se on hänen poikansa, mutta sen sijaan että kävelisimme sen ylitse, meidän tulee katsoa ja pysähtyä siihen, tunnustaa se kuten liitossa kuuluu ja näin ollen olemme täyttäneet liiton. Näin yksinkertainen ja vähäpyyteinen on Jumalan asettama liitto ja tämän liiton palkinto on runsas. Älä elä elämääsi väittämällä olevasi hyvä, silti olevasi paha niin kuin kuka tahansa muukin ihminen ja vielä päälle jätät täyttämättä sen vähäisenkin mitä odotetaan - lopullisen liiton, uskon Jumalan periaatteita kohtaan, mikä vahventaa sen että olemme yksimielisiä ja kuulumme samaan pelastuksen kautta johtavaan loistoon.

Omasta kurjuudestasi tiedät että sinusta ei ole itseäsi pelastamaan. Oma onnesi on horjuva ja hatara, maailman tuulet huojuttavat sinua kuin koivun latvaa. Et voi omine neuvoinesi tietää mihin tähdätä ja mennä. Liitto on sinua varten, että ensin kuuntelisit, sitten ymmärtäisit, sitten allekirjoittaisit, riemuitsisit, tekisit osasi, kuolisit, heräisit ja eläisit. Älä nojaa tämän maallisen taipaleen houkutuksiin, käännä selkäsi niille niin olet samalla rintamalla Jumalasi kanssa. Hän käänti selkänsä pahalle, ei kuule rukousta mikä kumpuaa pahoista aatteista, ei hän voi antaa sinunkaan joutua pahan nieltäväksi, vaan tekee poikansa kautta pitkällistä työtaakkaa, jotta sinäkin vielä uppiniskaisuudestasi luopuisit ja myöntäisit totuuden. Vakuutan että Jeesus on hyvä Herra ja hän vielä tuo sinut kuin minut yhden ainoan elävän Jumalan eteen.

Nämä ovat minun ajatukseni työstä ja sen merkityksestä tai merkitsemättömyydestä. Vain liitossa Jumalan kanssa työsi kantaa pysyvää hedelmää. Mukavaa viikonloppua kaikille!
Haluan kertoa takaavani, että joka kumartaa Jeesusta saa kokea Thorin koston. Joka kerta, kun salama sytyttää kirkon palamaan, on kyseessä jumalan kosto vääräuskoisia vastaan.

Miksi kuvittelet, että juuri sinun valitsemasi mielikuvitusveijari olisi todellinen, mutta muut tuhansista jumalolennoista eivät?
 
Tuo osa ei kuulu kymmeneen käskyyn, vaikka heti siinä perässä tuleekin. Sen ovat viisaat tietäjät katsoneet olevan pelkkä ehdotus tai jopa huumorintajuisen jumalolennon heittämä vitsi, joten se on kätevästi voinut jättää pois, jotta rahan ja vallan kerääminen kuvia palvomalla onnistuisi helpommin.
 
Miksi kuvittelet, että juuri sinun valitsemasi mielikuvitusveijari olisi todellinen, mutta muut tuhansista jumalolennoista eivät?
Tähän kysymykseen olisi uskovaisilta hienoa saada vastauksia! Jos tähän yksinkertaiseen kysymykseen ei pysty vastaamaan kannattaa huolestua uskonsa perusperiaatteista.
Suomessa kirkon käännytystyö alkaa lapsena (tarha/koulu) juuri sen takia että kirkko ei joutuisi perustelemaan uskontoaansa vaan se olisi lapsena opitttu ilman kritiikkiä. Onneksi tämä kierre on pikku hiljaa murenemassa.
 
:facepalm: Ei kielletä.

Ensimmäinen käsky sanoo "Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia.". Tässä ei puhuta kuvista yhtään mitään.

Voi herran jestas, miksi pitää leikkiä tyhmää vain päästäkseen vänkäämään? En ole ensimmäisestä käskystä mitään sanonutkaan, lue niitä käskyjä vielä ihan vähän eteenpäin. Jos haluat jatkaa tyhmän leikkimistä ja lähteä tuolle "ei tuo kuulu kymmeneen käskyyn vaikka se niiden seassa onkin", niin vaihda tuo "kymmenessä käskyssä kielletään" muotoon "Raamatussa kielletään". Ottaen huomioon, että kysymykseni oli hankala lähinnä Raamattua Jumalan sanana pitäville, niin on kyllä erikoista nähdä moista mentaaliakrobatiaa vastaanväittämisen mahdollistamiseksi. Joku saattaisi päätellä että hihhulihan siellä inttää.

Loppu viestistä onkin sitten täysin turhaa kun jo premissi menee väärin.

No niin, se onkin kätevä tapa ignoorata viesti kokonaan kun vain ymmärtää ensimmäisen lauseen tahallaan väärin. Helpommin olisit toki voinut ignoorata viestin olemalla vain reagoimatta siihen.

Jospa et sotkisi islamin typeryyksiä juutalaisuuteen/kristinuskoon.

Hmm, no niin, taisi ollakin, että meni tunteisiin kun koettiin että kristinusko on uhattuna. Mihin islamin typeryyksiin nyt viittaat, en ole islamista itse puhunut mitään?
 
:facepalm:

Ei kielletä. Loppu viestistä onkin sitten täysin turhaa kun jo premissi menee väärin.

Jospa et sotkisi islamin typeryyksiä juutalaisuuteen/kristinuskoon.

Ensimmäinen käsky sanoo "Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia.". Tässä ei puhuta kuvista yhtään mitään.

Tuohan onkin hauskaa jos kristinuskon mukaan saa tehdä jumalapatsaita. Voisin liittyä johonkin hihhulilahkoon vain pysyttääkseni oman näkemykseni jumala-oliosta, jota palvoisin ja kumartelisin.

Jumala kävi nimittäin aamukahvilla näyttäytymässä. Tiedän tarkalleen miltä olio näyttää.
 
Tottakai jokainen saa uskoa miten haluaa. Tässä on vaan se ongelma että nää uskovaisten tekemiset vaikuttaa meihin muihin ihmisiin. Uskon varjolla kun voi tehdä mitä paskaa tahansa.

Niin kauan kun kunnioittaa kanssaihmisiään alistumatta ja noudattaa lakia, voi tehdä mitä haluaa. Tekosyyn varjolla asioiden tekeminen on pelkuruutta
 
Niin kauan kun kunnioittaa kanssaihmisiään alistumatta ja noudattaa lakia, voi tehdä mitä haluaa. Tekosyyn varjolla asioiden tekeminen on pelkuruutta
Kumpa se menisikin näin mutta valitettavasti uskovaisilla se ei ihan näin mene.
 
Voi herran jestas, miksi pitää leikkiä tyhmää vain päästäkseen vänkäämään? En ole ensimmäisestä käskystä mitään sanonutkaan, lue niitä käskyjä vielä ihan vähän eteenpäin. Jos haluat jatkaa tyhmän leikkimistä ja lähteä tuolle "ei tuo kuulu kymmeneen käskyyn vaikka se niiden seassa onkin", niin vaihda tuo "kymmenessä käskyssä kielletään" muotoon "Raamatussa kielletään". Ottaen huomioon, että kysymykseni oli hankala lähinnä Raamattua Jumalan sanana pitäville, niin on kyllä erikoista nähdä moista mentaaliakrobatiaa vastaanväittämisen mahdollistamiseksi. Joku saattaisi päätellä että hihhulihan siellä inttää.

Tässähän on myös se että Kymmenen käskyä vaihtelee kristinuskon sisällä. Esim. Suomen ev.lut. kirkko ei listaa jumalkuvien kieltoa yhdeksi käskyksi mutta Suomen ortodoksinen kirkko listaa sen. Niillä se on käsky #2.
 
[QUOTE="...
Kun Jumala loi maailmankaikkeuden, kaikki oli hyvää. Ihan kaikki.
Synnin mukana tuli kuolema ja kärsimys. Jumalan pyrkimys siitä asti on ollut yhteyden palauttaminen, jotta olisimme jälleen Hänen ja Hän meidän. Vapaa tahtomme, joka on synnin turmelema saa aikaan kaiken sen mistä niin usein syytetään Jumalaa.

...

Me kaikki teemme syntiä tavalla tai toisella. Kyse on siitä, haluatko vastata itse synneistäsi Jumalan edessä vai nöyrrytkö ja ristin juurelle ja pyydät Häntä kantamaan ne sinun puolestasi.

Kun jumalasi loi käsityksesi mukaan kaikkeuden, on hän samalla luonut synnin. Vapaa tahtokin on vain jumalasi luomaa sillä luodessaan ihmisen erilaiseksi, olisi koko synnin konsepti meille tuntematon. Eihän yksinkertaisesti muuta vaihtoehtoa ole eikä mainitsemasi kaltainen täydellinen jumala tekisi virheitä noin triviaalissa asiassa.

Mainitsit myös että synnin mukana tuli kuolema ja kärsimys - ja että siitä asti jumalan tehtävänä on ollut yhteyden palauttamisen. Miten vaikeaa olisi muka ollut kaikkivoipalle jumalalle kahden syntisen nitistäminen ja uuden luominen? Loihan hän koko maailmankaikkeuden eikä tehnyt edes tiukkaa. Vaikka Occamin partaveitsellä ottaa edes ihan ujoja suikaleita niin eihän tuossa sepityksessä ole niin minkään näköistä päätä eikä häntää. Yksikään jumalista ei voisi yksinkertaisesti olla noin inkompetentti - etenkään se joka on kuulemma luonut aivan kaiken. Hämmentävää settiä tosiasioina sitä kerrotaankin!

Itse en tosiaan tee syntiä joten ei ole myöskään syytä katua mielikuvitusolentojen edessä. Paljon helpompi elämä kun on vastuussa vain itselleen ja kantaa seuraukset omista päätöksistä, millään Tolkienin taruilla ei kannata reaalimaailmaa suotta hämmentää. :)

Not-so-ninja-edit:

Joku tietäjä valaiskoon, miten ihmeessä raamatun kaikki keskustelut on saatu "taltioitua"? Jos sanatarkasti osataan kertoa raamatussa miten keskustelut ovat edenneet -tosin tönkösti ja varmasti vastoin normaalikeskustelun kaavaa - niin kuka on nämä vähintään 50 vuotta vanhat asiat kertonut raamatun kirjoittajille? Lisäksi jos kirjoitettua tietoa ei pidetty arvossaan vaan suullista perimää niin melko vahvasti veikkaan että todellisuudessa pitkiäkin aukkokohtia tuohon fantasiaseikkailuun olisi sisältynyt.

Mutta ei anneta faktojen häiritä keskinkertaista tarinaa. Itse uskon Bilbo Reppuliin koska olen lukenut hänen urotöistään ja seikkailuistaan.
 
Viimeksi muokattu:
Fuzz, kiitos. Mukavaa lukea kun on kirjoitettu asiat niin kuin ne todellisuudessa ovat
 
Jumalan suvereenia valtaa on vaikea (mahdoton) ymmärtää edes Hänen sanansa pohjalta muutoin, kun minkä Pyhä Henki näkee hyväksi avata.

Miksi ihminen on niin vajaavainen ettei se ymmärrä? Eikö meidän pitäisi olla jumalan kuvia? Tai miksi jumala ei oikeasti kerro miten asiat on, kuulostaa täysin mielivaltaiselta hölmöilyltä maallikon korviin.


Kaikkivaltias tai kaikkivoipa antaa kuvan, mutta ikäänkuin ulkopuolelta. Vähän kuin omistajan suhde akvaarioon ja niiden eliöihin.
Kaiken elämän antaja ja ylläpitäjä menee mielestäni lähemmäksi ja vastaa samalla tiedemiesten kysymykseen, mikä pitää kaiken koossa/luonnonlait voimassa.

Miksi tämä akvaarion omistaja ei anna kuvaa ns. kuten se on eikä ulkopuolelta koska kykenisi siihen ilmeisesti kuin tyhjää vaan? En ole raamatuntuntija mutta missä siellä on selitetty mikä pitää luonnonlait voimassa?

Jeesus sanoi, että joka ei Hänen kanssaan hallitse, se hajottaa. Ja tässä tulee esiin vapaa tahto ja sen seuraukset. Voit toki väittää edelleen, että Jumala loi synnin ja vapaan tahdon, mutta turha väittää, että raamatun Jumala sanoo näin.

Jos puheidesi mukaan ihmisellä on vapaa tahto niin onhan sekin oltava luotu. Eikös se mitä on olemassa, on luotu? Miten yhtäkkiä jokin asia olisi jotenkin ollut kokonaan rajattu luomisen ulkopuolelle. Sama pätee syntiin. Ja vastaavasti se mitä ei ole luotu, ei ole? Kuulostaisi loogiselta. Ja ei huolta, itse en tule väittämään että jumala olisi luonut niin yhtikäs mitään. Näyttöä siitä ei ole Tolkienin tarinointia enempää.

Synti ei ole mikään olio tai asia vaan se on sydämen tila. Synti on sitä, että sydän ei alistu Jumala hallintavallan ja tahdon alle, vaan haluaa elää "omaa elämäänsä" ja olla "oman itsensä herra".
Jumalan on luomakunta kaikki mitä siinä on. Hänellä on oikeus määrätä miten kaikki siinä toimii ja tapahtuu.
Tässä kohtaa Hän kuitenkin valitsi antaa (ei luoda) ihmisen päättää tekemisistään ja niin syntyi käsite vapaa tahto.

Synti ei kyllä sinänsä voi olla sydämen tila, vaan aivojen. Miksi ihmeessä kenenkään pitäisi alistua Saatanan, Louhen tai sinun jumalasi hallintavallan alle? Vahva ja itsenäinen ihminen ei tarvitse mitään henkistä suojaverkkoa jonka jumaltarinat heikommille tarjoilevat. Toki jos haluaa tuudittautua valheelliseen turvallisuudentunteeseen ja osin ulkoistaa kokemuksensa itsestään riippumattomiksi, se on kätevää sadun voimalla. Niitähän meille pikkulapsinakin kerrottiin - oli maahisia, peikkoja, Muumeja, Mikko Mallikas ja vaikka mitä tarinoita. :)

Tässä ollaan koko ihmiselämän ja elämän tarkoituksen äärellä. Ihminen, joka ei ole Jumalan tahdon alla tekee omiaan ja rikkoo elämällä "oman itsensä herrana" Jumalan valtakuntaa vastaan. Ei ole olemassa sitä kuuluisaa kultaista keskitietä, vaan joko Jeesuksen kanssa kokoat tai sitten omaa sydäntäsi seuraten saatanan kanssa hajotat.
Omasta mielestäsi voit olla synnitön ja sanoa, ettei koko asia koske sua, mutta raamatun mukaan asia on selvä.

Tämä osio herätti ajatuksen että mitä jumalan valtakuntaa? Ja minkä jumalista valtakuntaa? Onko jokaisella jumalalla oma valtakuntansa? Missä jumalien valtakunnat sijaitsevat? Miten niihin siirtyminen tapahtuu käytännössä? Jonkin odotusalan kautta ehkä? Ollaanko tällöin ihmismuodossa vai miten?

Ovatko kaikki muut uskonnot kuin omasi Saatanan uskontoja? tottakai olen synnitön. Syntihän on käsittääkseni erkaantumista jumalasta - ja kun jumalaa ei ole niin syntiäkään ei ole. Se että sinä niin oletat, ei tee siitä millään muotoa totuutta. Se kannattaa muistaa. Jos asiaa haluaa kääntää niin olethan itsekin vääräuskoinen valtaosan maailman väestön silmissä - ehkä joudut näiden uskontojen helvettiin kuollessasi?

Ja siinäpä se on. Alusta asti kun Elämän löysin, olen halunnut sitä muille jakaa, koska Jumalan tahdon alla eläminen on parasta mitä tiedän. Mua ei kiinnosta kenenkään rahat tai aika, ekä etsi juoksupoikia itselleni. Olen täysin vakuuttunut uskon kautta JUmalan rakkaudesta, joka ilmestyi Hänen Pojassaan ja näkyy kirkkaimmin ristillä.

Ei se väärin ole, totuutena ei vaan omia uskomuksiaan kannata kenellekään tuputtaa. Uskoohan osa ihmisistä Atkinsin dieetinkin olevan parasta mitä heille on ikinä käynyt ja vannovat sen nimeen. Ovathan DDT ja elohopeakin olleet suosittuja ja maailman parhaita kotitaloustuotteita aikoinaan. Onneksi tieto lisääntyy ja turhat uskomukset kuolee sitä mukaa pois.

Mutta niinkuin sanoit:"Paljon helpompi elämä kun on vastuussa vain itselleen ja kantaa seuraukset omista päätöksistä". Tämän voit sinulle annetun vapaan tahdon vuoksi tehdä ja sinulla on siihen täysi oikeus. Se, että päädyt sitten kantamaan seurauksia päätöksistäsi ikuisuuden, ei ole vapaan tahdon antajan tahto, eikä Hänen syynsä.
Sinulla on näennäinen valta suunnitella elämääsi vaikka eläkepäiviä myöten. Mutta valtaa elinpäiviisi ei lainkaan.
Hänen tahtonsa, joka elinpäiväsi säätää on, että tulisit tuntemaan Poikansa ja saisit elää ikuisuuden valtakunnassa, jossa ei ole kipua, syntiä tai kuolemaa.

Eli kerrotko vielä mitä minulle tapahtuu kun kuolen, madot ja ötökät hajottavat minut ja päädyn rikkaruohojen polttoaineeksi? Missä kohtaa siinä joudun ikuiseen kidutukseen ja kadotukseen - heti kuoleman hetkellä, kun minut on todettu kliinisesti kuolleeksi, kun arkku on laskettu maahan, vai kentis kun arkku on jo maassa ja vasta kun hauta on täytetty? Vai meneekö siitä vielä sen jälkeen kauankin aikaa? Ja mihin siitä menen - ja miten?

Entä jos joudutan elinpäivieni päättymistä esim käsiaseen voimalla, tämäkö on siis myös jumalasi tahto koska on elinpäiväni säätänyt eikä itselläni ole siihen osa eikä arpaa?

Mutta pakko ei Jumalan valtakuntaan ole tulla. Viimeinen tuomio jakaa koko historian aikaisen ihmiskunnan kahteen laumaan. Pelastettuihin, jotka jatkavat ikuiseen iloon ja tuomittuihin, jotka ovat valinneet oman tiensä ja Jeesuksen sanoin viettävät ikuisuuden paikassa jossa mato ei kuole, eikä tuli sammu.

Ikuinen ilo ja elämä ylipäätään kuulostaa pelottavalta konseptilta. En ymmärrä miksi kukaan moista edes ajatustasolla haikailee. Ehkä jos ei osaa nauttia tästä maailmasta niin joku pakopaikka pitää olla joka luo toivoa jaksaa tarpoa eteenpäin. Itse en moista tarvitse, teen elämäni sellaiseksi kuin haluan ja nautin siitä jo nyt. Ja kannan siitä myös sen kuuluisan vastuun itse. :)

Siinä nyt jotain ajatuksia nopeasti kyhättynä.
 
Minusta ajatus sielusta, ikuisesta olemassaolosta missä tahansa paratiisissa kuulostaa helvetiltä. 1000 vuotta varmaan menis nauttimassa uskomattomista asioista, joita et ole osannut edes kuvitella. 5000 vuotta, 10000 vuotta.. Alkaa jo tökkimään tää ihanuus- mut äläs, olis vielä loputtomasti tätä ihanuutta jäljellä.
 
Minusta ajatus sielusta, ikuisesta olemassaolosta missä tahansa paratiisissa kuulostaa helvetiltä. 1000 vuotta varmaan menis nauttimassa uskomattomista asioista, joita et ole osannut edes kuvitella. 5000 vuotta, 10000 vuotta.. Alkaa jo tökkimään tää ihanuus- mut äläs, olis vielä loputtomasti tätä ihanuutta jäljellä.
Sitä paitsi "ikuinen elämä ja ilo" on aika absurdi käsite. Jos mä vaikka olen ateisti ja vanhemmat uskovaisia ja kun kaikista aika jättää niin raamatun ja uskovaisten mukaan mun pitäis päätyä helvettiin ja vanhempani taivaaseen. Ja en usko että vanhempani pystyisivät olemaan onnellisia taivaassa ilman lastaan. Miten tämä on ratkaistavissa?
 
Sitä paitsi "ikuinen elämä ja ilo" on aika absurdi käsite. Jos mä vaikka olen ateisti ja vanhemmat uskovaisia ja kun kaikista aika jättää niin raamatun ja uskovaisten mukaan mun pitäis päätyä helvettiin ja vanhempani taivaaseen. Ja en usko että vanhempani pystyisivät olemaan onnellisia taivaassa ilman lastaan. Miten tämä on ratkaistavissa?

Puhumattakaan siitä että monet uskovat näkevät taivaaseen vilahtavan sielun puhtaan aiemmasta persoonasta sillä jumala on sen ilmeisesti jollain kloriitilla pyyhkäissyt oletusasetuksiin. Tuolloinhan yksilö ei edes tunnista itseään, olemassaoloaan eikä ole mitään kontaktipntaa aiempaan elettyyn elämään. Tuolloin ei toki tunnista edes niitä sukulaisiaan (joita ei siis periaatteessa ole olemassakaan sillä heidätkin on puhdistettu). Päättäisivät prkl uskovat miten tuo homma toimii, säälittävää räpistelyä kun kaikki keksii omia tulkintojaan mikä sattuu itseä miellyttämään ja omaa agendaansa palvelemaan..
 
Tekojaan taivaspaikan toivossa katuva pedofiilipappi lienee pääsee myös sinne taivaaseen uhrinsa ikuiseksi iloksi :think:

Onko jossain käsikirjaa oikeaoppiselle saatananpalvonnalle? Voisi pelata varman päälle ja olla hyvää pataa tulevan isännän kanssa.
 
Jumalan läsnöoloa ei voi selittää. Olen toisinaan yrittänyt pukea sanoiksi niitä hetkiä, kun Hän on antanut maistaa taivaan esimakua, mutta vain epäonnistuakseni surkeasti.

Tavallaan olet ihan oikeassa. Et vain huomaa, että niin Raamattu kuin kaikki se, mihin uskot, on juuri tuota surkeata epäonnistumista sen selittämisessä, mitä ei voi selittää.

Niiden hetkien ansiosta mulla ei ole ongelmia ikuisuuden kanssa. Edes Jumalan lapsilleen maan päälliseen vaellukseen antamaa rauhaa on turha koittaa kuvailla, koska se on niin kaukana kaikesta ilon tai onnen tunteesta sekä "rauhoittavista/rentouttavista" kemikaaleista.

Kun ymmärtää, että tuo rauha on mahdollista saavuttaa ilman uskoa tarinoihin mistään tietystä Jumalasta, voi se avata ymmärrystä siitä, mitä se rauha pohjimmiltaan on. Jos ajattelet esimerkiksi sitä, että sinun pitäisi luopua kaikista uskomuksistasi, huomaat tuota rauhaa välittömästi rikkovan turbulenssin nousevan ajatuksissasi / kokemuksessasi. Se rauha ei vaadi aktiivista uskomista mihinkään, vaan sille riittää, että lakkaa ne mielen toiminnot, jotka tulevat sen tielle.
 
Onnistuin sössimään lainaukset puihin.. Jayson tekstit on lihavoituna selkeyden vuoksi.


Miksi ihminen on niin vajaavainen ettei se ymmärrä? Eikö meidän pitäisi olla jumalan kuvia? Tai miksi jumala ei oikeasti kerro miten asiat on, kuulostaa täysin mielivaltaiselta hölmöilyltä maallikon korviin.[/B]

”Jumala sanoi: Tehkäämme ihminen, tehkäämme hänet kuvaksemme, kaltaiseksemme, ja hallitkoon hän meren kaloja ja taivaan lintuja, karjaeläimiä, maata ja kaikkia pikkueläimiä, joita maan päällä liikkuu. Ja Jumala loi ihmisen kuvakseen, Jumalan kuvaksi hän hänet loi, mieheksi ja naiseksi hän loi heidät.”

Mitä tarkoittaa olla Jumala kuva?
Ei ainakaan sitä, että Jumala näyttää antti-Petterin ukin isosedältä.
Ihminen luotiin hallitsijaksi, kuten Jumala ja Jumala puhalsi ihmiseen ikuisen hengen, joka tekee meistä ikuisuus olentoja.
Syntiinlankeemuksessa hengen yhteys Jumalaan (joka on Henki) särkyi ja ihmisen henki on Jumalasta erossa ollessaan kuollessa tilassa (mutta silti ikuinen).

Tästä johtuen myös kaikkien Jumalan yhteydestä osattomien "viisaiden" raamatun selitykset ovat niin syvällä metsässä, koska Pyhän Hengen innoittamia kirjoituksia voi tutkia vain Pyhästä Hengestä osallinen. Tässä poikkeuksen tekee evankeliumi, johon PH antaa ihmiselle ymmärryksen, mahdollistaakseen Jeesuksen pelastustarjoukseen myönteisen vastauksen.

Ja ei Jumalan lapsienkaan yhteys Häneen ei ole täydellinen vaan kaukana siitä, raamattu sanoo meidän tuntevan Kristuksen "kuin kuvastimen kautta" ja sen aikaiset peilit olivat haaleasti näyttäviä. Synti (ja sen kautta kuolema) hallitsee edelleen lihassa, eikä liha ja veri voikaan periä Jumalan Valtakuntaa vaan pyhien maalliset ruumiit muuttuvat ylösnousemuksessa ikuisuusruumiiksi.
Paavali sanoo room 7 24-25
"Minä viheliäinen ihminen, kuka pelastaa minut tästä kuoleman ruumiista?
Kiitos Jumalalle Jeesuksen Kristuksen, meidän Herramme, kautta! Niin minä siis tämmöisenäni palvelen mielellä Jumalan lakia, mutta lihalla synnin lakia."

Eli nykyinen ruumiimme, johon täällä olo aikanamme olemme sidottuja rajoittaa suuresti ymmärrystä ja käsityskykyämme.


Paljon muutakin särkyi ihmisen jouduttua eroon Jumalasta. Kuolemattomasta tuli kuoleman kohtaava (kehon osalta) ja luomakunnan kruunusta sen orjantappuraseppele. Maan varjelijasta tuli sen riistäjä ja oikeamielisestä vääryyttä rakastava.
Olemme sangen kaukana alkuperäisestä kuvasta.



Miksi tämä akvaarion omistaja ei anna kuvaa ns. kuten se on eikä ulkopuolelta koska kykenisi siihen ilmeisesti kuin tyhjää vaan? En ole raamatuntuntija mutta missä siellä on selitetty mikä pitää luonnonlait voimassa?

1 kol 15-17
ja hän on näkymättömän Jumalan kuva, esikoinen ennen kaikkea luomakuntaa. 16 Sillä hänessä luotiin kaikki, mikä taivaissa ja mikä maan päällä on, näkyväiset ja näkymättömät, olkoot ne valtaistuimia tai herrauksia, hallituksia tai valtoja, kaikki on luotu hänen kauttansa ja häneen, 17ja hän on ennen kaikkia, ja hänessä pysyy kaikki voimassa.



Jos puheidesi mukaan ihmisellä on vapaa tahto niin onhan sekin oltava luotu. Eikös se mitä on olemassa, on luotu? Miten yhtäkkiä jokin asia olisi jotenkin ollut kokonaan rajattu luomisen ulkopuolelle. Sama pätee syntiin. Ja vastaavasti se mitä ei ole luotu, ei ole? Kuulostaisi loogiselta. Ja ei huolta, itse en tule väittämään että jumala olisi luonut niin yhtikäs mitään. Näyttöä siitä ei ole Tolkienin tarinointia enempää.

Koneisto on luotu ja annettu elämän henki sen ajamiseen, mutta ajolinjat on kuskin käsissä.


Synti ei kyllä sinänsä voi olla sydämen tila, vaan aivojen. Miksi ihmeessä kenenkään pitäisi alistua Saatanan, Louhen tai sinun jumalasi hallintavallan alle? Vahva ja itsenäinen ihminen ei tarvitse mitään henkistä suojaverkkoa jonka jumaltarinat heikommille tarjoilevat. Toki jos haluaa tuudittautua valheelliseen turvallisuudentunteeseen ja osin ulkoistaa kokemuksensa itsestään riippumattomiksi, se on kätevää sadun voimalla. Niitähän meille pikkulapsinakin kerrottiin - oli maahisia, peikkoja, Muumeja, Mikko Mallikas ja vaikka mitä tarinoita. :)

Raamattu tarkoittaa sydämestä puhuessaan ihmisen sisintä ja syvintä olemusta.

Se, että kuvittelee hallitsevansa elämäänsä on suuri harha. Voit ehkä päättää menetkö jääkaapille tai monelta huomenna heräät, jos heräät, mutta elämäsi pituudesta et voi päättää. Kehoa voi huoltaa ja rasvaa välttää, mutta silti elämänlanka on hauras ja katkeaa usein äkisti.
Raamattu puhuu kahdesta valtakunnasta, Jumalan ja saatanan sekä ihmisistä, joilla on käsissään vapaus valita, kumpaa palvelee. Tosin valinta on mahdollista vain siloin kun Jumala kutsuu evankeliuminsa kautta.


Tämä osio herätti ajatuksen että mitä jumalan valtakuntaa? Ja minkä jumalista valtakuntaa? Onko jokaisella jumalalla oma valtakuntansa? Missä jumalien valtakunnat sijaitsevat? Miten niihin siirtyminen tapahtuu käytännössä? Jonkin odotusalan kautta ehkä? Ollaanko tällöin ihmismuodossa vai miten?

On yksi Jumala, joka on ilmaissut itsensä meille kolmessa persoonassa, jotka kuitenkin ovat yksi.
Nykyisen Jumalan valtakunnan sijaintia ei sana (käsittääkseni) määrittele. Mutta raketilla ei sinne mennä, eikä linja-autolla.
Viimeisen tuomion jälkeen nykyinen maa ja taivas katoavat ja tuleva valtakunta laskeutuu "kuin morsian miehellensä kaunistettuna". Jeesus sanoi lähtiessään menevänsä valmistamaan meille "sijaa". Ilmestyskirjasta voi tarkemmin tutkia.

Jumalan valtakunta o sielä missä Jumala hallitsee. Maan päällä Jumala on "antanut tilaa" ihmisen omalle tahdolle vaikka voi luonnollisesti tehdä juuri niinkuin haluaa missä vain. Sana sanoo selvästi, "Jumalan valtakunta on sisäisesti teissä" Jumala ei asu ihmiskäsin tehdyssä temppelissä, oli se sitten notre dame tai tuomiokirkko vaan (myös) ihmisen sydämessä Henkensä kautta.

Ovatko kaikki muut uskonnot kuin omasi Saatanan uskontoja? tottakai olen synnitön. Syntihän on käsittääkseni erkaantumista jumalasta - ja kun jumalaa ei ole niin syntiäkään ei ole. Se että sinä niin oletat, ei tee siitä millään muotoa totuutta. Se kannattaa muistaa. Jos asiaa haluaa kääntää niin olethan itsekin vääräuskoinen valtaosan maailman väestön silmissä - ehkä joudut näiden uskontojen helvettiin kuollessasi?

Joh 14
Minun Isäni kodissa on monta asuinsijaa. Jos ei niin olisi, sanoisinko minä teille, että minä menen valmistamaan teille sijaa? Ja vaikka minä menen valmistamaan teille sijaa, tulen minä takaisin ja otan teidät tyköni, että tekin olisitte siellä, missä minä olen. Ja mihin minä menen — tien sinne te tiedätte."
"Minä olen tie ja totuus ja elämä; ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani."

Mä en oleta vaan uskon (Jumalan antamalla uskolla). Voi kuulostaa saivartelulta, mutta niissä on ISO ero. Ja ei mua pelasta uskoni vaan uskoni kohde.

Ei se väärin ole, totuutena ei vaan omia uskomuksiaan kannata kenellekään tuputtaa. Uskoohan osa ihmisistä Atkinsin dieetinkin olevan parasta mitä heille on ikinä käynyt ja vannovat sen nimeen. Ovathan DDT ja elohopeakin olleet suosittuja ja maailman parhaita kotitaloustuotteita aikoinaan. Onneksi tieto lisääntyy ja turhat uskomukset kuolee sitä mukaa pois.

Tuputtamista koitan parhaimpani mukaan välttää. Pyrin olemaan valmiina vastaamaan mihin uskoni pohjautuu ja kuka on uskoni kohde. "practice what you preach" on erinomainen tokaisu.

Allaoleva korintolaiskirjeen kohta vastaa aika moneen tässä mainittuun kysymykseen.

Sillä sana rististä on hullutus niille, jotka kadotukseen joutuvat, mutta meille, jotka pelastumme, se on Jumalan voima. 19
Onhan kirjoitettu:

"Minä hävitän viisasten viisauden,
ja ymmärtäväisten ymmärryksen
minä teen mitättömäksi".
20
Missä ovat viisaat? Missä kirjanoppineet? Missä tämän maailman älyniekat? Eikö Jumala ole tehnyt maailman viisautta hullutukseksi? 21
Sillä kun, Jumalan viisaudesta, maailma ei oppinut viisauden avulla tuntemaan Jumalaa, niin Jumala näki hyväksi saarnauttamansa hullutuksen kautta pelastaa ne, jotka uskovat, 22
koskapa juutalaiset vaativat tunnustekoja ja kreikkalaiset etsivät viisautta, 23
me taas saarnaamme ristiinnaulittua Kristusta, joka on juutalaisille pahennus ja pakanoille hullutus, 24
mutta joka niille, jotka ovat kutsutut, olkootpa juutalaisia tai kreikkalaisia, on Kristus, Jumalan voima ja Jumalan viisaus. 25Sillä Jumalan hulluus on viisaampi kuin ihmiset, ja Jumalan heikkous on väkevämpi kuin ihmiset.
26
Sillä katsokaa, veljet, omaa kutsumistanne: ei ole monta inhimillisesti viisasta, ei monta mahtavaa, ei monta jalosukuista, 27
vaan sen, mikä on hulluutta maailmalle, sen Jumala valitsi saattaaksensa viisaat häpeään, ja sen, mikä on heikkoa maailmassa, sen Jumala valitsi saattaaksensa sen, mikä väkevää on, häpeään, 28ja sen, mikä maailmassa on halpasukuista ja halveksittua, sen Jumala valitsi, sen, joka ei mitään ole, tehdäksensä mitättömäksi sen, joka jotakin on, 29

ettei mikään liha voisi kerskata Jumalan edessä. 30
Mutta hänestä on teidän olemisenne Kristuksessa Jeesuksessa, joka on tullut meille viisaudeksi Jumalalta ja vanhurskaudeksi ja pyhitykseksi ja lunastukseksi, 31
että kävisi, niinkuin kirjoitettu on: "Joka kerskaa, sen kerskauksena olkoon Herra".


Eli kerrotko vielä mitä minulle tapahtuu kun kuolen, madot ja ötökät hajottavat minut ja päädyn rikkaruohojen polttoaineeksi? Missä kohtaa siinä joudun ikuiseen kidutukseen ja kadotukseen - heti kuoleman hetkellä, kun minut on todettu kliinisesti kuolleeksi, kun arkku on laskettu maahan, vai kentis kun arkku on jo maassa ja vasta kun hauta on täytetty? Vai meneekö siitä vielä sen jälkeen kauankin aikaa? Ja mihin siitä menen - ja miten?

Entä jos joudutan elinpäivieni päättymistä esim käsiaseen voimalla, tämäkö on siis myös jumalasi tahto koska on elinpäiväni säätänyt eikä itselläni ole siihen osa eikä arpaa?

Kuoleman jälkeen päättyy valinnan mahdollisuus. Jumala hakee omansa luokseen ja Jeesuksen hyljänneet jäävät odottamaan tuomionpäivää.

Käsittääkseni Jumalan omat ovat paratiisissa ja kadotetut tuonelassa.

Rikas mies ja Lasarus avaa hieman asiaa:
Oli rikas mies, joka pukeutui purppuraan ja hienoihin pellavavaatteisiin ja eli joka päivä ilossa loisteliaasti. Mutta eräs köyhä, nimeltä Lasarus, makasi hänen ovensa edessä täynnä paiseita ja halusi ravita itseään niillä muruilla, jotka putosivat rikkaan pöydältä. Ja koiratkin tulivat ja nuolivat hänen paiseitansa. Niin tapahtui, että köyhä kuoli, ja enkelit veivät hänet Aabrahamin helmaan. Ja rikaskin kuoli, ja hänet haudattiin. Ja kun hän nosti silmänsä tuonelassa, vaivoissa ollessaan, näki hän kaukana Aabrahamin ja Lasaruksen hänen helmassaan. Ja hän huusi sanoen: 'Isä Aabraham, armahda minua ja lähetä Lasarus kastamaan sormensa pää veteen ja jäähdyttämään minun kieltäni, sillä minulla on kova tuska tässä liekissä!' Mutta Aabraham sanoi: 'Poikani, muista, että sinä eläessäsi sait hyväsi, ja Lasarus samoin sai pahaa; mutta nyt hän täällä saa lohdutusta, sinä taas kärsit tuskaa. Ja kaiken tämän lisäksi on meidän välillemme ja teidän vahvistettu suuri juopa, että ne, jotka tahtovat mennä täältä teidän luoksenne, eivät voisi, eivätkä ne, jotka siellä ovat, pääsisi yli meidän luoksemme.' Hän sanoi: 'Niin minä siis rukoilen sinua, isä, että lähetät hänet isäni taloon - sillä minulla on viisi veljeä - todistamaan heille, etteivät hekin joutuisi tähän vaivan paikkaan'. Mutta Aabraham sanoi: 'Heillä on Mooses ja profeetat; kuulkoot niitä'. Niin hän sanoi: 'Ei, isä Aabraham; vaan jos joku kuolleista menisi heidän tykönsä, niin he tekisivät parannuksen'. Mutta Aabraham sanoi hänelle: 'Jos he eivät kuule Moosesta ja profeettoja, niin eivät he usko, vaikka joku kuolleistakin nousisi ylös'."

Näin siis vanhan liiton aikaan. Kuolleet olivat kaikki tuonelassa niin jumalan kanssa kulkeeneet kuin oman tiensä kulkijatkin.

Jeesuksen kuoltua, astuttua alas tuonelaan sana sanoo, että Hän vei vankeja mukanaan. Ja ristillä Hän sanoi, että tänä päivänä olet kanssani paratiisissa, jonka pohjalta voisi ajatella, että tuonelassa ei enää Jeesuksen omia ole.

Ruumis päätyy savuna ilmaan tai mullaksi. Mutta ihmisen sisin/syvin/minä odottaa viimestä tuomiota. Ajanjaksoista en sano mitään, koska en tiedä.

Vapaa tahto tuntuu tässäkin taipuvan sulla Jumalan pakoksi, ennaltamäärätyksi ilman valintaa tapahtuvaksi. Näin muuten islam opettaa asioista. Tällä ajatuksella teroja rohkaistaan painamaan sytyttimen nappia, kun allah on jo näin määrännyt tapahtumaan.

Mutta joo, sana opettaa vapaasta tahdosta ja sen mukana seuraavasta vastuusta. Helvetissä kukaan ei voi totuudellisesti väittää, että hänen siellä olonsa on Jeesuksen syytä vaan jokainen tietää syyllisyytensä. Jumalan tahto on, että kaikki pelastuisivat. Mutta pakkoa ei ole.


Ikuinen ilo ja elämä ylipäätään kuulostaa pelottavalta konseptilta. En ymmärrä miksi kukaan moista edes ajatustasolla haikailee. Ehkä jos ei osaa nauttia tästä maailmasta niin joku pakopaikka pitää olla joka luo toivoa jaksaa tarpoa eteenpäin. Itse en moista tarvitse, teen elämäni sellaiseksi kuin haluan ja nautin siitä jo nyt. Ja kannan siitä myös sen kuuluisan vastuun itse. :)

Hyvinä päivinä sitä luulee hallitsevansa elämäänsä. Tai nuorena. Useimmat parikymppiset ovat kaikkivoipia ja kuolemattomia mielestään ;)

Jumalan läsnöoloa ei voi selittää. Olen toisinaan yrittänyt pukea sanoiksi niitä hetkiä, kun Hän on antanut maistaa taivaan esimakua, mutta vain epäonnistuakseni surkeasti. Niiden hetkien ansiosta mulla ei ole ongelmia ikuisuuden kanssa. Edes Jumalan lapsilleen maan päälliseen vaellukseen antamaa rauhaa on turha koittaa kuvailla, koska se on niin kaukana kaikesta ilon tai onnen tunteesta sekä "rauhoittavista/rentouttavista" kemikaaleista.

Mutta siinäpä se, Jeesus tuli, jotta kaikki saisivat itse kokea Jumalan kanssa kulkemisen ihmeen, ilman että tarvitsee tukeutua muiden kokemuksiin.

Miksi lainaat raamattua? Mistä tiedät, että raamattu on oikea lähde asioiden selittämiseen?
 
Mua ei kiinnosta tippaakaan mitkään uskomukset tai pyrkimykset uskoa johonkin.

Sinua ei kiinnosta tippaakaan uskomuksesi Jeesuksesta ja Jumalasta?

Olen saanut lahjaksi uskon Jeesuksen täytettyyn työhön ja Jumalan ehdottomaan rakkauteen.

Niin, ne ovat juuri niitä uskomuksiasi.

On aivan käsittämätöntä tietää olevansa rakastettu ja hyväksytty.

Tässä yksi psykologinen koukku.

Oletko itse lukenut raamattua?

Juu, kuinka niin?
 
Vanhempien uskolla ei pelastuta, eikä vanhempien synneillä mennä kadotukseen. Mutta joo, osuit ehkä kipeimpään kohtaan mitä saatan kuvitella.
Ilmestys kirjan lopussa sanotaan:" Hän on pyyhkivä pois kaikki kyyneleet heidän silmistänsä, eikä kuolemaa ole enää oleva, eikä murhetta eikä parkua eikä kipua ole enää oleva, sillä kaikki entinen on mennyt."
Vaikka olemme täällä lapsina, veljinä,siskoina, isinä ja äiteinä, niin kuitenkin jokaisella on oma elämänsä ja omat ratkaisunsa. Ymmärrän, että en tule enää kaipaamaan niitä elämässäni olleita ihmisiä, jotka ovat kääntäneet Jeesukselle selkänsä, mutta en tiedä miten se tapahtuu. Kaikki entinen on mennyt..



Jeesuksen veri on sen kloriitin nimi. Maailmankaikkeuden ainut synnit poistava asia.
Ei meistä aivokuolleita tule, päinvastoin. paavali kirjoittaa sulle vastauksen 2000v takaa:

Joku ehkä kysyy: »Millä tavoin kuolleet herätetään? Millainen ruumis heillä silloin on?» 36

Mikä järjetön kysymys! Eihän se mitä kylvät tule eläväksi, ellei se ensin kuole. 37Ja kun kylvät, et kylvä tulevaa kasvia vaan pelkän siemenen, vehnänjyvän tai jonkin muun kasvin siemenen. 38Mutta Jumala antaa sille sellaisen varren kuin hän on nähnyt hyväksi, jokaiselle siemenelle sellaisen kuin sille kuuluu. 39Ei kaikkien elollisten ruumis ole samanlainen, vaan ihmisellä on oma ruumiinsa, nelijalkaisilla omansa, linnuilla omansa ja kaloilla omansa. 40
On taivaallisia ja maallisia ruumiita, mutta taivaallisten loisto on aivan toisenlainen kuin maanpäällisten. 41Auringolla on oma loistonsa, kuulla omansa ja tähdillä omansa, ja toinen tähti loistaa toista kirkkaammin.

42Samoin tapahtuu kuolleiden ylösnousemuksessa. Se, mikä kylvetään katoavana, nousee katoamattomana. 43


Mikä kylvetään vähäpätöisenä, nousee kirkkaana. Mikä kylvetään heikkona, nousee täynnä voimaa. 44Kylvetään ajallinen ruumis, nousee hengellinen ruumis. Jos kerran on olemassa ajallinen ruumis, on myös hengellinen. 45

Onkin kirjoitettu: »Ensimmäisestä ihmisestä, Aadamista, tuli elävä olento.» Mutta viimeisestä Aadamista tuli eläväksi tekevä henki. 46Ensimmäisenä ei siis ole hengellinen vaan ajallinen; vasta sen jälkeen tulee hengellinen. 47
Ensimmäinen ihminen on maallinen, maasta lähtöisin, toinen ihminen on taivaasta. 48Millainen tuo maallinen ihminen oli, sellaisia ovat kaikki maalliset ihmiset, ja millainen tuo taivaallinen ihminen on, sellaisia tulevat olemaan taivaalliset ihmiset. 49
Ja niin kuin me nyt olemme maallisen ihmisen kaltaisia, niin me tulemme kerran taivaallisen ihmisen kaltaisiksi.




hänen kohtaamisekseen on lukemattomia teitä, mutta hän ei ole mikään helvetin hallitsija niinkuin mielellään valehtee vaan jotain aivan muuta. Jes 14 11-19
"
Alas tuonelaan on vaipunut sinun komeutesi,
sinun harppujesi helinä;
sinun allasi ovat vuoteena madot,
toukat ovat peittonasi.

12Kuinka olet taivaalta pudonnut,
sinä kointähti, aamuruskon poika!
Kuinka olet maahan syösty,
sinä kansojen kukistaja!
13Sinä sanoit sydämessäsi:
'Minä nousen taivaaseen,
korkeammalle Jumalan tähtiä
minä istuimeni korotan
ja istun ilmestysvuorelle,
pohjimmaiseen Pohjolaan.
14Minä nousen pilvien kukkuloille,
teen itseni Korkeimman vertaiseksi.'
15Mutta sinut heitettiin alas tuonelaan,
pohjimmaiseen hautaan.
16Jotka sinut näkevät,
ne katsovat pitkään,
tarkastavat sinua:
'Onko tämä se mies, joka järisytti maan,
järkytti valtakunnat,
17joka teki maanpiirin erämaaksi
ja hävitti sen kaupungit,
joka ei päästänyt vankejansa kotiin?'
18Kansojen kuninkaat kaikki lepäävät kunniassa,
kukin kammiossansa.
19Mutta sinä olet kaukana haudastasi,
poisviskattuna niinkuin hylkyvesa,
olet peittynyt surmattujen, miekalla lävistettyjen,
kiviseen kuoppaan suistuneitten alle,
olet kuin tallattu raato.

Pedofilia on mielestäni iljettävin synti, mitä löytyy. Jeesus oli sitä mieltä, että jos joku aikoo tehdä tälläistä niin parempi vetää myllynkivi kaulaan ja hypätä mereen, helpommalla pääsee..

Tässä tulee esiin uskonnollisuuden ja (Jumalalta saadun) elävän uskon ero kaikkein selvimmin. Tuskin millään teolla voi rikkoa syvemmin Jeesuksen antamaa tärkeintä käskyä vastaan, rakasta Jumalaasi ja lähimmäistäsi niinkuin itseäsi. On




Mua ei kiinnosta tippaakaan mitkään uskomukset tai pyrkimykset uskoa johonkin. Olen saanut lahjaksi uskon Jeesuksen täytettyyn työhön ja Jumalan ehdottomaan rakkauteen. On aivan käsittämätöntä tietää olevansa rakastettu ja hyväksytty.


Saul kohtasi Damaskon tiellä Jeesuksen ja kristittyjä vihanneesta ja jahdanneesta murhamiehestä tuli lopulta ihminen joka sanoi :
"Niinpä minä todella luen kaikki tappioksi tuon ylen kalliin, Kristuksen Jeesuksen, minun Herrani, tuntemisen rinnalla, sillä hänen tähtensä minä olen menettänyt kaikki ja pidän sen roskana — että voittaisin omakseni Kristuksen."

Vaikka kohtaamiseni Jeesuksen kanssa ei ollut yhtä dramaattinen niin vaikutus oli samanlainen. Täyskäännös sydämessä ja sitä mukaa elämässä myös ulospäin.

Oletko itse lukenut raamattua?
Vanhempien uskolla ei pelastuta, eikä vanhempien synneillä mennä kadotukseen. Mutta joo, osuit ehkä kipeimpään kohtaan mitä saatan kuvitella.
Ilmestys kirjan lopussa sanotaan:" Hän on pyyhkivä pois kaikki kyyneleet heidän silmistänsä, eikä kuolemaa ole enää oleva, eikä murhetta eikä parkua eikä kipua ole enää oleva, sillä kaikki entinen on mennyt."
Vaikka olemme täällä lapsina, veljinä,siskoina, isinä ja äiteinä, niin kuitenkin jokaisella on oma elämänsä ja omat ratkaisunsa. Ymmärrän, että en tule enää kaipaamaan niitä elämässäni olleita ihmisiä, jotka ovat kääntäneet Jeesukselle selkänsä, mutta en tiedä miten se tapahtuu. Kaikki entinen on mennyt..

Eli siis sun mielestä on ihan okei että uskovaiset vanhemmat eivät voi olla ateisti lapsensa kanssa yhdessä taivaassa? Vaikka lapsi olisi eläessään köyhien auttaja, elintenluovuttaja, hyväntekijä, rakastava ihminen joka rakastaa vanhempiaan yli kaiken mutta sattuu olemaan ateisti? Minkälainen jumala vaatii että ihmiset rakastaisivat mielummin häntä kuin omia lapsiaan tai vanhempiaan? Minkälainen salliva ja rakastava jumala tuollainen on olevinaan? Julma, sadistinen ja itsekäs paskiainen pikemminkin.

Ja ennenkuin lässyt pehmoisia niin noin myöskin raamattu Matt.10 sanoo:
35
Minä olen tullut nostamaan pojan isäänsä, tyttären äitiään ja miniän anoppiaan vastaan.
36
Viholliset ovat oman talon väkeä.
37
»Joka rakastaa isäänsä tai äitiänsä enemmän kuin minua, ei kelpaa minulle, eikä se, joka rakastaa poikaansa tai tytärtänsä enemmän kuin minua, kelpaa minulle.

Jeesuksen veri on sen kloriitin nimi. Maailmankaikkeuden ainut synnit poistava asia.
Ei meistä aivokuolleita tule, päinvastoin. paavali kirjoittaa sulle vastauksen 2000v takaa:
Usko nimenomaan tekee teistä aivokuolleita. Se riistää teiltä kyvyn ajatella itse. Se riistää kyvyn rakastaa lähimmäistä. Se riistää kyvyn rakastaa lapsiaan ja vanhempiaan. Se riistää teitä ihmisyyden ja oman tahdon.
Sen uskonto teille tekee. Vaikka kuinka lainailisit raamattua tai mitä satukirjaa ikinä tahdotkaan.
Pedofilia on mielestäni iljettävin synti, mitä löytyy. Jeesus oli sitä mieltä, että jos joku aikoo tehdä tälläistä niin parempi vetää myllynkivi kaulaan ja hypätä mereen helpommalla pääsee..
Hmm.. katsotaas hiukan.
9:42 Ja joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat, sen olisi parempi, että myllynkivi olisi pantu hänen kaulaansa ja hänet olisi heitetty mereen.
Tuossa ei puhuta mitään lapsista, vaan "pienistä" joiksi Jeesus kutsui kaikkia ihmisiä.

Sen sijaan mm. insesti on raamatun mukaan ihan ok.
1. Moos. 17:15-16, 20:11-12, 22:17
Jumala siunaa liiton Abrahamin ja hänen Sisarpuolensa välillä. Heillä oli siis sama isä.

On aivan käsittämätöntä tietää olevansa rakastettu ja hyväksytty.
On se. On myös käsittämätöntä rakastaa toista ihmistä. Tässä ja nyt. Ainossa elämässä jonka tiedämme. Mutta ethän sä tästä mitään ymmärrä kun pitää ensin vartoa kuolemaa ennenkuin kohtaa rakkauden.

Oletko itse lukenut raamattua?
Enemmän kuin sinä.
 
"Hihhuleiden" ongelma on se että kaikki vastaukset haetaan yhdestä valitusta kirjasta. Se kuinka todennäköisesti valittu kirja on oikessa ei uskovaisia näytä kiinnostavan yhtään.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
283 457
Viestejä
4 870 648
Jäsenet
78 662
Uusin jäsen
Qwerty2112

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom