Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Heh, ehkä mun tiliotteet on niin sekavia ettei niitä jaksa edes yrittää ottaa selkoa jostain vesimaksuista tai vastaavista kun joka tuesta menee osa vuokraan osa siihen ja tähän ja loput pelaamiseen ja ihme tilisiirtoja tyyliin lainan takasinmaksu jne. =DKyllä se on pääsääntösesti, ihan samanlaista tuloa vesimaksunpalautus kuin esim. veronpalautus, suurimmalla osalla käsittelijöistä. Jos ei erikseen hakemuksessa selvitä niin katsovat tulona myös erikseen kunnan maksamat kuntouttavan työtoiminnan matkakorvauksetkin.
Jos nyt puhe jostain asunto-osakehuoneiston vedenäkytöstä, niin euromäärä ei suoraan kerro kulutetun veden määrää, eikä sitä perustuuko se mitattuun, vai mihin.Vaikuttaa siltä että paikallinen Kela päättää mikä on liikaa kunkin kohdalla, muistaakseni 22e/kk oli oma lasku viimeksi, josta sanottiin että puolet liikaa.
Samaa mieltä tosta vesimittarista. Itellä tippu vesimaksu noin 9e/kk kun tuli mittarit tähän taloyhtiöön käyttöön. Tai ainakin laskutus sen mukaan. Mittarit kai tuli jo ennen kun muutin tähän mutta jostain syystä ne otettiin käyttöön asuntokohtasesti vasta joskus pari vuotta sitten tms.
Onhan se, mutta tässä oli iso putkiremontti koko taloyhtiössä noin 3vuotta sitten. Kai ne siinä samalla ajatteli että samaan syssyyn laitetaan ne mittarit kun muutenkin iso lasku tosta rempasta.Tuo vesimittareiden asentaminen vanhoihin taloyhtiöihin on vaan ihan järjettömän kallista hommaa.. Meidän taloyhtiöön kysyttiin tarjouksia, niin mittareiden asennus maksaisi n. 1000 € per asunto (mittarit kylmään ja kuumaan linjaan, mittarit+asennustyö).. Eli jos siis minäkin säästäisin mittarin asennuksen jälkeen tuon 9€/kk, niin kestäisi n. 9 vuotta saada takaisin tuo mittareiden asennuksen hinta. Ja kai isännöintifirmakin ottaa jotain lisähintaa tasauslaskujen lähetyksestä.
Onhan se, mutta tässä oli iso putkiremontti koko taloyhtiössä noin 3vuotta sitten. Kai ne siinä samalla ajatteli että samaan syssyyn laitetaan ne mittarit kun muutenkin iso lasku tosta rempasta.
Tuo vesimittareiden asentaminen vanhoihin taloyhtiöihin on vaan ihan järjettömän kallista hommaa.. Meidän taloyhtiöön kysyttiin tarjouksia, niin mittareiden asennus maksaisi n. 1000 € per asunto (mittarit kylmään ja kuumaan linjaan, mittarit+asennustyö).. Eli jos siis minäkin säästäisin mittarin asennuksen jälkeen tuon 9€/kk, niin kestäisi n. 9 vuotta saada takaisin tuo mittareiden asennuksen hinta. Ja kai isännöintifirmakin ottaa jotain lisähintaa tasauslaskujen lähetyksestä.
Jos tänäpäivänä ei ole mittareita, niin niitä ei ole asennettu rempan yhteydessä. (sori kärjistys)
Erikseen niitä ei kannata asentaa, ei ne maksa itseään takaisin. eikä ne ennen energia piikkejä oikein muutenkaan olleet erityisen kannattavia. Yksittäisessä kohteessa toki paljon eroja.
Kustannukset riippuu kohteesta, joissain voi olla niin että pitää eri vesipisteille asentaa omat mittarit, eli pieneenkin asuntoon neljämittaria, niin saa siinä nuukailla että maksaa itsensä takaisin.
Niin en tiedä miten se muiden murjuissa menee, mutta omassani: 1) vesilaskun hinta määräytyy tasan tarkkaan kulutuksen mukaan, 2) vesi lämpiää sähköllä ja 3) murjussa on ollut vesimittari siitä asti kun se on rakennettu. Kuvittelin, että näin se menee jokaisessa omistusasunnossa, vai onko tässä nyt kyse pikemminkin siitä että stereotypian mukaan työtön ei voi omistaa asuntoa jossa asuu? Toisekseen tiettyjen tahojen eilisen ulosannin perusteella voidaan miettiä, että ovatko tosiaan ne "ihmisroskat" niitä sekakäyttäjiä vai kenties ne, jotka saavat hallitsemattomia raivokohtauksia eivätkä ole kykeneviä asialliseen keskusteluun, jollaista voisi aikuiselta, työssäkäyvältä yhteiskunnan tukipilarilta odottaa?Tosin jos kyse oli nyt liiallisesta käytöstä eikä hinnasta, niin se viittaa siihen että kuutioita mennyt enemmän mitä kela rahoittaa.
Paljonko sitä vettä nyt on mennyt/kkNiin en tiedä miten se muiden murjuissa menee, mutta omassani: 1) vesilaskun hinta määräytyy tasan tarkkaan kulutuksen mukaan, 2) vesi lämpiää sähköllä ja 3) murjussa on ollut vesimittari siitä asti kun se on rakennettu. Kuvittelin, että näin se menee jokaisessa omistusasunnossa, ...
En aio vastailla enää useampaan kertaan samoihin kysymyksiin, kun teikäläiselle tuntuu olevan tyypillistä tuo jankkaaminen.Paljonko sitä vettä nyt on mennyt/kk
Asukas itse pitää nuotiota lämminvesivaraajan alla tai ehkä tuo toimii sähköllä.Onko se vesi taloyhtiön lämmittämää, vai asukkaan itse.
No tässä on.Kaikissa taloyhtiöissä ei ole asuntokohtaisa vesimittaria
Vaikuttaa siltä että paikallinen Kela päättää mikä on liikaa kunkin kohdalla, muistaakseni 22e/kk oli oma lasku viimeksi, josta sanottiin että puolet liikaa.
Saattaa olla että näillä oman elämänsä suurimmilla sankareilla ja suurilla yhteiskunnan tukipilareilla menee keskustelu jostain syystä tunteisiin. Kuinka ollakaan tämäkin kuvio toistaa toistumistaan vuodesta toiseen.
![]()
Työnantajille kun on edelleen iso punainen vaate jos siellä CVssä ei näy työhistoriaa edellisen vuoden ajalta. Eikä niitä varmaan edes kiinnosta syy siihen. Eli juu, jos syystä x jäät työttömäksi tarpeeksi pitkäksi aikaa niin ihan turha neuvoa enää siinä vaiheessa parantamaan CVtä tai tekemään duuniprofiileita. Jos taustalla on jo oman alan työkokemusta hyvän aikaa työttömyydestä huolimatta niin ei liene silloin niin paha tilanne.
Mitään saunamaksuja ei ole, koska, kuten tulikin jo sanottua, kyseessä on omistusasunto. Ja kuten sanottu, mitään ei vielä "kohtuullistettu" vaan kerrottiin että seuraavasta laskusta tullaan näin tekemään, jos "kohtuuton" veden käyttö jatkuu. Teen valituksen kyllä sitten kun se aika tulee, mutta kun näistä tietää jo etukäteen, että voidaan käydä hallinto-oikeudessa asti katsomassa kuinka mitään väärää ei ole tapahtunut. Ei, vaikka olisi ennakkotapaus jossa on päätetty päinvastoin. Lieneekö jotain tekemistä sillä, että eletään maassa jonka oikeusjärjestelmä on korruptoitu jo yli 30v sitten?Suomeksi sanottuna aito vesi/saunamaksun määrä näkyy laskelmalla kohdassa ilmoitetut menot, mutta sen vieressä olevassa sarakkeessa kohdassa hyväksytyt menot näytetään se, paljonko Kela ottaa huomioon vesi/saunamaksustasi laskelmassa.
Onko todellakin niin, että ilmoittamastasi 22e maksusta on hyväksytty vain 11e? Laite ihmeessä valitus Kelan oikaisuvaatimuskeskukseen, sillä 11e on liian matala hyväksiluettava määrä vedestä.
Mitään saunamaksuja ei ole, koska, kuten tulikin jo sanottua, kyseessä on omistusasunto. Ja kuten sanottu, mitään ei vielä "kohtuullistettu" vaan kerrottiin että seuraavasta laskusta tullaan näin tekemään, jos "kohtuuton" veden käyttö jatkuu. Teen valituksen kyllä sitten kun se aika tulee, mutta kun näistä tietää jo etukäteen, että voidaan käydä hallinto-oikeudessa asti
Mielestäni varsin kohtuutonta tuokin. Jos oletaan että työtön pysyy työkuntoisena, voisi myös olettaa että työtön saa harrastaa liikuntaa, jonka jälkeen voisi kuvitella oltavan suotavaa että saadaan käydä saunassa, koska palautuminen. Loogisesti ajateltuna nykyisessä järjestelmässä tunnutaan ajavan pikemminkin sitä, että työkyky rapistuu mahdollisimman nopeasti.Juu, ilmaisin vain, että laskelmalla voidaan näiden ja muidenkin maksujen kohdalla esittää maksu kahdessa eri sarakkeessa. Ilmoitettu on se aito maksun määrä, kun taas hyväksytty se, mikä lasketaan menoksi Kelan omilla standardeilla. Eli meillä Kela on alkanut hyväksyä vain 10 euroa 15 euron saunamaksusta, ja Kelan etuusohjeesta löytyy tosiaan 10 euron sääntö saunamaksulle Kelan toimeentulotuessa.
Pidetään mielessä.Mutta ehdottomasti pistä oikaisuvaatimuskeskukseen ja sitten hallinto-oikeuteen, jos 22 euron ilmoittamistasi vesimaksuistasi hyväksytään vain 11 euroa seuraavassa tukipäätöksessäsi, sillä tuo 11 euroa on liian alhainen hyväksyttävä meno vesimaksuihin.
Käynyt mielessä joo, mutta tehty varsin vaikeaksi jos ja kun tekee työtä sinne missä siitä voidaan maksaa, eli ulkomaille. Joutuu olemaan tekemisissä erinäisten välikäsien kanssa joiden kanssa joutuu selvittämään asioita kuten:Oletko muuten kokeillut keikkatyöllä laajentaa tulojasi? Toimeentulotuellahan saisi tienata 150 euroa keikkatöistä, niin olisi mukava kuulla, jos palkkatulojen sovittaminen tähän tukeen on toiminut paremmin Kelassa kuin näiden maksujen enimmäismäärien soveltaminen.
Luin kaikki ketjun viestisi tuon kela vesi postauksen jälkeen, en niistä löytänyt paljonko sitä vettä oli kulutettu.En aio vastailla enää useampaan kertaan samoihin kysymyksiin, kun teikäläiselle tuntuu olevan tyypillistä tuo jankkaaminen.
Asukas itse pitää nuotiota lämminvesivaraajan alla tai ehkä tuo toimii sähköllä.
No jos tuo 22e/kk ei ole riittävä tieto, niin voit olla varma etten siirry menneisyyteen etsimään 4kk sitten hävitettyä edellistä laskua, saati soittelemaan asiasta jonnekkin isännöitsijöille. Yleisessä tiedossa kuitenkin on jo ennestään se että Norjalaisella öljynporauslauttalla vesikin ilmaista, senkun vetää merestä kitusiinsa.Luin kaikki ketjun viestisi tuon kela vesi postauksen jälkeen, en niistä löytänyt paljonko sitä vettä oli kulutettu.
22€/kk
Hinnoista on yleensä tiedotettu osakkaita.No jos tuo 22e/kk ei ole riittävä tieto, niin voit olla varma etten siirry menneisyyteen etsimään 4kk sitten hävitettyä edellistä laskua, saati soittelemaan asiasta jonnekkin isännöitsijöille.
Kiitos Kapteeni Itsestäänselvyys.Hinnoista on yleensä tiedotettu osakkaita.
Mutta toki paperit voi olla pois heitettyjä, eikä ole muistinvaraista mielikuvaa mitä vesi maksaa. Ei se mitenkään tavatonta ole, vaikka omantalouden hoidan takia olisi hyvä olla kärryillä.
Nyt kerrotun perusteella sitä vettä on mennyt puolet liikaa, se voi syntyä tuhlailevasta käytöstä, tai sitten on vuotoja, jälkimmäinen pitää toki selvittää. Tuhlaileva käyttö sitten oma valinta. Jos vähän optimoi omaa käyttöä niin keskiverto kulutuksen pääsee vaikka olisi tavallista enemmän viherkasveja kasteltavana ja lemmikkejä juotettavana.
Tsekkaa se vedenhinta/todellinen kulutus, ja tsekkaa nuo mihin se vesi menee. turha maksaa sellaisesta joka ei tuo iloa.
Viime aikoina tullut välillä mietittyä, että onko meillä oikeasti vallalla sellaista työvoimapulaa mitä media on välillä antanut ymmärtää? Joillain tietyillä aloilla on kyllä, mutta mietin näin yleisellä tasolla.Tässä on hyvä tiivistys monien työttömien ongelmasta, eli työnantajilla on aidosti niin paljon valinnanvaraa, että vain viimeaikaista työkokemusta omaavat otetaan huomioon. Tämän perusteella on turha syyllistää työttömiä työttömyydestä, koska ilmiö todentaa sen tosiseikan, että valtaosalla aloista on enemmän hakijoita kuin työpaikkoja.
On pulaa.Viime aikoina tullut välillä mietittyä, että onko meillä oikeasti vallalla sellaista työvoimapulaa mitä media on välillä antanut ymmärtää? Joillain tietyillä aloilla on kyllä, mutta mietin näin yleisellä tasolla.
En ole ymmärtänyt tätä "palkkaaminen on riski" perustelua. Eikö nimenomaan tämän takia melkein kaikkialla ole koeaika?Mutta myös se että palkkaaminen on riski, jos ei löydy sopivaa niin ollaan ennemmin ilman ja jatketaan etsimistä.
Ensin pitää löytyä se potenttiaalinen jonka halutaan palkata. Riippuen firmasta tehtävästä, niin ei koeajalle otetan henkilöä joka ehkä sinä aikana muuttuu hyväksi valinnaksi. Vaan henkilö jonka osalta uskotaan että jää töihin.En ole ymmärtänyt tätä "palkkaaminen on riski" perustelua. Eikö nimenomaan tämän takia melkein kaikkialla ole koeaika?
Selvänäkijöitä piisaa näköjään vieläkin. Kumma juttu että aina kun tämä selvänäkö perustuu pelkkiin stereotypioihin, niin mennään metsään jokaisessa väittämässä. Jopa se meni väärin että päädytään sossun asiakkaaksi, kun sossulla ei ole ollut juuri tekemistä työttömän tukien kanssa enää vuosiin.Ah, nyt se selvisi, taiteilija. Perinteinen pitkäaikaistyöttömyyden muoto on käydä taideaineisiin painottuva tutkinto, ostaa asunto muuttotappiopaikkakunnalta jostain ihan jorpakosta ja päätyä sossun asiakkaaksi.

Pulaa on ainoastaan niistä jotka tekevät ne työt, jotka on yleisesti havaittu kannattamattomiksi. Lisäksi pulaa luodaan keinotekoisesti työttömyydellä tiliä tekeville aloille, kuten esim tuota linkitettyä barometria katsomalla näkee. Kun ymmärtää käsitteet:Viime aikoina tullut välillä mietittyä, että onko meillä oikeasti vallalla sellaista työvoimapulaa mitä media on välillä antanut ymmärtää? Joillain tietyillä aloilla on kyllä, mutta mietin näin yleisellä tasolla.
Pulaa on vain orjista. Kohtaanto on tyhjänpäiväinen meemi, joka tarkoittaa todellisuudessa sitä että ei löydetä ketään tekemään työtä jonka tekemisestä ei makseta taloudellisen toimeentulon mahdollistavaa korvausta.On pulaa.
On myös se kohtaanto ongelma.
No tämä nyt on itsestäänselvyys. Eli tuo "palkkaaminen on riski" on vain joku kiertoilmaisu sille, että sopivia työntekijöitä ei löydy?Ensin pitää löytyä se potenttiaalinen jonka halutaan palkata. Riippuen firmasta tehtävästä, niin ei koeajalle otetan henkilöä joka ehkä sinä aikana muuttuu hyväksi valinnaksi. Vaan henkilö jonka osalta uskotaan että jää töihin.
Tää on ehkä suurimpia ongelmia. Ihmisten on järkevämpää maata sohvalla kuin tehdä mitään hyödyllistä, ettei työkkäri/kela/maksava taho vie viimeisiäkin tukia. Jos erehdyt opiskelemaan omatoimisesti vähän liikaa, tekemään jotain vapaaehtoishommaa esim. kontaktien ja oman verkoston laajentamiseksi tai harrastat liian aktiivisesti/näkyvästi jotain, niin tuethan siinä lähtee vähintään "selvityksen ajaksi" tai pysyvästi, mikä on monelle ihan liian iso riski. Riski on jopa siinä, jos erehtyy kysymään vaikuttaako ko. asiat tukeen, ja mitä lomakkeita pitäis täyttää jos haluaa tehdä asiat oikein. Helposti menee taas "tuki katkaistu selvityksen ajaksi". Nää tantat ei vissiin ymmärrä, että ihminen kykenee hakemaan töitä ja olemaan työmarkkinoiden käytettävissä vaikka siinä samalla jotain muuta tekeekin. Ehkä kertoo jotain niiden ihmisten kyvyistä, jotka työkkäriin töihin päätyvät.Loogisesti ajateltuna nykyisessä järjestelmässä tunnutaan ajavan pikemminkin sitä, että työkyky rapistuu mahdollisimman nopeasti.
Tuossa kohtaa pohdin ehdokkaita joilla voisi olla piilotettua potenttiaalia. Mutta työnantajan kannalta liian riskipitoinen.No tämä nyt on itsestäänselvyys. Eli tuo "palkkaaminen on riski" on vain joku kiertoilmaisu sille, että sopivia työntekijöitä ei löydy?
-Kohtaanto ongelma elää toki suhdanteinen mukaan, nyt siitä ei puhuta kun tekijöistä pulaa sen verran laajasti.Pulaa on vain orjista. Kohtaanto on tyhjänpäiväinen meemi, joka tarkoittaa todellisuudessa sitä että ei löydetä ketään tekemään työtä jonka tekemisestä ei makseta taloudellisen toimeentulon mahdollistavaa korvausta.
Tätä olen itsekin miettinyt. Jos meillä kerran oikeasti on joku huutava työvoimapula, niin luulisi että työnantajat olisi silloin myös valmiita ottamaan jonkin verran riskejä niiden työntekijöiden löytämiseksi. Tämä työvoimapula taitaa tosiaan koskea vain joitain tiettyjä aloja joihin vaaditaan koulutusta mutta joille ei ole koulutettu tarpeeksi porukkaa, esim. juurikin hoitoala.Ei työnantajien kannata valittaa mistään pulasta, jos ei voi sitä riskiä ottaa, mikä palkkaamisesta tulee. Ja muutenkin tuntuu, että se koko vastuu kaadetaan työttömien harteille samalla, kun työnantajien ainoa tapa "houkutella" tekijöitä on laatia joitain kahden pennin kliseisiä rekryilmoituksia Duunitoriin.
Työvoimapulasta puhutaan näissä tenteissä ja medioissa siihen sävyyn, että pula koskisi aidosti useita aloja. Eli katsojille jää sellainen kuva, että alalla kuin alalla riittää kuin vaan kävelee töihin. Ennemmin pula koskee esimerkiksi hoitoalaa ja sitten jotain varastohommia, joissa tuntiliksa on yhdeksästä kymmeneen euroa.
Työantaja arvio minkä verran riskiä ottaa, isot yöntaja voi ottaa eri tavalla kuin pieni.Ei työnantajien kannata valittaa mistään pulasta, jos ei voi sitä riskiä ottaa, mikä palkkaamisesta tulee. Ja muutenkin tuntuu, että se koko vastuu kaadetaan työttömien harteille samalla, kun työnantajien ainoa tapa "houkutella" tekijöitä on laatia joitain kahden pennin kliseisiä rekryilmoituksia Duunitoriin.
Isot työantajat, ja niiden HR väki ihan kokemattomia ole, pulassa mahdollisuuksien mukaan lisäävät ns riskinottoa.Tätä olen itsekin miettinyt. Jos meillä kerran oikeasti on joku huutava työvoimapula, niin luulisi että työnantajat olisi silloin myös valmiita ottamaan jonkin verran riskejä niiden työntekijöiden löytämiseksi. Tämä työvoimapula taitaa tosiaan koskea vain joitain tiettyjä aloja joihin vaaditaan koulutusta mutta joille ei ole koulutettu tarpeeksi porukkaa, esim. juurikin hoitoala.
Työvoimapulapuheessa näkökulma on se miten se de facto toimii kansantalouden talouskasvun jarruna.Ennen kuin joku sanoo, niin mulla on omat asiat kyllä kunnossa. Kunhan mietin tätä tilannetta yleisesti. Tuntuu että nämä jutut "työvoimapulasta" ei oikein vastaa todellisuutta.
Suuri osa työnantajan riskeistä on keinotekoisesti luotu. On HELlit LELlit ja VELlit, velvollisuus pitää itsensä peruuttamattomasti telonut työntekijä listoilla, velvollisuus huolehtia työntekijän hammashoidosta, jne jne. Kaikki vain siksi, että voidaan ylläpitää yhtä tai useampaa kerrosta täysin tarpeetonta byrokratiaa, vain koska joku tienaa sillä.Mutta työnantajan kannalta liian riskipitoinen.
Päinvastoin: kukaan ei palkkaa motivoituneita osaavia tekijöitä, koska niille tarvitsee maksaa oikeaa palkkaa. Käy kaupungin varikolla katsomassa mikä on meno nykyään. Koita vaikka selvittää kuinka moni vielä 10-15v sitten olleista työpaikoista on korvattu 9e-orjilla.-Kohtaanto ongelma elää toki suhdanteinen mukaan, nyt siitä ei puhuta kun tekijöistä pulaa sen verran laajasti.
-"Orjia" ei kukaan palkkaa, vaan motivoituneita osaavia tekijöitä
Niin ja sitten on myös se osaava porukka jotka työllsityisivät heti, jos elettäisiin hieman terveemmässä maassa. Lopeta valtiovallan propagandan levittäminen, sitä ollaan nähty jo niin monen tahon toimesta, puhumattakaan siitä, että sen perättömyys on myös käynyt hyvin selväksi.Meillä on rakenteellista työttömyyttä, eli työttömiä jotka eivät työllisty, heidän työpanos ei ole sellainen että kukaan maksaisi sopparin minimipalkkaa.
Huomiohakuista diipadaapaa, kuten tähänkin asti. Näihin nyt ei varmaan kannata kommentoida edes mitään.Työvoimapulapuheessa näkökulma on se miten se de facto toimii kansantalouden talouskasvun jarruna.
Ei niinkään se mitä siitä ajattelee pitkäaikaistyötön joka muurahaisena norsun selässä kokee norsun ihopoimut (tai työkkärin ilkeät tädit ja kuntouttavan työtoiminnan kiemurat) kovin keskeisenä maailmanselittäjänä.
Osa johtuu kasvaneesta elintasosta ja ovat sinänsä ihan perusteltuja, mutta on on tekijöitä joiden osalta syytä miettiä voisiko keventää.Suuri osa työnantajan riskeistä on keinotekoisesti luotu. On HELlit LELlit ja VELlit, velvollisuus pitää itsensä peruuttamattomasti telonut työntekijä listoilla, velvollisuus huolehtia työntekijän hammashoidosta, jne jne. Kaikki vain siksi, että voidaan ylläpitää yhtä tai useampaa kerrosta täysin tarpeetonta byrokratiaa, vain koska joku tienaa sillä.
Yleissitovuus asettaa minimin, kaikista sitä ei kannata maksaa, eli ei kannata palkata. Silloin kun puhutaan rakenteellisesta työttömyydestä niin he eivät työllisty ilman kohdennettuja ratkaisuja. Joka palkka sellaiseksi että kannattaa palkata, tai palkka tai muuta tukea.Päinvastoin: kukaan ei palkkaa motivoituneita osaavia tekijöitä, koska niille tarvitsee maksaa oikeaa palkkaa.
Todellisuudessa meillä on kylläkin järjestelmä, jossa osa-aikaisen työn tekemisestä on tehty mahdollisimman vaikeaa ja on lähes täysi varmuus että nämä "sovittelut" pitävät huolen siitä, että työtön jää kuukausiksi tyhjänpäälle, eli siis myös ilman niitä muita lakisääteisiä tukia, koska asiaa pitää vatvoa jos jonkinnäköisten jakkukalkkunoiden toimesta kuukausikaupalla. Tästä on puhuttu itseasiassa aika ekstensiivisesti mm. tässä langassa.Meillä on järjestelmiä missä on soviteltua tukea, se mahdollistaa esim osa-aikaisen työssä käynnin ja tukea sen verran että työssäkäynti ei uhkaa elintasoa.
Sitä paljon käytetään , eli osalla toimii varsin kivuttomasti.Todellisuudessa meillä on kylläkin järjestelmä, jossa osa-aikaisen työn tekemisestä on tehty mahdollisimman vaikeaa ...
En ole työtön, kiitoksia vain.Ei niinkään se mitä siitä ajattelee pitkäaikaistyötön joka muurahaisena norsun selässä kokee norsun ihopoimut (tai työkkärin ilkeät tädit ja kuntouttavan työtoiminnan kiemurat) kovin keskeisenä maailmanselittäjänä.
Miten voi vakavalla naamalla väittää että meillä on joku yleinen työvoimapula, jos joidenkin lehtien haravoijienkin kanssa on varaa alkaa nirsoksi? Se nyt on edelleenkin ihan itsestäänselvää, että mihinkään ei voida palkata ihmisiä jotka ei selvästikään ole työhön sopivia.Määräaikainen kausi lehtienharavoija, riskit pienempiä, mutta valinta pitää olla onnistunut ennen koaikaa, jos ja kun tekiä tarvitaan se koko koajan. Jos palkataan paljon tekijöitä, nii riski pienempi, voidaan palkata kokemuksella vähän yli. Mutta jos hakia luo mielikuva että ei kykene tulemaan töihin ajallaan, ei kykene tekemään työtään, terveys riksi, niin jos 9 kymmennestä löydetty, niin työantaja miettii onko mielummin yhtä ilman.
Niinhän sinä jo kerroit ja tuli kyllä selväksi jo siinä kohtaa. Vaikkei sillä olekaan väliä keskustelun kannalta kuka on työtön ja kuka ei.En ole työtön, kiitoksia vain.
Niin paitsi että 1) koko järjestelmä on suunniteltu niin, että meillä ei muka ole mitään muuta kuin niitä työttömiä jotka tarvitsevat apua mitä yksinkertaisimpienkin asioiden käsittelyssä 2) "tukihenkilöitä" joilta onnistuu korkeintaan se niiden yksinkertaisimpien asioiden opettaminen ja parhaassa tapauksessa myös ne piirileikit ja 3) järjestelmän jokaisessa mahdollisessa välissä on joku "neuvonta" täti jolle maksetaan palkkaa siitä, että se vastaa puhelimeen ja lukee edessään olevasta kupongista jonkun puhelinnumeron tai ottaa selvää koska tarpeettoman byrokratian seuraava pikkupomo viitsii vastata puhelimeen, sekä 4) kasa tätejä joilla ei ole muuta virkaa kun pyöritellä papereita joista ei käy ilmi mitään muuta kuin se kuinka työttömiä on hyppyytetty vain sen takia, että sen valvomisesta saadaan maksaa jollekulle palkkaa.Osalla on elämäntilanne ja omat vahvuudet jossain muualla kuin byrokratian käsittelyssä, niin he tarvitsisivat sitä tunkihenkilö joka hoitaa nuo jutut, ei kaikki nyt varsinaista holhoojaa tarvi, mutta jelppi. osa enemmän siinä että pitää huolen että menee tlihin, osa siinä talouden ja perin pyöritteöyssä.
Yritin havainnollistaa.Miten voi vakavalla naamalla väittää että meillä on joku yleinen työvoimapula, jos joidenkin lehtien haravoijienkin kanssa on varaa alkaa nirsoksi? Se nyt on edelleenkin ihan itsestäänselvää, että mihinkään ei voida palkata ihmisiä jotka ei selvästikään ole työhön sopivia.
Työnvaativuus on toki kasvanut, ja hyvivointi yhteiskunta on tuonut byrokratiaa.Niin paitsi että 1) koko järjestelmä on suunniteltu niin, että meillä ei muka ole mitään muuta kuin niitä työttömiä jotka tarvitsevat apua mitä yksinkertaisimpienkin asioiden käsittelyssä ...
Kuulostaa juuri siltä miltä joku huonompiosaisten kurjuudella tiliä tekevä sanoo peilin edessä itselleen illalla.Työnvaativuus on toki kasvanut, ja hyvivointi yhteiskunta on tuonut byrokratiaa.
Joskus viimevuosisadalla on riittänyt että omin avion liikkuu, ja portille päässyt, jos töitä ollut niin tilipussin kanssa takaisin. ahkerat tienasi enemmän, osa vähemmän. Jos ei menny töihin niin joku läheinen teki sitten kahden edestä, sosialiturva oli läheisten varassa.
Tänäpäivänä vaatimustaso on paljon korkeampi, ja sosialiturva on yhteiskunnan varassa.
6 vuotta samassa firmassa kohta oltu ja aiemmat yt-neuvottelut olen onnistunut välttämään, mutta nyt on omat työt tulossa hieman vähenemään ja meidän 10hlön tiimistä 3 saa kenkää. Kuulema työvelvoite vielä kaiken kukkuraksi säilyy irtisanottavilla irtisanomisen loppuun asti. Onko sitten hyvä vaiko huono asia sekin... itsellä 2kk irtisanomisaika.Voimia. Kahdessa kuukaudessa ehtii muuten kusemaan aika moneen nurkkaan.Tänään päättyi yt-neuvottelut ja huomenna saan tietää, että jatkuuko työt vaiko ei. Jännittää kyllä niin vietävästi, että jalatkin painaa kuin mitkäkin ja syke kokoajan tapissa6 vuotta samassa firmassa kohta oltu ja aiemmat yt-neuvottelut olen onnistunut välttämään, mutta nyt on omat työt tulossa hieman vähenemään ja meidän 10hlön tiimistä 3 saa kenkää. Kuulema työvelvoite vielä kaiken kukkuraksi säilyy irtisanottavilla irtisanomisen loppuun asti. Onko sitten hyvä vaiko huono asia sekin... itsellä 2kk irtisanomisaika.
Oleks tosissas?Voimia. Kahdessa kuukaudessa ehtii muuten kusemaan aika moneen nurkkaan.
Tyhmä idea. Itse jäisin saikulle.Voimia. Kahdessa kuukaudessa ehtii muuten kusemaan aika moneen nurkkaan.
no ei varmasti olekkaan jos touhu menee tuollaiseksi.Itse hieroisin nurkkiin kuseskelun lisäksi vielä paskaa ovenkahvoihin. Työttömän kastiin kun kerran tippuu, niin saattaa olla ettei ylempään kastiin ole enää asiaa.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.