- Liittynyt
- 14.07.2020
- Viestejä
- 310
Vedenpoistorööri tukkeessa, ja se kenno on täynnä vettä -> ilma ei liiku. Tukoksen lähtiessä liikenteeseen tulee iso lätäkkö ja ilma liikkuu -> kaikilla on kivaa.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Vedenpoistorööri tukkeessa, ja se kenno on täynnä vettä -> ilma ei liiku. Tukoksen lähtiessä liikenteeseen tulee iso lätäkkö ja ilma liikkuu -> kaikilla on kivaa.
Ainut vaan ettei siellä ilmastoinnin kennossa mikään vesi kierrä vaan kylmäaineet eli vähän ontuva selitys. Se kosteus kertyy siihen kennon pintaan, kuten jääkaapissa mistä se sitten valuu pois poistoa pitkin ja mikäli se olisi tukossa niin huomaisit asian siitä, että jossain vaiheessa ne vedet tulee auton sisälle.Kuulostaa järkevältä selitykseltä. Eli seuraava tyhmä kysymys. Tarviiko tuolle enää tehdä mitään jos lähtee nyt toimimaan ihan ok?
Ainut vaan ettei siellä ilmastoinnin kennossa mikään vesi kierrä vaan kylmäaineet eli vähän ontuva selitys. Se kosteus kertyy siihen kennon pintaan, kuten jääkaapissa mistä se sitten valuu pois poistoa pitkin ja mikäli se olisi tukossa niin huomaisit asian siitä, että jossain vaiheessa ne vedet tulee auton sisälle.
Mutta tarkkaile tilannetta ja jos ilmastointi tippuu pois pelistä niin, että lämmintä kuitenkin tulee niin lähtisin asiaa tutkimaan magneettikytkimestä mikä on ihan tyyppivika ja sitten myös jos ilmastoinnin rele on omron merkkiä niin niissäkin on vikaa ollut ja tilalle on tullut mitsuba.
Magneettikytkin on se mikä sen sun kompuran kytkee päälle/pois eli toimii sen virtakytkimenä ja siitä voi mennä kela rikki tai sitten ajan myötä ne kytkentäpinnat kuluu ja väliraosta tulee liian iso jolloin se enää onnistukaan aina kytkemään sitä päälle.
Rengas hankaa tai hangannut johonkin, katso nyt ettei mikään pyöränkaarissa törrötä renkaaseen, myöskään muissa kulmissa jos vaikka vanhaa jälkeä (olettaisin että kuulisit itse jos ajossa kairaa jokin renkaaseen). Tyypillisesti focuksien kuraläpät taittuu sopivasta osumasta rengasta vasten ja höylää noita uria renkaisiin.Osaako joku sanoa miksi oikea eturengas on tuolla lailla kulunut? Tuli vaihtoauton mukana. Vaihdoin huhtikuussa renkaat alle. 2 viikkoa siitä käytin nelipyöräsuuntauksessa, ukko sano että hyvä että toit, oli vähän heittoa. Ei kertonut tuollaisesta mitään. Ajan renkailla 2.3 bar paineilla.
Muut renkaat eivät näytä tuolta.
Onko toisessa kuvassa näkyvä tumma läikkä öljyvuoto (?) normaali, täytyykö välittää?
Autohan on Ford Focus 2007, varustettuna 2.0 duratec he:lla ja syö öljyä joku litran tuhannella, tarkkoja mittauksia ei ole vielä..
Kiitän!
Eikös se aika selkeä ole nytkin jos ei mitään puhalla? Puhallinmoottori tai esivastus sökö jos ei mitään puhalla. Sopivasti pysähtyessä/hanskalokeroa kolistellessa puhallin elpynyt tai vastus jäähtynyt ja pelaa taas. Tutki uudelleen mikäli lakkaa puhaltamasta.Homma olisikin ollut selkeä jos vain AC olisi tippunut pois. Tässä vaiheessa olisin ensin tarkastanut kylmäaineet (ei ole tietoa koska tarkastettu joten se on edessä kuitenkin) ja siitä sitten ilmastointi järjestelmää eteenpäin kunnes vika löytyy.
Nyt hommasta teki erikoisen se että ei puhaltanut enää mitään missään asennossa.
Hantin mattoja kokeilin, eivät olleet mitenkään kostean tuntuiset kun kumimatot otin pois. Piti hetki tutkia jalkatilaa koska irroitin samalla auton opetuspolkimet irti.
Ne märät läikät asfaltilla ihmetytti, oli selvästi vettä. Ja niitä oli kaksi erillistä, suurin piirtein hantin kohdalla ja takapenkillä kohdalla. Oikealla puolella autoa molemmat.
Todennäköisesti kenno mennyt jäähän vaan. Eräässä kaverin mersussa kävi juuri samalla tavalla. Kylmän pyynti liian isolla vrt. ulkoilmaan ja kosteuteen. Auto antaa kennon mennä pakkaselle ja kaikki sen pinnassa oleva vesi jäätyy eikä ilma enää kulje läpi vaikka puhallin on täysillä. Kun ilmastoinnin vaihtoi lämmitykselle, se puhisi jonkin aikaa ennen kuin rupesi puhaltamaan lämmintä, eli kenno oli sulanut. Sitten se taas jäätyi kun vaihtoi kylmälle. Kun auto oli hetken parkissa niin alle oli ilmestynyt iso lätäkkö ja ilmastointi toimi taas hetken aikaa normaalisti.Ainut vaan ettei siellä ilmastoinnin kennossa mikään vesi kierrä vaan kylmäaineet eli vähän ontuva selitys. Se kosteus kertyy siihen kennon pintaan, kuten jääkaapissa mistä se sitten valuu pois poistoa pitkin ja mikäli se olisi tukossa niin huomaisit asian siitä, että jossain vaiheessa ne vedet tulee auton sisälle.
Mutta tarkkaile tilannetta ja jos ilmastointi tippuu pois pelistä niin, että lämmintä kuitenkin tulee niin lähtisin asiaa tutkimaan magneettikytkimestä mikä on ihan tyyppivika ja sitten myös jos ilmastoinnin rele on omron merkkiä niin niissäkin on vikaa ollut ja tilalle on tullut mitsuba.
Magneettikytkin on se mikä sen sun kompuran kytkee päälle/pois eli toimii sen virtakytkimenä ja siitä voi mennä kela rikki tai sitten ajan myötä ne kytkentäpinnat kuluu ja väliraosta tulee liian iso jolloin se enää onnistukaan aina kytkemään sitä päälle.
No eihän nuo kummoisilta näytä mutta toimivat kuitenkin:Noin paskoihin levyihin uudet palat. Huh huh.
Astrasta ei varmaa tietoa, mutta monessakaan sähkölukitteisessa ei hätäavausta ole. Muistaakseni ainakaan samanikäisessä inkussa ei ole mitään varamekanismia... Kurkkaa nyt kuitenkin sinne verhoilun alle ennen väkivaltatoimenpiteitä.Ei oma. Opel Astra farkku 2010, bensaluukku ei aukea jostain syystä, netistä ei oikein löydy kummallakaan kotimaisella mitään muuta kun että rassaa keskuslukkoa edestakaisin, ja joku solenoidivika ehkäpä. Onko noin että takana ei ole mitään pelastus narua tms. mistä aukeaa. Ja jos on, niin vaatiiko sellaisen purkuoperaation että tälläinen peukalo keskellä kämmentä tapaus vaan rikkoisi jotain repiessä sisustaa auki.
En oo autoa nyt nähnyt tai tunne sen paremmin. Tän vuorokauden puolella olis hyvä saada se luukku jotenkin auki kuitenkin, iltapäivällä viimeistään.
Ei sinänsä romu vaan hyvä.
Auto 2013 Toyota Verso, tila-auto.
Hommasin auton viikko sitten. 139tkm. Pihaan saatuani käytin 30h sen puleeraamiseen, eli kiillotus X2 + sisäpesu. Tämän vkon maanantaina pesin painepesurilla pohjan, tiistaina Dinitrol ML kotelosuoja ja keskiviikkona Dinitrol 479 alustamassa + ML oviin. Pohja jonkin verran ruosteessa. Töpöttelin kiveniskut piiloon. Ulkolämpötila +30c
Auto on huollettu Toyotalla koko ikänsä ajan.
Ajattelin nyt kuitenkin jotain asioita laittaa ns. nollapisteeseen, eli teen tilausta Trodolle. Toyotan huolto-ohjelmassahan käydään läpi/tarkastetaan tietyt kohdat ja vaihdetaan tarpeentullen.
1.3.2021 138tkm autoon vaihdettu öljyt+suod, raikkari, jarru- ja jäähdytinnesteet ja käyty X määrä erinäisiä asioita listan mukaan. Jarrujen herkistys lisätöitä + katsastus.
Ilmastointi 2019.
Nyt se kysymys kuuluu, mitä muuta kannattaisi tehdä ? Itsellä sokeria ei saa laittaa tankkiin ihmisenä ajattelisin :
Ilmansuodatin (viimeksi 120tkm /2018)
Tulpat ( ei tietoa)
Käyttöhihna (tarkistettu,mutta ihan ruskea)
Vaihteisto öljyt ( 75tkm suositus)
Jarrulevyt + palat + käsijarrukengät
Osan ajattelin ottaa trodolta, osan OEM.
Ostin auton liikkeestä ja otin siihen finntakuun turvan 1v/20tkm, onko kellään kokemuksia pitääkö tämän ajan autoa huoltaa korjaamolla vai voiko siihen tehdä jotain itse ?
Kiitos! (saa vääntää rautalangasta ja myös mainita ei mtn järkeä tai joku muukin olisi hyvä tehdä)
Astrasta ei varmaa tietoa, mutta monessakaan sähkölukitteisessa ei hätäavausta ole. Muistaakseni ainakaan samanikäisessä inkussa ei ole mitään varamekanismia... Kurkkaa nyt kuitenkin sinne verhoilun alle ennen väkivaltatoimenpiteitä.
90% tapauksista nuo saa auki ihan vaan näpyttämällä keskuslukkoa kiinni/auki ja samalla tarjoaa nopeatempoista rytmiä nyrkinsyrjällä luukun takaosaan. Jos ja kun aukeaa niin vaikka sivareilla lukkokynnet/tappi poikki ensiapuna ja uutta lukkoa tilaamaan.
Jos ei aukea niin rättiä lokarin puolelle ja väkisin auki, tilaa sitten lukon lisäksi uuden luukun kannen.
![]()
Mitä tuo 14mm tarkoittaa?
![]()
Mitä tuo 14mm tarkoittaa?
Tuontyyppiset kiristimet myydään ihan millin välein mitoitettuna. Se säätövara on tuossa loppujenlopuksi aika pieni. Jos ei saa letkusta mallikappaletta mukaan, niin kannattaa melkein ottaa paria viereistäkin kokoa mukaan kaupassa käydessään.Yleensä (myös motonetissa) klemmarit ilmoitetaan mistä-mihin skaala (esim 10-15mm). Mutta toi on n. 14mm letkulle tarkoitettu. Pelivaraa siinä on jonkun verran taatusti molempiin suuntiin.
![]()
Mitä tuo 14mm tarkoittaa?
Nuo Motonetin kiristimet on ABAn tekemiä.Jos tuolla on vaikka polttoainelinja tarkoitus kiristää, jossa on esim. 3-5bar painetta niin hanki joku laadukkaampi. Eivät ole kovin kummoisia laadultaan omien kokemuksien mukaan. Esim. ABA valmistamat saman näköiset on toimivia.
Nuo Motonetin kiristimet on ABAn tekemiä.
Toi on aban valmistamaJos tuolla on vaikka polttoainelinja tarkoitus kiristää, jossa on esim. 3-5bar painetta niin hanki joku laadukkaampi. Eivät ole kovin kummoisia laadultaan omien kokemuksien mukaan. Esim. ABA valmistamat saman näköiset on toimivia.
Eikö tuossa lue ABA? ABA valmistaa myös noita nimellä mini ABA, toki hyllyssä voi olla montaa merkkiä, mikalor on myös laatu merkki.Ei ainakaan ole olleet mitä itse joskus ostin. ABA kiristimessä lukee ABA. Niissä ei lukenut. Pitää vilkaista kun käyn seuraavan kerran.
Eikö tuossa lue ABA? ABA valmistaa myös noita nimellä mini ABA, toki hyllyssä voi olla montaa merkkiä, mikalor on myös laatu merkki.
Jos on pahoin syöpynyt, niin kierteellinen siipiankkuri sisälle ja ulkopuolelle prikka, jolla puristaa kumilätkän pulleaksi siihen reunan kohdalle saattaisi pitää.Miten saa pakkastulpan pitämään varmasti?
Laitoin uuden tulpan, mutta taas vuotaa. siinä reiässä on jotain syöpymiä miksi ilmeisesti tulppa ajoittain vuotaa.
Umpion projektori oli irroinnut just ennen kesälomaa. Noh hetken kyselin kuka tekisi tuon kohtuu rahalla, eipä oikein saanu tekijöitä. Eikun avaamaan umpio kun uusiakaan ei saa lhd kuviolla Toyota Caldinaan. Loppujen lopuksi yllättävän helppo homma. Umpiot on vasta kiillotettu yms silti ei tule kirkkaammaksi... Pyöränlaakeri takana pitää ääntä. Tuli tilattua kaikki 4 pyöränlaakeria kun maksoi 120€ ja Suomesta ei niitä saanut lainkaan. Takana on sentään pulteilla kiinni mutta edessä on prässättävät....
Wanha caldina on siitä helppo että menee avensiksen umpiot suoraan. Tosin siihenkään ei pari paikallista korjaamoa suostuneet jakopäätä tekemään "kun en mä tiedä mistä mä siihen momentit ynnä muut keksisin", vaikka eipä tossa jakopäässä taida mitään eroa olla suomeen tuotujen 3s-gte koneiden kanssa. Täytyy teherä itte..
Millainen homma tuo pintamuovin irroitus on? Onko vinkkejä? On joskus käynyt mielessä.Umpion projektori oli irroinnut just ennen kesälomaa. Noh hetken kyselin kuka tekisi tuon kohtuu rahalla, eipä oikein saanu tekijöitä. Eikun avaamaan umpio kun uusiakaan ei saa lhd kuviolla Toyota Caldinaan. Loppujen lopuksi yllättävän helppo homma.
Kuuluuko moottorin ääntä kun yrittää pistää nestettä tuulilasille tulemaan? Jos kuuluu, niin sitten varmaan tukossa.Toyota yaris vm. 2004, pissapoika lakkasi toimimasta etutuulilasille. Takatuulilasin pissapoika toimii normaalisti. Pyyhkijät toimii normaalisti, joten onkohan tuosta mennyt rikki pissapojan moottori? Voisikohan tuossa olla kaksi moottoria eli etu että takalasille omansa?
Toyota yaris vm. 2004, pissapoika lakkasi toimimasta etutuulilasille. Takatuulilasin pissapoika toimii normaalisti. Pyyhkijät toimii normaalisti, joten onkohan tuosta mennyt rikki pissapojan moottori? Voisikohan tuossa olla kaksi moottoria eli etu että takalasille omansa?
Toyota yaris vm. 2004, pissapoika lakkasi toimimasta etutuulilasille. Takatuulilasin pissapoika toimii normaalisti. Pyyhkijät toimii normaalisti, joten onkohan tuosta mennyt rikki pissapojan moottori? Voisikohan tuossa olla kaksi moottoria eli etu että takalasille omansa?
Kuuluuko moottorin ääntä kun yrittää pistää nestettä tuulilasille tulemaan? Jos kuuluu, niin sitten varmaan tukossa.
Jos ei kuulu niin sitten mahdollisesti moottori rikki. Jossain autoissa sama pumppu pumppaa eteen ja taakse, pyörii eri suuntaan vaan. Ei tosin tietoa Yariksesta.
Millainen homma tuo pintamuovin irroitus on? Onko vinkkejä? On joskus käynyt mielessä.
Veikkaisin, että pumppu rikki. Tosin jos varma haluaa olla niin tulisi tarkastaa mahdollinen sulake ja mitata pumpun pistokkeen päästä, että tuleeko sinne virtaa vai ei. Näin pystyy eliminoimaan ainakin johtosarja viat. Ja voihan se olla vaikka siinä viiksessäkin, jos sattuisi viiksen kontaktipinnat olemaan loppuun kuluneet. Mielestäni todennäköisin on kuitenkin se pumppu.Ei kuulu ääntä, joten olisiko vika moottorissa.
Millainen homma tuo pintamuovin irroitus on? Onko vinkkejä? On joskus käynyt mielessä.
Oli kyllä melkoista showta tuossa pari viikkoa sitten kun Prelude sammui liikennevaloihin. Olin hetken aikaa ihan iloinen läheisen huoltamon kaffettajille auton työntämisestä, mutta sitten konepellin avauksen jälkeen siinä alkoi parveilla näitä "tietäjiä" nykimässä milloin mitäkin piuhaa tai laitetta selitellen "joo tästä se johtuu" ja aika pian totesin että nyt pelti kiinni ja hinausauto paikalle.
Saivat siinä yhden huonoksi menneen imuletkun irti ja kaasuvaijerin irti pidikkeestäänsamalla antaen milloin mitäkin arvioita rikkoutuneesta osasta ja kustannuksista. Skaala huiteli "paaliin tällanen vanha paska kuuluu" -> "uuden koneen saa muutamalla tonnilla", joihin vastailin suht korrektisti että kiitos avusta ja arvioista.
Tallilla sitten normistepit bensa & kipinä ja jälkimmäinen puuttui joka pytyltä, joten puola tai kivi nousivat ekalle sijalle, koska pyörijän tai sytkän kannen pilaantuminen tuskin katkaisisi kaikkia. Uusi pyörijä, kansi, puola ja sytytin + tulpat for good measure. Koskaan ennen en ollut sytkäpuoleen 'ludessa koskenut joten ihan rauhassa tuli kaikki katsottua läpi ja tarkastettua asennuksessa. Kamat paikalleen, akku kiinni ja käyntiin. Hintaa ~70e osille ja toinen 70e tulpista ja eikun kovaa ajoa.
Eka kerta kymmeneen vuoteen kun oon jonnekin jäänyt tuon kanssa. On se edelleen vaan aivan ihana peli![]()
Oli kyllä melkoista showta tuossa pari viikkoa sitten kun Prelude sammui liikennevaloihin. Olin hetken aikaa ihan iloinen läheisen huoltamon kaffettajille auton työntämisestä, mutta sitten konepellin avauksen jälkeen siinä alkoi parveilla näitä "tietäjiä" nykimässä milloin mitäkin piuhaa tai laitetta selitellen "joo tästä se johtuu" ja aika pian totesin että nyt pelti kiinni ja hinausauto paikalle.
Saivat siinä yhden huonoksi menneen imuletkun irti ja kaasuvaijerin irti pidikkeestäänsamalla antaen milloin mitäkin arvioita rikkoutuneesta osasta ja kustannuksista. Skaala huiteli "paaliin tällanen vanha paska kuuluu" -> "uuden koneen saa muutamalla tonnilla", joihin vastailin suht korrektisti että kiitos avusta ja arvioista.
Tallilla sitten normistepit bensa & kipinä ja jälkimmäinen puuttui joka pytyltä, joten puola tai kivi nousivat ekalle sijalle, koska pyörijän tai sytkän kannen pilaantuminen tuskin katkaisisi kaikkia. Uusi pyörijä, kansi, puola ja sytytin + tulpat for good measure. Koskaan ennen en ollut sytkäpuoleen 'ludessa koskenut joten ihan rauhassa tuli kaikki katsottua läpi ja tarkastettua asennuksessa. Kamat paikalleen, akku kiinni ja käyntiin. Hintaa ~70e osille ja toinen 70e tulpista ja eikun kovaa ajoa.
Eka kerta kymmeneen vuoteen kun oon jonnekin jäänyt tuon kanssa. On se edelleen vaan aivan ihana peli![]()
Olet auton ( ilmeisesti harraste? ) omistanut kymmenen vuotta, mutta et ole tuollaisia perus osia uusinut huoltojen yhteydessä?
Ei ole ollut tarvetta.
Hieman kun yli huoltaa, niin ei tule tuollaisia yllättäviä stoppeja.
Toki kunnon juutalainen ajaa kaikki osat loppuun ja vaihtaa vain risan osan.
Tuollainen nuuka huoltaja tuli tuubissa vastaan.
Hieman kun yli huoltaa, niin ei tule tuollaisia yllättäviä stoppeja.
Toki kunnon juutalainen ajaa kaikki osat loppuun ja vaihtaa vain risan osan.
Tuollainen nuuka huoltaja tuli tuubissa vastaan.