Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ota nyt ihan ensimmäisenä asiakaspalveluun yhteyttä ja tee vahinkoilmoitus. Ne kyllä osaa vastata kaikkeen.Emäntä ajeli Skodan kyljen lommolle, korjausarvio 4 500€. Samallaisia Octavioita myynnissä noin ~4000€ 300t ajettuna. Kuinkas tuo korvaus/korjaus tuosta etenee Lähitapiolassa vakuutus. Emännältä en jaksa kysyä
Tee vahinkoilmo ja siitäpä se aukeaa. Lunariinhan se menee, eli auton arvo nettiauton mukaan miinus omavastuu ja auto romikselle. Toinen vaihtoehto kertakorvaus kaavalla: auton arvo - omavastuu - romuarvo, jolloin auto jää käyttöön. Vakuutuksia siinä ei sen jälkeen enää kannata pitää, ei korvaa mitään törmäysvaurioita enää ellei autoa korjattu välissä...Emäntä ajeli Skodan kyljen lommolle, korjausarvio 4 500€. Samallaisia Octavioita myynnissä noin ~4000€ 300t ajettuna. Kuinkas tuo korvaus/korjaus tuosta etenee Lähitapiolassa vakuutus. Emännältä en jaksa kysyä
Kiitos, tämä oli selkeästi ilmaistu. Tosiaan täyskasko löytyy(hyvästä syystä) ja ilmoitus tehtynä. Odottelen vakuutusyhtiön päätöstä, korjaamo toimittaa tuon arvion sinne.Tee vahinkoilmo ja siitäpä se aukeaa. Lunariinhan se menee, eli auton arvo nettiauton mukaan miinus omavastuu ja auto romikselle. Toinen vaihtoehto kertakorvaus kaavalla: auton arvo - omavastuu - romuarvo, jolloin auto jää käyttöön. Vakuutuksia siinä ei sen jälkeen enää kannata pitää, ei korvaa mitään törmäysvaurioita enää ellei autoa korjattu välissä...
Kuten arvata melkein saattoi niin 1. pytyn pumppusuuttimen liitin oli rikki. Muoviosa halki ja pinnit löysiä ja kartassa. Lainasin ensiapuna toisesta PD koneesta käytetyn ehjän liittimen rungon ja rassasin pinnit puhtaaksi sekä hieman kiristin niitä.Vasta 528tkm ajettu ja kässähti suutin tai suuttimien johtosarja.
![]()
Oli aika jännä ajaa 3 pyttysenä vikatilassa ison peräkärryn kanssa. Vähän hiinä ja tässä pääseekö mäkiä ylös![]()
Toimiikohan noiden konkkien runko maadoituksena?Sanokaas vanhat osaajat, onko tuossa kuvassa nyt efektiivisesti kiinni 0, 1 vai 2 konkkaa. Kummastakaan ei lähde kuin yksi johto, joista toinen menee tuonne virranjakajan päällä olevaan liittimeen ja toinen tuonne kutistesukan sisään.
Kärjellisen virranjakajan konkkia siis molemmat, vaan kiinnitys on vähintäänkin outo. Ilmeisesti vaihdettu uusi konkka mutta jätetty vanha varalle roikkumaan. Alfamer ei auta, kun näyttää kuvissaan vain konkkia, joista lähtee 2 johtoa ja noista kummastakin vain yksi.
![]()
Toimiikohan noiden konkkien runko maadoituksena?
Kävin kahden vuoden seisonnan jälkeen katsastamassa meidän vara-auton eli -94:n Hyundai Ponyn. Siinä oli jo aiemmin ongelmaa oikean puolen käsijarrun kanssa ettei se palauta. No nyt sitten tuli ihan hylsy kun ei käsijarru toimi juuri ollenkaan. Tänään sitten taas tutkin sitä. En p*kele saa sitä toimimaan. Kaikki on uutta: Vaijeri, sylinteri, kengät, rumpu. Silti ei palauta kunnolla. Toimii hienosti jos sisältä kädellä tökkää linkun oikeaan asentoon. Samaan aikaan laitettu vasen puoli pelaa kuin unelma. En keksi muuta kuin että tilaan toisen merkkisen vaijerin siihen, jos se sillä tokenisi.
Toinen hylsykin tuli katsastuksesta aiemmin tällä viikollaCitroën C5:sta laittelen myyntikuntoon. Hylsy tuli vasemmasta takajarrusta, ei ota kunnolla. Viisi vuotta sitten vaihdoin takajarrusatulat enkä ole niihin sen jälkeen koskenut. Ostin palat ja satulan tiivistesarjat ja ajattelin vaihtaa ne kummallekin puolelle. Pitoautoon vaihtaisin satulan mutta ei 500 euron autoon kannata ostaa satasen satulaa.
Tulin sitten toisiin aatoksiin kun sain vasemman puolen laitettua, koska oikea toimii niin en koske siihen. Vasen puoli oli aivan karseassa kunnossa!
![]()
Ihan kohtalainen siitä kuitenkin tuli ja jarrutkin tuntuvat toimivan.
![]()
Satulan ja kiinnikkeen väli ei vielä ollut pahasti hapettunut. Laitoin kuitenkin keraamista tahnaa väliin jos se hieman hidastaisi korroosiota. PSA insinöörien loistavia ideoita laittaa alumiinia ja valurautaa vastakkain
![]()
Jarruputki ei tietenkään auennut suosiolla vaan se piti väkisellä siirtoleukapihdeillä avata. Pitää se kuitenkin, sori seuraava omistajaTuo putken pätkä on helppo ja halpa tosin vaihtaa, olen sen itsekin kerran vaihtanut.
![]()
Mondeon mittaristo pitäs irrottaa....android radion yhteistyö auton kanssa näköjään johtuu mittariston kosketushäikästä samoin kun toimimattomat ratin ajotietokoneen napit. Sen tietää että toimiiko vai ei jos mittariston näytössä näkyy radioasema kellon alapuolella, jos ei näy niin ei toimi....pikkusen kopauttamalla mittaristoo se toimii. Vissiin kylmäjuotos jossain.
Olin jo ostamassa purkuautosta samanlaista mittaristoo mut myyjä kuvaili vian niin täysin samat kun mulla eli välillä pätkii virtaa ja infonäytön oikee puoli sekoilee. Taitaa olla tyypillistä noille mutta en löytäny mistään mitään vastaavaa tai ohjetta miten korjata.
19502 - Starter Relay 1
P3046 - 000 - Electr. Malfunction in Circuit (Relay Stuck / Does not Switch)
Freeze Frame:
Fault Status: 01100001
Fault Priority: 2
Fault Frequency: 1
Reset counter: 204
Mileage: 359913 km
Time Indication: 0
Date: 2021.07.21
Time: 13:58:39
Freeze Frame:
RPM: 640 /min
Mass Air / Rev.: 294.3 mg/str
Temperature: 58.5°C
Start
Voltage: 11.32 V
Speed: 0.0 km/h
Eli lämpö on sille pahasta, vois olla ihan suutin tai puola mikä vikoo. Suutin jää auki/vuotaa, tai puolasta ei mene kipinä läpi. Toki jumittuneet männänrenkaat vois päästää kans paineet ohi, mutta mielestäni sitten pitäs näkyä huohotusta sotkuna siellä sun täällä.
No kaikki puolat ja tulpat on uusittu 2v sitten. Noiden FSI koneiden ongelmahan on nimenomaan EGR joka syöttää paskat imusarjaan mutta sitä kautta ei poltto-ainetta syötetä. Joten suuttimet menee tukkoon jne.
AUK imusarjan läppiä ohjaava solenoidi ja sen käyttötanko kannattaa tarkistaa, voi olla väljää mekanismissa.
Tuossa juttua siitä kun tangon pallonivel ei pysy kiinni läppien akselissa vaan irtoilee, noissa ollut tuommoisia ongelmia esim 2005 A6 3.2 Intake Flap Actuator Arm disconnecting. need help gurus! - AudiWorld ForumsOisko mitään ETKAn kuvaa moisista tms.?![]()
PuuhVaikuttaa siltä, et auri seisoo mutsin autotallissa pitkään
![]()
Koiranluut pitäs vaihtaa viikonloppuna , varmaan mutterit aukee nätisti,kun ovat vuodesta 2006 ollut suolakylvyssä![]()
Lukkopihdit nivelen puolelle ja sitten pyssyllä ampuu auki.Koiranluut pitäs vaihtaa viikonloppuna , varmaan mutterit aukee nätisti,kun ovat vuodesta 2006 ollut suolakylvyssä![]()
Vähintään vuorokautta, mielellään vaikka viikkoa, ennen rapsuttelee teräsharjalla pahimmat sonnat pois ja lisää kunnon tujauksen ruosteenirrotusainetta. Ainetta kun käy lisäilemässä päivittäin, niin remonttipäivänä mutterit aukeaa suht nätisti, jos on ylipäätään auetakseen.Koiranluut pitäs vaihtaa viikonloppuna , varmaan mutterit aukee nätisti,kun ovat vuodesta 2006 ollut suolakylvyssä
Kaikilla ei vaan ole pyssyä ja vaikka olisi, voi tuloksena olla katkennut ruuvi.Lukkopihdit nivelen puolelle ja sitten pyssyllä ampuu auki.
Kenelläkään ollut CL7 korimallin Honda Accordia (vm 2003 - 2007)?
Oikea takajarru jää satunnaisesti jumittamaan/laahaamaan edelleen myös uusilla osilla, satulaa ja levyjä myöten vaihdettu koko helahoito. Huomasin huoltokirjasta, että edellisen kerran sama satula oli vaihdettu 2 vuotta takaperin, liekö edellinenkin omistaja kyllästynyt tuohon pelleilyyn ja laittanut kiertoon. Vasen puoli pyörii oikein nätisti kuten kuuluukin.
Internetin ihmeellinen maailmahan tietää kertoa, että tuon sarjan Accordeissa on jarruongelmia, mutta onko vinkkivitosia esimerkiksi minkä merkin osilla tai muilla taikakonsteilla tuo on saatu pelaamaan oikein?
Kenelläkään ollut CL7 korimallin Honda Accordia (vm 2003 - 2007)?
Oikea takajarru jää satunnaisesti jumittamaan/laahaamaan edelleen myös uusilla osilla, satulaa ja levyjä myöten vaihdettu koko helahoito. Huomasin huoltokirjasta, että edellisen kerran sama satula oli vaihdettu 2 vuotta takaperin, liekö edellinenkin omistaja kyllästynyt tuohon pelleilyyn ja laittanut kiertoon. Vasen puoli pyörii oikein nätisti kuten kuuluukin.
Internetin ihmeellinen maailmahan tietää kertoa, että tuon sarjan Accordeissa on jarruongelmia, mutta onko vinkkivitosia esimerkiksi minkä merkin osilla tai muilla taikakonsteilla tuo on saatu pelaamaan oikein?
Tätä oon suorittanu tänviikon ajan , toivotaan että huomenna mutterit aukeaisi kohtuullisesti.Vähintään vuorokautta, mielellään vaikka viikkoa, ennen rapsuttelee teräsharjalla pahimmat sonnat pois ja lisää kunnon tujauksen ruosteenirrotusainetta. Ainetta kun käy lisäilemässä päivittäin, niin remonttipäivänä mutterit aukeaa suht nätisti, jos on ylipäätään auetakseen.
On pyssy ja tulehan se läpi jos mutteri katkeaisi, mutta tuo koiranluun alempi kiinnitys on sen verran ahtaassa paikassa että tuskin sinne pulttimopoa saa mahtumaan väliinKaikilla ei vaan ole pyssyä ja vaikka olisi, voi tuloksena olla katkennut ruuvi.
Miten Accordissa jarruputket/-letkut menee? Olen aina kuvitellut, että viimeinen osa jarrulinjaa ennen satulaa on letkua, mutta näköjään triidin edellisen sivun kuvakin osoittaa tämän vääräksi.
Myöskään Motonet tai Biltema ei tarjoa tuon ikäiseen Accordiin jarruletkuja ja Autodocistakin näyttäisi taka-akselille löytyvän vain yksi vaihtoehto![]()
Renkaan on täytynyt hangata esim katkenneeseen jouseen tjms, pyöränkulmat eivät selitä tuollaista uraa.
Öljyä tai nestettä tuo näyttäisi olevan mutta lähde on jossain ylempänä, ei vielä vaikuttaisi mitenkään kriittiseltä.
Onkohan se jousi jo irronnut kokonaan? Kun liike katsasti auton, siitä tuli melko vikalista. Kerkesin tuolloin vakoilemaan trafin sivulta.Renkaan on täytynyt hangata esim katkenneeseen jouseen tjms, pyöränkulmat eivät selitä tuollaista uraa.
Öljyä tai nestettä tuo näyttäisi olevan mutta lähde on jossain ylempänä, ei vielä vaikuttaisi mitenkään kriittiseltä.
Niin.. Tarpeeksi kun on vituillaan niin tulee kyllä, kuvasta ei juuri erota mutta monen millin kynnys tossa on.
Ediy: löytyi vielä parempi kuva, rengas vähän myöhemmin kun oli "pakko" ajaa kotiin![]()
![]()
![]()
Onkohan se jousi jo irronnut kokonaan? Kun liike katsasti auton, siitä tuli melko vikalista. Kerkesin tuolloin vakoilemaan trafin sivulta.
Kuvassani on oikea eturengas.
Katsastuksessa oli maininta: Etupyörän laakerointi hylätty vasemmalla edessä, lisätieto tärinä jouseen. Liittyykö asiaan, en tiedä. Ei kai kun on vasemmalla ja nyt on kyse oikeasta eturenkaasta?
Meinaatko että ylempänä moottoria vai kuinka?
No melko huonot on noi tuohon omaani verrattuna. Meniskö toi oma renkaani edes katsastuksessa läpi? Ajattelin kyllä ajella ihan huoleti vielä ensi kesänkin näillä renkailla.
Mistä tässä sun tapauksessa on johtunut toi kuluminen?
Näistä uupuukin pinta koko reunalta toisin kuin UnpopularOpinionin kuvissa, tuollaiset renkaat on valitettavan tuttuja itsellekin![]()
Niin.. Tarpeeksi kun on vituillaan niin tulee kyllä, kuvasta ei juuri erota mutta monen millin kynnys tossa on.
Ediy: löytyi vielä parempi kuva, rengas vähän myöhemmin kun oli "pakko" ajaa kotiin![]()
![]()
![]()
kyllä, todennäköisesti jokin letkulähdön laippa kannen päässä fuskaa pikkuisen, ainakin itsellä oli mondeossa sellaista vaivaa.Meinaatko että ylempänä moottoria vai kuinka?
Suodatin on hansikaslokeron takana suurimmassa osassa hondia ja se lokero aukeaa ilman työkaluja niin, että sen suodattimen saa vaihdettua. Ei kylläkään vaikuta siihen toimiiko ilmastointi vai eikö.Mikäköhän-06 civicin ilmastointia vaivaa..
Toiminut ihan ok, tänään ajettiin pidempi matka niin loppui puhallus. Kylmää ei lainkaan ja normi puhallus oli kuin lehmän hönkäys kesähelteellä.
Ei auttanut vaikka mihin suuntaan koitti puhallusta vaihtaa. Puhallin kyllä pyörii kaikilla nopeuksilla normaalisti.
Päästiin kotiin niin tutkin hantin jalkopäätä, muistelin että raikkari on siellä jonkun muovin takaa.
En löytänyt suodatinta, ensimmäinen ajatus oli että suodatin on niin tukossa tai mutkalla ettei ilma pääse läpi. Suodatin vaihdettu 12kk/35tkm sitten.
Kun nousin auton luotta huomasin että sekä etupäässä että takapäässä on reilu vesilammikko (auton oikealla puolella). kun käynnistin auton niin yllätys.. Ilmastointi puhaltaa kylmää ilmaa ja täydellä voimalla jokaiseen haluttuun suuntaan.
Oli vähän wtf olo. Katsotaan nyt miten huomenna toimii..
Höyrystinkenno jäätynyt tukkoon ja huurteet sulaneet tutkimisen aikana.Mikäköhän-06 civicin ilmastointia vaivaa..
Toiminut ihan ok, tänään ajettiin pidempi matka niin loppui puhallus. Kylmää ei lainkaan ja normi puhallus oli kuin lehmän hönkäys kesähelteellä.
Ei auttanut vaikka mihin suuntaan koitti puhallusta vaihtaa. Puhallin kyllä pyörii kaikilla nopeuksilla normaalisti.
Päästiin kotiin niin tutkin hantin jalkopäätä, muistelin että raikkari on siellä jonkun muovin takaa.
En löytänyt suodatinta, ensimmäinen ajatus oli että suodatin on niin tukossa tai mutkalla ettei ilma pääse läpi. Suodatin vaihdettu 12kk/35tkm sitten.
Kun nousin auton luotta huomasin että sekä etupäässä että takapäässä on reilu vesilammikko (auton oikealla puolella). kun käynnistin auton niin yllätys.. Ilmastointi puhaltaa kylmää ilmaa ja täydellä voimalla jokaiseen haluttuun suuntaan.
Oli vähän wtf olo. Katsotaan nyt miten huomenna toimii..
Suodatin on hansikaslokeron takana suurimmassa osassa hondia ja se lokero aukeaa ilman työkaluja niin, että sen suodattimen saa vaihdettua. Ei kylläkään vaikuta siihen toimiiko ilmastointi vai eikö.
Jos ne vedet siis auton alla oli niin sitä kondensiovettä voi tulla isojakin määriä.
Epäilen ilmastoinnin magneettikytkintä. Oireilu alkaa juurikin noin ja se on tyyppivika hondissa ja monissa muissakin autoissa.