- Liittynyt
- 11.06.2017
- Viestejä
- 313
suomen kesä on tietysti mitä on mutta...nastarenkaat alla syyskuun alussa?

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
suomen kesä on tietysti mitä on mutta...nastarenkaat alla syyskuun alussa?![]()
HDi:ssä ei ole painetta polttoainesuodattimen putkissa muuta kuin silloin kun auto käy. Tai no en ole kokeillut auton käydessä onko painettaMiten hoidit polttoaineputken paineenpoiston?
No niin, vuoto löytyi eli syyläristä vuotaa. Melko piiloon ängetty tuo syyläri, piti ottaa puskuri pois että sai vuodon näkyviin. Toki piti moottori käyttää käyttölämpöön että neste lähti kiertään syylärissä.Korkki ja termari on tulossa. Onneksi tämä on nestevuoto, huomasin kun auto tuli kotiin kun nestettä tippasi etupuskurin alta. Jos vaikka viikonloppuna kurkkisi mistä tämä ruikkii nestettä.
Lisäksi tilasin laturin kun polttelee laturin valoa aina välillä. Autolla ajettu hieman yli 200 tkm niin aika hyvin täsmää että olisi jo lopussa.
Tuohon rittää pienempiki vaurio. Vuosituhannen vaihteessa autokoulussa näytettiin video missä rengas räjähti motarin ohituskaistalla, auto vasempaan kaiteeseen ja siitä ilmaan josta jatko nelikulmakärrynpyöriä jonku matkaa kunnes keskialueelle makaamaan. Ihmisille ei tuossa sattunut pahasti (ainakin niin sanottiin), oli opetusvideo mitä käy irtotavaroille onnettomuudessa. Sieltä lens mankkaa, reppua, nallea jne.Kaverin sukulainen makaa tällä hetkellä tayssissa.
Oli alatukivarsi lähtenyt kesken 80km/h ajon ja auto koukkas vastaantulevien kaistan yli ojan pohjalle. Pari kertaa katon kautta ympäri ja 2,5m korkeudella puussa jäljet. Jalat paskana ja selkäranka murtui. Mies on hengissä eikä onneksi halvaantunut.
Skoda Octaviasta on kuulunut jo pitkään semmonen pieni vollotus/jurina maantienopeuksissa. Aina luullut tuota rengasmeluksi, mutta nyt sitten huomasin, että kytkintä painamalla ääni katoaa
Vaihdelaatikon öljyissä ei ollut metallia ja uudet öljyt eivät muuttaneet ääntä mitenkään. Uudella asfaltilla äänen erottaa jo 70km/h nopeudessa, mutta karkealla kuuluu 90-100km/h vauhdissa. Kaasun nostamalla hiljenee selvästi ja kytkimen painamalla katoaa täysin. Kuuluu 4, 5 ja 6 vaihteilla. Ei kai tuosta nyt ole vaihdelaatikkokin porsimassa?
Jos sieltä on joku laakeri menossa niin rvs taitaa olla halvin/helpoin kokeilla korjata.Skoda Octaviasta on kuulunut jo pitkään semmonen pieni vollotus/jurina maantienopeuksissa. Aina luullut tuota rengasmeluksi, mutta nyt sitten huomasin, että kytkintä painamalla ääni katoaa
Vaihdelaatikon öljyissä ei ollut metallia ja uudet öljyt eivät muuttaneet ääntä mitenkään. Uudella asfaltilla äänen erottaa jo 70km/h nopeudessa, mutta karkealla kuuluu 90-100km/h vauhdissa. Kaasun nostamalla hiljenee lähes kuulumattomiin ja kytkintä painamalla katoaa täysin. Kuuluu 4, 5 ja 6 vaihteilla. Ei kai tuosta nyt ole vaihdelaatikkokin porsimassa?
Tuo ääni ei kuitenkaan varsinaisesti ole vihellys tai ulina, ehkä enemmän matala jyrinä/jurina. Aivan kuin rengasmelu hiljenisi, kun painaa kytkimen pohjaan.
Moottorijarrutuksessa ääni häviää lähes olemattomiin. Veto päällä ääni kuulostaa aivan samalta painoipa kaasun pohjaan tai varpaalla köröttelee pintakaasulla. Tyhjäkäynnillä ei kuulu mitään ylimääräistä. Keväällä muistan ihmetelleeni tuota ulinaa 130kmh vauhdissa matkalla Helsinkiin. Nyt 100kmh jälkeen ääntä ei kuulu enää ollenkaan.Onko sillä mitään merkitystä kiihdytyksessä tai moottorijarrutuksesssa.
Vetoakselin tukilaakeri vois ollaKävin kuuntelemassa lisää ja vaikea ääni erottaa. Kuulostaa aivan rengasmelulta, mutta semmoinen pieni jurjurjur katoaa melun seasta kytkintä painaessa. Ääni menee renkaan pyörimisnopeuden mukaan ja kolmella eri vaihteella äänen taajuus pysyi samana. Mikä laakeri vaihteistossa oireilee noin![]()
Jos rummut, niin moiveet irti (kenkiä pitävät jouset). Jos taas levyt, niin kivi(ä) tai palat/levyt loppu.
Jos kääntyy niin häviääkö ääni toiseen suuntaan käännyttäessä (paska tietty kokeilla jos vain 130km/h kuuluuKävin kuuntelemassa lisää ja vaikea ääni erottaa. Kuulostaa aivan rengasmelulta, mutta semmoinen pieni jurjurjur katoaa melun seasta kytkintä painaessa. Ääni menee renkaan pyörimisnopeuden mukaan ja kolmella eri vaihteella äänen taajuus pysyi samana. Mikä laakeri vaihteistossa oireilee noin![]()
Onpi jarrurumpu levyn keskiössä käsijarrulle, levyt ja palat melko hiljan vaihdettu, joten lähdetäänpä noista jousista. Tänks! Voiskohan tästä selvitä jollain käsijarrun säädöllä? Unohtu nimittäin mainita, ettei pauku kun ihan snadisti nostaa käsijarrukahvaa.
Perus vai platina? Platinoita en vaihtelisi kuin satasen välein.Kuinkas usein sytytystulpat kannattaa vaihtaa? Tuntuu että niitä joka huollon yhteydessä tyrkytetään, mutta toisaalta aiemman kokemuksen perusteella yhdessäkään vehkeessä ikinä ei ole tullut tulppien kanssa ongelmia. Putsauksella ja välien säädöllä selvinnyt aina.
Kuinkas usein sytytystulpat kannattaa vaihtaa? Tuntuu että niitä joka huollon yhteydessä tyrkytetään, mutta toisaalta aiemman kokemuksen perusteella yhdessäkään vehkeessä ikinä ei ole tullut tulppien kanssa ongelmia. Putsauksella ja välien säädöllä selvinnyt aina.
Muistaakseni joku suositusväli on 50 tkmKuinkas usein sytytystulpat kannattaa vaihtaa? Tuntuu että niitä joka huollon yhteydessä tyrkytetään, mutta toisaalta aiemman kokemuksen perusteella yhdessäkään vehkeessä ikinä ei ole tullut tulppien kanssa ongelmia. Putsauksella ja välien säädöllä selvinnyt aina.
Sileällä asfaltilla kuuluu jo 70kmh alkaen ja ääni ei muutu mutkitellessa tai jarruttaessa. Tietyssä nopeudessa ainoastaan kytkimen painaminen poistaa äänen. Pyöränlaakerit tuntuivat olevan kunnossa ja jousessa ei tärinää. Tänään nosturille, vakionopeudensäädin päälle ja stetoskoopilla kuuntelemaanJos kääntyy niin häviääkö ääni toiseen suuntaan käännyttäessä (paska tietty kokeilla jos vain 130km/h kuuluu)?
Nosta auto yliös ja ravista yläosasta rengasta; jos kolisee niin laakeri menossa.
Jos ääni on sama millä vaihteella tahansa niin tuskin on vaihteisto tai kytkimen laakeri...
Sileällä asfaltilla kuuluu jo 70kmh alkaen ja ääni ei muutu mutkitellessa tai jarruttaessa. Tietyssä nopeudessa ainoastaan kytkimen painaminen poistaa äänen. Pyöränlaakerit tuntuivat olevan kunnossa ja jousessa ei tärinää. Tänään nosturille, vakionopeudensäädin päälle ja stetoskoopilla kuuntelemaan![]()
Kuten onkin jo neuvottu, korjaantuu pauke avaamalla käsijarrut takaa ja asentamalla irronneet osat kiinni.Perheleen hyundai taas paskana. *Ttu mikä romu.
Takapyörien suunnalta kuuluu ihme naksumista ja pauketta hitaasti ajaessa eritoten kääntyessä esim. parkkiruutuun. Korostuu peruuttaessa. Vauhdissa kyllä loppuu. Arvauksia? Niinjuu tokihan takalasinpyyhkijä kyrvähti, sähköt tulee mut moottori vaan pörisee. Kuskin sähköikkunan moottorikin menossa, nousee just ja just kun auttaa kädellä. Pitäs varmaan vihdoin asentaa se sisäovenkahvan vaijeri niin ei tartte sitten sitä ikkunaa. Tankin luukun avausmekanismi kyrvähti lapinreissun aikana, ja turvavyötunnistimet alko samalla pimputella itsekseen.
Nää nyt viikon sisään. Ai että on hyvä.
Kuten onkin jo neuvottu, korjaantuu pauke avaamalla käsijarrut takaa ja asentamalla irronneet osat kiinni.
En muista, mikä iteltä oli sieltä irti, mutta samat oli oireet.
Tosin mulla oli korroosio muutenkin iskenyt sinne aika pahasti, joten varaudu osien uusimiseen. Itsellä saatiin vielä rasvauksella elvytettyä, mutta työn ja tuskan takana oli. Puoltaako käsijarru tai jääkö laahaamaan?
Ja tuo oven avausvaijeri...onnea hommaan. Hommana aivan perseestä ja siihen kannattaa varata useampi tunti ja kaveri mukaan.
No olipa taas sekoilua minulta.. Asensin puhelimeen Autodoc apin. Tilasin sunnuntaina tuotteet ja rekisteröidyin samalla. Ihmettelin kun ei tullut mitään vahvistusta sähköpostiin. Tänään sitten soittivat sieltä että yhtä tuotetta ei ole saatavilla ja laitettiin spostia siitä. Ei tullut postia. Avasin sitten kännykästä sovelluksen, olin rekisteröitynyt .om osoitteellaOnneksi chätin kautta sain tuote vaihdon tehtyä. Kiva kun tietokoneella ei hyväksy kirjautumista .om osoitteella mutta kännykällä onnistui. Ei ehkä ollut paras idea tehdä tilaus kuntosalilla
![]()
3 kertaa tilattu, 2 kertaa saatu Stark-ripulia. Viimeksi peruutustutkan anturi vaikka tilauksen yhteydessä muistaakseni mainitsin etten halua niitten omaa kiinapaskaa...Autodocia kannattaa vältellä kuin ruttoa. Ai mistäkö tiedän
Itse tilaisin osani Sparetolta, tulee ainakin sitä mitä tuli tilattua eikä mitään ripulisinta Stark-laatua.
3 kertaa tilattu, 2 kertaa saatu Stark-ripulia. Viimeksi peruutustutkan anturi vaikka tilauksen yhteydessä muistaakseni mainitsin etten halua niitten omaa kiinapaskaa...![]()
Kävin kuuntelemassa lisää ja vaikea ääni erottaa. Kuulostaa aivan rengasmelulta, mutta semmoinen pieni jurjurjur katoaa melun seasta kytkintä painaessa. Ääni menee renkaan pyörimisnopeuden mukaan ja kolmella eri vaihteella äänen taajuus pysyi samana. Mikä laakeri vaihteistossa oireilee noin![]()
Auto ei onneksi ole rikki, mutta liippaa topikkia: ruostesuojaus kohta pari vuotta vanhalle autolle? Minkälainen ja paljonko kannattaa pulittaa?
Katselin ennakkoon täältä: Ruostesuojaus - Finikor vähän laajuudesta riippuen, 790-980e oli hintahaarukka Hondaan.
No tuskinpa pidempään kuin viisi vuotta.
3 kertaa tilattu, 2 kertaa saatu Stark-ripulia. Viimeksi peruutustutkan anturi vaikka tilauksen yhteydessä muistaakseni mainitsin etten halua niitten omaa kiinapaskaa...![]()
Nyt olisi tässä postauksessa ääninäyte mun Renault Megane Break vm2000 moottorista.
Näinköhän ohjaustehostimen pumpun laakeri on rikki? Kuunnelkaa ja sanokaa mielipiteenne.
Se on mp4 tiedosto.
Pitää kokeilla käännellä rattia ja kuunnella käyntiä.
Minulle keksivät kaikki meriselitykset:
"Kysyttiin sinulta että korvataanko laadukkaalla Starkilla" Eivät kysyneet missään vaiheessa.
"Onko osissa vikaa, jos ei ole niin käytä niitä" Joo en ala laittamaan paskaa alle, kun tarkoituksella tilasin muuta kuin Starkia. Plus jos asentaa niin ei voi palauttaa..
"Ensi kerralla laitetaan oikeat osat tulemaan" Joo en ollut tilaamassa toiste, rahat takas perkele.
Ja tosiaan tilaus Sparetolle.
Motonetistä saattais löytyä jos on liike lähellä, eikä tarvii arkeen odottaa.VAG 1.8T BJX-koneen P0304 misfire cyl-4 detected. Eli (toivottavasti vain) puola vaihtoon. Just pääsin 3 pytyllä nilkuttamaan parkkiruutuun, kun en ollut kuin 300m päässä kotoa.
Kellään tietoa, paljon vv-autolla OG-puola kun se osatiski tietty kiinni vkonlopun ja katiska pitää saada ajoon asap. Ennemmin laittaisi OEM-osaa kuin randomia Hammadilta.
Juuh just kohta lähdössä paikalliseen motonettiin. Nettisivut ei ainakaan tarjonneet puolia kuin 1.2-1.6-moottoreihin. Mutta pitää vielä kysäistä. Jos ei sieltä niin Mehmediltä(Fixus tms) halvinta ja vaihtaa oem, kunhan arki koittaa.Motonetistä saattais löytyä jos on liike lähellä, eikä tarvii arkeen odottaa.
Mistä muuten on tullut että Stark = Kiinapaskaa? Saksalainen yhtiö. Lukeeko osissa "Made in China"?
Mikä auto merkki? Kun olen itse aina saanut tasantarkaa sitä osaa mitä olen tilanut.
Mistä muuten on tullut että Stark = Kiinapaskaa? Saksalainen yhtiö. Lukeeko osissa "Made in China"?
En löytänyt mitään muutta kun mutu-tuntumalla sanottu että paska merkki. Ainoa mitä ehkä oli laadun viitava oli positiivinen Vuosi kesti osa mutta auto oli kulkenut vuodessa 50tkm sanosin että hyvin kesti osa ne kilometrit.Merkillä ei sinällään ole väliä, vaan sillä että lähettivät eri valmistajan tuotetta kuin mitä tuli tilattua.
Ja kuten todettu, Stark on halpiskuraa. Katso tälläkin forumilla olevaa varaosaketjua referenssiksi.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.