Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tulipas vaihdettua golffiin ovien lukkolaitteet molempiin takaoviin. Koko ovi piti purkaa että sai tuon romun pois, mutta jospa nuo nyt toimisi hetken.
Talvinakit mulla. Eilen vaihdetut. Ja tänään rotvallin reunaan kun en lumen alta sitä nähny
En kyllä vauhdista ole ihan varma. Voi olla ettei ollu noin paljon nopeutta. Olin ukaria tekemässä ku kosahti.
Itse itseäni lainaten: vannehan se vaan oli solmussa. Tänää laitoin suvikiekon tilalle ja loppu täristäminen.Jaahas. Mikähän sitten tuli. Käänsin autoa lumituiskussa ja jysäytin rotvallin reunaan vanteen johon tuli klommo.
Nyt sitten kun ajaa n. 100km/h niin alkaa ratti täristää. Voiko rengas/vanne olla aiheuttaja vai jotain vielä syvällisempää?
Itse itseäni lainaten: vannehan se vaan oli solmussa. Tänää laitoin suvikiekon tilalle ja loppu täristäminen.
Pitää käydä hakemassa uus vanne.
C230 W203 -06, kaupungissa ajaessa lämmöt ok 80-90, mutta maantielle lähtiessä lämmöt tippuu 50 paikkeille. Termari vaihtoon, mutta onko tuossa nyt mennyt toi pikkutermari vai molemmat vaihtoon?
Pitää itsekin kokeilla tuota letkun tukkimista, jospa vaikka tolla selviäis.termariinhan tuo viittaa
itellä meni hermo ni vedin 200cdi -01 lisäjäähyn letkun umpeen, yksi huoli vähemmän
Kyselisin vähän auton eli Peugeot 207 1.6 HDI 90 -08 huoltamisesta. Autolla on nyt ajettu 200 000 km ja pitäisi vaihtaa jakohihna sekä etujarrulevyt. Teetän työt korjaamolla, mutta voisin itse tilailla kuitenkin osat. Mitä kaikkea sinne pitäisi vaihtaa? Vesipumpun ja apulaitehihnan voisi ainakin vaihtaa jakokpään lisäksi. Gates on varmaan hyvä hihnasarja? Autoon pitäisi vaihtaa myös etujarrulevyt. Millähän saisin selvitettyä levyn oikean koon? Nettikaupat tarjoavat useata eri kokoa. Renkaan pois ottamalla sen tietysti saisi varmistettua, mutta jos löytyisi helpompi tapa.
Tuo vipatus on per hihnan kierros eikä per minkään hihnaa koskettavan pyörän kierros. Olen kyllä nähnyt kaikkea irti olevasta ruisku pumpusta lähtien ja silloin hihna kampeaa hihnapyöriltä pois päättäväisesti jompaan kumpaan reunaan. Tämä hihna taas vaikuttaa olevan kännissä.Joku ohjurirulla pikkuisen viturallaan?
Ei noissa oikein muu auta kuin purkaa ja koota uudelleen.
Kyselisin vähän auton eli Peugeot 207 1.6 HDI 90 -08 huoltamisesta. Autolla on nyt ajettu 200 000 km ja pitäisi vaihtaa jakohihna sekä etujarrulevyt. Teetän työt korjaamolla, mutta voisin itse tilailla kuitenkin osat. Mitä kaikkea sinne pitäisi vaihtaa? Vesipumpun ja apulaitehihnan voisi ainakin vaihtaa jakokpään lisäksi. Gates on varmaan hyvä hihnasarja? Autoon pitäisi vaihtaa myös etujarrulevyt. Millähän saisin selvitettyä levyn oikean koon? Nettikaupat tarjoavat useata eri kokoa. Renkaan pois ottamalla sen tietysti saisi varmistettua, mutta jos löytyisi helpompi tapa.
Korjaamo ottaa 250 euroa jakopään osista, mikä kuulosti minusta paljolta. Pitää kysyä myös tarjous jarrujen laitosta. Voisin tosin tutustua autoon tarkemmin ja vaihtaa levyt itse.Anna korjaamon itse hankkia ainakin jakopäänosat, ihan takuun takia. Jos tulee jakopäähän liittyviä ongelmia, niin korjaamo vastaa oli sitten kyseessä asennusvirhe tai viallinen osa. Etujarrulevyt+palat tuskin maksaa kovin paljoa, joten kannattaa kysäistä tarjous koko hommasta osineen.
Laitoin YV:nLaita vaikka YV:nä auton rekkari/runkonumero (saa esim. bilteman nettisivuilta hakemalla rekisterinumerolla, "Alustan nro:"), voin tarkastaa pösön katalogista oikeat osat.
No sen kummemmin autoa tuntematta niin Motonetistä osat 255,90€, jos tuo nokkaketjukin kuuluu vaihtaa. Ilman ketjua toki vain 136€.Korjaamo ottaa 250 euroa jakopään osista, mikä kuulosti minusta paljolta. Pitää kysyä myös tarjous jarrujen laitosta. Voisin tosin tutustua autoon tarkemmin ja vaihtaa levyt itse.
Laitoin YV:n
Ei ole tarkoitus vaihtaa ketjua, koska ei pidä ääntä. Sen vaihtaminen on hyvin työlästä ja maksaa paljon.No sen kummemmin autoa tuntematta niin Motonetistä osat 255,90€, jos tuo nokkaketjukin kuuluu vaihtaa. Ilman ketjua toki vain 136€.
25-9514 Jakohihnasarja+vesipumppu Ford/PSA 1,6HDi OE-laatu | Motonet Oy
25-6344 Jakoketjusarja PSA 1,6HDi | Motonet Oy
Kauhian pieeeniJossei joku nyt satu seuraamaan hyvät tarjoukset -ketkua, niin
Optima Akku Red Top RT S 4,2 12v 50Ah | Lapin Akkumaailma Oy
175€ + 4.90€ smartpostit
Torstai jos toinenkin ollut välissä erilaisten työ ja laiskottelutehtävien seurauksena.Torstaita odotellessa, pääsee ja saa (=joutuu) vaihtamaan w211 320cdi r6 laturin, ja sitä tilaahan ei sitten ole.
Operaatio oikein
Kauhian pieeeni![]()
Kapasiteetti kuitenkin on mitä on. Paljon sähköherkkui olevas kapasiteettiakin kaipaa virran lisäksi.
Kuten tuossa jo @H0rna mainitsi niin virran anto määrällä vastaa ehkä isompaa lyijyakkua kyllä, mutta ei se pariston kapasiteetti sillä kuitenkaan kasva.Vastaa tehoiltaan n. 140A normaalia lyijyakkua
Kylmäkäynnistys virta: 815A/En
Pituus: 254mm
Leveys: 172mm
Korkeus: 200mm
Kun katsoo kokoa ja tehoa, ei varmasti kyllä tavallinen lyijyakku pese tätä, varsinkin jos ei voi miten isoa akkua tahansa laittaa konetilaan vakiopaikalle![]()
Akuista puheenollen; Onko jollakin ollut tilannetta jossa olisi mennyt akkuliikkeeseen ja pyytänyt lainaksi tai koekäyttöä varten akkua ajoneuvoonsa jotta voi sulkea akku ongelman ko. tavalla
Ihan nyt vaan kun oma auto ilmoittaa virran vähyydestä vaikka akku ostettu 3kk takaperin. Tällä hakisin sitä että onko biltemasta ostettu AGM akku susi tällä tavalla että auto herjaa, vaikka käynnistysongelmia ei ole.
Akuista puheenollen; Onko jollakin ollut tilannetta jossa olisi mennyt akkuliikkeeseen ja pyytänyt lainaksi tai koekäyttöä varten akkua ajoneuvoonsa jotta voi sulkea akku ongelman ko. tavalla
Ihan nyt vaan kun oma auto ilmoittaa virran vähyydestä vaikka akku ostettu 3kk takaperin. Tällä hakisin sitä että onko biltemasta ostettu AGM akku susi tällä tavalla että auto herjaa, vaikka käynnistysongelmia ei ole.
"pikkuakku" on vain ja ainoastaan SBC jarruja varten eikä vaikuta muuhun sähköjärjestelmään.Sulla W211:ssä toinen akku SBC-jarruille, josta herja järjestelmään?
No ei nyt ihan noinkaan, kyllä W211 keksii melkoisia herjoja jos pikkuakku on menossa."pikkuakku" on vain ja ainoastaan SBC jarruja varten eikä vaikuta muuhun sähköjärjestelmään.
Huomenna aamulla ajattelin vapaapäivän kunniaksi suunnata pajalle ja laitan läppärin kiinni.
Varmasti keksiikin, mutta siinä tapauksessa taulussa pitäisi olla punaisella taululla olevia ilmoituksia. Tuo pikkuakku myös vaihdettu uuteen 2kk takaperin kuten myös auton iso akku.No ei nyt ihan noinkaan, kyllä W211 keksii melkoisia herjoja jos pikkuakku on menossa.
Kerro nyt mitä se auto ilmoittaa?
Arvon autotohtorit,
Voimakkaasti kiihdyttäessä kun nostaa jalan pois kaasulta nopeasti, esim. vaihteen vaihdon vuoksi, moottorista on alkanut kuulua pieni, noin sekunnin kestävä pihahdus tai vihellys.
Arvon autotohtorit,
Potilas on VW Golf Plus 1.4 TSI 2007
Voimakkaasti kiihdyttäessä kun nostaa jalan pois kaasulta nopeasti, esim. vaihteen vaihdon vuoksi, moottorista on alkanut kuulua pieni, noin sekunnin kestävä pihahdus tai vihellys. Ääni ei kuulu kun vaihdetta vaihtaa rauhallisessa ajossa tai hiljennettäessä pienemmälle. Ainoastaan kiihdyttäessä.
Mistä mahtaisi olla kyse?
Pitääkö olla huolissaan ja onko kallis korjata?
VAG konsernin vehkeissä löytyy kumiset läpät takavalojen alapuolelta, josta ilma pääsee ulos.Auto huurtunut viime aikoina tosi herkästi niin vein auton katokseen ja pistin sisätilalämmittimen päälle ja ikkunat raolleen ja perään pistin vielä ostamani kosteudenpoistajan. Tästä tuli mieleen miten auton ilmankierto toimii? Eli kun puhaltimet tuovat uutta ilmaa sisälle niin mitä kautta ilma poistuu autosta?
Auto on sedan kiinteällä hattuhyllyllä niin pakko kai siellä jotain räppänöitä olla jossain mitä kautta ilma poistuu?
VAG konsernin vehkeissä löytyy kumiset läpät takavalojen alapuolelta, josta ilma pääsee ulos.
Tämä. Lisäksi lyhyt pätkäajo lisää kosteutta sisällä kun ei ehdi kabiini lämmetä ja työntää kosteaa ilmaan pois poistoaukoista.Onhan raitisilmasuodatin (jos semmoinen autossa on) vaihdettu? Vaihtamattomana aiheuttaa huurtumista todella herkästi.
E: Ellei kyseessä ole seisomisen aikana tuleva kosteus. Silloin otan takkini ja poistun.
Onhan raitisilmasuodatin (jos semmoinen autossa on) vaihdettu? Vaihtamattomana aiheuttaa huurtumista todella herkästi.
E: Ellei kyseessä ole seisomisen aikana tuleva kosteus. Silloin otan takkini ja poistun.
Toi tukkeutuminen kyllä tuntuu huonona puhalluksenakin jos näin on.
En tiedä moniko audi kierrättää konepellin kautta imien konepellissä olevien suotimien kautta iskaritolppien päältä ilman. Vesi pääsee keskelle ja noihin iskaritolppien päälle tuulilasin ja konepellin välisestänritilästä. Viemärit pitäisi päästää veden pois mutta neulaset tukkii ne. Silloin ilma imetään käytännössä vesialtaiden päältä sisälle. Konehuone kun lämpeää lämpeää noi vedetkin työntäen 100% kosteaa ilmaa sisälle jollei ilmastointi sitä kuivaa. Jollet ilmastointia ole pitänyt tai on pakkasta ja se ei siten käytössä niin huurtuminen on lähes täysin varmaa.
Netistä löytynee kuvia mistä näkee kohdat jotka kannattaa putsata neulasista ja lehdistä säännöllisin väliajoin. Audissa on ainakin joissain malleissa yksi poistoaukko jossain vänkärin puolen jalkatilan suunnalla, olikohan hanskalokeron alla/takana.Juurikin noin viikko sitten puhdistin tuon kaukalon kun oli auto ollut puiden alla ja oli täynnä lehtiä eli oli ihan tukossa. Voi olla, että tuo nyt sisällä ollut kosteus oli seurausta juurikin noista. No, täytyy tarkkailla tilannetta ja toivoa, että pysyy kuivana. Kiitokset vastaajille![]()
Netistä löytynee kuvia mistä näkee kohdat jotka kannattaa putsata neulasista ja lehdistä säännöllisin väliajoin. Audissa on ainakin joissain malleissa yksi poistoaukko jossain vänkärin puolen jalkatilan suunnalla, olikohan hanskalokeron alla/takana.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.