Alkaa olla vähän vikakohteet hakusessa:
Lexus CT200h, 2012. Sama vehje kuin Gen3 Prius.
Oireena oli ensin death rattle (kolina kylmänä käynnistäessä) joka poistui EGR venttiilin vaihdolla, imusarjan puhdistuksella ja EGR putken ja coolerin puhdistuksella.
Tämän jälkeen auto toimii täydellisesti, myös kylmäkäynnistyksessä lukuunottamatta sellaista ikävää ominaisuutta että lämpimällä koneella kun auto seisoo hetken esim liikenne valoissa, tai ajaa sähköllä pidemmän pätkää, järjetön ravistus (ja tuo death rattle) jos yrittää lähteä nätisti liikkeelle. Tuntuu mielestäni ihan selvästi sytytyskatkoksilta. Vaatii siis sen että moottori ei ole käynnissä hetken aikaa. Kauemmin seistyään ei ongelmaa ole. Kylmällä koneella no problem.
Vaihdoin tulpat, tsekkasin kärkivälit, vaihdoin puolat, tsekkasin uudestaan että kaikki egr ja imusarjan etc. liitokset on tiiviit.
Ei vikakoodeja. Jos joku komponenteista olisi selvästi hajalla, niin kuvittelisin että vikakoodeja ilmaantuisi. EGR:stä oli ennen remppaa vikakoodi p0403 joka korjaantui viallisen venttiilin vaihdolla ehjään.
Yhden suuttimen ympäristössä on hiukan kosteutta, voiko aiheuttaa noin rajuja käyntihäiriöitä?
Edit: eikä vaikuttaisi vuotavan nestettä palotilaan, jäähdytysnestettä ei häviä eikä oireile kansipahvi muutenkaan. Muutoinhan se voisi selittää. Toki silloin tuo ravistus olisi läsnä varmaan myös kylmäkäynnistyksessä.
Edit2: myös tuntuisi vaikuttavan jos lähtee paikaltaan "täyskaasulla", eli polttomoottori käynnistyy niin että käytännössä heti annetaan kenkää, ei tätä epäröintiä ja ravistusta ole... Mielestäni tuokin kuulostaa hiukan siltä että onko suutin tukossa / menossa rikki / vuotaako ilmaa tai polttoainetta väärään paikkaan?
Kokeilin myös ajella pari tankillista suuttimenpuhdistusaineen kanssa, mutta ei vaikutusta.