- Liittynyt
- 21.11.2016
- Viestejä
- 6 982
Nämähän intrusiiviset kilkattimet itse asiassa vaarantavat turvallisuutta fiksuilla ihmisillä aiheuttaen stressiä - jo ilman pahimpia virhetoimintoja.
Mun auto tuuppaa tasaisen epätasaisin väliajoin soittimen ruudulle auton käynnistämisen jälkeen ilmoituksen jossa kehotetaan olemaan katsomatta näyttöä ajon aikana.
Koska tapanani ei ole katsella näyttöä ajon aikana, huomaan tämän ilmoituksen yleensä vasta kun olen jo lähtenyt liikkeelle, jolloin mun pitää liikenteen seuraamisen sijasta kääntää katseeni ruudulle saadakseni painettua ainoastaan kosketusnäytössä olevaa kuittauspainiketta, koska tuota ilmoitusta ei voi kuitata ratin/viiksen painikkeesta kuten yleensä kaikki muut ilmoitukset tai ajotietokoneen valinnat voi... Huomionarvoista myös on, että tuo "turvallisuusilmoitus" peittää alleen kaiken muun ruudulla näkyvän, mukaanlukien tutkien etäisyysnäytöt, mikä voi olla kiusallista jos vaikka pitää peruuttaa ruudusta pois.
Ihan 10+ tästä turvallisuusominaisuudesta
