On se 300€ enemmän, kuin mitä tämä nykyinen maksoi, eli siihen nähden tuo on sikahintainen.
Sen takia tuota Elisan hinnoittelupolitiikkaa ihmettelenkin, että miten asiakkaita oletetaan saatavan alueella jolla kilpailija vetää/on vetänyt kuitua 0€.
Tuosta tien toiselta puolelta tiedän kolme taloutta jotka ottivat Elisan siinä vaiheessa, kun tarjosivat sen 0€ asennuksen. Valoohan noihin oli jo kuidun vetänyt sillä samalla 0€ kustannuksella ja Elisaa eivät olleet ottamassa tuon lisäksi, kunnes tarjosivat senkin ilmaiseksi.
Elisa on niitä harvoja operaattoreita joka on oikeasiti tarjonnut kuituliittymää 0€ hinnalla, ainoastaan vaiva ja rasite.
Valolla on ollut jopa alle 300€ määriksiä, mihin kuuluu vuoden netti, ja se vaiva, rasite, kuitupääte pitäisi pitää sähköissä.
Tuotteissa on toki muitakin eroja.
Mutta jos et halua netti, vain sen kuituliittymän ilman käyttöä, niin vertaile kokonais kustannusta ja niitä velvoitteita/rasitteita/vaivaa.
Jos halut nimenomaan netin, niin palveluissa eroja, ja kustannus vertailussa pitää sitten ennustaa pidemmässä juoksussa, joten moni maksaa mielellään parista liittymästä muutaman satkun. Esim Valoo saanut sillä liittymiä kuin heidän määräaikainen kytky on halpa, sen päätyttyä sitten voi palailla toiseen.
Tiheilläkin alueilla se liittymän kustannus operaattorille tuhansia eroja, jos myydään alle parintonnin niin idea on siinä että asiakas maksaa n.50€/kk maksuja
Millä perusteella muka ei voi? Kai se sitten pitäisi sopimusehdoissa olla präntti että maisemointia ei suoriteta. Eiköhän se urakoitsija sen rahan saa valokuitufirmalta joten tuo 0€ liittymishinta on hyväntekeväisyyttä vain valokuitufirmalta.
Urakoitsia tehnyt rajouksen urakasta, missä maisemointi ei kuulu urakkaan, vaan se tehdään kiinteistön piikkiin.
Jos tarjous on laskettu tiukkaan ja sen mukaan että niitä maisemointi juttuja tulee, niin jos urakoitsia ei niistä kauppoja saa niin menee tapiolle, jos tekisi laskuttamatta, niin ihan sen omasta pussista menee.