No nyt rupes Fibernetin valokuitu pelaamaan.
Tehdyt kokeilut:
Kokeilin kolmea eri verkkojohtoa, 2*CAT5 ja 1*CAT6, ZTE ei saa nettiyhteyttä , vaikka testaili eri portteja sim-kortin kanssa ja ilman. Kokeilin päätelaitteesta myös suoraan läppäriin ja ei toimi.
Häiriöilmoitus.
Seuraavana aamuna soittelivat ja tekivät jotain, sanoivat myös että on ollut ongelmia ZTE:n reitittimissä ja wan portti ei toimi, suosittelivat kokeilemaan jollain toisella reitittimellä, ja ottamaan yhteyttä jos ei lähe toimimaan. No kokeilin edelleen eri piuhoja, ja suoraan läppäriin jne jne, ei toimi.
Vittuuntuneena ajoin sitten 102 kilsaa hakemaan Asuksen 1800 reitittimen, ja CAT8 verkkokaapelin ettei jää ainakaan siitä enään kiinni

. Alunperin lähdin hakemaan tuon verkkojohdon , mutta sitten aattelin että voisko se olla tuo reititin järkevä ostos myös kun toista reititintä ehdotettiin
Ei toimi ei.
Soitto vikanumeroon, ja kerroin vielä tehdyt muutokset, ja tekivät siellä päässä vielä jonkun hokkus pokkus jutun, ja netti rupes toimimaan.
No vielä aattelin että kokeilenpa tuota ZTE:n purkkia verkkojohdon kanssa, ja ei toimi, palautin tehdas asetukset jne jne ja ei toimi ei, on se vaan uskottava.
Ihme vehkeitä helvetti.
Mieluusti tuon ZTE:n ois pitäny, kun sen käyttöliittymä on niin älyttömän yksinkertainen, mutta kaipa tuo ASUS kuitenkin on laadukkaampi ja nopeampi wifi-verkossa.
Näytti siinä olevan myös joku vpn systeemi johon pitää tutustua
Tämä kirjoitus ei nyt varmaan ketään kiinnosta , mutta aattelin kuitenkin kirjoittaa miten ongelma ratkesi.