Naisia nylkyttänyt teinipoika sai lievän rangaistuksen, koska oli katuvainen
Tuomiot|Käräjäoikeus antoi säädettyä vähimmäisrangaistusta lievemmän tuomion.
Lasse Kerkelä HS
3.12. 10:29 | Päivitetty 3.12. 15:08
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi keskiviikkona 16-vuotiaan pojan yhdeksästä seksuaalisesta ahdistelusta ja kahdesta seksuaalisesta kajoamisesta.
Teot kohdistuivat hänelle naisiin maalis–kesäkuussa tänä vuonna Helsingin Haagassa ja sen lähialueilla. [kumma ettei kieliasua saatu vielä päivityksessäkään korjattua, terv: vonkaiser]
Uhreja oli yhteensä 11. Heistä yhdeksän joutui seksuaalisen ahdistelun ja kaksi seksuaalisen kajoamisen uhreiksi.
Poliisi kertoi aiemmin, että useassa tapauksessa poika liikkui sähköpotkulaudalla ja lähestyi naisia takaapäin. Tuomion mukaan useimmissa tapauksissa hän puristi naisia takapuolesta.
Kahdessa tapauksessa hän piti naisia myös kiinni.
”[Syytetty] on Haagassa yllättäen tarttunut kiinni hänelle entuudestaan tuntematonta asianomistajaa vartalon ympäriltä, työntänyt kumaraan ja tehnyt ’nylkyttäviä’ liikkeitä genitaalialueellaan asianomistajan takapuolta vasten. Asianomistaja on saanut itsensä irti tallomalla [syytetyn] jalkaa, minkä jälkeen [syytetty] on poistunut paikalta”, syyttäjä kuvaili yhtä seksuaalista kajoamista haastehakemuksessaan.
Poika myönsi teot oikeudessa.
Tavallisesti tällaisista rikoksista seuraisi vankeustuomio, sillä seksuaalisesta kajoamisesta tuomitaan vähimmilläänkin neljä kuukautta vankeutta.
Käräjäoikeus päätti poiketa säädetystä vähimmäisrangaistuksesta ja tuomitsi vankeuden sijasta sakkoja.
Tähän vaikutti muun muassa pojan osoittama katumus ja se, että vankeusrangaistuksella ja rikosrekisterimerkinnällä voisi olla huomattavan haitallinen merkitys hänen opiskelunsa ja työllistymisensä kannalta.
Rikosseuraamuslaitoksen selvityksen mukaan pojan elämäntilanne on vakaa ja tukee hänen sosiaalista selviytymistään ja rikoksettomuutta. Hän on myös saanut keskusteluapua.
”Hän on myöntänyt ja ymmärtänyt tekojensa oikeudenvastaisuuden ja suhtautunut niiden selvittämiseen myönteisesti. Hän katuu tekoja ja on vahvasti ja uskottavasti pahoillaan niistä”, käräjäoikeus toteaa tuomiossa.
Oikeus arvioi, että pojan toimintaan vaikutti todennäköisesti merkittävästi nuoresta iästä johtunut harkitsemattomuus ja ajattelemattomuus tekojen luonteesta ja vahingollisuudesta naisille.
Poika sai rangaistukseksi 140 päiväsakkoa. Niistä kertyy maksettavaa yhteensä 840 euroa.
Tuomittu joutuu maksamaan myös kuudelle uhrille korvauksia aiheuttamastaan kärsimyksestä. Valtaosa heistä saa korvauksia 950 euroa ja yksi 800 euroa.