Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
En säästäisi tuota paria euroa vaan:Tarkoituksena olisi rakennella uutta virtualisointipalvelinta ja etsiskelen siihen soveltuvia m.2 ssd-levyjä joille tulevat virtuaalikoneet pyörimään, menenkö täysin vikaan ottamalla kingstonin levyjä jotka raidiin vai pysynkö esim tästä mallista hyvin kaukana. Nyt on siis kyseessä kotilabran rakentaminen, eli yrityskäyttöön nämä eivät olisi tulossa. MItään intensiivistä kirjoitusta näille ei olisi tarkoitus suorittaa, vaan sellaiset operaatiot hoidettaisiin verkossa pyörivillä storagepalvelimilla, jossa normi hdd:t.
![]()
68,72 € | Kingston Technology NV2 M.2 1000 GB PCI Express 4.0 NVMe
SSD / Kingston Technology NV2, 1000 GB, M.2, 3500 MB/sdatatronic.fi
Tarkoituksena olisi rakennella uutta virtualisointipalvelinta ja etsiskelen siihen soveltuvia m.2 ssd-levyjä joille tulevat virtuaalikoneet pyörimään, menenkö täysin vikaan ottamalla kingstonin levyjä jotka raidiin vai pysynkö esim tästä mallista hyvin kaukana. Nyt on siis kyseessä kotilabran rakentaminen, eli yrityskäyttöön nämä eivät olisi tulossa. MItään intensiivistä kirjoitusta näille ei olisi tarkoitus suorittaa, vaan sellaiset operaatiot hoidettaisiin verkossa pyörivillä storagepalvelimilla, jossa normi hdd:t.
![]()
68,72 € | Kingston Technology NV2 M.2 1000 GB PCI Express 4.0 NVMe
SSD / Kingston Technology NV2, 1000 GB, M.2, 3500 MB/sdatatronic.fi
Mitä suosittelisit tilalle.Taitaa noi asemat olla aika kehnoja kovassa kirjoittelussa.
Tuossahan tuo WD SN570 komeilee yläpuolella suosituksenaMitä suosittelisit tilalle.
Joku tulee sanomaan, että ihan paska, koska QLC ja osat vaihtelevat, mutta aikuisten oikeasti tuon kirjoituskesto ei tule ikinä täyteen, pelikäytössä dataa ei kirjoiteta satoja gigatavuja putkeen täydellä nopeudella, eikä levy kuumene. Juuri sopiva pelikäyttöön ja varastolevyksi. Sopivan hintainenkin. Kirjoituskestoa enemmän kuin esim. Crucial P3:llaTuli tilattua 2 terainen NV2, ilmeisesti pitäisi olla ihan ok kakkos SSD pelikäyttöön?
Jos on molemat M ja B key niin se meinaa juurikin sitä, että toinen on nvme ja toinen sata.Aliexpressissä selailen PCIE-M.2 adaptereita ja on kyllä aikamoinen viidakko. Adapteri johon saa 2x asemaa tosiaan hakusessa. Kaikissa mainitaan M+B keyt enkä osaa tulkita meinaako täyttä x4-linjaa molemmille vai onko toinen joku kämäinen SATA.
Toisaalta, nyt kun taas tsekkasin niin on nuo 2000GB 4.0 asemat tulleet aika kovaa vauhtia alas hinnassa. Mushkin Vortex 178€ kun tammikuussa tilasin, nyt 138€. Samahan se 4.0 adapteri hankkia tämä mielessä, mutta tosiaan pitäisi varmistaa että saa täyden nopeuden molemmille asemille. Hoppua ei sinänsä, jos nyt tarjouksesta saa jotta on valmiina sitten kun asemat päätyy ostoskoriin.
Edit: mitä tässä selailin niin vaikuttaa mahdottomalta kombolta ja pitää ostaa neljän aseman adapteri. Eipä nuo pahan hintaisia kuitenkaan ole, 18€ posteineen:
![]()
1 Set 4 Port M.2 NVMe SSD to PCIE X16M Key Hard Drive Converter Reader Expansion Card, 4 x 32Gbps Transfer Speed (PH44) - AliExpress 7
Smarter Shopping, Better Living! Aliexpress.coma.aliexpress.com
Asuksen adapterille oli ohjeet miten kaksi asemaa kannattaa asentaa tällaiseen, ja sivut tarjoaa tottakai juuri nyt eioota. Mitenhän näiden kiinanihmeiden kanssa sitten.
Ei pitäisi, olettaen että toimii samalla lailla kuin Asuksen adapteri. Sen ohjeet meinasi mun emolleni (B550-E) tukea joko kahdelle tai neljälle asemalle adapterin kautta, eli kaista olisi vastaavasti joko x8 tai x16. Ja laittaisin BIOSista joka tapauksessa 4.0-sloteille x8/x8-moodin päälle, näyttiksen kaveriksi kun tulee.Jos on molemat M ja B key niin se meinaa juurikin sitä, että toinen on nvme ja toinen sata.
Mites tollasessa 4 paikan x16 pcie-e adapterissa, käyttääkö se koko x16 kaistan vaikka siinä ei olisi kuin esim. 2 asemaa kiinni?
En ole täysin perehtynyt aiheeseen, mutta write amplificationin takia todellinen kirjoitettu määrä voi olla moninkertainen hostiin kirjoitettuun määrään verrattuna, riippuen vähän olosuhteista ja firmiksestä, DRAM-kakusta jne. Tyypillisesti ilman omaa DRAM:ia oleviin SSD-levyihin annetaan myös pienempi takuu, ehkä jotain tekemistä kulumisen ja waf:in kanssa. Myöskin mitä vähemmän tyhjää tilaa SSD:llä on, sitä suurempi waf. Jos jättää leyvnhallinnasta vaikkapa 10-20% käyttämättä, tai sit varaa aina sen verran tyhjää SSD:lle, niin SSD:n pitäisi kestää huomattavasti pidempään, kun on tilaa pyöritellä dataa ympäriinsä ja solut kuluu tasaisesti. 25-kertainen määrä ei kuitenkaan kuulosta ihan normaalilta, joko firmis bugaa tai ilmoittaa vääriä lukemia, mutta tätä menoa käyttöikää kuitenkin se +20v, joten ei oikein taida mennä takuuseen. Onhan tuota itsekseen tapahtuvaa nopeaa kulumista ollut monessa muussakin levyssä. Voiskohan tosta laittaa Patriotille suoraan jotain kysymystä?Patriot P210:lla Windows kymppiä nyt pyöritellyt arviolta 8kk ja kunto laskenut jo 3%. Joihinkin muihin triidin levyihin verrattuna nopsakkaa tahtia happanee levy, etenkin kun ei järjettömiä ole kirjoiteltu. Mutta jos olettaisi että 4% vuositahtia menisi niin kestäisihän se silti teoriassa 20+ vuotta. Host writes näytti n. 2 teraa kirjoitetuksi, NAND writes huiteli 12 terassa. Tuossa viimeksi otin luvut ylös kun laitoin koneen päälle, pelailin pari tuntia ja tuona aikana oli host writejä tullut lisää 1 giga, nandeja taas joku 25 gigaa. Minusta tuota nand-kirjoittelua tulee ehkä vähän liikaa suhteessa hostiin? Eikö se nand writes ole kuitenkin "oikea" määrä jonka edestä levy on kulunut, host writes taas se määrä jonka käyttis on dataa levylle lähettänyt.
Tuohon hintaan hyvä ostos. Varmista että läppäri tukee nvme ssd levyjä.Onkos tälläinen hyvä (vanhahkoon) läppäriin ainoaksi levyksi, vai mikä olisi hyvä about tuossa koko/hintaluokassa?
https://www.amazon.de/-/en/Samsung-Internal-Solid-State-MZ-V8V1T0BW/dp/B08TJ2649W
Onko merkitystä asentaako käyttöjärjestelmän hitaammalle tai nopeammalle M2 SSD:lle?
Hitaampi tässä tapauksessa on PCIe 3.0 Kingston A2000 1T ( 2200 MBps (luku) / 1900 MBps (kirjoitus) ja nopeampi PCIe 4.0 Kingston KC3000 2T ( 7000 MBps (luku) / 7000 MBps (kirjoitus).
Muuten kyllä asentaisin käyttöjärjestelmän tuohon nopeammalle KC3000 SSD:lle, mutta posti ei sitä tälle päivää kerkeä toimittamaan, liekkö edes tietää missä se on, kun ei näy seurannassa paikkakuntia missä se kulkee.
Toimii, mutta ei kannata ostaa. On ylikallis. Esim. Kc3000 datatronicista on ihan hyvä ostos.
Toimii, mutta ei kannata ostaa. On ylikallis. Esim. Kc3000 datatronicista on ihan hyvä ostos.
Kc3000 on pcie 4.0 ssd levy. Luku/kirjoitus nopeudet siinä 6000 paikkeilla.Juu tuo onkin vissiin pcie3 emolevy. Jos joku tietää tästä tarkemmin niin korjatkaa mielellään. ASUS Z490 Motherboards Tested With Intel Rocket Lake Desktop CPU, Lack PCIe Gen 4.0 Support on M.2 Slots
Kc3000 on pcie 4.0 ssd levy. Luku/kirjoitus nopeudet siinä 6000 paikkeilla.
Rocet lake prossulla saadaan pcie 4.0 väylät.Niin eli kai nopeudet jäisi puoleen tuosta maksimista z490-p:llä, mutta käytännössä kaikki toimisi silti hyvin.
Eli: vanhempaa ssd:tä ei tarvitse yhteensopivuuden takia ostaa koska pcie4 ssd toimii myös pcie3 m.2 slotissa, tosin pcie3 vauhdilla.
Rocet lake prossulla saadaan pcie 4.0 väylät.
pci-e 1.0 vs. pci-e 4.0 latenssit on samat, eli ainoa muutos tulee olemaan siirtononopeudessa millä ei ole mitään merkitystä kuin e-peniksen kasvu. Latenssiin vaikuttaa nand ja piiri ssd:ssä eikä mikään muu. Voin sanoa että pci-e 2.0 jälkeen nopeudella ei ole mitään merkitystä vai kuinka usein siirtelet satoja gigoja tai teratavuja massamuistista toiseen? Voin sanoa että en usko kovinkaan monen tekevän niin...Käyttiksen ja pelin suhteen keskustelu lähtee väärään suuntaan kun verrataan raakaa peräkkäislukuoperaatioiden nopeutta. Luettava data on kuitenkin pieniä palasia, jotka pitää hakea. Crystaldiskmarkin Random 4K Q32 on varmaan synteettisistä testeistä lähimpänä todellisuutta. Samasta syystä SATA-liitännäiset asemat ovat lähes yhtä nopeita.
Directstorage -tuetut pelit sitten eri tapaus, mutta se on tulevaisuutta
PCIE 4.0-väylän hyöty ei tule siis maksiminopeudesta vaan jos siitä saa jotain hyötyä, niin se on väylän latenssien pienenemisestä ja satunnaisoperaatioiden nopeampana käsittelyn aloituksena.
Hyvä hinta. Itse maksoin 124e terasesta ja tuo on kyllä kova kiintolevyKilahti hintahälytys KC3000 2Tt levystä (<160 €). Meinasin tehdä Hyvät tarjoukset -osiolle postauksen, mutta ilmeisesti kyseessä onkin vain uusi normaali hinta:
Kingston KC3000 2 Tt, PCIe 4.0, M.2 -SSD-levy
143,70 € + 6,90 € pk tietokonekauppa.fi
Tilasin hintahälytyksen myötä tuon Multitronicilta 148,90 € + 3,90 € postit ja muutakin kamaa. Näköjään myös Tietokonekauppa.fi laski tilauksen jälkeen hintaa aiemmasta n. 162 € hintatasosta
En ole täysin perehtynyt aiheeseen, mutta write amplificationin takia todellinen kirjoitettu määrä voi olla moninkertainen hostiin kirjoitettuun määrään verrattuna, riippuen vähän olosuhteista ja firmiksestä, DRAM-kakusta jne. Tyypillisesti ilman omaa DRAM:ia oleviin SSD-levyihin annetaan myös pienempi takuu, ehkä jotain tekemistä kulumisen ja waf:in kanssa. Myöskin mitä vähemmän tyhjää tilaa SSD:llä on, sitä suurempi waf. Jos jättää leyvnhallinnasta vaikkapa 10-20% käyttämättä, tai sit varaa aina sen verran tyhjää SSD:lle, niin SSD:n pitäisi kestää huomattavasti pidempään, kun on tilaa pyöritellä dataa ympäriinsä ja solut kuluu tasaisesti. 25-kertainen määrä ei kuitenkaan kuulosta ihan normaalilta, joko firmis bugaa tai ilmoittaa vääriä lukemia, mutta tätä menoa käyttöikää kuitenkin se +20v, joten ei oikein taida mennä takuuseen. Onhan tuota itsekseen tapahtuvaa nopeaa kulumista ollut monessa muussakin levyssä. Voiskohan tosta laittaa Patriotille suoraan jotain kysymystä?
Corsair MP400 4Tt lentää romukoppaan. Ostin pelikoneen storage levyksi ja oli silloin pari vuotta sitten ainoa iso mitä oli kaupoissa. Tässä tosiaan ihan käsittämättömän hidas QLC eli jotain120Mbs luokkaa kun siirtää isoja määriä tietoa. No se ei itsessään haittaisi mutta jumittaa kahdessa eri koneessa winkkarin satunnaisesti useiksi minuuteiksi. No laitoin sitten QNAP nassiin kun ajattelin jos verkon päässä pelaisi niin vielä mitä. Kaataa koko palvelimen satunnaisesti eikä mene kuulemma takuuseen. Kannattaa pysyä erossa jos tulee vastaan.


Temperature: 45 Celsius
Temperature Sensor 1: 57 Celsius
Temperature Sensor 2: 50 Celsius
Temperature Sensor 3: 42 Celsius
2 tb koko on uusi 1 tb. Tuskin on hintavirhe, hinnat on tippunu paljon muutenkin tänä vuonna. Pro-malli on mielestäni (täysi mielipide, ei perustu mihinkään mittauksiinSamsung 980 pro 2 Tt 149 € Multitronicilla. Heatsinkillä 159 €. Onkos tämä yhtään järkevämpi kuin KC3000, esim. luotettavuuden tms suhteen käyttis / pelilevyksi käyttöön?
![]()
Samsung 980 PRO Heatsink 2 Tt M.2 PCIe 4.0 -SSD-levy
Samsung 980 PRO 2TB SSD on korkean suorituskyvyn tallennusratkaisu, joka käyttää PCIe Gen 4.0 x4 -liitäntää ja NVMe 1.3c -protokollaa. Aseman peräkkäinen lukunopeus yltää 7000 megatavuun sekunnissa ja kirjoitusnopeus 5000 megatavuun sekunnissa. Nämä nopeudet tekevät asemasta soveltuvan vaativiin pe…www.multitronic.fi
Liekö hintavirhe taas vaihteeksi, kun juuri oli uudemmassakin mallissa virhe noilla.
) overkill muuhun kuin pro-videotuotantoon. Pelit latautuu melkein yhtä nopeasti melkein kaikilla ssd-levyillä pois lukien tulevat directstoragea käyttävät, joita saa sitten odottaa. Käyttiksen nopeuteen vaikuttaa enemmän prosessori ja boottaukseen emolevy.Samsung 980 Pro on 970 Evo plus käytännössä, eli jos on mahkuja saada 970 Pro, niin saa about 5-10 kertaa kestävämmän levyn kun on 2bit MLC vs. 3bit MLC (TLC) levy...2 tb koko on uusi 1 tb. Tuskin on hintavirhe, hinnat on tippunu paljon muutenkin tänä vuonna. Pro-malli on mielestäni (täysi mielipide, ei perustu mihinkään mittauksiin) overkill muuhun kuin pro-videotuotantoon. Pelit latautuu melkein yhtä nopeasti melkein kaikilla ssd-levyillä pois lukien tulevat directstoragea käyttävät, joita saa sitten odottaa. Käyttiksen nopeuteen vaikuttaa enemmän prosessori ja boottaukseen emolevy.
Juu, kotikäytössä ei hätää, TLC:ssä tulee vaan noi cachen loppumisen jälkeen tapahtuva hidastuminen vastaan jota ei MLC piirillä ei ollut puhumattakaan SLC NAND:sta... QLC ongelma on jo tosi paha ja siitä eteenpäin siihen on syynsä että niitä ei saa.Vielä löytyy 1kpl 970 Pro jos moisen välttämättä haluaa
Normaalissa "kuluttajakäytössä" on hankala koetella edes näiden 3-bit MLC levyjen kirjoituskestävyyttä, että se 5v takuu suuremmalla todennäköisyydellä tulee ensimmäisenä vastaan ja tekniikan kehitys taas muutoin ajanut levystä ohi jo aikaa sitten ennen kuin nuo porsii.
Itse tarvitsisi sen ehkä 500G just SLC/MLC levy mieluiten X Määrällä kakutetulla.Juu, kotikäytössä ei hätää, TLC:ssä tulee vaan noi cachen loppumisen jälkeen tapahtuva hidastuminen vastaan jota ei MLC piirillä ei ollut puhumattakaan SLC NAND:sta... QLC ongelma on jo tosi paha ja siitä eteenpäin siihen on syynsä että niitä ei saa.
paitsi 200/GT 500.000+ Python dataa En noista itse mitään oikeestaan tiedä, mutta kaippa nuo normaalilta näyttää. Levynä siis Kingston Fury Renegade 1tb
Nv2 on kuraa. Ota tosta välistäTarkotus olisi ostaa uusi levy käyttikselle ja peleille. Olen katsellut kahta alla olevaa mallia ja en oikein osaa päättää, että onko tuo kc3000 hintansa väärti minun käytössä. Olisko jollain antaa jotain vinkkiä?
Kingston kc3000 2tb ~150e
Kingston nv2 2tb ~90e
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.