Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Onko tää joku uusi tulokulma, että mitä vaan saa laukoa, mikä on laillisessa kirjassa painettuna? Kontekstista piittaamatta?
Onko tää joku uusi tulokulma, että mitä vaan saa laukoa, mikä on laillisessa kirjassa painettuna? Kontekstista piittaamatta?
No niin no, aika sairasta shittiähän siitä löytyy. Toki se ei tarkoita että sen mitä Räsänen teki pitäisi olla laitonta mutta silti Raamattua pitäisi käsitellä tälläisissä tapauksissa kuten mitä tahansa muutakin kirjaa (ja ennenkuin joku aloittaa whatabouttaamisen niin kyllä, myös Koraania pitäisi käsitellä kuten muitakin kirjoja)
EIT tuomioista. Myös kaikista Suomen oikeusasteista on aika hyvä otanta että tiedämme miten lakia tulkitaan. Mitään viitteitä mihinkää asnavaupauden rajoitukseen ei ole viitteitä eikä kukaan ole asiasta valittanut EIT:hen. Vain faktat lasketaan ja kaikki muu jossittelua ja salaliittoteorioita sanavapauden rajoittamisesta.
No onhan se nyt selvä että jos siteeraa vaikka mein kampfia ja sanoo yleisölle että juuri näin teidänkin tulee toimia jne. niin kyse on ihmisryhmää vastaan kiihottamisesta. Enkä näe että raamattu tai mikään muu kirja tekisi poikkeuksen.
Se on sitten eri asia jos vaikka siteeraa jonkun homolauseen raamatusta ja kertoo että perustan oman näkemykseni tähän koska pidän raamattua jumalan sanana ja uskovaisena noudatan sen kirjoituksia.
Jos tuosta tulee penalttia niin se vastaa sitä että jos joku kysyy sinulta että oletko rasisti ja vastaat että kyllä niin myös siitä tulee penalttia. Eli olemme ajatusrikosten parissa.
Et sitten vastannut kysymykseeni siitä, millainen savotta on edessä jos käräjätuomion haluaa viedä EIT:n ratkaistavaksi, vieläpä niin asiantuntevalla kantelulla, että sillä on mitään menestymisen mahdollisuuksia. Miksi? On pelkkää jeesustelua retostella sillä että "kukaan ei ole valittanut EIT:n", jos kyse on kovinkin raskaasta ja kalliista prosessista. Tietääkseni väite ei edes ole totta.
Jospa asiaan otettaisiinkin sellainen näkökulma, että se mitä Raamatussa kirjoitetaan on vähän määritelmänomaisesti sallittua ja kaikkea muuta kirjallista materiaalia kohdeltaisiin kuin Raamattua eikä toisin päin.
Sisältöjen detaljeja merkittävämpää on miten sisältöjä käytetään.
Poliisi ei aloita esitutkintaa 1980–1990-lukujen tv-sarjoista – "Ei tullut ilmi, että kiihottamisrikoksen tunnusmerkistö täyttyisi"
Aika arvattavissahan tämä oli. Taisi joku proffakin tuosta jo puhua aikaisemmin, ettei rikosoikeuden kantilta oikein pidä mahdollisena.
Ettei nyt vaan olisi aika päinvastaiset porukat tehneet noita ilmoituksia poliisille läpällä ja kännissä?
Mitä rasistipaskaa Suomessa on kirjoitettu paljon? Asiiahan Halla-aho on kirjoittanut, hän on paljon asiallisempi kuin suurin osa muista politiikoista. Vihreiullä ja vasemmistolla on melkoista vihapuhetta Halla-ahoa ja maahanmuutto kriittisiä kohtaan.Tuomio tuli vuoden 2008 kirjoituksista ja Halla-aho oli perussuomalaisten sitoutumaton kansanedustajaehdokas Helsingin vaalipiirissä jo vuoden 2007 eduskuntavaaleissa.
Somessa on kirjoitettu saman tyylistä rasistipaskaa paljon eikä niistä tule tuomioita kuin vain poikeustapauksissa. H-a oli politikko silloin kuin hän sitä paskaa suolsi nettiin joten siinä syy miksi hän pääsi syytetyksi.
No ei se nyt ihan noinkaan taida mennäTämähän on sikäli merkittävä ennakkotapaus, että jos poliisin mukaan vanhat TV-sarjat eivät täytä kiihottamisen tunnusmerkkejä, niin eihän sitten vastaavat uudetkaan mitenkään täyttäisi.
No, kyllä mä tämän uutisen perusteella vetäisin johtopäätöksen, että esimerkiksi saamelaissketsin tekeminen nyt olisi vähän turvallisempi juttu kuin vielä eilen.No ei se nyt ihan noinkaan taida mennä
Ennakkotapauksia katsotaan sitten siellä korkeimmassa oikeudessa.
Jos vanhoja juttuja ei lähdetä vajaavaisilla rikosilmoituksilla (jos tuon toimittajan twitteriin on uskominen) tutkimaan, niin ei se välttämättä ole mikään linjaveto sananvapauteen. Niitä linjavetoja tuskin poliisi tekee muutenkaan.
Missä niitä rasiteja näet? Vai rasistien loukkaantumisia, sitten suurin osa suomalaisista on rasisteja, melkein kaikki pitävät noita anteeksipyyntöjä ja mielensäpahoittamista pelleilynä.Mistä muualta? Itse en olisi tietoinen koko anteeksipyynnöistä ilman rasistien loukkaantumisia. Jos ei tee anteeksipyyntöä tulee käytännössä rinnastateksi pahimpaan ihmissaastaan mitä löytyy, joten anteeksipyyntöjä tulee myös niiltä joilla ei ollut mitään rasistisia motiiveja.
Karkeasti yleistäen, mitään anteeksipyyntöä ei olisi tässäkään tapauksessa tullut jollei PPP olisi kokenut tarvetta erottautua tuosta rasistisesta älämölöstä mitä pieni vähemmistö pitää.
Ei ole vielä tuomittu, eikä välttämättä tuomita, mutta se ongelma tässä on että valtakunnansyyttäjä pakotti avaamaan jo hylätyn esitutkinnan uudelleen ja sanoi ulostulossaan käytännössä suoraan että ajatusrikokset ovat totta ja rangaistaviaLuen nyt ensin vaikka muutama EIT päätös ja jatketaan sitten mitä voi sanoa ja mitä ei. Pelkän kirjan siteraaminen sinänsä ei täytä minkään rikoksen tunnusmerkistöä. Esim. Räsästä ei tietääkseni ole tuomittu mistää ajatuksesta.
Jos se sketsin pointti on, että saamelaiset on hauskoja juoppoja, niin en nyt olisi kovin varma asiastaNo, kyllä mä tämän uutisen perusteella vetäisin johtopäätöksen, että esimerkiksi saamelaissketsin tekeminen nyt olisi vähän turvallisempi juttu kuin vielä eilen.
Parodihorisointi ylittyy vasta loukkaantujien ja mielensäpahoittajien puolesta loukkaantujista.Parodiahorisontti todellakin ylittyi vasta loukkaantujista. Todella koomiseksi touhu menee silloin kun sananvapauden nimissä koitetaan riistää toiselta oikeus muuttaa mieltään vanhoista töistään![]()
No mitäs ne puheet vähemmistöjen uuniin laittamisesta on muuta kuin maalitolppien siirtelyä. Juuri kukaan ei ehdota vähemmistöjen laittamista uuniin, sellaisen väittäminen on olkiukkoilua. Toki kaikenlaisia hulluja on, mutta uuniinlaiton ehdottaminen ei ole yleistä.Tietysti voi ajatella niinkin että kirjoittaa Saudiarabiaa koskevat komentit oikeaan ketjuun niin ei tarvitse siirtää maalitolppia.
Poliisi ei aloita esitutkintaa 1980–1990-lukujen tv-sarjoista – "Ei tullut ilmi, että kiihottamisrikoksen tunnusmerkistö täyttyisi"
Aika arvattavissahan tämä oli. Taisi joku proffakin tuosta jo puhua aikaisemmin, ettei rikosoikeuden kantilta oikein pidä mahdollisena.
Ettei nyt vaan olisi aika päinvastaiset porukat tehneet noita ilmoituksia poliisille läpällä ja kännissä?
Tähän lienee toki selitys valmiina. "Haluttiin kato näyttää miten paska systeemi meillä on". (harmi että systeemi toimi tällä kertaa)![]()
Siltä vaikuttaa. Samat ryhmät olivat suurimpana suuna valittamassa ilmoituksista ja haukkumassa vihervasemmistoa.
![]()
Siltä vaikuttaa. Samat ryhmät olivat suurimpana suuna valittamassa ilmoituksista ja haukkumassa vihervasemmistoa.
En tiedä mitä seuraavaksi tapahtuu, mutta sananvapaus on joka tapauksessa saavuttanut osavoiton ja sattumoisin Perussuomalaiset taitaa olla kaikista puolueista eniten sananvapautta kannattava puolue. Toisin kuin "liberaali" vasemmisto.Meinaatko että jää tähän ? Itse oletan että nyt alkaa vasta se itse asia, eli valittaminen siitä miten kristinuskoa saa panetella mutta sitä ei saa käyttää omien kantojen perusteluun + se että vihreät ja vasurit (koska ppp on vihreä ja taiteilijat nyt yleensä on kallellaan vasuriin) saavat panetella vähemmistöjä erilailla kuin oikeisto. Ihmettelen jos näin ei tule käymään.
Taitavat piraatit tai liberaalit olla eniten sananvapautta ja muutakin vapautta kannattavia puolueita.En tiedä mitä seuraavaksi tapahtuu, mutta sananvapaus on joka tapauksessa saavuttanut osavoiton ja sattumoisin Perussuomalaiset taitaa olla kaikista puolueista eniten sananvapautta kannattava puolue. Toisin kuin "liberaali" vasemmisto.
PPP on Vihreiden edustaja, mutta tuskinpa sillä tässä nyt on ollut suurta merkitystä ja Pulttibois on ollut vain yksi TV-sarja josta näitä tutkintapyyntöjä on tehty.
Mistä ihmeestä sen jokainen tajuaa jos puolue on omien sanojensa mukaan kristillissosiaalinen ja muistaakseni esim Oinoselta on kuulu (ennen 2017 toki) läppiä koiran kanssa naimisiinmenosta?Jokainen tajuaa, että eihän persut tuollaisia tutkintapyyntöjä ole "tosissaan" tehneet,
Taitavat piraatit tai liberaalit olla eniten sananvapautta ja muutakin vapautta kannattavia puolueita.
Sananvapaus on muutakin kuin vihapuheen rangaistavuus.![]()
Liberaalipuolueen sivuilta kopioitu. Liberaalipuolue on tosin monesta muusta asiasta varmaan liberaaleinta mieltä, mutta piraatit on kyllä ihan vihervasemmistolaista pasketta.
![]()
Liberaalipuolueen sivuilta kopioitu. Liberaalipuolue on tosin monesta muusta asiasta varmaan liberaaleinta mieltä, mutta piraatit on kyllä ihan vihervasemmistolaista pasketta.
Taitavat piraatit tai liberaalit olla eniten sananvapautta ja muutakin vapautta kannattavia puolueita.
Mistä ihmeestä sen jokainen tajuaa jos puolue on omien sanojensa mukaan kristillissosiaalinen ja muistaakseni esim Oinoselta on kuulu (ennen 2017 toki) läppiä koiran kanssa naimisiinmenosta?
Perussuomalaiset on käytännössä eniten sananvapautta kannattava puolue, etenkin kun sananvapauden rajoitukset kulminoituu nykyään nimenomaan vihapuheasioihin.Sananvapaus on muutakin kuin vihapuheen rangaistavuus.
Suomen Liberaalipuolue on sekä arvoliberaali että talousliberaali puolue. Sen on siis toisaalta vasemmalla ja toisaalta oikealla. Toisin sanoen ei niillä ole mitään sitä vastaan, että jokainen menee naimisiin kenen tai keiden kanssa haluaa tai pössyttää kannabista kaiket päivät, mutta talousasioissa ne kannattaa maltillista verotusta ja maltillista julkista sektoria, tasaveroprosenttiakin. Se on vähän kuin Kokoomus versio 2.0.Edit liberaalit ovat oikealla, mutteivat äärioikeistolaista pasketta kuten persut
Olikohan se määrittelyä välttelevä "vihapuhe" kyselyn yhteydessä tarkemminkin määritelty? Kyllä monelle tulee rangaistukset mieleen nopeasti jos oma perhe ja lapset on vakavan uhkailun tai julkisen loukkaamisen kohteena mutta toisaalta harva jaksaa piitata enää yhdenkään jumalan herjaamisesta.
Uhkailu on jo nyt laitonta, joten ei voi olla kyse siitä, kun se pitää saada rangaistavaksi.
Ei ole vielä tuomittu, eikä välttämättä tuomita, mutta se ongelma tässä on että valtakunnansyyttäjä pakotti avaamaan jo hylätyn esitutkinnan uudelleen ja sanoi ulostulossaan käytännössä suoraan että ajatusrikokset ovat totta ja rangaistavia
Tämähän on sikäli merkittävä ennakkotapaus, että jos poliisin mukaan vanhat TV-sarjat eivät täytä kiihottamisen tunnusmerkkejä, niin eihän sitten vastaavat uudetkaan mitenkään täyttäisi. Ei kai se ikä tässä ollut mikään kriteeri.
Se on sitten eri asia, jos joku valtakunnansyyttäjä kohta älähtää, että kyllä muuten täyttää ja tämä on jatkuva rikos!.
Kyse ei ollut "pitää saada rangaistavaksi" vaan "pitäisi saada kovempia rangaistuksia".
Mutta se on osa "vihapuhetta" ellei ole nimenomaan määritelty jotenkin toisin. Ainoastaan "maalittaminen" on esitetty uutena laittomana osana "vihapuhetta", mikä ei vielä laitonta ole.
On muuten ihan pirun pieni tuomio tajuttomaksi hakkaamisesta. No, ei Suomessa väkivallasta mitään ole koskaan saanutkaan.5 § Pahoinpitely
Joka tekee toiselle ruumiillista väkivaltaa taikka tällaista väkivaltaa tekemättä vahingoittaa toisen terveyttä, aiheuttaa toiselle kipua tai saattaa toisen tiedottomaan tai muuhun vastaavaan tilaan, on tuomittava pahoinpitelystä sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.
![]()
Liberaalipuolueen sivuilta kopioitu. Liberaalipuolue on tosin monesta muusta asiasta varmaan liberaaleinta mieltä, mutta piraatit on kyllä ihan vihervasemmistolaista pasketta.
On muuten ihan pirun pieni tuomio tajuttomaksi hakkaamisesta. No, ei Suomessa väkivallasta mitään ole koskaan saanutkaan.
Siihen nähden on ihan älyttömän kovat tuomiot, kun sanoo ruman sanan netissä.
Tämähän on sikäli merkittävä ennakkotapaus, että jos poliisin mukaan vanhat TV-sarjat eivät täytä kiihottamisen tunnusmerkkejä, niin eihän sitten vastaavat uudetkaan mitenkään täyttäisi. Ei kai se ikä tässä ollut mikään kriteeri.
Se on sitten eri asia, jos joku valtakunnansyyttäjä kohta älähtää, että kyllä muuten täyttää ja tämä on jatkuva rikos!.
En tiedä mitä seuraavaksi tapahtuu, mutta sananvapaus on joka tapauksessa saavuttanut osavoiton ja sattumoisin Perussuomalaiset taitaa olla kaikista puolueista eniten sananvapautta kannattava puolue. Toisin kuin "liberaali" vasemmisto.
Et kai kuvitellut että sanavapauden rajoitaminen olisi joku pikkurikkomus? Ei suinkaan vaan sananavapuden rajoitaminen pitää käsitellä mahdollisimman korkealla tasolla koska kyse on perusoikeudesta.
Siksi meillä on puolueeton oikeuslaitos joka loppujen lopuksi tulkitsee lakia. Syyttäjän tulkinta - ja tällä kertaa oikesti - vain yksittäisen ihmisen mielipide, ei muuta. Ja loppupeleissä meillä on EIT että aika hyvin on sanavapaus suojattu.
Meinaatko että jää tähän ? Itse oletan että nyt alkaa vasta se itse asia, eli valittaminen siitä miten kristinuskoa saa panetella mutta sitä ei saa käyttää omien kantojen perusteluun + se että vihreät ja vasurit (koska ppp on vihreä ja taiteilijat nyt yleensä on kallellaan vasuriin) saavat panetella vähemmistöjä erilailla kuin oikeisto. Ihmettelen jos näin ei tule käymään.
Voitko avata tätä paremmin? Logiikkasi ei oikein selkene. Nythän tilanne on se, että epäillyt, joiden prosessi jää kesken eivät käytännössä voi saada mitään oikeutta kokemaastaan vääryydestä.
Et ole edelleenkään avannut lainkaan sitä, millainen savotta on edessä käräjätuomion saattamiseksi EIT:n arvioitavaksi. Miksi tätä on niin kovin vaikeaa selostaa? EIT-korttiin vetoaminen on pelkkää jeesustelua, jos prosessi on kovin raskas.
Sananvapaus on muutakin kuin vihapuheen rangaistavuus.
Edit liberaalit ovat oikealla, mutteivat äärioikeistolaista pasketta kuten persut
Ei niin, mutta kun se paljon mehusteltu mörkö on jossain oltava, niin se luodaan sitten väkisin lähimpinä olevista. Äärivasemmiston olemassaoloa ei tarvitse liioitella läheskään yhtä paljon, mutta siitä ei kuulemma ole syytä olla huolissaan, koska hehän ovat aina puhtaasti rauhan ja rakkauden asialla.Ei taida Perussuomalaiset oikein mennä sinne äärioikeisto-kategoriaan?
Jätäpä tällaiset turhat äärioikeistohuutelut pois, PS ei ole lähelläkään äärioikeistoa, mitattiin sitä sitten gal-tan- tai vasemmisto-oikeisto-akseleillaSananvapaus on muutakin kuin vihapuheen rangaistavuus.
Edit liberaalit ovat oikealla, mutteivat äärioikeistolaista pasketta kuten persut
Kummasti sieltä puolueesta löytyy niitä äärioikeistolaisten kanssa veljeileviä ihan jatkuvalla syötöllä. Mestari voisi ottaa oppia puheistaan ja erota, jos tuo ei vastaa puolueen linjaa.Ei taida Perussuomalaiset oikein mennä sinne äärioikeisto-kategoriaan?
Miksi Halla-ahon pitäisi erota puolueesta, jos joku puolueesta veljeilee "äärioikeistolaisten" kanssa? Puolueen määrittelevät ennen kaikkea äänestäjät, äänestäjien perusteella PS ei ole lähelläkään äärioikeistoa, perinteisellä vasemmisto-oikeisto-akselilla jopa Keskusta on lähempänä äärioikeistoa kuin PS. Mutta tämä keskustelu kuuluu Suomen politiikka -ketjuun, ei sananvapausketjuun.Kummasti sieltä puolueesta löytyy niitä äärioikeistolaisten kanssa veljeileviä ihan jatkuvalla syötöllä. Mestari voisi ottaa oppia puheistaan ja erota, jos tuo ei vastaa puolueen linjaa.
Onhan puolueen johto pahasti epäonnistunut tehtävässään, jos jäsenistö jatkuvasti julkisuudessa toimii puolueen linjojen vastaisesti. Toinen vaihtoehto toki on se, että ei toimita kuin puolueen julkista linjaa vastaan.Miksi Halla-ahon pitäisi erota puolueesta, jos joku puolueesta veljeilee "äärioikeistolaisten" kanssa? Puolueen määrittelevät ennen kaikkea äänestäjät, äänestäjien perusteella PS ei ole lähelläkään äärioikeistoa, perinteisellä vasemmisto-oikeisto-akselilla jopa Keskusta on lähempänä äärioikeistoa kuin PS. Mutta tämä keskustelu kuuluu Suomen politiikka -ketjuun, ei sananvapausketjuun.