Missä tälläisia uutisia on ollut? Laita lähde.Tosin viimeaikaiset uutiset siitä, että määräaikaisia soppareita olisi purettu.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Missä tälläisia uutisia on ollut? Laita lähde.Tosin viimeaikaiset uutiset siitä, että määräaikaisia soppareita olisi purettu.
Tuntuu että porukka on vain lukenu iltalehden/iltasanomien otsikon jossa sitten itse uutisessa puhutaan kuitenki toistaiseksi voimassa olevista soppareistaMissä tälläisia uutisia on ollut? Laita lähde.
Vaikka lopullisessa sopimuksessa ei olisi sanaakaan sopimussakosta? Pitääkö meidän ymmärtää niin, että aspan puheet ovat osa yksilöllistä sähkönmyyntisopimusta, joka mainitaan SME2014:n kohdassa 10.3.Kyllähän se firman asiakaspalvelun ilmoittamat tiedot sitovat firmaa. Se on sitten firman ja asiakaspalvelutyöntekijän välinen ongelma jos asiakaspalvelu keksinyt omiaan.
...
ei laske. sähkön hinta pysyy samana. veron osuus laskee.Niin mikä venkulointi? Sähkön hinta laskee jos alv laskee...
Vaikka lopullisessa sopimuksessa ei olisi sanaakaan sopimussakosta? Pitääkö meidän ymmärtää niin, että aspan puheet ovat osa yksilöllistä sähkönmyyntisopimusta, joka mainitaan SME2014:n kohdassa 10.3.
10.3. Jos määräaikainen myyntisopimus muuten kuin kohdissa 10.2.1–10.2.5 mainituissa tilanteissa päättyy käyttäjästä johtuvasta syystä ennen määräaikaa, on myyjällä oikeus periä käyttäjältä kohtuullinen sopimussakko, jos siitä ja sen määrästä on yksilöllisessä myyntisopimuksessa erikseen sovittu.
Jos soitan jonkun sähkönmyyjän aspaan ja kysyn sähkön hintaa ja sitten kun ryhdyn solmimaan sopimusta, onkin hinta noussut siitä, mitä aspa sanoi., niin voinko vedota tähän ja saada sopimuksen halvemmalla? Tuskin. Onhan täälläkin kerrottu tapauksista, joissa Enefitin sivuilla oli kerrottu halvempi hinta, kuin sitten kuitenkin oli lopullisessa sopimuksessa.
Kuluttajakielellä Suomessa* hinta on se mikä sisältää arvonlisäveron.ei laske. sähkön hinta pysyy samana. veron osuus laskee.
Hyvä asiakas,
Sähkömarkkinoiden toimimattomuuden vuoksi Kokkolan Energia luopuu toistaiseksi voimassa olevien sähkösopimusten myynnistä Kokkolan kaupungin alueen ulkopuolella.
Tästä johtuen irtisanomme Kokkolan ulkopuolella olevan sähkönkäyttöpaikkasi sähkösopimuksen päättymään 30.9.2022. Tämä koskee sinun sopimustasi, jossa sähkönkäyttöpaikan sähköliittymä sijaitsee Kokkolan alueen (Kokkola, Lohtaja, Kälviä ja Ullava) ulkopuolella.
- Nykytilanteessa markkinapohjainen sähkön myynti koko Suomessa ei ole Kokkolan Energia Oy:lle mahdollista, joten joudumme keskittämään sähkön myynnin oman kunnan alueelle, Kokkolan Energian toimitusjohtaja Mikko Rintamäki pahoittelee.
Varmistaaksesi, että sähköntoimitus jatkuu 30.9 jälkeen, tee hyvissä ajoin (viimeistään 15.9.2022) uusi sopimus uuden sähkönmyyjän kanssa. Voit olla yhteydessä alueesi sähkönmyyjään. Energiaviraston sivuilta löydät listan toimitusvelvollisista sähkönmyyjistä.
Ystävällisin terveisin
Kokkolan Energia Oy
Sinänsä kepillä jään kokeileminen vaatisi että muuttaisivat sopimuksien päättymisajan järjestelmiin 30.9.:ksi tai että ne on toistaiseksi voimassa, koska muutenhan sinne ei saa tehtyä uutta sähkösopimusta toiselta toimittajalta.Jaa-a, 25min sitten tullut sähköpostiin tiedote otsikolla "Irtisanomme Kokkolan alueen ulkopuolisen sähkösopimuksesi päättymään 30.9.2022"
Sopimus on määräaikainen 2+1 vuotta. Kokeilevatko jäätä jos asiakas siirtyisikin pois ja pääsisivät tässä hetkessä tappiollisista sopimuksista eroon?
Toisin sanoen jos aspa lupailee sopimussakkoa, mutta siitä ei ole sanaakaan myyntisopimuksessa, jonka hyväksyt, niin kyseessähän on muutos, jonka molemmat hyväksyvät. Minä en näillä hinnoilla solmisi määräaikaista sopimusta, ellei siinä ole yksiselitteisesti sanottu, miten ja millä hinnalla sen voi purkaa.Jos saat sieltä reunaehdot millä aikavälillä hinta on voimassa ja pystyt tuon keskustelu tarvittaessa todistamaan, niin miksi se ei olisi pätevä? Kyllä siellä aspassa pitää osata perääntyä asioista, joihin ei ole valtuuksia antaa lupausta.
Sopimuksia voi siis ihan hyvin päivittää jälkikäteen, jos molemmat hyväksyvät muutoksen. Yksipuolisesti sitä ei voi tehdä. Ihan normaalia toimintaa. Mitä järkeä siinä olisi, jos sopimuksia ei voisi yhteisymmärryksessä päivittää ja molemmat osapuolet hirttäytyisivät siihen.
Ei tullut minulle ainakaan, eli voi olla vaan vahingossa mennyt postituslistaan väärä sähköposti?Sinänsä kepillä jään kokeileminen vaatisi että muuttaisivat sopimuksien päättymisajan järjestelmiin 30.9.:ksi tai että ne on toistaiseksi voimassa, koska muutenhan sinne ei saa tehtyä uutta sähkösopimusta toiselta toimittajalta.
Lienee mahdollista että kyseessä on myös "inhimillinen virhe", eli ovat vahingossa lähettäneet tiedotteen kaikille Kokkolan ulkopuolisille asiakkaille. Itse olen muissa yhteyksissä (kun itselle on tullut tiedotteita jotka ei koske minua) kuullut selityksiä että "valitettavasti meidän järjestelmä ei taivu lähettämään vain osalle aasiakkaista bla bla". Asiakaspalvelu: Pilalla
Epäilen vahinkoa. Itsellä sama määräaikainen enkä saanut mitään sähköpostia. Enkä ole kokkolan alueelta.Jaa-a, 25min sitten tullut sähköpostiin tiedote otsikolla "Irtisanomme Kokkolan alueen ulkopuolisen sähkösopimuksesi päättymään 30.9.2022"
Sopimus on määräaikainen 2+1 vuotta. Kokeilevatko jäätä jos asiakas siirtyisikin pois ja pääsisivät tässä hetkessä tappiollisista sopimuksista eroon?
Sinänsä olisi järkevämpää puhua kertakorvauksesta, jolla sopimuksen voi purkaa, kuin sopimussakosta. Sopimussakon olemassaolo ei edes sinänsä absoluuttisesti poista mahdollisuutta vaatia myös vahingonkorvausta.Toisin sanoen jos aspa lupailee sopimussakkoa, mutta siitä ei ole sanaakaan myyntisopimuksessa, jonka hyväksyt, niin kyseessähän on muutos, jonka molemmat hyväksyvät. Minä en näillä hinnoilla solmisi määräaikaista sopimusta, ellei siinä ole yksiselitteisesti sanottu, miten ja millä hinnalla sen voi purkaa.
Joo, inhimillinen virhe tai huolimattomuutta oikeastaan. Ostavat toistaiseksi voimassa olevalla sopimuksellä ylijäämäsähkön niin sen perusteella olivat lähettäneet. Ei muutoksia sopimuksiin.Sinänsä kepillä jään kokeileminen vaatisi että muuttaisivat sopimuksien päättymisajan järjestelmiin 30.9.:ksi tai että ne on toistaiseksi voimassa, koska muutenhan sinne ei saa tehtyä uutta sähkösopimusta toiselta toimittajalta.
Lienee mahdollista että kyseessä on myös "inhimillinen virhe", eli ovat vahingossa lähettäneet tiedotteen kaikille Kokkolan ulkopuolisille asiakkaille. Itse olen muissa yhteyksissä (kun itselle on tullut tiedotteita jotka ei koske minua) kuullut selityksiä että "valitettavasti meidän järjestelmä ei taivu lähettämään vain osalle aasiakkaista bla bla". Asiakaspalvelu: Pilalla
Sinänsä vähän surullista jos kukaan ei tee mitään yhteiseksi hyväksi, ellei siitä saa itse rahallista hyötyä.
Mähän en väittänyt ettei kukaan tekisi mitään. Osa tekee, mutta osa ei. Uskallan väittää, että osa ei tee mitään jos siitä ei hyödy/kärsi jotain. Raha on loistava keino motivoida ihmisiä. Sama rahalla motivointi ohjaa myös sähkön hintaa kysynnän ja tarjonnan mukaan. En oikein keksi järkevää syytä, ettei se rahalla motivointi ulotu loppukäyttäjälle asti.
Onko sun mielestä siis hyvä asia, ettei kuluttajalle ole mitään rahallista hyötyä kuluttaa silloin kun sähköä olisi yllin kyllin tarjolla?
Kyllä kai lähtökohtaisesti asiakkaan pitää voida luottaa yrityksen edustajan antamaan kirjalliseen selvitykseen.
Käytännössä juurikin noin, eli jos sitä sopimuksen purkuehtoa (sopimussakko) ei ole mainittu niin sopimus on voimassa määräajan loppuun ja siitä ei pääse edes maksamalla eroon. Kannattaa lukea huolella nuo sopimukset.
Tottakai voi irtisanoa, jos sopimuksessa on ilmoitettu sopimussakko. Tämä on vahingonkorvaus, jonka myötä sopimus purkautuu.
Ja nyt tuli pahoitteluviesti, että oli lähtenyt väärällä jakelulla myös toistaiseksi voimassa oleviin pientuotannon ostosopimuksiin. Kävi virhe, asia korjattu. Ei mitään nähtävää.Jaa-a, 25min sitten tullut sähköpostiin tiedote otsikolla "Irtisanomme Kokkolan alueen ulkopuolisen sähkösopimuksesi päättymään 30.9.2022"
Sopimus on määräaikainen 2+1 vuotta. Kokeilevatko jäätä jos asiakas siirtyisikin pois ja pääsisivät tässä hetkessä tappiollisista sopimuksista eroon?
Vakiintunut käytäntö on, että sopimussakko käsitetään korvaukseksi, joka on maksettava sopimuksen ennenaikaisesta purkamisesta. En tiedä voiko tuota yksinkertaisemmin esittää. Tämä on yleisesti käytössä esim. vuokra-asunnoissa, joissa minimi vuokrasopimus on 12kk, mutta sopimussakko on 1kk vuokra.
En näe mitään edellytyksiä periä sekä sopimussakkoa, että vahingonkorvauksia.
On kyllä mielestäni hämmentävää jos nuo määräaikaiset sopimukset voi muka irtisanoa ilman mitään sanktioita, mikäli sopimussakkoa ei ole erikseen määritelty.
Näin itsekin uskoisin. Jos nyt alkaa tekemään kovahintaista määräaikaista sähkösopimusta sillä ajatuksella että sen voi purkaa jos/kun hinnat laskee, niin kannattaa kyllä ihan oikeasti selvittää firman käytäntö tuohon liittyen. En luottaisi näihin puheisiin, että jos sopimussakkoa ei ole niin mitään korvauksia ei voida periä.Mä en usko, että tuo on mikään yleinen käytäntö, että voisi noin tehdä. Joku firma voi todeta, että saa purkaa, toinen voi todeta että määräaikaista sopimusta ei saa mistään syystä paitsi listatuista syistä purkaa. Ja loppu selvitellään käräjillä jos ei muutoin sopua synny.
Kysyin myös itse oman sopimukseni sakosta sähköpostilla. Vastaus oli sama "ei sopimussakkoa". Ja siis tein tuon 36kk sopimuksen. Liitin vielä viestiin sopimusnumeroni, eli viestin perusteella pitäsi olla "henkilökohtainen".Mielenkiintoinen firma tämä Enefit ja sen asiakaspalvelu, eli sopimussakosta kysyessäni sain tällaisen vastauksen:
"Meillä ei ole sopimussakkoa, eli voit irtisanoa sopimuksen milloin haluat vaan."
Itse en ole oikein saanut tuosta mitenkään päin pyöriteltynä kovinkaan mielenkiintoista tuotetta kuluttajalle.
Sama homma täällä... Tein vähän vajaa pari viikkoa sitten Enefitin kanssa 36kk sopimuksen (tämän ketjun kautta sinne löysin, kiitokset taas foorumilaisille!) ja nyt alkoi jänskättää uutiset mahdollisesta sähkön hinnan romahtamisesta lähitulevaisuudessa. Ajattelin itsekin ottaa arkistoihin talteen asiakaspalvelun lausunnon 10e/kk sopimussakosta, mutta vastasivatkin että ei ole sopimussakkoa ja voi irtisanoa milloin haluaa. Kyselin tuota siis sähköpostilla ja laitoin viestiin sopimusnumeron sekä asiakasnumeron. Nopeastikin tuli vielä vastaus, ihan parissa minuutissa.Kysyin myös itse oman sopimukseni sakosta sähköpostilla. Vastaus oli sama "ei sopimussakkoa". Ja siis tein tuon 36kk sopimuksen. Liitin vielä viestiin sopimusnumeroni, eli viestin perusteella pitäsi olla "henkilökohtainen".
Kysyinkin jo aiemmin tässä ketjussa, miksei yöllä olisi eri hinta, esim. sentin halvempi. Aikasähkökonsepti ampuu tuotteena itseään jalkaan, kun kuukausimaksu on alle 10000kWh vuosikuluttajalle kannattamattoman suuri.Kyllä se on voisi olla kiinnostava, jos sillä säästäisi helposti. Ja se olisi kiinnostava ihan koko sähkömarkkinoiden toimivuuden kannalta jos sähkö saataisiin riittämään paremmin kaikille käyttäjille. Raha ohjaa kulutusta ja jos hintavaihtelu kadotetaan kuluttajalta, niin tämä mekanismi katoaa. Miksi pyörittäisi tiskikonetta 23.00 kun se maksaa ihan saman verran 09-21 välillä.
Mutta käytännössä pitäisi siis kieltää tasahintaisten tuotteiden myynti. Tai muutoin ohjata kuluttajia preferoimaan vaihtuvahintaisia.
En tiedä itsekään mitä mieltä tuosta pitäisi olla. Toki on varmasti vahvoilla oikeudessa, jos tämmöisen on kirjallisena ottanut ylös. Uskon, että täällä koeponnistajia ensi kesänä on. Ulkomuistista foorumia selaamatta sieltä on nyt tainnut tulla vastauksia, että sakko on:Tuo että yhdelle sanotaan jotain ja toiselle toista, kertoo siitä ettei aspalla ole hajuakaan mistä puhutaan. En luottaisi tuommoiseen vähääkään. Tämä koko homma on mennyt aivan absurdiksi käytännössä ilmaisine sopimussakkoineen.
Ai oma lanka tämän hetken yhteen kuumimmista nimenomaan sähkösopimuksiin liittyvästä aiheesta? Mikä sitten on oma näkemyksesi sopimuksesi sopimussakosta? Onhan se nyt selvää että aihe jengiä kiinnostaa, muita kuin pörssisoppareita ei oikein enää ole edes tarjolla.eikö näille "sopimussakoille" voisi tehdä jo oman langan. (itsekin Enefitin asiakas mutta en jaksa jaaritella tuosta)
Mutta tämä pilaisi markkinoiden lopunkin ennustettavuuden. Ne jotkin tunnit ovat halpoja siksi, että tuotantoa on paljon tai kulutusta vähän. Jos halpa hinta tarkoittaisi automaattisesti suurta kulutusta ja korkea hinta pientä kulutusta, niin mitenkäs hinnoittelet sellaisen.Kyllä se on voisi olla kiinnostava, jos sillä säästäisi helposti. Ja se olisi kiinnostava ihan koko sähkömarkkinoiden toimivuuden kannalta jos sähkö saataisiin riittämään paremmin kaikille käyttäjille. Raha ohjaa kulutusta ja jos hintavaihtelu kadotetaan kuluttajalta, niin tämä mekanismi katoaa. Miksi pyörittäisi tiskikonetta 23.00 kun se maksaa ihan saman verran 09-21 välillä.
tarkoitin kylläkin että jokainen tuntuu saavan oman "sakko"vastauksen.Ai oma lanka tämän hetken yhteen kuumimmista nimenomaan sähkösopimuksiin liittyvästä aiheesta? Mikä sitten on oma näkemyksesi sopimuksesi sopimussakosta? Onhan se nyt selvää että aihe jengiä kiinnostaa, muita kuin pörssisoppareita ei oikein enää ole edes tarjolla.
muuttoMikä sitten on oma näkemyksesi sopimuksesi sopimussakosta?
Aikasähkön aikoja muutettiin, eikä sellainen ole enää kovinkaan kannattava.Kysyinkin jo aiemmin tässä ketjussa, miksei yöllä olisi eri hinta, esim. sentin halvempi. Aikasähkökonsepti ampuu tuotteena itseään jalkaan, kun kuukausimaksu on alle 10000kWh vuosikuluttajalle kannattamattoman suuri.
Noita sopimuksia ei muuten kovin moni edes enää tarjoa, ja joissakin viimeisimmissä joita satuin näkemään hinta oli sama päivällä ja yöllä.Aikasähkön aikoja muutettiin, eikä sellainen ole enää kovinkaan kannattava.
Toissapäivänä soittelin Ksoy:n aspaan. Silloin sanoivat, että nousupaineita on toistaiseksi voimassa olevan sopparin hinnassa. Pakkaskaudeksi kuulemma nousee viimeistään. Oma halpa määräaikainen soppari loppuu joulukuun alussa, kuulemma jatkuu toistaiseksi voimassa olevalla jos asialle ei tee mitään. Kirjekin pitäisi tulla vielä ennen joulukuuta kotiin.Tuskinpa tuohon sakkoasiaan saadaan selvyyttä täällä foorumilla jossittelemalla vaikka tuntuukin olevan tietäjiä liikkeellä.
Anyway, nyt nähtävästi myös KSOY (Kymenlaakson Sähkö) on poistanut toistaiseksi voimassa olevan sopimuksen sivuiltaan ja pörssisopimus on ainoa jota tarjotaan myös toimitusvelvollisena tuotteena.
Kiitti tiedosta, tuo toistaiseksi voimassa oleva on nyt minulla ja ounastelinkin että varmasti tulee nousemaan jossain vaiheessa loppuvuodesta kun tällä hetkellä on vielä melko maltillisella tasolla moneen muuhun verrattuna.Toissapäivänä soittelin Ksoy:n aspaan. Silloin sanoivat, että nousupaineita on toistaiseksi voimassa olevan sopparin hinnassa. Pakkaskaudeksi kuulemma nousee viimeistään. Oma halpa määräaikainen soppari loppuu joulukuun alussa, kuulemma jatkuu toistaiseksi voimassa olevalla jos asialle ei tee mitään. Kirjekin pitäisi tulla vielä ennen joulukuuta kotiin.
Niin mikä venkulointi? Sähkön hinta laskee jos alv laskee...
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.