Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
KSS Energialta saa vielä toistaiseksi voimassa olevia sopimuksia 8,05 snt/kWh + 2,95 €/kk.
Hinta on tullut voimaan 1.1.2022 ja kyseessä on perinteinen vakaa toimija. Otin tämän nyt tämän kevään "ylimenokauden" sopimukseksi kun Lumo päivitti aikaisemman sopparin 5,05 snt/kWh -> 9,99 snt/kWh.
Millä löysit, itselle ei nyt osunut silmään tai tarjottu.
Link?
Mitä seurannu jutustelua somen puolella ni tulee käymään kato asiakkaissa.
Vasemman kuvan hinnat tuli voimaan syyskuussa, toinen joulukuussa.
Melkonen hinnannousu![]()
Tappiollisista asiakkaista kannattaa hankkiutua eroon.Mitä seurannu jutustelua somen puolella ni tulee käymään kato asiakkaissa.
karhuvoima.fi
Harhaan johtavaa markkinointia sanon minä! 
Itse aika hommata sopparia niin tsekkasin tämän. Kss sivuilla kyllä lukee kauniisti, että:KSS Energialta saa vielä toistaiseksi voimassa olevia sopimuksia 8,05 snt/kWh + 2,95 €/kk.
Hinta on tullut voimaan 1.1.2022 ja kyseessä on perinteinen vakaa toimija. Otin tämän nyt tämän kevään "ylimenokauden" sopimukseksi kun Lumo päivitti aikaisemman sopparin 5,05 snt/kWh -> 9,99 snt/kWh.
| KSS PERUS (Yleisenergia) | alv 24 % | alv 0 % |
| Perusmaksu | 2,95 €/kk | 2,379 €/kk |
| Energiamaksu | 8,05 snt/kWh | 6,492 snt/kWh |
| KSS PERUS (Aikaenergia) | alv 24 % | alv 0 % |
| Perusmaksu | 4,00 €/kk | 3,226 €/kk |
| Energiamaksu Päivä (klo 7–22) | 8,80 snt/kWh | 7,097 snt/kWh |
| Energiamaksu Yö (klo 22-7) | 6,41 snt/kWh | 5,169 snt/kWh |
| KSS PERUS (Kausienergia) | alv 24 % | alv 0 % |
| Perusmaksu | 4,00 €/kk | 3,226 €/kk |
| Energiamaksu Talviarkipäivä | 9,45 snt/kWh | 7,621 snt/kWh |
| Energiamaksu Muu aika | 6,93 snt/kWh | 5,589 snt/kWh |

Itse aika hommata sopparia niin tsekkasin tämän. Kss sivuilla kyllä lukee kauniisti, että:
KSS Perus -sähkösopimus on toistaiseksi voimassa oleva helppo ja turvallinen perusratkaisu. Hinnanmuutoksista ilmoitetaan 30 päivää aikaisemmin ja sopimuksen irtisanomisaika on kaksi viikkoa.
Voimassaoloaika ja hinta
- toistaiseksi voimassa oleva sähkösopimus
- irtisanottavissa kahden viikon irtisanomisajalla
- hinta seuraa sähköenergian markkinahintaa pitkäjänteisesti
- hinnanmuutoksista ilmoitetaan 30 päivää aikaisemmin
Hinnasto 1.1.2022
KSS PERUS (Yleisenergia) alv 24 % alv 0 % Perusmaksu 2,95 €/kk 2,379 €/kk Energiamaksu 8,05 snt/kWh 6,492 snt/kWh
KSS PERUS (Aikaenergia) alv 24 % alv 0 % Perusmaksu 4,00 €/kk 3,226 €/kk Energiamaksu Päivä (klo 7–22) 8,80 snt/kWh 7,097 snt/kWh Energiamaksu Yö (klo 22-7) 6,41 snt/kWh 5,169 snt/kWh
KSS PERUS (Kausienergia) alv 24 % alv 0 % Perusmaksu 4,00 €/kk 3,226 €/kk Energiamaksu Talviarkipäivä 9,45 snt/kWh 7,621 snt/kWh Energiamaksu Muu aika 6,93 snt/kWh 5,589 snt/kWh
Sitten itse sopimusta valittaessa ei kyllä ainakaan itselle tarjoa kuin 24kk määräaikaisia sopimuksia luokkaan 2,95€/kk +9,870 snt/kWh ja sitten prime vaihtoehdot.
edit. Ei tuota aikaenergiaa kyllä saa tuohon luvattuun hintaan![]()
Kokeilin tässä huvikseni eri kulutuksilla, ihan minimaalisesta 500kwh/v --> 5000 kwh/v ja samoiten ihan postinumeroakin vaihtelin mutta ei kyllä tule tarjolle tuota mainostettua sopimusta sitten milläänTässä on varmaan se perinteinen et tarjolla olevat tuotteet riippuu kulutuksesta? Minulla se oli valitta issa, mutta ei ole tullut vahvistusta vielä.
. Tässä itselle napsahti viimeisin kk lasku luokkaa 100e. Alkaa houkuttelemaan tuo 24kk sopimuskin...
Noinhan se aina menee sähkökauppiaan ansaintamekanismi. Tietysti koko humpan voi ulkoistaa vielä fuutureita ostamalla.^ Eli suomeksi: "Tuotamme halpaa vesivoimalla tuotettua sähköä. Emme tietenkään myy sitä asiakkaillemme halpaan hintaan, vaan myymme sen kovalla hinnalla pörssiin (pörssihintaa nostaa muiden tuottajien käyttämät kalliit päästöoikeudet, meidän vesivoiman kustannus ei ole noussut) ja käärimme siitä sievoiset tuotot. Sitten ostamme sen takaisin kalliilla ja myymme sen vieläkin kalliimmalla asiakkaillemme, ja teemme lisää voittoa."
Tampereella tarjotaan toukokuusta alkaen 7,09 snt/kWh ja perusmaksu 4 €/kk. Ajattelin että en vielä hetkeen ala vertailemaan hintoja, mutta avasivat pelin ajoissa näköjään.
Kyllä. Määräaikainen menossa ja uutta tarjosivat jos keväällä jatkaa. Tammikuun loppuun asti tuo tarjous auki.Mikä yhtiö kyseessä? Sähkölaitos?
Anteeksi! Se tärkein jäi pois, eli tuo oli 24kk määräaikainen. Sotkin keskustelua kunnolla, perhana. Poistun takavasemmalle.En kyllä KSS sivuilta kanssa saa lähellekään tommoseen hintaan toistaiseksi voimassa olevana.
Olen samaa mieltä - syksyllä ainakin osalla sähkönkilpailutussivustoista ne "parhaat määräaikaiset sopimukset" oli aina tällaisia 1 tai 2 kk sisäänheittohintoja jonka jälkeen hinta vaihtui - suorastaan tehtyjä harhaanjohtamaan vähemmän tarkkana olevia. Vähän ihmettelin kuinka villiä meno on.Huokasin helpotuksesta, että onneksi ei ole pörssisähköä kun luin uutisia joulun alla. Nyt tuli joulukuun sähkölasku, oli noin viisinkertainen marraskuuhun verraten... Sopparissa lukikin, että 30vrk jälkeen pörssiinHarhaan johtavaa markkinointia sanon minä!
![]()
En kyllä KSS sivuilta kanssa saa lähellekään tommoseen hintaan toistaiseksi voimassa olevana.
Huokasin helpotuksesta, että onneksi ei ole pörssisähköä kun luin uutisia joulun alla. Nyt tuli joulukuun sähkölasku, oli noin viisinkertainen marraskuuhun verraten... Sopparissa lukikin, että 30vrk jälkeen pörssiinHarhaan johtavaa markkinointia sanon minä!
![]()
Mitä siinä markkinoinnissa sitten luvattiin, jos oli harhaanjohtavaa? Sopimushan ei voi erota markkinoinnissa luvatusta.Huokasin helpotuksesta, että onneksi ei ole pörssisähköä kun luin uutisia joulun alla. Nyt tuli joulukuun sähkölasku, oli noin viisinkertainen marraskuuhun verraten... Sopparissa lukikin, että 30vrk jälkeen pörssiinHarhaan johtavaa markkinointia sanon minä!
![]()
Kävin tutkaamassa hintaa 25000 kWh vuosikulutuksella, kaikki toistaiseksi voimassaolevat > 20 snt/kWh. Kohti hiilineutrauliutta vaan jeejee.KSS Energialta saa vielä toistaiseksi voimassa olevia sopimuksia 8,05 snt/kWh + 2,95 €/kk.
Hinta on tullut voimaan 1.1.2022 ja kyseessä on perinteinen vakaa toimija. Otin tämän nyt tämän kevään "ylimenokauden" sopimukseksi kun Lumo päivitti aikaisemman sopparin 5,05 snt/kWh -> 9,99 snt/kWh.
Mitä siinä markkinoinnissa sitten luvattiin, jos oli harhaanjohtavaa? Sopimushan ei voi erota markkinoinnissa luvatusta.
Onko isokin sähkökulutus?
700kWh/kk
Samaa mieltä. Tuollainen diili ei kuulu määräaikaisten kategoriaan....
Tämä Lumo energian harhaan johtaminen lähtee jo siitä, että sopimusluonnos on määräaikaisten ja kiinteähintaisten sopimusten joukossa. Vaikka Lumo energia täyttää tämän määritelmän vain yhden kuukauden osalta, kaksivuotista sopimusta.
Samaa mieltä. Tuollainen diili ei kuulu määräaikaisten kategoriaan.
Tampereen sähkölaitos: Tampereen Sähkölaitos nostaa sähkön hintaa ja poistaa hintakaton, osalle jopa satojen eurojen lisälasku vuodessa – kysyimme, miksi: ”Täysin poikkeuksellinen tilanne”Kannattaa olla tarkkana kun kahtelee tarjouksia. Annoin myös yhdelle sivustolle palautetta tämmösestä, ja sieltä tuli vaan ympäripyöreä vastaus. Markkinoidaan kiinteänä sopparin, ja kuitenkin hinta muutta heti kuun vaihteessa !
![]()
KKV tutkii Oomin sopimusmuutokset: asiakkaat raivona
Oomin asiakkaat ovat suivaantuneet yhtiön päätettyä lakkauttaa hintakattosopimukset sähkön ollessa ennätyskallista.www.iltalehti.fi
"Kauppalehti kertoi tiistaina, että myös Turku Energia on päätynyt irtisanomaan hintakattosopimuksiaan "
No jopas nyt, tuleekohan kohta kolmaskin peruutus/lopetus
- Normaalissa markkinatilanteessa kyseinen tuote ei ole vaatinut suojauksia sähkön hankintaan, mutta nykyisessä täysin uudenlaisessa markkinatilanteessa hintakaton tarjonnan jatkuminen olisi vaatinut niin hintavia suojauksia, että hintakatto olisi pitänyt muuttaa hinnalliseksi lisätuotteeksi ja sen hinta olisi ollut kuluttajien kannalta kestämätön. Tästä johtuen päätimme poistaa kyseisen ominaisuuden kokonaan, Erma jatkaa.
Katsoa myös kotimaanenergia, Fortumin omistuksessa. Siellä tuo kiinteä hinta oli toteutettu siten, että saat tarjouksen sähköpostiin, jonka sitten hyväksyt ja lukitset hinnan. Fortum tarkankin sivuilta jotain tietoa löytyy, jos jaksaa rullata alaspäin.Fortum tarjoaa pörssisähköä kahdella tapaa. Toisessa on mahdollista lisähinnasta lukita hinta halutessa kiinteäksi määräajaksi. Toisessa on korkeammalla marginaalilla kk-kohtainen hintakatto. Kummastakaan en löydä sellaista triviaalia yksityiskohtaa, kuten tämän hetken hintakattoa tai sitä kiinteää hintaa tai historiatietoja asiasta. Onko jollain näitä tuotteita, tai tietoa asiasta, että voisi harkita vaihtoa. Johan se Tampereen kaupungin hintakatollinen sopimus melkein kuukauden oli voimassa…
Tuskin sä tähän mitään hintakattoa sait mukaan?Jassoo. Juuri eilen tuli tyhmänä tilattua turku energian soppari...
Joo en. Ymmärsin väärin nuo ylläolevat uutiset ja keskustelut...Tuskin sä tähän mitään hintakattoa sait mukaan?
Ymmärsit siis, että hintakaton olisi saanut mukaan, vaikka nimenomaan siitä on uutisoitu ja keskusteltu, että ko palvelu jää pois tarjonnasta? Joka tapauksesaa sinulla on 14vrk aikaa perua sopimus.Joo en. Ymmärsin väärin nuo ylläolevat uutiset ja keskustelut...
Käytännössä nyt ainoa järkevä teko on hommata joku pelastusvene puoleksi vuodeksi, määräaikaisen sopiminen nyt olisi aika hullua.
Halvempaa kuin sähköllä lämmittäminen.Ilman omaa metsää sen takan lämmittely voi olla kalliin puoleista…
Ilman omaa metsää sen takan lämmittely voi olla kalliin puoleista…
Ilman omaa metsää sen takan lämmittely voi olla kalliin puoleista…
Polttopuita voi myös ostaa, tarkoitan siis näitä oikeita polttopuun myyjiä, en mitään huoltoaseman tuulikaapissa myytäviä säkkejä.
Irtokuutio koivua maksaa ainakin itä-suomen suunnalla n.45€ irtokuutio, etelässä ehkä n.65€?
Tulisijan hyötysuhteesta riippuen lämmitys maksaa ensimmäisellä hinnalla karkeasti laskien n.3,5-4c/kWh. Toki tuo vie aikaa, tulisija vaatii nuohoukset ym. mutta itse lämpö on edullista.
En silti lähtisi näillä hinnoilla tulisijaa asentamaan jos sitä ei löydy valmiina, muutaman kuution saa polttaa puita että n.5000€ tulisija on maksettu...
Maalämpötalossa ei puuta kannata polttaa, se on totta.Tulisija on todella hyvä varalämmönlähde tilanteisiin esimerkiksi sähkökatkon varalle. Sähköt jos on poikki niin siinä lakkaa sähkölämmitys toimimasta, lakkaa öljy- ja kaukolämmmitys toimimasta kun kiertovesipumput tarvivat sähköä ja maalämpökone ei tee mitään.
Yhdestä pino-kuutiometristä sekalaista klapia saa poltettaessa energiaa reilun 1000 kWh. Tulisijan hyötysuhteen kun huomioi, niin hyödyksi jää se noin 1000 kWh lämpöä.
Siitä voi sitten laskeskella puulämmityksen kannattavuutta. Jos puusta maksaa 60 euroa per pino-kuutiometri sekalaista klapia, niin kWh hinnaksi lämmölle tulee 6 senttiä.
Maalämpötalossa COP kertoimalle neljä ja sähkön hinnalla 12 senttiä, tulee kilowattitunnin hinnaksi lämpöä 3 senttiä. Alkaa olla sen verran halpaa, että ei oikein maksa vaivaa edes niillä "ilmaisilla" puilla lämmittää, jotka saa tehtyä omasta metsästä. Nekin kuitenkin maksaa kun moottorisaha vie polttoainetta ja ne puut pitää ajaa sieltä metsästä omalle tontille vaikka traktorilla tai moottorikelkalla vetämällä. Ja klapintekokonekkin vaatii ajoittain uutta terää ja kuluttaa sähköä. Ja sitten vielä se oma vaiva siitä tulisijan lämmityksestä ja puiden pinoamisesta ja kantamisesta sisään.
Maalämpötalossa ei puuta kannata polttaa, se on totta.
Mutta koska suurimassa osassa taloista ei ole maalämpöä eikä mahdollisuutta sitä asentaa järkevin kustannuksin, niin puiden osto/tekeminen ja tulisijan lämmitys on monelle taajaman ulkopuolella asuvalle arkipäivää vielä pitkään...
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.