- Liittynyt
- 25.12.2016
- Viestejä
- 156
Vähän hölmöltä näyttää itx emo, mutta onko se niin justiinsa. Aika rimpula, oli tuo mukana tullut tuki. Vakio jäähyllä mennään pari päivää, noctualta odotetaan pummatuja am4 kiinnikkeitä.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>
Vielä on kokeilematta, kun pari muuta peliä kesken. Resident Evil 4 demoa tuli testattua ja veti miehekkäät 14GB VRAMia Ultralla.juu ei sitä unessa tajunnut ettei sen siellä lopussa täysillä tarvii ollaOotko muuten pelannut sitä Last of us peliä?
Itse päädyin rakentamaan legoista paljon siromman tuen, joka tuntuu pysyvän tukevasti näytönohjaimen alla. Toki ainoa pelko on se, että tuo luiskahtaa alta ja menee tuulettimen väliin. Ehkä laitan vielä kaksipuolista teippiä molempiin päihin. Tukea tuo näytönohjain kyllä kaipaaAika rimpula, oli tuo mukana tullut tuki
Vielä on kokeilematta, kun pari muuta peliä kesken. Resident Evil 4 demoa tuli testattua ja veti miehekkäät 14GB VRAMia Ultralla.
Itse päädyin rakentamaan legoista paljon siromman tuen, joka tuntuu pysyvän tukevasti näytönohjaimen alla. Toki ainoa pelko on se, että tuo luiskahtaa alta ja menee tuulettimen väliin. Ehkä laitan vielä kaksipuolista teippiä molempiin päihin. Tukea tuo näytönohjain kyllä kaipaa
![]()
Itse tehnyt aina jokaiseen näytönohjaimeen tuuletinprofiilin tuolla tavalla. Tykkään, että kovassa rasituksessa tuulettimien nopeus pysyy aina samana, eli nyt 1550RPM. Se vaatii tasaisen vaakasuoran viivan. Tuo tuuletinprofiili toimii mielestäni hyvin, eli 0RPM toimii 60C asti ja sen jälkeen tuulettimet eivät humppaa ja kortti on hiljainen. Jos kesähelteellä lämmöt pääsee yli 74C, niin sitten tulee lisää kierroksia.En ymmärrä noita välitasanteita saati muitakaan hyppyreitä, tostakin voi poistaa nuo pallurat väliltä ja laittaa lineaarisen viivan vain, joka tuo silmämääräisesti melki onkin. Ei se lineaarisellakaan hummaa, vaan asettuu juuri sopivasti kierrokset, jossa jäähdytysteho pysyy halutussa. Jyrkkyydellä säätää RPM maksimit johon voikaan nousta.
Sekä tuohan ei ohita myöskään näytönohjaimen biossin minimirpm, jos jollekin epäselvää. Usein biosseissa 0rpm tilan lisäksi ensimmäinen taso on jotain 20-30%.
Saapu oma 6950XT myös. Eka näyttis missä itellä coil whinee ja tässä sitä on oikeen reilusti vielä. Vähän kyllä haittaa käyttöö. Millä ohjelmalla ootte testaillu kellojen vakautta? Adrenalin stress test tuntuu olevan vitsi. Ihan sama mitä laitat niin ei kaadu, mutta pienilläkin kelloilla 3DMark kaatuu, tai tulee erroria.
Itsellä oli myös Red Devilissä aluksi pahaa coil whineä, mutta se väheni nopeasti. Lisäksi itselläkin kaatui 3D Mark Time Spy aina, ellen alikellottanut korttia. Epäilin näyttistä vialliseksi, mutta vanhan virtalähteen asentaminen takaisin korjasi ongelman. 3D Mark Time Spy Stress Test on kyllä edelleen ylivoimaisesti raskain testi vakauden hakemiselle.Saapu oma 6950XT myös. Eka näyttis missä itellä coil whinee ja tässä sitä on oikeen reilusti vielä. Vähän kyllä haittaa käyttöö. Millä ohjelmalla ootte testaillu kellojen vakautta? Adrenalin stress test tuntuu olevan vitsi. Ihan sama mitä laitat niin ei kaadu, mutta pienilläkin kelloilla 3DMark kaatuu, tai tulee erroria.
Oikeastihan tuo time spy on aika huono vakauden testaamisen. Sen saa helposti menemään läpi semmoisilla kelloilla mitkä kaatuu monessa pelissä. Syy taitaa olla se, että time spy:ssa power limit hakkaa niin herkästi vastaan ja sen takia kellot laskevat. Pelissä jossa power limit ei ota vastaan ja on silti raskas kellot boostaavat paljon korkeammalle ja pääsee herkemmin sinne "epävakaille" kelloille asti jos kortti onkin epävakaa.Itsellä oli myös Red Devilissä aluksi pahaa coil whineä, mutta se väheni nopeasti. Lisäksi itselläkin kaatui 3D Mark Time Spy aina, ellen alikellottanut korttia. Epäilin näyttistä vialliseksi, mutta vanhan virtalähteen asentaminen takaisin korjasi ongelman. 3D Mark Time Spy Stress Test on kyllä edelleen ylivoimaisesti raskain testi vakauden hakemiselle.
Ainakin omalla kortilla Time Spy oli ylivoimaisesti raskain. Peleissä pääsin 1060mV asti kaatumatta, kun Time Spy kippaa 1150mV samoilla kelloilla. Kun power limit tulee vastaan, kortti throttlaa ja jännite ja kellot laskevat. Alivoltitus vaikuttaa koko jännitekäyrään ja omalla kohdalla epävakaus löytyi sieltä. Toki Power Limitin voi nostaa 390 wattiin asti, jos haluaa.Oikeastihan tuo time spy on aika huono vakauden testaamisen. Sen saa helposti menemään läpi semmoisilla kelloilla mitkä kaatuu monessa pelissä. Syy taitaa olla se, että time spy:ssa power limit hakkaa niin herkästi vastaan ja sen takia kellot laskevat. Pelissä jossa power limit ei ota vastaan ja on silti raskas kellot boostaavat paljon korkeammalle ja pääsee herkemmin sinne "epävakaille" kelloille asti jos kortti onkin epävakaa.
Kokeiles ajaa nykyisillä vakailla alivoltituksilla power limit maksimissa yksi kierros, sillon kortti pääsee boostaamaan paljon korkeammalle. Sit jos ei siinä kippaa, niin tuskin kippaa muussakaan lasketulla power limitillä.Ainakin omalla kortilla Time Spy oli ylivoimaisesti raskain. Peleissä pääsin 1060mV asti kaatumatta, kun Time Spy kippaa 1150mV samoilla kelloilla. Kun power limit tulee vastaan, kortti throttlaa ja jännite ja kellot laskevat. Alivoltitus vaikuttaa koko jännitekäyrään ja omalla kohdalla epävakaus löytyi sieltä. Toki Power Limitin voi nostaa 390 wattiin asti, jos haluaa.
Kokeiltu on. Kortti veti jonkun 340-360W tuossa. Peleistä riippuu aika pitkälti, tuleeko 324W Power Limit vastaan vai ei. Joissakin kortti boostaa yli 2.6Ghz ja joissakin jäädään alle 2.5Ghz.Kokeiles ajaa nykyisillä vakailla alivoltituksilla power limit maksimissa yksi kierros, sillon kortti pääsee boostaamaan paljon korkeammalle. Sit jos ei siinä kippaa, niin tuskin kippaa muussakaan lasketulla power limitillä.
Ainakin omalla kortilla Time Spy oli ylivoimaisesti raskain. Peleissä pääsin 1060mV asti kaatumatta, kun Time Spy kippaa 1150mV samoilla kelloilla. Kun power limit tulee vastaan, kortti throttlaa ja jännite ja kellot laskevat. Alivoltitus vaikuttaa koko jännitekäyrään ja omalla kohdalla epävakaus löytyi sieltä. Toki Power Limitin voi nostaa 390 wattiin asti, jos haluaa.
missä ne sulla huitelee?Mites muilla 6950 XT omistajilla, omalla kortilla muistien Idle kellot, oli todella korkeat. Tuli kokeiltua custom resoa ja uudelleen asennustakin, muttei ollut vaikutusta. Pykälän verran vanhemmilla ajureilla kortti, laskee kellot normaalille tasolle.
Uusilla ajureilla sen 2300 ja vanhoilla laskee 193, koko illan, hakkasin päätä seinään tuon kanssa. Ainut korjaus oli tosiaan vanhemmat ajurit.missä ne sulla huitelee?
millä ohjelmalla katot?Uusilla ajureilla sen 2300 ja vanhoilla laskee 193, koko illan, hakkasin päätä seinään tuon kanssa. Ainut korjaus oli tosiaan vanhemmat ajurit.
Laitoin varmuuden vuoks kaupalle viestiä että tietää miten asiakas väärinkäyttää osia. Nämä eivät ole mitään osa vuokraamoja joihin voit palautella tavaroita jotka hetken kiiman jälkeen ei miellytäkkään.Unohdin vielä virtalähteen semmoiseen asentoon pöydälle, ettei tuuletin saanut ilmaa...
Hwinfo ja AMD softamillä ohjelmalla katot?
Mites muilla 6950 XT omistajilla, omalla kortilla muistien Idle kellot, oli todella korkeat. Tuli kokeiltua custom resoa ja uudelleen asennustakin, muttei ollut vaikutusta. Pykälän verran vanhemmilla ajureilla kortti, laskee kellot normaalille tasolle.
Mites muilla 6950 XT omistajilla, omalla kortilla muistien Idle kellot, oli todella korkeat. Tuli kokeiltua custom resoa ja uudelleen asennustakin, muttei ollut vaikutusta. Pykälän verran vanhemmilla ajureilla kortti, laskee kellot normaalille tasolle.
Juu eilis ilta meni googlea selatessa, ja nopeasti selvis, että yleinen ongelma. Se mikä kanssa herätti ihmetystä, että esimerkiksi näyttö ei antanut kuvaa uusimmilla ajureilla, kun sääti 165->144hz. Vanhemmilla ajureilla ei ongelmaa ole.Jep, ymmärtääkseni tämä on ollut pitkään bugina. Itellä käyttäytyy noin, edellisillä ajureilla kellot laski idlessä ja uusimmilla ajureilla ovat jatkuvasti korkealla. 4@120Hz näyttönä itellä.
Näyttöjen määrä ja korkeat resoluutiot taitavat aiheuttaa tuon bugin.
Juu eilis ilta meni googlea selatessa, ja nopeasti selvis, että yleinen ongelma. Se mikä kanssa herätti ihmetystä, että esimerkiksi näyttö ei antanut kuvaa uusimmilla ajureilla, kun sääti 165->144hz. Vanhemmilla ajureilla ei ongelmaa ole.
Näyttäisi siltä että näillä ajureilla kun lasken virkistystaajuuden 120Hz -> 60Hz idlekellot toimivat normaalisti. Harmittava bugi kun virtaa kuluu idlessä n. 30W enemmän, lämpötilaa sahaa 50C tienoilla ja tuulettimet pyörähtävät päälle parin minuutin välein.
Oletan, että oli vitsi. Tämä kesti vain hetken, kunnes huomasin mokani ja kyllä noissa on lämpösuojaukset, jotka iskevät päälle tarvittaessa. Lisäksi tuo oli vanhalla virtalähteellä, jota olen "vuokrannut" jo aika pitkään. Uusi virtalähde oli kotelossa ihan normaalisti paikallaan, mutta jo valmiiksi selvästi viallinen. Jo ekalla käynnistyksellä meni yli minuutti, että kone lopulta heräsi.Laitoin varmuuden vuoks kaupalle viestiä että tietää miten asiakas väärinkäyttää osia. Nämä eivät ole mitään osa vuokraamoja joihin voit palautella tavaroita jotka hetken kiiman jälkeen ei miellytäkkään.
Vakiokelloilla ei mennyt testi läpi uudella virtalähteellä. Pääsin johonkin puoliväliin asti 20 loopin testissä.Pitää kokeilla missä kohtaa oma kippaa. Siis vakiokelloilla?
Oletan, että oli vitsi. Tämä kesti vain hetken, kunnes huomasin mokani ja kyllä noissa on lämpösuojaukset, jotka iskevät päälle tarvittaessa. Lisäksi tuo oli vanhalla virtalähteellä, jota olen "vuokrannut" jo aika pitkään. Uusi virtalähde oli koneessa ihan normaalisti paikallaan.
Vakiokelloilla ei mennyt testi läpi uudella virtalähteellä. Pääsin johonkin puoliväliin asti 20 loopin testissä.
Ja mitä tulee Idle-kelloihin niin 1080p 60Hz ja 1440p 165Hz näytöillä ei ole ollut ongelmia. Kellot laskevat kyllä työpöydällä kuten pitääkin.
Jep. 3DMark on välillä aika hyvässä alennuksessa. Muutamalla eurolla saa stressitestin ja itse ostin joskus Port Royalin lisäosankin.Looppi on näitä maksullisia lisäosia?
Pitää kyttäillä välillä =)Jep. 3DMark on välillä aika hyvässä alennuksessa. Muutamalla eurolla saa stressitestin ja itse ostin joskus Port Royalin lisäosankin.
Päivititkö uudet ajurit Amd:n softan kautta, vai ekana DDU:lla?
Suoraan softan kautta. Voishan tota DDU:ta kokeilla.
Noin viikon verran on ollut 6950 XT koneessa ja kaikinpuolin on hintalaatusuhde kohdillaan. Ei ole ikävä vihreään leiriin ja ainakin nyt saatujen kokemusten perusteella seuraavakin näyttis tulee olemaan AMD:n. Isona plussana se kun aloitan pelaamaan niin telkkarin kuvatila vaihtuu automaattisesti "peli-tilaan".
Tässä viikon aikana coil whine on pienentynyt. Kortti on erittäin suorituskykyinen ja suht hiljainen. On tullut testailtua alivoltitusta ja löytyi toimivat asetukset: 2450-2550Mhz / 1120mV / 2380Hz VRAM. Menee stressitestit ja benchmarkit läpi, eikä ole kippaillut työpöytä tai pelikäytössä. RDR 2 lämmöt ovat noin 60-65C tienoilla, benchmarkeissa 70C tienoilla.
Pistä steamin seurantaan niin ilmoittaa jos alessaPitää kyttäillä välillä =)
jaa siel sellane seurantakinPistä steamin seurantaan niin ilmoittaa jos alessa
se mitä häviät tehoissa pcie 3 vs 4 on marginaalisen pieni, enemmän häviät jos on surkea riserJa seuraavaksi todella tyhmä kysymys, mitä en edes tajunnut kittiä ostaessani. Emossani siis pci-e 4.0 x16 missä näyttis kiinni, mutta vertical kitin mukana tullut riser-kaapeli tukee vain 3.0 asti. ( CableMod Vertical PCI-E Bracket -asennussarja näytönohjaimen vertikaaliseen asennukseen, musta - 62,90€ ). Oonko siis pelannut "rajoitetulla" näytönohjaimella![]()
no kysytään vielä onko tuo surkease mitä häviät tehoissa pcie 3 vs 4 on marginaalisen pieni, enemmän häviät jos on surkea riser
tuskimpa, pituus noissa ja kiinanmalleissa on erojano kysytään vielä onko tuo surkea![]()
Mimmoset hotspot lämmöt?Vähän kyllä tuntuu Meshify 2 Compact ahdistavan tuota RX 6950 XT Red Deviliä. Rako lasikyljen ja näytönohjaimen jäähdytysrivaston välissä on niin kapea, että näytönohjain jää kierrättämään omaa kuumaa ilmaansa. Tuota ei tunnu tehokkailla tuulettimillakaan saavan korjattua ja lämmöt tippuvat 6-7 astetta, kun ottaa sivupaneelin irti.
Varmaan ainoa ratkaisu olisi ostaa joku jättikotelo tai sitten lähemmäs 200€ maksava Torrent Compact. Vertikaalisetkaan näytönohjaimen asennukset eivät miellytä omaa silmää ja iso prossujäähy tulee tielle helposti. Sitten jos ostan isomman kotelon ja lähden kellotteleman isommalla power limitillä, voi nykyinen 760W virtalähde tulla vastaan. Nopealla testaamisella ei kyllä ollut ongelmia, vaikka näyttis veti 390W rajoitinta vasten.
Ei nouse yli 90 asteen nykyisellä power limitillä ja tuuletinprofiililla, eli siinä ei ole ongelmaa. Toki parempi jäähdytys mahdollistaisi power limitin reilun noston, kun nyt sillä nousee lämmöt ja melu välittömästi. Nyt tosin testasin, että poistotuuletin katossa auttaa sittenkin hieman, niin hain vielä viidennen Arctic P12 Maxin.Mimmoset hotspot lämmöt?
Throttlausraja taitaa olla 110*C näissä 6000-sarjalaisissa. Oma 6800xt refu on melko kiuas kanssa ja hotspotit pahimmillaan ollu 102-105*C(piikit) Fractalin Pop Air kotelossa missä on ihan ok ilmankierto noin muuten. Ei oo vaikuttanut suorituskykyyn mun mielestä mitenkään.
Kyllä putsaisin tuossa vaiheessa, kun mennään kuitenkin kokonaan eri sukupolveen...Jänskättää, postissa odottaa paketti jossa on Sapphiren Nitro+ 6950XT. Vanha TUF 5700XT lähtee jatkamaan uraansa kaverin pojan koneeseen. Onko muilla tullut vastaan ongelmia jos vaihtaa AMD:n kortista toiseen eikä putsaa/asenna ajureita siinä välissä? Corsairin RM750 varmaanki riittää, mutta täpärälle menee, kun prossuna on 5950X.
Itse kun vaihdoin 6900XT:stä toiseen 6900XT korttiin niin ei tullut kuvaa ennen kuin vanhat ajurit poisti.Jänskättää, postissa odottaa paketti jossa on Sapphiren Nitro+ 6950XT. Vanha TUF 5700XT lähtee jatkamaan uraansa kaverin pojan koneeseen. Onko muilla tullut vastaan ongelmia jos vaihtaa AMD:n kortista toiseen eikä putsaa/asenna ajureita siinä välissä? Corsairin RM750 varmaanki riittää, mutta täpärälle menee, kun prossuna on 5950X.
Mistä tilasit Voitko raportoida, että minkälainen coil whine?Jänskättää, postissa odottaa paketti jossa on Sapphiren Nitro+ 6950XT. Vanha TUF 5700XT lähtee jatkamaan uraansa kaverin pojan koneeseen. Onko muilla tullut vastaan ongelmia jos vaihtaa AMD:n kortista toiseen eikä putsaa/asenna ajureita siinä välissä? Corsairin RM750 varmaanki riittää, mutta täpärälle menee, kun prossuna on 5950X.
Kannattaa tuo 3dMark ostaa. Paras testisofta näyttikselle mitä on olemassa.Proshopista. Tuossa hetki sitten lounaalla ruuvailin kortin paikalleen ja varmistin että kone käynnistyy, mutta en vielä ehtinyt ajella testejä. Kone käynnistyi ihan nätisti vanhoillakin ajureilla, windowsiin sisään kirjautuessa oli huono resoluutio mutta se korjaantui sitten heti työpöydälle päästyä. Sen jälkeen sitten varmuuden vuoksi vielä poistin Adrenalinen, käynnistin koneen uusiksi ja latasin uuden version joka myös asentui ihan nätisti mukisematta.
Mitäs testejä kannattaisi ajella? Ostettua 3dMarkkia ei ole mutta varmaan siitä joku demoversio löytyy. Unigine Heaven oli kova juttu joskus aikoinaan, mutta vieläkö se kertoo jotain?
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.