Joo, olisin saanut anteeksi, varsinkin kun on ensi kerta, muilta mutten itseltäni.
Leipä oletuksena 200 astetta 30min, tarvittin 45min.
Liha sen jälkeen oletuksena tunti 130 astetta, taisi pitää paikkansa.
Perunat uunissa tunti 200 astetta, se ei rittänyt, piti nostaa lämpöä,
samaan aikaan sipulien ajasta ei käsitystä, piti ottaa paljon aikaisemmin pois
ja koittaa pitää lämpimänä. Kermakastiketta tehnyt viimeksi ehkä 5 vuotta sitten, ei mitn käsitystä voiko tehdä hyvissäajoin. Kyllä pysyi kannen alla hyvissä voimissa, mutta töppäsin kun vaihdoin pienempään pöytäänkannettavaan kattilaan -se olisi pitänyt lämmittää, ja ymärtää laittaa sipulit takaisin uuniin vartiksi.
-ajattelin liikaa lihaa. Se oli aika helppo, siis uunissa kunnes lämpömittari näyttää 50 ja sitten lepäämään, ja kun on "kohtasyömään" niin sitten liha panulle ja pinnat kovalla lämmöllä. -Mutta: olisin voinut tehdä sen aikaisemmin, koska moista lihaa syödään kaikissa lämmöissä, kastikeella sen saa lämpimäksi lautasellaan, jos sitä preferoi, ja jos kastike olisi ollut kunnolla kuumaa.
Lisäksi lautaset olisi voinut lämmittää... mutta: kun seuraava kerta mahd. tulee, en muista näistä opetuksista mitään ;-9
-joka tapauksessa kaikki oli erinomaisen hyvää.