- Liittynyt
- 10.01.2019
- Viestejä
- 22 731
Jos jotain haukutaan neekeriksi ja niin aika moisen jumppan saa keksiä että sitä pidettäisiin neutraalina ilmaisuna.Tuon sanan käyttäminen ei todellakaan ole rasismia. Se on täysin neutraali termi kuvaamaan tummaihoista ihmistä. Jos joku tulkitsee sen rasistiseksi, on ongelma kyseisen henkilön korvien välissä. Suomen kielestä löytyy toinenkin termi, jos haluaa jostakin syystä mollata tummaihoista ihmistä, ja sen voi tulkita rasistiseksi.
70 luvun lopun nuori joka kasvanut suvaitsevassa ympäristössä on voinut sanaa pitää suht neutraalina , mutta tuskin enään vuosikymmeniin, saati netti some sonta aikaan. Se silti on voinut hänelle joskus olla lämmin, ystävällinen, mutta ei enään sitä käytä tai jos käyttää niin tiedostaa sen nyky merkityksen.
Ei vika ole hänen, vaan heidän jotka sitä käyttää negatiivisessa mielessä, ja toki se että jenkeistä jengi tuo terminologiaa.