• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

Perussuomalaiset

Minkä väitteen, ai sen että numerot eivät täsmää? Tässä vielä se itse asia varmuuden vuoksi, jos et aikaisempia viestejäni ole lukenut:

12% * 55% = 6,6%
15% * 39,5% = 5,93%
21% * 5,5% = 1,15%
yhteensä 13,68%

Ja jos taas minun hypoteesini siitä miksi numerot eivät täsmää (esim. tulojen huijaaminen kyselyssä) on väärä, niin onko sinulla parempi? Toivottavasti et vain louskuta leukojasi, vaan sinulla on jokin eri teoria siihen mikä aiheuttaa tuon eron.

Ai. Missäs sellainen alkoi, voitko linkata?
Väitätkö tosissasi, että Taloustutkimus valehtelee tai vääristelee, tuo Persujen kannatus on muutaman prosentin tarkkuudella sama kuin edellisissä tutkimuksissa. Uskon enemmän Taloustutkimuksen asiantuntijoita, kuin sinua, he tekevät tutkimuksia työkseen, heiltä loppuisivat äkkiä työt, jos tutkimuksissa alkaisi olla isoja virheitä. Ei Taloustutkimus Oy:lle ole mitään hyötyä julkaista vääristeltyjä tutkimuksia.

Et ilmeisesti seuraa keskustelupalstoja, etkä fasea. Jokaisessa keskustelussa, missä käsitellään tuota tutkimusta tai persuja vihervassarit itkevät. Sinäkin olet heti väittämässä tutkimusta vääräksi.
 
Väitätkö tosissasi, että Taloustutkimus valehtelee tai vääristelee, tuo Persujen kannatus on muutaman prosentin tarkkuudella sama kuin edellisissä tutkimuksissa.

Sinähän niin väität? Eli päätä nyt jo onko kannatus sama kuin muissa tutkimuksissa vai persut rikkaita vai molempia?>

Ja jos molempia niin sitten anna se oma hypoteesisi miksi numerot eivät täsmää.

MINUN HYPOTEESINI ON SE YKSINKERTAISIN, ELI PERSUT VALEHTELI TULONSA. Kerro omasi tai vaikene ja lopeta itkeminen.

Uskon enemmän Taloustutkimuksen asiantuntijoita, kuin sinua, he tekevät tutkimuksia työkseen, heiltä loppuisivat äkkiä työt, jos tutkimuksissa alkaisi olla isoja virheitä. Ei Taloustutkimus Oy:lle ole mitään hyötyä julkaista vääristeltyjä tutkimuksia.

Näytä nyt perkele se kohta jossa minä väitän taloustutkimuksen vääristelevän? Sehän on se tämänkin ketjun persujen näkemys että nyt pitäisi taloustutkimusta kovistella ja kysellä numeroista, aivan niinkuin taloustutkimus olisi jotenkin vastuussa siitä että sinä ja muut kitisijät valahtelitte tulonne.

Et ilmeisesti seuraa keskustelupalstoja, etkä fasea. Jokaisessa keskustelussa, missä käsitellään tuota tutkimusta tai persuja vihervassarit itkevät. Sinäkin olet heti väittämässä tutkimusta vääräksi.

Ei herranen aika teitä uhreja, eikö tuo elämä ole vitun raskasta noin? Jopa peruskoulun ala-asteen matematiikkakin on teitä vastaan?

Ja sitten ihmetellään miksi persuja pidetään lumihiutaleina ja ammattimaisina uhreina. Aivan saatanan rasittavaa sakkia kyllä olette, ei voi muuta sanoa

Nyttenkin saatiin kaksi täysin "samaa lukemaa" eli ~14% ja 20% ja koska peruskoulu on persuvastainen, on siellä virheellisesti opetettu, että eri numeroarvot eivät olisi samoja vaikka kyllähän ne on jos kovasti persu niin haluaa.

Tämäkin viestini on jo vaikka mones kymmenes aivan turhaan sen jälkeen kun huomasin, että numerot näytti helvetin oudoilta. Ja sen jälkeen on leikitty jotain ihmeellistä leikkiä teidän persujen kanssa jossa minä ja peruskoulun matematiikka on se jonka pitäisi jotenkin todistaa jotain naurettavan simppeliä uudelleen ja uudelleen. Ja hetken jo oli hiljaista, mutta sitten taas joku summonoi minut paikalle koska olin ensimmäinen joka sanoi ääneen että numerot on oudot. Vittu että vituttaa tämä.

Todista itse perkele, että 14=20 niin jatketaan matkaa.
 
Viimeksi muokattu:
Sinähän niin väität? Eli päätä nyt jo onko kannatus sama kuin muissa tutkimuksissa vai persut rikkaita vai molempia?>

Ja jos molempia niin sitten anna se oma hypoteesisi miksi numerot eivät täsmää.

MINUN HYPOTEESINI ON SE YKSINKERTAISIN, ELI PERSUT VALEHTELI TULONSA. Kerro omasi tai vaikene ja lopeta itkeminen.

Näytä nyt perkele se kohta jossa minä väitän taloustutkimuksen vääristelevän? Sehän on se tämänkin ketjun persujen näkemys että nyt pitäisi taloustutkimusta kovistella ja kysellä numeroista, aivan niinkuin taloustutkimus olisi jotenkin vastuussa siitä että sinä ja muut kitisijät valahtelitte tulonne.

Ei herranen aika teitä uhreja, eikö tuo elämä ole vitun raskasta noin? Jopa peruskoulun ala-asteen matematiikkakin on teitä vastaan?

Ja sitten ihmetellään miksi persuja pidetään lumihiutaleina ja ammattimaisina uhreina. Aivan saatanan rasittavaa sakkia kyllä olette, ei voi muuta sanoa

Nyttenkin saatiin kaksi täysin "samaa lukemaa" eli ~14% ja 20% ja koska peruskoulu on persuvastainen, on siellä virheellisesti opetettu, että eri numeroarvot eivät olisi samoja vaikka kyllähän ne on jos kovasti
Älä kiroile äläkä raivao minulle omista mokistasi. Se kertoo, että vihervassarit ovat lumihiutaleita, ammattimaisia uhriutujia ja öyhöttäjiä. Syyllistyt AD hominem-argumentointiin, se ei lisää uskottavuttasi.

Sinä sanoit, että sinun mukaasi tulokset eivät täsmää eli Taloustutkimus on silloin vääristellyt. Miksi valitsit juuri persut, jos olisit halunnut varmistaa laskelmiesi oikeellisuuden niin olisit tarkistanut pari muutakin. Mutta ilmoita ihmeessä Taloustutkimukselle löydöstäsi, älä minulle raivoa, he kiittävät sinua.

Eivät persut tehneet tuota tutkimusta, todista, että juuri persut ovat valehdelleet, toki voit ilmoitta tiedotusvälineille, että persut valehtelivat, ne rakastavat tuollaisia uutisia.

Siinun elämäsihän se tuntuu olevan raskasta, kun lukee kirjoituksesi, rauhoitu. Minun tehtäväni ei ole osoittaa tulosta vääräksi vaan tutkimuksen tekijöiden ja tiedotusvälineiden. Kiroileminen ei lisää uskottavuuttasi, juu vihervassarit ovat rasittavaa sakkia, niiden muodustama hallituskin on erittäin huono, mokailee ja on toimimaton, kohta saa sanoa hyvästi hyvinvoinille.

Harvinaisen typerä väite, että peruskoulu on persuvastainen, joku opettaja saattaa olla, mutta se ei saisi näkyä työssä. Kukaan ei ole väittänyt, että kaksi erilaista numeroarvoa ovat samoja, mistä ihmeestä olet saanut sellaista päähäsi, suosittelen käymään peruskoulun loppuun, se on hyödyllistä.

No sinä sait jotain lukemia, se ei todista mitään, vaaditaan tutkimuksen raakadata, jonka avulla joku voi tarkistaa väitteesi. Kehotan ottamaan yhteyttä oikeaan tahoon eli Taloustutkimukseen.

Vaadit todisteita persuvihasta ja idioottimaisita persuvastaisista kirjoituksista, no todistit kirjoituksillasi väitteeni oikeaksi. Lue niitä ajatuksen kanssa, ja mieti ovatko ne järkevän henkilön kirjoittamia.
 
Älä kiroile äläkä raivao minulle omista mokistasi.

Minun ainoa mokani oli kirjoittaa tänne, kun huomaisin lukujen suuren heiton missä ei tuntunut olevan mitään järkeä.

Nyt ymmärrän miksi lehdistössä politiikan toimittajat välttelevät persuista kirjoittamista ja varsinkin negatiivista uutisointia. Minä huomasin selvän eron numeroissa ja sen sijaan, että palstan persut olisivat osallistuneet esim. miettimään mistä tuollainen tilastollinen poikkeama voisi johtua alkoi lapsellinen "todista että ala-asteella opittu matematiikka on oikein" tyylinen vänkääminen ja kitinä jossa ei ole mitään järkeä.

Jos kyselytutkimuksen vastaukset sanoo, että lähes 38% kyselyyn vastanneista perussuomalaisista on rikkaampia kuin 95% kansasta niin antaa sitten olla niin jos se sinua miellyttää. Mutta älä jumalauta pyydä "todistamaan" laskutoimituksia jotka jokainen voi vaikka sillä omalla tietokoneen tai älypuhelimella laskea.

Se kertoo, että vihervassarit ovat lumihiutaleita, ammattimaisia uhriutujia ja öyhöttäjiä. Syyllistyt AD hominem-argumentointiin, se ei lisää uskottavuttasi.

Eli kun sinua harmitti laskutoimituksen lopputulos sen syynä on sekä jokin vihervassareiden ryhmittymä(?), että minun väärä argumentointini (eli siis ala-asteen matematiikka).

Tarkennatko vielä miten ne vihervassarit asiaan liittyi, vai onko sekin jokin salaliitto ja ne on kaapanneet mun näppäimistön ja laskimen?

Sinä sanoit, että sinun mukaasi tulokset eivät täsmää eli Taloustutkimus on silloin vääristellyt.

Ei vaan ko. kyselytutkimuksen numerot eivät täsmänneet keskenään kun niitä vertaa tulotilastoihin, minun hypoteesini on että kyselyyn vastanneet persut valehtelivat (muihin en ottanut kantaa, enkä ota)

Sinä sen sijaan taas tunnut olevan sitä mieltä, että taloustutkimus on vääristellyt dataa jolloin sinulla on todistustaakka ei minulla.

Miksi valitsit juuri persut, jos olisit halunnut varmistaa laskelmiesi oikeellisuuden niin olisit tarkistanut pari muutakin. Mutta ilmoita ihmeessä Taloustutkimukselle löydöstäsi, älä minulle raivoa, he kiittävät sinua.

Oletko siis sitä mieltä, että mikäli kyselytutkimuksessa ihmiset vastaavat epärehellisesti on kyselyntekijän vastuulla arvailla oikeat vastaukset? Millaisessa mailmassa sinä elät?

Poliittisissa kyselyissä puoluekantoihin jossain tapauksissa käytetään korjauskertoimia, mutta nekin muuttavat monesti lopputulosta vain muutamilla prosenteilla jos niilläkään. Nyt sinä esität, että taloustutkimuksen pitäisi käyttää perussuomalaisten tuloihin jonkinlaista superkorjauskerrointa ja heittää tulot erilaisiksi kuin mihin he vastasivat?

Eivät persut tehneet tuota tutkimusta, todista, että juuri persut ovat valehdelleet, toki voit ilmoitta tiedotusvälineille, että persut valehtelivat, ne rakastavat tuollaisia uutisia.

Miksi minun pitäisi todistaa mitään. Mutta ilmeisesti sinäkin pelkäät minun teoriani olevan oikeassa, kun et anna ilmiölle mitään omaa teoriaa. Ja kuten tiedät tiedotusvälineiden politiikan toimittajien todistetusti käsittelevän persuja paljon pehmeämmin kuin muita puolueita ja syynä on nimenomaa mm. se palaute mitä he saavat kun kehtaavat persuista kirjoittaa jotain negatiivista.

Sinun ja kaltaistesi itku ja parku on todennäköisesti osa tuota syytä. Ja ei en pyri haukkumaan, vaan analyyttisesti kuvaamaan reaktiota joka teistä irtoaa kun matematiikka sotii mielikuvitusmailmaanne vastaan. Tosin en millään voi käsittää tuota itkureaktiota siitä, kun vertaisesi valehteli tulonsa. Onko se sinulta pois, ellet sitten tosiaan itsekin osallistunut tuohon kyselyyn ja ole yksi niistä persuista jotka valehtelivat tulonsa.

Siinun elämäsihän se tuntuu olevan raskasta, kun lukee kirjoituksesi, rauhoitu.

Tämän aiheen osalta se on. Koska tiedän etteivät kaltaisesi koskaan lopeta. Tulette vielä viikkojenkin päästä summonoimaan minua tähän aiheeseen takaisin ilman mitään muuta motiivia kuin teidän oma peppukipu siitä, että minä huomasin numeerisen epäsuhdan ja kehtasin kirjoittaa siitä tänne.

Minun tehtäväni ei ole osoittaa tulosta vääräksi vaan tutkimuksen tekijöiden ja tiedotusvälineiden.

Sinä väität, ettei kyseessä olisi tulojen valehtelu vaan jokin muu. No mikä muu se sitten on?

Kiroileminen ei lisää uskottavuuttasi,

Kiroilu ei lisää kenenkään uskottavuutta, joskun vaan tulee sensuroimatonta ajatustenvirtaa kun joku vänkää ja vänkää.

juu vihervassarit ovat rasittavaa sakkia, niiden muodustama hallituskin on erittäin huono, mokailee ja on toimimaton, kohta saa sanoa hyvästi hyvinvoinille.

Taas ne vihervassaritm kas kun ei antifa, mörkö tai vaikka Justiina. Miten ne tai hallitus tähän asiaan liittyy.

Ymmärrän, että "vihervassari" on termi joka kuvaa kaikkien persujen yhteistä pelottavaa ja näkymätöntä vihollista niinkuin perkele raamatussa, mutta miten sen hokeminen nyt liittyy tähän asiaan? Vai oikeastiko uskot, että he ovat tämän kaiken takana, eli persut ei valehdellu tulojaan vaan vihervassarit sai numerotkin sekaisin?

Harvinaisen typerä väite, että peruskoulu on persuvastainen, joku opettaja saattaa olla, mutta se ei saisi näkyä työssä. Kukaan ei ole väittänyt, että kaksi erilaista numeroarvoa ovat samoja, mistä ihmeestä olet saanut sellaista päähäsi, suosittelen käymään peruskoulun loppuun, se on hyödyllistä.

No jos normaali prosenttilasku kovasti hiertää sinua ja se opitaan peruskoulussa, niin eikö se silloin ole persuvastainen?

No sinä sait jotain lukemia, se ei todista mitään, vaaditaan tutkimuksen raakadata, jonka avulla joku voi tarkistaa väitteesi.

Sinun väitteesi on, ettei julkaistu tutkimustulos vastaisi raakadataa. Ei minun väitteeni

Minä uskon tutkimuksesta ilmoitettuihin lukuihin ja uskon niiden olevat ristiriitaiset koska persut valehteli tulonsa.

Kehotan ottamaan yhteyttä oikeaan tahoon eli Taloustutkimukseen.

Jos ja kun et usko tutkimuksen tulokseen ja siten esim. valehteluun eikä sinulla ole muutakaan teoriaa niin eikö silloin sinun pitäisi ottaa yhteyttä tahoon jonka uskot nyt salaavan tai valehtelevan kyselytutkimuksen tuloksista?

Vaadit todisteita persuvihasta ja idioottimaisita persuvastaisista kirjoituksista, no todistit kirjoituksillasi väitteeni oikeaksi. Lue niitä ajatuksen kanssa, ja mieti ovatko ne järkevän henkilön kirjoittamia.

Miten se on persuvihaa, jos kertoo havainnostaan numeroiden suhteen. Huomasin että meni tunteisiin kun vihervasemmistoakin ehdit huutamaan avuksi (eikun antiavuksi) jo kahteen kertaan, mutta jos numerot on persuvastaisia niin mikä sitten ei ole?
 
Näytä nyt perkele se kohta jossa minä väitän taloustutkimuksen vääristelevän? Sehän on se tämänkin ketjun persujen näkemys että nyt pitäisi taloustutkimusta kovistella ja kysellä numeroista, aivan niinkuin taloustutkimus olisi jotenkin vastuussa siitä että sinä ja muut kitisijät valahtelitte tulonne.
Minä en ole ketään tai mitään kovistellut, vaan asiallisesti kysynyt, että miksi prosentit ei näytä pitävän paikkaansa. En myöskään ole taloustutkimuksen asiakas, joten turha haukkua, provota ja syyttää valehtelusta. Sen sijaan olen ihan asiallisesti ihmetellyt, että mitä IL-kyselyssä on jätetty kertomatta ja miksi kyseinen kysely on julkaistu järjestäen monessa eri lehdessä sellaisenaan, ilman että kukaan olisi paneutunut numeroihin.

Mikäli sinun ilmoittamat tuloluokat pitävät paikkaansa, niin kyselyssä on virheitä muidenkin kuin perussuomalaisten osalta.
 
Veikkaan, että olet ymmärtänyt laskelmat väärin.

Siis tämän hurjan monimutkaisen laskelman?

12% * 55% = 6,6%
15% * 39,5% = 5,93%
21% * 5,5% = 1,15%
yhteensä 13,68%

Vaiko kenties lehtijutussa olleet luvut?

Miksi soitat suutasi, mutta et osoita virhettä?
 
Nyt on kyllå aikamoista. Yleensä mitä itse olen osallistunut niin kysellään hyvinkin paljon kaikenlaista asiaa. Ei siellä kysytä oletko persu? Paljon sun kuvitteelliset tulosi ovat. Mutta toisethan keksii vaihtoehtoisia maailman näkemyksiä, jos todellisuus ahdistaa.
 
Minun ainoa mokani oli kirjoittaa tänne, kun huomaisin lukujen suuren heiton missä ei tuntunut olevan mitään järkeä.

Nyt ymmärrän miksi lehdistössä politiikan toimittajat välttelevät persuista kirjoittamista ja varsinkin negatiivista uutisointia. Minä huomasin selvän eron numeroissa ja sen sijaan, että palstan persut olisivat osallistuneet esim. miettimään mistä tuollainen tilastollinen poikkeama voisi johtua alkoi lapsellinen "todista että ala-asteella opittu matematiikka on oikein" tyylinen vänkääminen ja kitinä jossa ei ole mitään järkeä.
Onhan täällä keskusteltu ja ihmetelty ihan asiallisesti, onko vastaajilla mahdollisesti käynyt sekaannus kuukausi- ja vuositulojen kanssa, mitä tuloja on tarkalleen tarkasteltu, koska kysely on esitetty kaikille yli 15 vuotiaille, niin kaikki eivät välttämättä ole työelämässä, onko pienituloisten otos tarkoitus sittenkin edustaa ~1500-2200€ ansaitsevia jne. Mitä muuta odotit, jos kerta me kaikki olemme IL-kyselyn tiedon varassa?

Suosittelisin myös hieman katsomaan sitä sinun omaa kirjoitustyyliä, toistaiseksi sinä näytät meuhkaavan täällä jopa caps lockit päällä, mitä jos näyttäisit mallia asiallisesta keskustelutyylistä syytöksien sijaan.
 
Juu, eiköhän tuolle asialle ole joku ihan looginen selitys. Tilastoihin tulee epätäsmällisyyksiä erilaisista syistä johtuen. Tulokset kertovat siitä, että kannattajissa on nykyään ihan fiksua ja hyvin menestyvää porukkaa, mikä tukee esim. omia empiirisiä havaintojani asiasta. Tämä muutos käynnistyi 2017 kun saatiin hyvä ja fiksu puheenjohtaja puolueelle. En olisi itsekään voinut kuvitella äänestäväni Perussuomalaisia tuota ennen.

En ymmärrä, miksi asiasta pitää kiihottua ja jankata niin kovasti. Jos tuo tilastoasia niin hurjasti kiinnostaa, voisi olla fiksua yrittää kysyä sitä asiallisella viestillä kyselyn tekijältä, koska sieltä voisi jopa hyvällä tuurilla saada vastauksen asiaan.
 
Sinähän niin väität? Eli päätä nyt jo onko kannatus sama kuin muissa tutkimuksissa vai persut rikkaita vai molempia?>

Ja jos molempia niin sitten anna se oma hypoteesisi miksi numerot eivät täsmää.

MINUN HYPOTEESINI ON SE YKSINKERTAISIN, ELI PERSUT VALEHTELI TULONSA. Kerro omasi tai vaikene ja lopeta itkeminen.

Näytä nyt perkele se kohta jossa minä väitän taloustutkimuksen vääristelevän? Sehän on se tämänkin ketjun persujen näkemys että nyt pitäisi taloustutkimusta kovistella ja kysellä numeroista, aivan niinkuin taloustutkimus olisi jotenkin vastuussa siitä että sinä ja muut kitisijät valahtelitte tulonne.

Ei herranen aika teitä uhreja, eikö tuo elämä ole vitun raskasta noin? Jopa peruskoulun ala-asteen matematiikkakin on teitä vastaan?

Ja sitten ihmetellään miksi persuja pidetään lumihiutaleina ja ammattimaisina uhreina. Aivan saatanan rasittavaa sakkia kyllä olette, ei voi muuta sanoa

Nyttenkin saatiin kaksi täysin "samaa lukemaa" eli ~14% ja 20% ja koska peruskoulu on persuvastainen, on siellä virheellisesti opetettu, että eri numeroarvot eivät olisi samoja vaikka kyllähän ne on jos kovasti
Älä kiroile äläkä raivao minulle omista mokistasi. Se kertoo, että vihervassarit ovat lumihiutaleita, ammattimaisia uhriutujia ja öyhöttäjiä. Syyllistyt AD hominem-argumentointiin, se ei lisää uskottavuttasi.

Sinä sanoit, että sinun mukaasi tulokset eivät täsmää eli Taloustutkimus on silloin vääristellyt. Miksi valitsit juuri persut, jos olisit halunnut varmistaa laskelmiesi oikeellisuuden niin olisit tarkistanut pari muutakin. Mutta ilmoita ihmeessä Taloustutkimukselle löydöstäsi, älä minulle raivoa, he kiittävät sinua.

Eivät persut tehneet tuota tutkimusta, todista, että juuri persut ovat valehdelleet, toki voit ilmoitta tiedotusvälineille, että persut valehtelivat, ne rakastavat tuollaisia uutisia.

Siinun elämäsihän se tuntuu olevan raskasta, kun lukee kirjoituksesi, rauhoitu. Minun tehtäväni ei ole osoittaa tulosta vääräksi vaan tutkimuksen tekijöiden ja tiedotusvälineiden. Kiroileminen ei lisää uskottavuuttasi, juu vihervassarit ovat rasittavaa sakkia, niiden muodustama hallituskin on erittäin huono, mokailee ja on toimimaton, kohta saa sanoa hyvästi hyvinvoinille.

Harvinaisen typerä väite, että peruskoulu on persuvastainen, joku opettaja saattaa olla, mutta se ei saisi näkyä työssä. Kukaan ei ole väittänyt, että kaksi erilaista numeroarvoa ovat samoja, mistä ihmeestä olet saanut sellaista päähäsi, suosittelen käymään peruskoulun loppuun, se on hyödyllistä.

No sinä sait jotain lukemia, se ei todista mitään, vaaditaan tutkimuksen raakadata, jonka avulla joku voi tarkistaa väitteesi. Kehotan ottamaan yhteyttä oikeaan tahoon eli Taloustutkimukseen.

Vaadit todisteita persuvihasta ja idioottimaisita persuvastaisista kirjoituksista, no todistit kirjoituksillasi väitteeni oikeaksi. Lue niitä ajatuksen kanssa, ja mieti ovatko ne järkevän henkilön kirjoittamia.

Minun ainoa mokani oli kirjoittaa tänne, kun huomaisin lukujen suuren heiton missä ei tuntunut olevan mitään järkeä.

Nyt ymmärrän miksi lehdistössä politiikan toimittajat välttelevät persuista kirjoittamista ja varsinkin negatiivista uutisointia. Minä huomasin selvän eron numeroissa ja sen sijaan, että palstan persut olisivat osallistuneet esim. miettimään mistä tuollainen tilastollinen poikkeama voisi johtua alkoi lapsellinen "todista että ala-asteella opittu matematiikka on oikein" tyylinen vänkääminen ja kitinä jossa ei ole mitään järkeä.

Jos kyselytutkimuksen vastaukset sanoo, että lähes 38% kyselyyn vastanneista perussuomalaisista on rikkaampia kuin 95% kansasta niin antaa sitten olla niin jos se sinua miellyttää. Mutta älä jumalauta pyydä "todistamaan" laskutoimituksia jotka jokainen voi vaikka sillä omalla tietokoneen tai älypuhelimella laskea.

Eli kun sinua harmitti laskutoimituksen lopputulos sen syynä on sekä jokin vihervassareiden ryhmittymä(?), että minun väärä argumentointini (eli siis ala-asteen matematiikka).

Tarkennatko vielä miten ne vihervassarit asiaan liittyi, vai onko sekin jokin salaliitto ja ne on kaapanneet mun näppäimistön ja laskimen?

Ei vaan ko. kyselytutkimuksen numerot eivät täsmänneet keskenään kun niitä vertaa tulotilastoihin, minun hypoteesini on että kyselyyn vastanneet persut valehtelivat (muihin en ottanut kantaa, enkä ota)

Sinä sen sijaan taas tunnut olevan sitä mieltä, että taloustutkimus on vääristellyt dataa jolloin sinulla on todistustaakka ei minulla.

Oletko siis sitä mieltä, että mikäli kyselytutkimuksessa ihmiset vastaavat epärehellisesti on kyselyntekijän vastuulla arvailla oikeat vastaukset? Millaisessa mailmassa sinä elät?

Poliittisissa kyselyissä puoluekantoihin jossain tapauksissa käytetään korjauskertoimia, mutta nekin muuttavat monesti lopputulosta vain muutamilla prosenteilla jos niilläkään. Nyt sinä esität, että taloustutkimuksen pitäisi käyttää perussuomalaisten tuloihin jonkinlaista superkorjauskerrointa ja heittää tulot erilaisiksi kuin mihin he vastasivat?

Miksi minun pitäisi todistaa mitään. Mutta ilmeisesti sinäkin pelkäät minun teoriani olevan oikeassa, kun et anna ilmiölle mitään omaa teoriaa. Ja kuten tiedät tiedotusvälineiden politiikan toimittajien todistetusti käsittelevän persuja paljon pehmeämmin kuin muita puolueita ja syynä on nimenomaa mm. se palaute mitä he saavat kun kehtaavat persuista kirjoittaa jotain negatiivista.

Sinun ja kaltaistesi itku ja parku on todennäköisesti osa tuota syytä. Ja ei en pyri haukkumaan, vaan analyyttisesti kuvaamaan reaktiota joka teistä irtoaa kun matematiikka sotii mielikuvitusmailmaanne vastaan. Tosin en millään voi käsittää tuota itkureaktiota siitä, kun vertaisesi valehteli tulonsa. Onko se sinulta pois, ellet sitten tosiaan itsekin osallistunut tuohon kyselyyn ja ole yksi niistä persuista jotka valehtelivat tulonsa.

Tämän aiheen osalta se on. Koska tiedän etteivät kaltaisesi koskaan lopeta. Tulette vielä viikkojenkin päästä summonoimaan minua tähän aiheeseen takaisin ilman mitään muuta motiivia kuin teidän oma peppukipu siitä, että minä huomasin numeerisen epäsuhdan ja kehtasin kirjoittaa siitä tänne.

Sinä väität, ettei kyseessä olisi tulojen valehtelu vaan jokin muu. No mikä muu se sitten on?

Kiroilu ei lisää kenenkään uskottavuutta, joskun vaan tulee sensuroimatonta ajatustenvirtaa kun joku vänkää ja vänkää.

Taas ne vihervassaritm kas kun ei antifa, mörkö tai vaikka Justiina. Miten ne tai hallitus tähän asiaan liittyy.

Ymmärrän, että "vihervassari" on termi joka kuvaa kaikkien persujen yhteistä pelottavaa ja näkymätöntä vihollista niinkuin perkele raamatussa, mutta miten sen hokeminen nyt liittyy tähän asiaan? Vai oikeastiko uskot, että he ovat tämän kaiken takana, eli persut ei valehdellu tulojaan vaan vihervassarit sai numerotkin sekaisin?

No jos normaali prosenttilasku kovasti hiertää sinua ja se opitaan peruskoulussa, niin eikö se silloin ole persuvastainen?

Sinun väitteesi on, ettei julkaistu tutkimustulos vastaisi raakadataa. Ei minun väitteeni

Minä uskon tutkimuksesta ilmoitettuihin lukuihin ja uskon niiden olevat ristiriitaiset koska persut valehteli tulonsa.

Jos ja kun et usko tutkimuksen tulokseen ja siten esim. valehteluun eikä sinulla ole muutakaan teoriaa niin eikö silloin sinun pitäisi ottaa yhteyttä tahoon jonka uskot nyt salaavan tai valehtelevan kyselytutkimuksen tuloksista?

Miten se on persuvihaa, jos kertoo havainnostaan numeroiden suhteen. Huomasin että meni tunteisiin kun vihervasemmistoakin ehdit huutamaan avuksi (eikun antiavuksi) jo kahteen kertaan, mutta jos numerot on persuvastaisia niin mikä sitten ei ole?
Et vissiin lue lehtiä , tai valehtelet tahallasi, koska persuista ja Halla-ahosta kirjoitetaan melkein joka päivä lehdissä negatiivisesti, koska toimittajista yli 70% on vihreitä, vasssareita tai demareita. Vihreistä ja vassareista kirjoitetaan yleensä positiivisesti, eikä hallitusta paljoa arvostella

Mikä sinua hiertää tuossa vihervassarissa, se on yleinen kutsumanimi vihreille ja vassareille, jotka ovat vasemmistopuolueita, kirjoitathan sinäkin persu etkä perussuomalainen, eivätkä persut vedä siitä hernettä nenäänsä.

Voiko typerämpää väittää, että koulu on persuvastainen, kertoo vihervassareiden järjen juoksusta. Osaan prosenttilaskut, kyllä, ne olivat matematikkassa lempi alueitani, tilastomatematiikan ja geometrian lisäksi. Olet kova yleistämään.

Todista, että juuri persut valehtelevat. Missä kohti lienet ollut analyyttinen, kun en sellaista huomannut.

Mistä ihmeestä kyselyjen tekijä voi tietää valehteleeko vastaaja vai ei, siksi otos täytyy olla tarpeeksi suuri, että eri suuntaiset valheet kumoavat toisensa. Aika hyvin nuo Gallupit yleensä osuvat 2% virhemarginaalilla.

Ei jaksa enää sinun vänkäystäsi, ei se miksikään muutu ei teille vihavihervassareille järkipuhe uppoa, jos uppoaisi vaihtaisitte puoluetta.

Muista sinulla on huomenna koulupäivä, saatat oppia siellä muutakin kuin prosenttilaskujen alkeet,

Hyvää yötä!
 
Viimeksi muokattu:
Sinähän niin väität? Eli päätä nyt jo onko kannatus sama kuin muissa tutkimuksissa vai persut rikkaita vai molempia?>

Ja jos molempia niin sitten anna se oma hypoteesisi miksi numerot eivät täsmää.

MINUN HYPOTEESINI ON SE YKSINKERTAISIN, ELI PERSUT VALEHTELI TULONSA. Kerro omasi tai vaikene ja lopeta itkeminen.



Näytä nyt perkele se kohta jossa minä väitän taloustutkimuksen vääristelevän? Sehän on se tämänkin ketjun persujen näkemys että nyt pitäisi taloustutkimusta kovistella ja kysellä numeroista, aivan niinkuin taloustutkimus olisi jotenkin vastuussa siitä että sinä ja muut kitisijät valahtelitte tulonne.



Ei herranen aika teitä uhreja, eikö tuo elämä ole vitun raskasta noin? Jopa peruskoulun ala-asteen matematiikkakin on teitä vastaan?

Ja sitten ihmetellään miksi persuja pidetään lumihiutaleina ja ammattimaisina uhreina. Aivan saatanan rasittavaa sakkia kyllä olette, ei voi muuta sanoa

Nyttenkin saatiin kaksi täysin "samaa lukemaa" eli ~14% ja 20% ja koska peruskoulu on persuvastainen, on siellä virheellisesti opetettu, että eri numeroarvot eivät olisi samoja vaikka kyllähän ne on jos kovasti persu niin haluaa.

Tämäkin viestini on jo vaikka mones kymmenes aivan turhaan sen jälkeen kun huomasin, että numerot näytti helvetin oudoilta. Ja sen jälkeen on leikitty jotain ihmeellistä leikkiä teidän persujen kanssa jossa minä ja peruskoulun matematiikka on se jonka pitäisi jotenkin todistaa jotain naurettavan simppeliä uudelleen ja uudelleen. Ja hetken jo oli hiljaista, mutta sitten taas joku summonoi minut paikalle koska olin ensimmäinen joka sanoi ääneen että numerot on oudot. Vittu että vituttaa tämä.

Todista itse perkele, että 14=20 niin jatketaan matkaa.
Älä kiroile äläkä raivao minulle omista mokistasi. Se kertoo, että vihervassarit ovat lumihiutaleita, ammattimaisia uhriutujia ja öyhöttäjiä. Syyllistyt AD hominem-argumentointiin, se ei lisää uskottavuttasi.

Sinä sanoit, että sinun mukaasi tulokset eivät täsmää eli Taloustutkimus on silloin vääristellyt. Miksi valitsit juuri persut, jos olisit halunnut varmistaa laskelmiesi oikeellisuuden niin olisit tarkistanut pari muutakin. Mutta ilmoita ihmeessä Taloustutkimukselle löydöstäsi, älä minulle raivoa, he kiittävät sinua.

Eivät persut tehneet tuota tutkimusta, todista, että juuri persut ovat valehdelleet, toki voit ilmoitta tiedotusvälineille, että persut valehtelivat, ne rakastavat tuollaisia uutisia.

Siinun elämäsihän se tuntuu olevan raskasta, kun lukee kirjoituksesi, rauhoitu. Minun tehtäväni ei ole osoittaa tulosta vääräksi vaan tutkimuksen tekijöiden ja tiedotusvälineiden. Kiroileminen ei lisää uskottavuuttasi, juu vihervassarit ovat rasittavaa sakkia, niiden muodustama hallituskin on erittäin huono, mokailee ja on toimimaton, kohta saa sanoa hyvästi hyvinvoinille.

Harvinaisen typerä väite, että peruskoulu on persuvastainen, joku opettaja saattaa olla, mutta se ei saisi näkyä työssä. Kukaan ei ole väittänyt, että kaksi erilaista numeroarvoa ovat samoja, mistä ihmeestä olet saanut sellaista päähäsi, suosittelen käymään peruskoulun loppuun, se on hyödyllistä.

No sinä sait jotain lukemia, se ei todista mitään, vaaditaan tutkimuksen raakadata, jonka avulla joku voi tarkistaa väitteesi. Kehotan ottamaan yhteyttä oikeaan tahoon eli Taloustutkimukseen.

Vaadit todisteita persuvihasta ja idioottimaisita persuvastaisista kirjoituksista, no todistit kirjoituksillasi väitteeni oikeaksi. Lue niitä ajatuksen kanssa, ja mieti ovatko ne järkevän henkilön kirjoittamia.


Et vissiin lue lehtiä , tai valehtelet tahallasi, koska persuista ja Halla-ahosta kirjoitetaan melkein joka päivä lehdissä negatiivisesti, koska toimittajista yli 70% on vihreitä, vasssareita tai demareita. Vihreistä ja vassareista kirjoitetaan yleensä positiivisesti, eikä hallitusta paljoa arvostella

Mikä sinua hiertää tuossa vihervassarissa, se on yleinen kutsumanimi vihreille ja vassareille, jotka ovat vasemmistopuolueita, kirjoitathan sinäkin persu etkä perussuomalainen, eivätkä persut vedä siitä hernettä nenäänsä.

Voiko typerämpää väittää, että koulu on persuvastainen, kertoo vihervassareiden järjen juoksusta. Osaan prosenttilaskut, kyllä, ne olivat matematikkassa lempi alueitani, tilastomatematiikan ja geometrian lisäksi. Olet kova yleistämään.

Todista, että juuri persut valehtelevat. Missä kohti lienet ollut analyyttinen, kun en sellaista huomannut.

Mistä ihmeestä kyselyjen tekijä voi tietää valehteleeko vastaaja vai ei, siksi otos täytyy olla tarpeeksi suuri, että eri suuntaiset valheet kumoavat toisensa. Aika hyvin nuo Gallupit yleensä osuvat 2% virhemarginaalilla.

Ei jaksa enää sinun vänkäystäsi, ei se miksikään muutu ei teille vihavihervassareille järkipuhe uppoa, jos uppoaisi vaihtaisitte puoluetta.

Muista sinulla on huomenna koulupäivä, saatat oppia siellä muutakin kuin prosenttilaskujen alkeet,

Hyvää yötä!
Keskittykääs sitten rakentavaan keskusteluun ja jättäkää ne turhat henkilökohtaisuudet ja kirosanojen tarpeeton viljely ennen kuin kirjoitatte seuraavan kerran tähän ketjuun. Kiitos.
 
Halla-Aho Hjalliksen podcastissa. Erittäin asiallinen ja hyvä keskustelu. Suosittelen kuuntelemaan. :tup:

Aiheina media, Halla-Ahon poliittinen historia jne.
 
Ajattelin tulla sanomaan tänne, että voisin muuten äänestää Turtiaista. Vaikuttaa terävämmältä, kuin suurin osa noista muista politiikassa mukana olevista.

Voi olla, että sun pitää tehdä vaikea valinta Turtiaisen ja Perussuomalaisten välillä, kun ilmeisesti Turtiainen on saanut puolueesta kenkää, sillä on vahingoittanut puolueen mainetta. Ei vielä virallinen tieto, mutta IL:n mukaan vahvistettu useammasta lähteestä.

– Hän ei ole parantanut tapojaan ja on tehnyt puoluetta vahingoittavaa työtä, eräs puoluevaikuttaja toteaa.

Lisäksi erottamispäätökseen vaikutti se, että Turtiainen ei ole hakenut takaisin perussuomalaisten eduskuntaryhmän jäseneksi.

– Käyttäytyminen on ollut puolueen kannalta erittäin haitallista, eikä hän ole osoittanut yhteistyöhalukkuutta, toinen perussuomalainen perustelee.


Hieno päätös PS:ltä, jos pitää paikkansa. Tuollaisille klovneille ei kannata puolueen jäsenkirjaa antaa.
 
Jutussa esiintyvä lausunto opposition munattomuudesta ei ole aiheeton. Mutta on selvää että se ei puolueelle käy. Sen sijaan muut asiat mitä Turtiaiseen liittyy on huonoa mainosta. Tavallaan hyvä että tehdään esimerkki ettei tuonne haluta enää yhtäkään Halmetta tai muutakaan vastaavaa uhoajaa. Oikea päätös joka toivottavasti kohottaa jatkossa puolueen profiilia, vaikkakin muut puolueet näyttävät olevan asiasisällöstä vahvasti eri mieltä.

Ainoa kysymys kuuluu että missä on Kokoomus ja Petteri Orpo?
 
Voi olla, että sun pitää tehdä vaikea valinta Turtiaisen ja Perussuomalaisten välillä, kun ilmeisesti Turtiainen on saanut puolueesta kenkää, sillä on vahingoittanut puolueen mainetta. Ei vielä virallinen tieto, mutta IL:n mukaan vahvistettu useammasta lähteestä.




Hieno päätös PS:ltä, jos pitää paikkansa. Tuollaisille klovneille ei kannata puolueen jäsenkirjaa antaa.
Pitää paikkansa

 
Mä olen huolissani miten täällä omassa persmetsässä olevassa kylässä on ehdokkaita kunnalisvaaleissa, jotka ovat huolissaan katujen turvallisuudesta. Täällä ei taida asua yhtään tummaihoista mistä ovat huolissaan. Mutta se on ongelma että autot joutuu antamaan tietä suojatietä ylittävälle lapselle. Tämä on ihan totta. En laita linkkiä koska en halua kertoa missä asun - pieni paikkakunta. Järjetöntä vihapuhetta. Muutenkin kielenkäyttö on somessa ihan ala-arvoista. Kaikki on päin hanuria ja me korjataan asiat. Verot alas jne. Ulkomaalaiset eivät tee töitä ja elävät vaan sosiaalituilla. Silti puolueella itse ehdokkaana sosiaalitukia nostava venmppakone joka ajelee taksilla Kelan piikkiin eikä ole tehnyt töitä moneen vuoteen koska "työkyvytön". Joku yläkoululainen kirjoittaa jo älykkäämmin.

Oikeasti tuntuu ettei monella ehdokkaalla ole kaikki kotona kirjoituksista päätellen. Persuilla on hyviä kansanedustajia ja olen itsekin joskus äänestänyt mutta tuntuu että kuntapuolella siellä on huolestuttavia ehdokkaita. Tosin sitten vasta herää huoli jos pääsevät läpi. Ehkä turha huoli ja voi tosin olla vain paikallinen ongelma. Olen seurannut kaikkien puolueiden teemoja ilman ennakkoluuloja mutta olen kyllä huolissani jos näillä puheilla pääsee valtuustoon.
 
Viimeksi muokattu:
Perssut on ottaneet tietoisen strategian kuntavaaleihin, eli max ehdokasmäärä. Suhteellisessa vaalitavassa peran 5 ääntä on kuitenkin 5 ääntä perssuille jotka ilman peraa voisi jäädä saamatta koska peran kaverit/perhe ei äänestäisi muuten, mutta koska pera on ehdolla niin peraa käydään äänestämässä.
Kuntavaaleissa äänestysprosentti kuitenkin jää usein sinne reiluun 50 ja jokainen ääni on tärkeä, varsinkin pienemmissä kunnissa. Aika harva noista pässeistä pääsee valtuustoon, mutta to kuitenkin ääniä puolueelle, joka mahdollistaa niiden salonkikelpoisempien läpi pääsyn. Toki mukaan varmasti mahtuu myös noita pässinpäitäkin kuten on nähty, mutta pääasiallinen tehtävä on vain tuoda puolueelle ääniä.

Kyllä se sama taktiikka on ihan muillakin puolueilla. Ehdokkaita haalitaan kaikkialta maximit koska se on kuntavaaleissa voittava resepti ja ehdolle kyllä pääsee kunhan ei ole pitkää rikosrekisteriä tai muuten kylän tunnetuin munapää tjs. Perussuomalaiset nyt vain on sattuneista syistä onnistuneet nyt hyvin saamaan ehdokkaita.
 
Merkki seinään, olen jostain asiasta samaa mieltä Turtiaisen kanssa

– Kuulin puoluejohdon panikoivan vaalien siirtämistä senkin takia, että joutuvat keksimään jopa uusia kuntavaaliteemoja jos vaalit siirtyvät, koska koronan vuoksi maahanmuutto ei olekaan enää niin suuri ongelma ja sillä kampanjoimiselle nauraisi variksetkin.
 
Merkki seinään, olen jostain asiasta samaa mieltä Turtiaisen kanssa

Nyt en oikein ymmärrä miten vaalien siirtyminen vaikuttaisi maahanmuuttoteemaan ainakaan heikentävästi jos korona on vaalien hetkellä historiaa.

Avaisitko hieman tuota sinun ja aateveljesi Ano Turtiaisen logiikkaa?
 
Nyt en oikein ymmärrä miten vaalien siirtyminen vaikuttaisi maahanmuuttoteemaan ainakaan heikentävästi jos korona on vaalien hetkellä historiaa.

Avaisitko hieman tuota sinun ja aateveljesi Ano Turtiaisen logiikkaa?
Kunnallisvaaleissa ei päätetä Suomen maahanmuuttopolitiikasta. Joka muuta väittää, niin viilaa äänestäjää linssiin.
 
Kunnallisvaaleissa ei päätetä Suomen maahanmuuttopolitiikasta. Joka muuta väittää, niin viilaa äänestäjää linssiin.

Yrittääkö HS. viilata lukijoita linssiin kun antaa kuvaa että kunnallisvaaleissa äänestämällä voitaisiin vaikuttaa kuntien maahanmuuttopolitiikkaan? :hmm:

 
Yrittääkö HS. viilata lukijoita linssiin kun antaa kuvaa että kunnallisvaaleissa äänestämällä voitaisiin vaikuttaa kuntien maahanmuuttopolitiikkaan? :hmm:

Hesari sanoi:
Kuntien valtuutetut eivät päätä EU:n suunnasta, eivät elpymisrahastosta eivätkä siitä, häädetäänkö Helsingistä kommunistit.

Kuntien valtuutetuilla on sen sijaan valtaa juuri siihen, mikä on jokaista kuntalaista lähellä: esimerkiksi siihen, miten hyvin lapsia ja vanhuksia hoidetaan. Hoitoalan pahentuvaa työvoimapulaa ei kerta kaikkiaan voida hoitaa muuten kuin houkuttelemalla työvoimaa ulkomailta ja kouluttamalla tulijoita. Ne, jotka haluavat kuntalaisten parasta, eivät kaipaa maahanmuuton rajoittamista vaan sen kasvattamista nopeasti.

Selkästiähän tuossa kerrotaan, mihin kuntavaltuutetuilla on valtaa. Loppu on sitten Hesarin esittämä ratkaisua havaitsemaansa ongelmaan.
 
Selkästiähän tuossa kerrotaan, mihin kuntavaltuutetuilla on valtaa. Loppu on sitten Hesarin esittämä ratkaisua havaitsemaansa ongelmaan.

Niin aika selkeästihän tuossa annetaan ymmärtää että valtuutetuilla on valtaa kuntien maahanmuutopolitiikkaan?
 
Niin aika selkeästihän tuossa annetaan ymmärtää että valtuutetuilla on valtaa kuntien maahanmuutopolitiikkaan?
Jos hoivatyöpaikkojen rekrypolitiikka ja houkuttelevuustekijät ovat maahanmuuttopolitiikkaa, niin sitten kyllä.

Joko persut ovat ehtineet kampanjoida, että ei ulkomaisia sairaanhoitajia meidän kuntaan?
 
Jos hoivatyöpaikkojen rekrypolitiikka ja houkuttelevuustekijät ovat maahanmuuttopolitiikkaa, niin sitten kyllä.

Joko persut ovat ehtineet kampanjoida, että ei ulkomaisia sairaanhoitajia meidän kuntaan?

Eikö kaikki kuntien töiden ja toimien rekrypolitiikka ja ja nämä ja kaikki muut houkuttelevuustekijät ole maahanmuuttopolitiikkaa?

Ei persut vastusta ulkomaisia sairaanhoitajia? Saattaa toki vastustaa esim. halpatyövoiman haalimista rakennusalalle ja turvapaikanhakijoiden haalimista ja näiden houkuttelevuustekijöiden lisäämistä.
 
Viimeksi muokattu:
Onko tämä nyt sitä cancel kulttuuria jota persut nyt harrastaa Turtiaisen kohdalla ja armotonta sananvapauden polkemista kun tulee kenkää puolueesta sanomisten takia.
Vai koskeeko tämä vain vasemmistoa ja tämä on sitä parempaa ja hyväksyttävämpää cancel kuttuuria ja sananvapeuden polkemista. Kai tähän nyt joku vedenpitävä selitys löytyy
triidin oikeisto populisteilta ?

Ei tuossa liene ole kenenkään sananvapautta poljettu. Jos on puolueelle haitallinen henkilö, kuka ei noudata yhteisiä toimintaperiaatteita, niin kai sille saa/pitää antaa kenkää.

Bonuspisteitä suoraselkäisestä toiminnasta persut ansaitsisi.
 
Perssut on ottaneet tietoisen strategian kuntavaaleihin, eli max ehdokasmäärä. Suhteellisessa vaalitavassa peran 5 ääntä on kuitenkin 5 ääntä perssuille jotka ilman peraa voisi jäädä saamatta koska peran kaverit/perhe ei äänestäisi muuten, mutta koska pera on ehdolla niin peraa käydään äänestämässä.
Kuntavaaleissa äänestysprosentti kuitenkin jää usein sinne reiluun 50 ja jokainen ääni on tärkeä, varsinkin pienemmissä kunnissa. Aika harva noista pässeistä pääsee valtuustoon, mutta to kuitenkin ääniä puolueelle, joka mahdollistaa niiden salonkikelpoisempien läpi pääsyn. Toki mukaan varmasti mahtuu myös noita pässinpäitäkin kuten on nähty, mutta pääasiallinen tehtävä on vain tuoda puolueelle ääniä.
Puolueella on säännöt, jos niitä rikkoo voi joutua erotettavaksi. Turtiaisen sananvapautta ei olla millään tavalla rajoitettu puolueen puolesta, mies saa edustaa itse itseään jatkossakin.
 
Tapaus Turtiaisen väkinäinen pakottaminen jonkinlaiseksi kohuksi on niin heikko yritys että melkein käy iltapäivälehtiä sääliksi.

Jos ei osaa käyttäytyä ja uhkailee ihmisiä niin voi liittyä sellaiseen puolueeseen jossa sellaista katsotaan sormien läpi. Ehkä Sinimusta liike? Ei persunuoretkaan tuolta säästyneet niin ei yksi Turtiainenkaan.
 
Sori tuplista, mutta mitäs keskustelijat veikkaavat sille että milloin Hesari (ja ehkä YLE:kin) aloittaa jo klassikoksi muodostuneen lokamppanjansa?

Eli siis varmaan perinteinen ”tällainen henkilö on ehdolla Helsingin pormestariksi” ja jälleen kerran samaa runkkaamista Halla-Ahon 9999v sitten tehdyistä blogauksista, koosteita jostain entisten persujen möläytyksistä, muistutuksia ”Persujen” petetyistä lupauksista vaikka onkin kyse Soinin ajasta tms. väkinäistä jämien rappaamista ämpärin pohjalta.

Veikkaisin että tulee jokin pienempi BS-paketti nyt lähiaikoina (ehkä NYT-liitteen kautta) ja sitten isompi propaganda pommi juuri ennen äänestyksen alkua.
 
Sori tuplista, mutta mitäs keskustelijat veikkaavat sille että milloin Hesari (ja ehkä YLE:kin) aloittaa jo klassikoksi muodostuneen lokamppanjansa?

Eli siis varmaan perinteinen ”tällainen henkilö on ehdolla Helsingin pormestariksi” ja jälleen kerran samaa runkkaamista Halla-Ahon 9999v sitten tehdyistä blogauksista, [..]
Toi on sinänsä yhä täysin relevanttia muistuttaa, koska Hallis ei ole sanoutunut kirjoituksistaan selkeästi eroon.
 
Mutta muistakaa että me tienataan tällä!


”Irakin, Somalian, Afganistanin ja Syyrian kansalaisten työllisyysaste Vantaalla on 32,2 prosenttia, eli harvempi kuin joka kolmas kyseisen maahanmuuttajaryhmän edustajista käy töissä”

Mutta eihän se mitään kun Hallis on joskus sanonut Scriptassa pahasti. Nuo puheet on se oikea ongelma, ei se että Vantaa alkaa kohta olla tällä menolla konkurssissa.

Käykää te Suomalaiset vaan ilolla töissä ja maksakaa kovat verot. Minunkin eläkeikäni on pikkuhiljaa hivutettu sinne 69 vuoden tietämille, mutta ei huolta. Meneehän kaikki tuo hyvään tarkoitukseen ja ihmisyys velvoittaa. ;)
 
Mutta muistakaa että me tienataan tällä!


”Irakin, Somalian, Afganistanin ja Syyrian kansalaisten työllisyysaste Vantaalla on 32,2 prosenttia, eli harvempi kuin joka kolmas kyseisen maahanmuuttajaryhmän edustajista käy töissä”

Mutta eihän se mitään kun Hallis on joskus sanonut Scriptassa pahasti. Nuo puheet on se oikea ongelma, ei se että Vantaa alkaa kohta olla tällä menolla konkurssissa.

Ei kyllä tienata. :)
 
Mutta muistakaa että me tienataan tällä!


”Irakin, Somalian, Afganistanin ja Syyrian kansalaisten työllisyysaste Vantaalla on 32,2 prosenttia, eli harvempi kuin joka kolmas kyseisen maahanmuuttajaryhmän edustajista käy töissä”

Mutta eihän se mitään kun Hallis on joskus sanonut Scriptassa pahasti. Nuo puheet on se oikea ongelma, ei se että Vantaa alkaa kohta olla tällä menolla konkurssissa.

Käykää te Suomalaiset vaan ilolla töissä ja maksakaa kovat verot. Minunkin eläkeikäni on pikkuhiljaa hivutettu sinne 69 vuoden tietämille, mutta ei huolta. Meneehän kaikki tuo hyvään tarkoitukseen ja ihmisyys velvoittaa. ;)
Kuinkahan monta prosenttia Vantaalaisista sitten käyttää toimeentulotukea? Ei ole kovin vakuuttavaa argumentaatiota, jos siel on vaikka sata asiakasta yhteensä ja sitten vedotaan, että sen takia pitää nostaa veroja jne.
 
Kuinkahan monta prosenttia Vantaalaisista sitten käyttää toimeentulotukea? Ei ole kovin vakuuttavaa argumentaatiota, jos siel on vaikka sata asiakasta yhteensä ja sitten vedotaan, että sen takia pitää nostaa veroja jne.

Vantaalla on 200 000+ asukasta niin eiköhän se asiakasmäärä nyt ole ainakin tuhansia.
 
Faktoja odotellessa...

Ei tuolla ole lukumääriä.
yli 14-vuotiaille maksettu 2018 toimeentuloa
25 721 782 euroa ulkomaalaisille
32 072 498 euroa kantasuomalaisille


löytykin joku Vantaan pdf
Koko Vantaa 228 166
Josta suomalaisia 179 457

Eli 48 000 maksetaan 25 miljoonaa vuosittain. Tuosta pitää vähentää alle 14-vuotiaat
 
Viimeksi muokattu:
Kuinkahan monta prosenttia Vantaalaisista sitten käyttää toimeentulotukea? Ei ole kovin vakuuttavaa argumentaatiota, jos siel on vaikka sata asiakasta yhteensä ja sitten vedotaan, että sen takia pitää nostaa veroja jne.
Sata toimeentulotuen saajaa Vantaalla ;) Enään en ihmettele sitä kuinka pihalla tietyt tahot ovatkaan sosiaalipuolen kuluista.


Noin 16 000 henkilöä. Ja tämä on pelkästään Vantaa.
 
Faktoja odotellessa...

Voit itse laskea vaikka siitä Vantaan väkimäärästä että jos kantasuomalaissistakin tukea saaneiden osuus oli ~ 8 % niin 200 000+ väestöstä puhutaan yhteensä kymmenestä tuhannesta+ Ei tarvitse mistään sadasta hengestä satuilla.
 
Sata toimeentulotuen saajaa Vantaalla ;) Enään en ihmettele sitä kuinka pihalla tietyt tahot ovatkaan sosiaalipuolen kuluista.


Noin 16 000 henkilöä. Ja tämä on pelkästään Vantaa.
Ymmärsit varmaan, että se oli esimerkki, mutta halusit jostain syystä sitten kuitenkin kirjoittaa siten, että et olisi ymmärtänyt. Tämän takia järkevä keskustelu on usein (persujen? kanssa) hankalaa.
 
Ymmärsit varmaan, että se oli esimerkki, mutta halusit jostain syystä sitten kuitenkin kirjoittaa siten, että et olisi ymmärtänyt. Tämän takia järkevä keskustelu on usein (persujen? kanssa) hankalaa.

Kertaatko vielä esimerkkisi pointin jos se ei ollut yrittää heittää jotain mahdollisuutta että tuen saaneiden määrä olisi mitätön määrä siinä toivossa ettei tätä tarkistettaisi?
 
Ymmärsit varmaan, että se oli esimerkki, mutta halusit jostain syystä sitten kuitenkin kirjoittaa siten, että et olisi ymmärtänyt. Tämän takia järkevä keskustelu on usein (persujen? kanssa) hankalaa.
Älä viitsi uhriutua. Olisit ottanut selvää jos et tiennyt, etkä heitellyt jotain totaalisen virheellistä ”esimerkkiä” yrittäessäsi vähätellä vakavaa ongelmaa.

Hieno esimerkki siitä miksi keskustelu on tiettyjen tahojen kanssa niin vaikeaa.
 
Ymmärsit varmaan, että se oli esimerkki, mutta halusit jostain syystä sitten kuitenkin kirjoittaa siten, että et olisi ymmärtänyt. Tämän takia järkevä keskustelu on usein (persujen? kanssa) hankalaa.

Jos sen esimerkin valitsee pari kerta luokkaa kotiin päin, niin ei ole ihme, että pidetään kotiin päin vetävänä (ts. epärehellisenä) tai asiasta mitään ymmärtävänä.
 
Toi on sinänsä yhä täysin relevanttia muistuttaa, koska Hallis ei ole sanoutunut kirjoituksistaan selkeästi eroon.
Taasko tätä jankkausta? Olen sinullekin tainnut jo kahtena edellisenä vuonna linkitellä samat vanhat youtubepätkät, missä Halla-Aho selittää mitä niillä teksteillään on tarkoittanut. Ja kyse ei ole ollut siitä, mikä tuntuu yhä uudelleen nousevan pintaan näiltä jankkaajilta (ja myös Bladekillin mainitsemat "vuosikattaukset" vaalien alla). Ei ole mitään, mistä pitäisi irtisanoutua. Hyvä että pitää pintansa kaikesta tästä vuosia kestäneestä mustamaalauksesta huolimatta.

Jos nyt kuitenkin on jälleen päässyt unohtumaan, niin tässä Halla-Ahon oma twitteröinti aiheesta.

1614627233115.png


Ja tässä youtube video:

 

Statistiikka

Viestiketjuista
283 230
Viestejä
4 865 417
Jäsenet
78 620
Uusin jäsen
J.R

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom