Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Jos kortti on 3lla 8pin pci piuhalla niin ilman muuta suoraan powerilta kaikki omana, ei mitään daisy chainia.En sitten tiedä onko false flag mutta kokeilin rasituksessakin eikä kone kuupahtanut, mutta kokeilen laittaa kolmannen erillisen pci-e kaapelin jos se auttaisi.
Itsellä on 3080 Eagle jossa Gaming OC bios. Tehoa sai lisättyä siis 320 W -> 370 W. Luulisi että sama toimii tossa turbossa.
![]()
Kysytäänpä täältä, kun viimeaikojen kuuma peruna on ollut näytönohjainten virrankulutuksen transientit/piikit ja niiden vaikutus virtalähteen valintaan. Onko turvallista/OK laittaa jokin noista "kovan virrankulutuksen" 3080 korteista (esim. Suprim X) seitsemän vuotta vanhaan 650 Wattiseen virtalähteeseen (XFX TS Series 80+ Gold)?
Näytönohjaimen pitäisi haukata korkeintaan noin 420 Wattia ja prosessorina on vakiokelloilla toimiva 6700K (max. ~100W), joten pelivaraa tuossa 650 Watissakin pitäisi olla. Huolenaiheena nuo transientit, joiden aitoon merkitykseen en ole täysin perehtynyt.
Kokeilemalla se selviää, ei siinä mitään tapahu jos vaikka virtapiikki räpsäseekin virrat pois. Sit vaan uutta poweria tilaukseen. Mut onhan noi XFX:n virtalähteet jo aika museokamaa et ei kyllä sen puoleen, voi olla muutenkin ihan fiksua uusia jo.Kysytäänpä täältä, kun viimeaikojen kuuma peruna on ollut näytönohjainten virrankulutuksen transientit/piikit ja niiden vaikutus virtalähteen valintaan. Onko turvallista/OK laittaa jokin noista "kovan virrankulutuksen" 3080 korteista (esim. Suprim X) seitsemän vuotta vanhaan 650 Wattiseen virtalähteeseen (XFX TS Series 80+ Gold)?
Näytönohjaimen pitäisi haukata korkeintaan noin 420 Wattia ja prosessorina on vakiokelloilla toimiva 6700K (max. ~100W), joten pelivaraa tuossa 650 Watissakin pitäisi olla. Huolenaiheena nuo transientit, joiden aitoon merkitykseen en ole täysin perehtynyt.
Niinkuin mainittu, kokeilemalla selviää.Kysytäänpä täältä, kun viimeaikojen kuuma peruna on ollut näytönohjainten virrankulutuksen transientit/piikit ja niiden vaikutus virtalähteen valintaan. Onko turvallista/OK laittaa jokin noista "kovan virrankulutuksen" 3080 korteista (esim. Suprim X) seitsemän vuotta vanhaan 650 Wattiseen virtalähteeseen (XFX TS Series 80+ Gold)?
Näytönohjaimen pitäisi haukata korkeintaan noin 420 Wattia ja prosessorina on vakiokelloilla toimiva 6700K (max. ~100W), joten pelivaraa tuossa 650 Watissakin pitäisi olla. Huolenaiheena nuo transientit, joiden aitoon merkitykseen en ole täysin perehtynyt.
Vasta muutaman kuukauden kokemus tästä harrastelusta. Olen ymmärtänyt että kortit ovat yksilöitä, joiden välillä on väistämättä eroja (silicon lottery lienee ilmiön nimi?). Tuo muutaman sadan pisteen ero voi olla ihan normaalia vaihtelua. Jos kortti vaikuttaa vialliselta, kannattaa kysellä takuun perään.En tiedä onko oikea ketju, mutta onkohan tuossa TUF 3090 OCssa jotakin häikkää? Tuossa lähipiiriläisen kanssa hommattiin tosiaan identtiset osat ja toinen saa Timespyssa 19,300 pistettä, kun itse jään 18,700-18,800 pisteen tuntumaan.
Olen muutaman kerran päässyt yli 19,000 pisteen yli - ensimmäisen Windows asennuskerran jälkeen.
500-600 pisteen ero identtisillä asetuksilla. CPU score lienee OK- tasolla (13,300).
Ja kortit ovat "stock" eli ei kellotuksia tms.
Luin oman viestini uudelleen, enkä maininnut, että ero siis GPU- pisteissä (muokkasin viestiä). Toki myös kokonaispisteissä on heittoa, toki itselläni parempi CPU score.Vasta muutaman kuukauden kokemus tästä harrastelusta. Olen ymmärtänyt että kortit ovat yksilöitä, joiden välillä on väistämättä eroja (silicon lottery lienee ilmiön nimi?). Tuo muutaman sadan pisteen ero voi olla ihan normaalia vaihtelua. Jos kortti vaikuttaa vialliselta, kannattaa kysellä takuun perään.
Suuruusluokka noissa tuloksissa tuntuisi ihan oikealta. Itsellä oli 3080 Ti, jolla stock-asetuksilla sai jotain 17000+. Sopivilla volteilla/kelloilla pääsi hieman yli 19 000:n.
Voisitte ajaa sen lähipiiriläisen kanssa sen timespy testin niin että seuraisitte testin aikana coren MHz lukemaa vaikka MSI Afterburner ohjelmaa käyttäen. Luulisin että silicon lotterystä toi on kiinni ja se sun näyttis kulkee stockkina hieman pienemmällä coren MHz.Luin oman viestini uudelleen, enkä maininnut, että ero siis GPU- pisteissä (muokkasin viestiä). Toki myös kokonaispisteissä on heittoa, toki itselläni parempi CPU score.
EDIT: Pitää tosin vielä kytätä lämpöjä, muistaakseni kuitenkin ihan OK pitäisi olla.
Mulla oli TUF 3080 Ti, prossu i5-12600K. Tarkistin just niin paras kokonaistulos oli 19 339, 20 466 GPU. Tosin jotta oli kunnolla vakaa peleissä vaati pientä tiputusta noista säädöistä, jolloin Time Spy n. 19 000 kok/20 000 GPU. Power limit toki piti vetää tappiin.Timespyn aikana itselläni max. lämpötila 69-70 astetta.
Nyt kokeilin 107% power limitillä ja tulos melkein 19100 pistettä GPU scorea. Eli ilmeisesti alivoltitus edessä myös näyttiksen osalta. Samallahan voisi lyödä kellojakin sisään. (CPU sai eilen alivoltitus- hoidon, koska lämpöpiikit kävi 90 asteessa pahimmillaan - tippunut 10-15 astetta lämmöt).
EDIT: Nyt on alivoltitettu, GPU score yli 19,300 ja kokonaispisteet ensimmäisen kerran yli 18K:n. Ei kuulosta hääviltä monien mielestä, mutta itse tyydyn näihin lukemiin ja pääsee vihdoinkin pelaamaan oikeasti - ennen seuraavaa ongelmaa. Kiitos kaikille avusta.
Oma kokemus Asuksen sovelluksista on että koko Windows on ihan juntturassa jos niitä pitää asennettuna (paitsi AI Suite).Kuinka monella on molemmista ohjelmista kokemusta, GPU Tweak III ja MSI Afterburner? Lähinnä yrittänyt katsella että mitä näillä käytännössä eroa, itse mennyt vuosia MSI Afterburner.
Ihan mielenkiinnosta kalastelen tietoja, että onko tuo Asus GPU Tweak III kokeilemisen arvoinen, lähinnä kun on tuo Asusksen oma näytönohjain.
Tämä.Oma kokemus Asuksen sovelluksista on että koko Windows on ihan juntturassa jos niitä pitää asennettuna (paitsi AI Suite).
Aika omituista.. Itselläni siis Z690 Apex + 12900K + G.Skill CL32 6400 + 3080ti Asus Strix LC osat.Oma kokemus Asuksen sovelluksista on että koko Windows on ihan juntturassa jos niitä pitää asennettuna (paitsi AI Suite).
Itellä veti Ai Suite koneen täysin jumiin ja käyttökelvottomaksi. Ei koskaan enää sitä kuraa koneelle.Oma kokemus Asuksen sovelluksista on että koko Windows on ihan juntturassa jos niitä pitää asennettuna (paitsi AI Suite).
En ohjaa. Näyttiksen valot sammutin asentamalla minuutiksi jonkun Asuksen kikkaresovelluksen. Muistien ledit vilkkuu turhaan kotelon sisällä kun niiden sammuttamiseksi täytyisi pitää jatkuvasti käynnissä jotain tuollaista bloattisovellusta.Millä ohjaatte sitten RGB valoja esimerkiksi? Itse ohjannut Aura kautta. Sitten muuten Custom Looppia Argus Monitor.
Joo, tänään lähtee formatointi itselläni myös. Kattelin ekaa kertaa kunnolla Tehtävienhallinnan kautta ohjelmia, niin noi romu Asus käyttää paljon.En ohjaa. Näyttiksen valot sammutin asentamalla minuutiksi jonkun Asuksen kikkaresovelluksen. Muistien ledit vilkkuu turhaan kotelon sisällä kun niiden sammuttamiseksi täytyisi pitää jatkuvasti käynnissä jotain tuollaista bloattisovellusta.
OpenRGB:llä tulee itse säädettyä noita valoja ja tuulettimet Fan Controllilla, toiminut ihan hyvin eikä ole tuota Asus bloattia tarvinnut asentaa.Millä ohjaatte sitten RGB valoja esimerkiksi? Itse ohjannut Aura kautta. Sitten muuten Custom Looppia Argus Monitor.
Katsoitko hakkaako näyttiksen Power Limit vastaan? Kannattaa seurata esim MSI Afterburnerilta pysyykö Power Limit "nollassa" miltei koko pelisession aikana. Jatkuva nouseminen "ykköseksi" varmasti heijastuu suorituskykyyn miten missäkin pelimoottorissa.Mistäköhän voisi johtua, että joissakin peleissä esim. RDR2ssa frametime pyörii 30ms tuntumassa, vaikka fps on 70-90 tuntumassa, mutta esim. uusimmassa Tomb Raiderissa ja Doom Eternalissa ei ole mitään vikaa frametimen suhteen?
Olen YouTubessa katsellut muiden käppyröitä mm. RDR2ssa, KCDssa ja tuntuisi pysyvän matalemmalla kuin itselläni.
Olen kokeillut monia keinoja mm. poistanut G-Syncin käytöstä, Windowsin virtatilan muuttamista. Esim. Division 2ssa frametime on 70-90 tuntumassa 30ms, mutta jos kattelen taivasta fps nousee lukittuun 117 ja frametime ~8ms.
Testasin juuri RDR2 ja eikä power limit tullut vastaan. Pelin lautausruudussa on se 60fps ja ~16ms, sitten pelissä fps 60-80 ja frametime yli 30ms. Taivasta katsellessa tippuu alle 30ms.Katsoitko hakkaako näyttiksen Power Limit vastaan? Kannattaa seurata esim MSI Afterburnerilta pysyykö Power Limit "nollassa" miltei koko pelisession aikana. Jatkuva nouseminen "ykköseksi" varmasti heijastuu suorituskykyyn miten missäkin pelimoottorissa.
Tuli formatoitua ja ei asennettua mitään Asus romua, käsin laitoin Ajurit erikseen kaikkiin. Idlessä RAM Usage tippui 7% vs ne Asus romut pyörimässä taustalla ja prossuki jopa idlaa nyt oikeasti kunnolla. Ei ikinä enää tota shaipaa!!Joo valojen säätämiseen OpenRGB, muuta edes turha oikeasti miettiä kun ne on huomattavasti paskempia ja joudut todennäkösesti niitä useamman lataamaan. OpenRGB:llä kerran laittaa jiiriin ja sit voi unohtaa koko asian siihen asti kun haluaa käydä muuttamassa.
Latauslinkki ja Gitlabiin linkki:
![]()
Adam Honse / OpenRGB · GitLab
Open source RGB lighting control that doesn't depend on manufacturer software. For Windows, Linux, MacOS. Supports a wide variety of RGB components, peripherals, accessories, and lights...gitlab.com
OpenRGB:n saa tarvittaessa säädettyä niin että se lataa pelkästään tallennetun profiilin kun kone käynnistyy eikä jää taustalle pyörimään.Tuli formatoitua ja ei asennettua mitään Asus romua, käsin laitoin Ajurit erikseen kaikkiin. Idlessä RAM Usage tippui 7% vs ne Asus romut pyörimässä taustalla ja prossuki jopa idlaa nyt oikeasti kunnolla. Ei ikinä enää tota shaipaa!!
Tietenkin nyt pyörii tuo sateenkaari väri tuolla kotelossa kun karusellissä, mutta en varmaan toihdi laittaa enää mitään RGB softaa ettei taas ala pyörimään taustalla mitään ylimääräistä.
Testasin juuri RDR2 ja eikä power limit tullut vastaan. Pelin lautausruudussa on se 60fps ja ~16ms, sitten pelissä fps 60-80 ja frametime yli 30ms. Taivasta katsellessa tippuu alle 30ms.
EDIT: Asensin RTSSn ja huomasin, että frametime sahaa 16ms ja ~34ms välillä RDR2ssa. Samalla näytti, että CPUn ytimien kellot sahaavat samaa aikaan. Nvidian overlay päivittää sen verran hitaasti, että näyttää jokseenkin tasasta ~34ms eli ei näy sahausta.
Nvidian ohjauspaneelista lukittu framet 117 (120hz TV). Monitorointi näyttää Afterburneris sahaa 16ms ja ~36ms välillä - Vulkanilla. DX12 oli vieläkin huonompi. Peleissä missä pääsee 117fps tuntumaan, frametime on se 7-8ms.Jos FPS mittari näyttää tasaista 60:ä, niin framet Time ei oikein voi sahata 16-30 väliä. Tai ehkä se voi välillä käväistä 30, mutta kyllä sen pitäisi enimmäkseen olla siellä 16 tienoilla, koska muuten FPS ei pysy 60:ssä.
Mutta todella oudolle kuulostaa noin yleisesti. Mikä prossu sulla on. Jos AMD niin uusimmat choset ajurit kannattaa ajaa ainakin sisään. Toki emon BIOS päivitys voisi olla kanssa paikallaan.
Nvidian ohjauspaneelista lukittu framet 117 (120hz TV). Monitorointi näyttää Afterburneris sahaa 16ms ja ~36ms välillä - Vulkanilla. DX12 oli vieläkin huonompi. Peleissä missä pääsee 117fps tuntumaan, frametime on se 7-8ms.
Peleissä pitäisi ~10ms jos fps 100, mutta itselläni on esimerkiksi Dragon Age Inquisitionissa lähellä 20ms. Toki, en tiedä valehteleeko Nvidia Experiencen OSD lukemia, joten kokeilen vielä huomenna RTSSn OSDtä. Mutta ainakin Afterburnerin mukaa frametime tuntuu sahaavan enemmän ja vähemmän, riippuen pelistä.
Nyt joudun muististani repimään, mutta tuntuu sahaavan ~3800mhz ja ~4700mhz CPU. Pitää huomenna katsella uudelleen tuo homma, tuntuu vain, että RDR2 ei pyöri sulavasti. Kiinnitin vain huomiota, että itsellä on frametime melkein tuplat, kuin pelaajilla YouTubessa.Jokuhan niissä lukemissa tosiaan mättää, koska ei ole vaan mahdollista, että tasaisella 100FPS:n lukemalla olisi frametimet 20ms. Silloinhan se FPS olisi 50.
Mutta näkyykö/tuntuuko se sahaaminen käytännössä missään? Jos kaikki tuntuu ja näyttää sulavalle, niin turha sitä on liikaa stressata. CPUn ytimien kellot nyt elää näissä nyky prosessoreissa koko ajan muutenkin. Toki jos ihan Idle kellolle pudottelee, niin se ei ole ihan normaalia.
Aaa, no hyvä kuulla. Kattelinkin YouTubessa kun joku pelasi RDR2'sta (Nvidian OSD'n kanssa), joku reilu 70fps'llä ja render latency yli 20ms ja välillä näytti nollaa. RTSS näyttää siltä kun pitääkin, Doom Eternal piirtää lähes luotisuoraa viivaa. Aika kiva kun voi natiivilla 4k'lla pelata 116fps keskiarvolla ja RT päällä.Joo Nvidian overlayn frametime näyttää usein omiaan. Monissa peleissä mullakin 30ms frametime kiinteästi vaikka fps 60, eikä stutteroi. Sitten yli 100fps näyttää taas oikein. Ja keskimääräinen FPS näyttää ihan oikeaa.
No paljonko se boostaa? Sanoisin että alivolttia ja kovaa ajoa.
En tiedä 2300-2400mhz lukemista, ainakaan ilmalla..
Oma Gigabyten 3080 turbo buustas 2200mhz paremmalle puolelle, niin hieman pettymykseltä tämä ti tuntuu kun muistitkaan ei kulje mihinkään, vaikka kortti kulkee ilmalla toki reilusti paremmin kuin 3080 turbo vesillä..
Tämä evgan kortti valikoitui osittain sen takia että tätä voisi kellotella kun powerlimittiäkin on 400-450W, en ihan tyytyväinen ole
Yksilöitähän nämä aina on.
Juu vähemmän ytimiä mutta korkeammat kellot.Mutta eikös nuo "heikommat" mallit muutenkin boostaa piirin osalta korkeammalle? Ainakin olen tätä ihmetellyt oman rog strix 3080 oc vs rog strix 3090 oc välillä? Sama se on kun niiden speksejä katsoo, niin korkeammat kellot leikatumassa piirissä. Ei tämä mielestäni kerro mitenkään huonosta silicon lotterysta. Eri asia jos vertaisit kahta eri 3080ti piiriä keskenään.
Mitenkäs se sun zotacci on rullannu, onko coil whinejä sun mallissa?Itsekkään en ole koskaan perustanut näyttiksen kellottelusta, varsinkaan kun usein on sattunut hommattua oc-malli eikä niissä koskaan ole ollut paljoa kellotusvaraa mitä Afterburnerilla on tullut kokeiltua. Tehdastiukka on helppo heittää koneeseen ja mennä sitten sillä vaan eikä murehtia kortin "alisuorittamista".
Ostin hiljattain 3080 Ti:n. Hirveästi en ole vielä ehtinyt pelailla, mutta eilen rentouduin ja päätin kokeilla vanhoja suosikkipelejä kuten Wreckfestiä ja yllätyin millaisen buustin frame pacing sai tuosta kortista (1440p/144hz), vaikka kaiken järjen mukaan 3080 Ti pitäisi olla ihan täysi overkill tuolle pelille, kun melkein jo vanha 1080 Ti sitä tavallaan oli kyseiselle pelille. Oli ihan hemmetin paljon smoothimpi kokemus 3080 Ti kuin 1080 Ti. Tuli jopa voitettua muutama online skaba mitä ei tapahdu tämän sedän kohdalla kovinkaan usein. Sattumaa ehkä, mutta onhan siinä logiikkaa että sulavampi frame timing parantaa pelaamisen tasoakin.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.