Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Naiset on jo tuomionsa sulle antaneet ja tuoretta lihaa tulee markkinoille vain ripoittain, eikä ne sun profiilia välttämättä ensimmäisenä ole näkemässä, jos koskaan.Tinderi ollut hiljaa monta viikkoa, ei tykkäyksiä, ei matcheja. Onkohan iskenyt jokin shadow ban päälle vai heivaako Tinder vain profiilin unholaan jos on liian kauan samat kuvat ja tekstit profiilissa kunnes vaihdat
On rehellinen ja kiinnostava niin somessa kuin niillä ekoilla treffeilläkin?
No se riippuu ihan tasan tarkkaan ihmisestä, tai tarkemmin molemmista osapuolista. Vaikka täällä ja kaikissa muissakin netin self help oppaissa yritetään löytää jotain oikoteitä tai graalin maljaa millä pystyisi manipuloimaan jokaisen orastavan ihastuksenkohteen ihastumaan takaisinpäinkin. Mut ei sellaista vain ole olemassakaan.No shit, Sherlock? Eiköhän kyse ole siitä, mitä "kiinnostava" pitää sisällään...
No se riippuu ihan tasan tarkkaan ihmisestä, tai tarkemmin molemmista osapuolista. Vaikka täällä ja kaikissa muissakin netin self help oppaissa yritetään löytää jotain oikoteitä tai graalin maljaa millä pystyisi manipuloimaan jokaisen orastavan ihastuksenkohteen ihastumaan takaisinpäinkin. Mut ei sellaista vain ole olemassakaan.
Kuinka paljon sä olet lukenut niitä, vai perustuuko käsityksesi ennakkoluuloihin ja muilta kuultuihin "lukematta paskaa" -mielipiteisiin? Meinaan vaan, että ainakin Suomessa julkaistaan paljon todella laadukasta ja tieteelliseen tutkimukseen perustuvaa self helppiä, ja kirjoittajat ovat usein alansa huippuasiantuntijoita. Varmasti paljon on kuraakin, mutta psykologian saralta löytyy esimerkiksi jopa Duodecimilta self helpiksikin luokiteltavaa tuotantoa, joka on samalla myös ammattikirjallisuutta.Joo, self-help tai "itsensä kehittämis"-kirjallisuus on pääsääntöisesti aika jöötiä ja parhaimmillaankin käsienheiluttelua.
Mä ghostaan joskus, jos nainen juttelee jollain one-linereilla eikä yhtään vaikuta oikeasti innostuneelta. En mä ole niille mitään velkaa.Miksi naiset tekee paljon tätä, että ensin chattaillaan hyvinkin innokkaasti miehen suuntaan ja toinen on valmis lähtemään ilomielin treffeille? Sit ykskaks täysi ghostaus. Edelleen siellä on miehiä jonossa vaikka Lappiin asti, mutta mä en itse henkkohtaisesti ghostaa ketään ilman että asia olisi jotenkin saanut jonkun suunnan tai "päätöksen".
Mä ghostaan joskus, jos nainen juttelee jollain one-linereilla eikä yhtään vaikuta oikeasti innostuneelta. En mä ole niille mitään velkaa.
Mahdollisia syitä:Miksi naiset tekee paljon tätä, että ensin chattaillaan hyvinkin innokkaasti miehen suuntaan ja toinen on valmis lähtemään ilomielin treffeille? Sit ykskaks täysi ghostaus.
BINGO.Mahdollisia syitä:
- Joku muu ehti väliin, eikä nainen halua treffailla useita samaan aikaan.
Kuinka paljon sä olet lukenut niitä, vai perustuuko käsityksesi ennakkoluuloihin ja muilta kuultuihin "lukematta paskaa" -mielipiteisiin? Meinaan vaan, että ainakin Suomessa julkaistaan paljon todella laadukasta ja tieteelliseen tutkimukseen perustuvaa self helppiä, ja kirjoittajat ovat usein alansa huippuasiantuntijoita. Varmasti paljon on kuraakin, mutta psykologian saralta löytyy esimerkiksi jopa Duodecimilta self helpiksikin luokiteltavaa tuotantoa, joka on samalla myös ammattikirjallisuutta.
Koska naiset tunnetusti kuluttavat paljon self helpiä, olisi siellä treffeilläkin eduksi suhtautua asiaan avoimen uteliaasti, eikä tuomita humpuukiksi omien ennakkoasenteiden pohjalta.
Bingo oli koira. Muuten kaikki on aivan silkkaa arvailua, turhaa kyynistelyä sekä itsensä ajamista entistä katkerammaksi, mikä vie naiset vielä kauemmaksi.BINGO.
Tämähän se tyypillisin skenaario on, jota Markqq:kin juuri ajoi takaa.
Kun tiedetään varsin hyvin, miten paljon naiset saa huomiota deitti-apeissa, niin ei tarvitse olla mikään rakettitieteilijä hokatakseen, että kenkää ja ghostia annetaan miehille hyvin matalalla kynnyksellä.Bingo oli koira. Muuten kaikki on aivan silkkaa arvailua, turhaa kyynistelyä sekä itsensä ajamista entistä katkerammaksi, mikä vie naiset vielä kauemmaksi.
Miksi naisten pitäisi keskustella kaikkien kanssa? Ja millä helvetin ajalla, jos jokainen mies on pyyhkäissyt oikealle?Kun tiedetään varsin hyvin, miten paljon naiset saa huomiota deitti-apeissa, niin ei tarvitse olla mikään rakettitieteilijä hokatakseen, että kenkää ja ghostia annetaan miehille hyvin matalalla kynnyksellä.
Toki feministilogiikalla tämänkin voi kääntää niinpäin, että se yksittäinen mies ei yrittänyt tarpeeksi, teki virheitä ja oli muutenkin säälittävä surkimus-runkkari.
Kilpailu on kovaa. Yksittäinen mies on "voitolla" tasan niin kauan kunnes parempi tulee esiin kulman takaa.
Tämähän lähti siitä, että nainen ghostaa, kun on jo hyviä keskusteluja käyty ja treffejä innoissaan sopimassa. Ja sitten nainen vaan ghostaa yht' äkkiä.Miksi naisten pitäisi keskustella kaikkien kanssa? Ja millä helvetin ajalla, jos jokainen mies on pyyhkäissyt oikealle?
Miksei se joku muu mies saisi voittaa?
Ja OT, oot toistellut tosta rakettitieteestä nyt monta päivää, onko mikään muu sun mielestä rakettitiedettä kuin rakettitiede, ja pitäiskö sun keskustella asiasta jossain muualla kuin näissä ketjuissa?
Saattaa riippua siitä, miten määritellään "tavallinen nainen".Teillä on vähän yliampuvat käsitykset siitä, miten paljon niitä matchejä naisille satelee. Ei se nyt ihan niinkään ole, että tavallisella naisella olisi jatkuvasti tuhatmäärin tykkäyksiä ja kymmeniä keskusteluita käynnissä.
Miehet vois lopettaa sen päättömän swaippailun ja keskittyä kunnollaSaattaa riippua siitä, miten määritellään "tavallinen nainen".
Mutta pitkälti nainen itse päättää sen, miten paljon on mätsejä ja keskusteluja. Jos miehet swaippaa keskimäärin miltei joka toisen naisen oikealle, niin ei kyllä paljon vaadita, että tykkäyksiä ja mätsejä kertyy naiselle... Kunhan nyt on edes CIS-nainen.
Niin, joku toinen todellakin voittaa.
Se on eri asia, että onko kovin asiallista ja kypsää käytöstä suunnitella innoissaan treffejä ja sitten yht' äkkiä vaan kadota.Niin. Mitä sitten? Eikö tämä opittu jo viisvuotiaana?
Eli oliko syy nyt se, että nainen valkkas jonkun toisen, vai se, että hän oli epäasiallinen? Ja jos kaikki naiset siis valitsevat muita, niin ovatko kaikki naiset epäasiallisia?Se on eri asia, että onko kovin asiallista ja kypsää käytöstä suunnitella innoissaan treffejä ja sitten yht' äkkiä vaan kadota.
Nainenhan olis voinut myös esimerkiksi valehdella päin naamaa muutamien tapaamisten jälkeen, että kyllä tässä nyt on jotakin syvempää ja jatkaa yhteisen tulevaisuuden kanssa vedättämistä ja erota kun homma meinaa mennä liian vakavaksi.Eli oliko syy nyt se, että nainen valkkas jonkun toisen, vai se, että hän oli epäasiallinen? Ja jos kaikki naiset siis valitsevat muita, niin ovatko kaikki naiset epäasiallisia?
Vai olisko niin, että nyt kävi näin - ehkä taas, mutta ei kai aina markulle todellakaan - ja eteenpäin elämässä, huomenna on taas maanantai.
Ghostaaminen hyvien keskustelujen ja tapaamisneuvottelujen keskellä on EPÄASIALLISTA KÄYTÖSTÄ, eikä sitä voi mitenkään parhain päin selitellä.Eli oliko syy nyt se, että nainen valkkas jonkun toisen, vai se, että hän oli epäasiallinen? Ja jos kaikki naiset siis valitsevat muita, niin ovatko kaikki naiset epäasiallisia?
Vai olisko niin, että nyt kävi näin - ehkä taas, mutta ei kai aina markulle todellakaan - ja eteenpäin elämässä, huomenna on taas maanantai.
Touché Kyseisessä toimintatavassahan ei ollut mitään väärää, vai mitä @Erkki_erikeepperi?Nainenhan olis voinut myös esimerkiksi valehdella päin naamaa muutamien tapaamisten jälkeen, että kyllä tässä nyt on jotakin syvempää ja jatkaa yhteisen tulevaisuuden kanssa vedättämistä ja erota kun homma meinaa mennä liian vakavaksi.
Ghostaaminen hyvien keskustelujen ja tapaamisneuvottelujen keskellä on EPÄASIALLISTA KÄYTÖSTÄ, eikä sitä voi mitenkään parhain päin selitellä.
Ihan ihmeellistä tarvetta vängätä vastaan selvässä asiassa.
Ja asiahan ei edes liity sinuun mitenkään.BINGO.
Tämähän se tyypillisin skenaario on, jota Markqq:kin juuri ajoi takaa.
Markqq alleviivasi sitä ikävää tosiasiaa, että mies ei ole Tinderissä (tai maailmassa ylipäätään) minkään arvoinen, vaan voidaan viskata syrjään ghostaamalla tuosta vaan, vaikka jutut olisi sujuneet mukavastikin.Kukahan tässä taas vänkää. Oisit keksinyt aiemmin tän epäasiallisuuden, mutta ei, vaan nostit esiin vain markun pohdinnan, notta joku muu oli kiinnostavampi eikä nainen halunnut pelata ketään yhtä aikaa (mikä on itseasiassa asiallista, eikä kukaan ole kenellekään tilivelvollinen missään Tinderissä):
Ja asiahan ei edes liity sinuun mitenkään.
Tekstien perusteella sun ajattelu kiertyy kuukausi kuukaudelta yhä tiukemmalle ja synkemmälle kerälle. Toistat ihan samoja asioita, jopa samoin sanoin yhä tiuhempaan ja tiuhempaan. Mun ei tee enää mieli edes vittuilla ja vängätä kanssasi. Sanon tämän vilpittömän hyvää tarkoittaen: ota reippaan pituinen tauko tästä ja muista aihepiirin keskusteluista. Ja sieltä Tinderistäkin.Markqq alleviivasi sitä ikävää tosiasiaa, että mies ei ole Tinderissä (tai maailmassa ylipäätään) minkään arvoinen, vaan voidaan viskata syrjään ghostaamalla tuosta vaan, vaikka jutut olisi sujuneet mukavastikin.
Ja näinhän se on.
Ja feministis-naisselityksellinen näkökulma tähän siis kuuluu, että juuri näin sen kuuluukin olla, mitäs läksit, mitäs olet surkea mies, nainen valitsee parhaan ja huomenna vielä paremman. Mitäs olet, mitäs läksit. Valkoisen heteromiehen vika.
Kyllä aika harvalla miehellä on varaa tai mahdollisuuksia tuollaiseen käytökseen. Tai sellaista moraaliakaan.No vastakkaisesta vinkkelistä taas voi todeta, että naiset ei vissiin oo ku kertakäyttöisiä patjoja jotka voi viskata syrjään kun on saatu kassit tyhjennettyä, vaikka ensin on valehdeltu silmät ja suut täyteen siitä miten tässä nyt vois olla jotain elämää suurempaa ja vaikka oli kuinka mukavaa.
Muistelen, ettet sinäkään ihan täysin ilman ole joutunut olemaan?Kyllä aika harvalla miehellä on varaa tai mahdollisuuksia tuollaiseen käytökseen. Tai sellaista moraaliakaan.
En ole luvannut kuuta taivaalta enkä minä ole ollut se osapuoli, joka on lopettanut treffailun tässä viime aikoina.Muistelen, ettet sinäkään ihan täysin ilman ole joutunut olemaan?
Älä viitsiEn ole luvannut kuuta taivaalta enkä minä ole ollut se osapuoli, joka on lopettanut treffailun tässä viime aikoina.
Olen saattanut olla hieman kusipääkin joskus 20 vuotta sitten. On siitä jo aikaa.
Mulla on ollut usein "taktiikkana" (no ei välttämättä mikään tietoinen taktiikka, mutta näin on usein käynyt), että seurustelen muutaman vuoden (erillään), ja sitten kun alkaa naista perheenperustamisvietti tosissaan kiusaamaan, tulee ero.
Uutta naista koukkuun. Rinse and repeat.
Mä tykkään asua keskenäni, enkä ihan hevillä yhteen muuta. Pitäisi sattua tosi pätevä nainen kohdalle ennen kuin sitä jaksaa edes harkita.
Mä en ole mikään helppo tapaus, ja naiset kyllä tietää sen, mutta siitä huolimatta haluavat olla mun kanssa kunnes ollaan vääjäämättömien tosiasioiden äärillä.
En sanonut, että MINÄ olen ottanut eron. Nainen sen on yleensä tehnyt. Minä olisin kyllä voinut jatkaa vielä, mikäli tulevaisuudennäkymät olisi käyneet yksiin.Älä viitsi
Tekstien perusteella sun ajattelu kiertyy kuukausi kuukaudelta yhä tiukemmalle ja synkemmälle kerälle. Toistat ihan samoja asioita, jopa samoin sanoin yhä tiuhempaan ja tiuhempaan. Mun ei tee enää mieli edes vittuilla ja vängätä kanssasi. Sanon tämän vilpittömän hyvää tarkoittaen: ota reippaan pituinen tauko tästä ja muista aihepiirin keskusteluista. Ja sieltä Tinderistäkin.
Ja sama varoitus muillekin, jotka luette ja ammennatte liikaa tasoteoria- ym. keskusteluista: jos teidän päässä pyörii repeatillä tällaiset ajatukset, niin te ette tule kumppania ettekä hyvää parisuhdetta saamaan. Tuskin edes sitä pelkkää seksiäkään. Parasta mitä voitte ensitöiksenne tehdä, on lopettaa mielenne myrkyttämisen ja ajatustenne lietsomisen äärimmäisyyksiin.
Jos olisin mode, bannaisin nyt Erkin ihan hänen omaksi parhaakseen. Muutaman viikon huili näiden ajatuskelojen pyörittelystä ja nettiin suoltamisesta ei voi tehdä kuin hyvää.
Menkää ulos, menkää vaikka jouluostoksille. Hymyilkää vastaantulijoille, kaiken ikäisille ja näköisille. Kyllä sieltä joku aina hymyilee takaisinkin. Pieniä valon ja lämmön pilkahduksia elämään tämän kaamoksen keskelle.
Mä olen sivukorvalla ja huvituksella seurannut tätä lankaanne, ja voin AnnaKoo sanoa että sulla on aikalainen besserwisseröintityyli, vähän niinku naispuolinen Erkki, teillä on molemmilla hirveän vahva usko mitä vastapuoli haluaa. Vetäkää molemmat henkeä ja menkää molemmat sinne jouluostoksille.Sanon tämän vilpittömän hyvää tarkoittaen: ota reippaan pituinen tauko tästä ja muista aihepiirin keskusteluista.
Unohdin vastata tähän. Tuon tietenkin itsevarman, omanarvontuntoisen ja hyvin ronkelin sinkkunaisen näkökulmaa. Ja kyllä, varmasti olen välillä liikaakin em. adjektiiveja Koska olet käyttänyt vaivaa viestihistoriani tutkimiseen löysit varmaan senkin kohdan, jossa kerroin todenneeni itsekin tulleeni liian joustamattomaksi ja kompromissihaluttomaksi ryhtyäkseni enää parisuhteeseen. Syy miksi tuon näitä asioita keskusteluun on se, etten ole ainut joka ajattelee asioista näin. Onneksi on paljon toisinkin ajattelevia naisia, kuten tästäkin ketjusta ilmenee, muuten ei juuri kukaan enää pariutuisi.Keskustelua jonkin aikaa sivusta seuranneena olisi mielenkiintoista kuulla, että mikä varsinaisesti on se lisäarvo, jota itse kuvittelet tähän aiheeseen tuovasi?
Platinumin hinta niin raikas ainakin itsellä ettei viitsi kuukautta enempää maksaaGold-tilaus loppui enkä ajatellut uusia. Tympii koko skene.
Kävin uteliaisuuttani kuitenkin katsomassa (netin kautta, siellä halvempi kuin sovelluksessa) mitä se maksaisi. Edullisimmillaan 6kk / 62€.
Tekstien perusteella sun ajattelu kiertyy kuukausi kuukaudelta yhä tiukemmalle ja synkemmälle kerälle. Toistat ihan samoja asioita, jopa samoin sanoin yhä tiuhempaan ja tiuhempaan. Mun ei tee enää mieli edes vittuilla ja vängätä kanssasi. Sanon tämän vilpittömän hyvää tarkoittaen: ota reippaan pituinen tauko tästä ja muista aihepiirin keskusteluista. Ja sieltä Tinderistäkin.
Ja sama varoitus muillekin, jotka luette ja ammennatte liikaa tasoteoria- ym. keskusteluista: jos teidän päässä pyörii repeatillä tällaiset ajatukset, niin te ette tule kumppania ettekä hyvää parisuhdetta saamaan. Tuskin edes sitä pelkkää seksiäkään. Parasta mitä voitte ensitöiksenne tehdä, on lopettaa mielenne myrkyttämisen ja ajatustenne lietsomisen äärimmäisyyksiin.
Jos olisin mode, bannaisin nyt Erkin ihan hänen omaksi parhaakseen. Muutaman viikon huili näiden ajatuskelojen pyörittelystä ja nettiin suoltamisesta ei voi tehdä kuin hyvää.
Menkää ulos, menkää vaikka jouluostoksille. Hymyilkää vastaantulijoille, kaiken ikäisille ja näköisille. Kyllä sieltä joku aina hymyilee takaisinkin. Pieniä valon ja lämmön pilkahduksia elämään tämän kaamoksen keskelle.
Muistan lukeneeni, että Tinder on miehille kalliimpi kautta linjan, mutta myös yksilöllistä vaihtelua on hinnoissa. Vilkaisin platinumia, näyttäis olevan mulle 27,86€/kk appsissa (1kk), netissä 25,07€/kk. Melkoisen hintavaa kyllä, mutta luonnollisesti jos sen pidemmän pätkän ottaa, niin aina halvempi per kk.
Selittäkää vielä mihin perustuu se että suuri osa miehistä jää ilman parisuhdetta, mutta sama ei koske naisia?
Ei miehien ja naisten määrässä ole kuitenkaan mitenkään ratkaisevan suurta eroa.
Näin lähtökohtaisesti kuitenkin ihmiset pariutuvat vain yhden henkilön kanssa kerrallaan.
Miehet jää ilman parisuhdetta, naiset valitsee parisuhteettoman elämän joko tietoisesti tai kuuta taivaalta tavoitellen.Selittäkää vielä mihin perustuu se että suuri osa miehistä jää ilman parisuhdetta, mutta sama ei koske naisia?
Ei miehien ja naisten määrässä ole kuitenkaan mitenkään ratkaisevan suurta eroa.
Näin lähtökohtaisesti kuitenkin ihmiset pariutuvat vain yhden henkilön kanssa kerrallaan.
Ainiin tämä oli Tinder-ketju eikä täällä puhuttu pariutumisesta vaan panemisesta... Siinä voikin sitten tulla eroa miesten ja naisten välillä...
Ei, se ei ollut. Viittasin kohtaan, jossa kirjoitettiin miehistä surkimuksina ja oli muutakin uhriutumista. Minun moka, että olin epäselvä. Se uhriutuminen ja naisten syyttäminen on sitä myrkkyä, josta toistuvasti varoittelen. Enkä aio lopettaa.No mitä nyt taas? Onko sekin muka jotain ajatusten myrkyttämistä että myöntää että Tinderissä paska käytös, kuten ghostaukset on todella yleistä?
Mä oon kans miettiny, et miten se naisten pilkkaaminen, solvaaminen, lähentely ja pahoinpitely vie kenenkään asiaa pidemmälle, mutta juu. Ja siis naisten syyttäminen kaikesta. Haluisin kyllä, että kääntäisitte katseen sitten vaikka sinne äiteihinne, koska hehän teidät ja ikäisenne miehet ja naiset ovat kasvattaneet, vai?Mitä tästä sitten seuraa? Syntyvyyden kehityksestä voisi päätellä, että tällainen yhteiskunta lopulta taantuu pois, ja ongelma ratkeaa itsestään. Aina voi tietysti vedota maahanmuuttoon, mutta jos hieman tarkastelee sen koostumusta, sitä kautta muuttuva yhteiskunta tuskin tulee olemaan saman feministisen unelman mukainen. Se, mitä alati kasvava turhautuneiden miesten joukko sitten keksii tällä välin on vielä arvoitus. On mielestäni mielenkiintoista, että yksikään tätiselittäjä ei tunnu kantavan tästä minkäänlaista huolta. Ehkä luotto on kova siihen, että "incel"-ryhmä nielee pilkan ja tyytyy korkeintaan avautumaan netissä. Tosin sen saman maahanmuuton seurauksena mukana voi olla tulevaisuudessa vaikka yli 100 000 vähän suoraviivaisempaan toimintaan tottunutta miestä. Voi olla hyvinkin mahdollista, että kyseessä ei olekaan jossain vaiheessa enää pelkästään kelvottomia miehiä itseään koskeva ongelma. Tämän kun huomio, on vaikea nähdä miksi ryhmän kohtaaminen pilkkaamalla, solvaamalla ja provosoimalla olisi kovinkaan hyvä strategia. Mutta ehkä se riittää, että mistä tahansa lopputuloksesta voi kuitenkin syyttää miehiä.