Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kemorassa tuli kokeiltua katsomosuoran taittoa pakon sanelemana ilman etujarrua. Melkein onnistui pelastus, mutta lopulta kyntöpelto vei voiton
yksilöinä
Kemorassa tuli kokeiltua katsomosuoran taittoa pakon sanelemana ilman etujarrua. Melkein onnistui pelastus, mutta lopulta kyntöpelto vei voiton
Joo, liukutappi puuttui toisesta etusatulasta sekä jarrupalat. Olivat karisseet tohon pääsuoralle.Pakon sanelemana tarkoittaa että jarru katosi vai mitä kävi?
Tota, noitako reikiä/varmistuslankojako ei tarvii olla asennettuna olettamuxena radasta vastaavien taholta..? Vaihteleeko käytäntö eri radoilla? Kymiring itseä kiinnostaa. 80 - 90-luvun taitteeeen tienoilla omistin FZ 750 Yamahan jossa oli reiät porattuna ainakin öljyntäyttökorkissa ja noissa liukutapeissa muistan..Joo, liukutappi puuttui toisesta etusatulasta sekä jarrupalat. Olivat karisseet tohon pääsuoralle.
Edellisiltana tuosta tapahtumasta oli normaaliin tapaan jarrujen purku ja pesu ja kasaus momenttiavaimen kanssa tehtaan ohjearvoihin.
ProBoltista nyt uudet tapit tilattu joihin saa varmistuslangan
Varmistuslangat jarrupulteista poistui pari vuotta sitten vallan jopa kisaluokkien säännöistä. Liukutapeissa niitä ei oo vaadittu koskaan. Radan puolesta ei varmasti ole missään mitään vaatimuksia, eikä liiemmin katsastajiakaanTota, noitako reikiä/varmistuslankojako ei tarvii olla asennettuna olettamuxena radasta vastaavien taholta..? Vaihteleeko käytäntö eri radoilla? Kymiring itseä kiinnostaa. 80 - 90-luvun taitteeeen tienoilla omistin FZ 750 Yamahan jossa oli reiät porattuna ainakin öljyntäyttökorkissa ja noissa liukutapeissa muistan..
Joo, liukutappi puuttui toisesta etusatulasta sekä jarrupalat. Olivat karisseet tohon pääsuoralle.
Edellisiltana tuosta tapahtumasta oli normaaliin tapaan jarrujen purku ja pesu ja kasaus momenttiavaimen kanssa tehtaan ohjearvoihin.
ProBoltista nyt uudet tapit tilattu joihin saa varmistuslangan
Juu, kovasta vauhdista huolimatta tuuri kävi että jarru katosi tuossa kohtaa rataa. Oikeastaan kaikkialla muualla olis varmaan tullut enemmän vahinkoa. Nyt selvisi sillä, että jeesusteipillä kuitukatteet kasaan ja kadonneet jarruosat kipinkapin Kokkolan Motonetista. Kerkesi hyvin vielä seuraavan aamun kisalähtöihin mukaanTuota 200 vauhdista etujarrun katoamista ei tosiaan varmaan halua uudelleen kokea. Onneksi ei pahemmin käynyt ja homma jatkuu melko minimaalisilla tappioilla.
Kaverilla kävi justiinsa sama, mutta Alastaron 1-mutka on tommoseen optimaalinen paikka, eikä herättänyt kuin hämmennystä. Vaihdoin liukutapit kuluman vuoksi ja ostin itselle semmoiset, joihin saa varmistuslangan, osin kaverin kokeilun innoittamana.Juu, kovasta vauhdista huolimatta tuuri kävi että jarru katosi tuossa kohtaa rataa. Oikeastaan kaikkialla muualla olis varmaan tullut enemmän vahinkoa. Nyt selvisi sillä, että jeesusteipillä kuitukatteet kasaan ja kadonneet jarruosat kipinkapin Kokkolan Motonetista. Kerkesi hyvin vielä seuraavan aamun kisalähtöihin mukaanJostain syystä tuli myös kasattua jarrut sitten kierrelukitteen kanssa...
Hyi saakeli. Liittyykö tuo pulttien löystyminen ratailun lämpökuormaan vai pitääkö tässä alkaa kadullakin jännittämään onko palat vielä jarrukengässä?![]()
Ei varmasti. Veditkö muuten kytkimen pohjaan tarkoituksella vai ihan vaistomaisesti, voisi auttaa tuon takasen lukkiutumisen välttämiseen jos pitäisi moottorijarrua kaverina. Näin siis erittäin kokeneen ajokouluttajan suusta kun kun harjoiteltiin ihan tiellä ajoon ei-ABS pyörällä.Tuota 200 vauhdista etujarrun katoamista ei tosiaan varmaan halua uudelleen kokea. Onneksi ei pahemmin käynyt ja homma jatkuu melko minimaalisilla tappioilla.
Uusi kypärä tuli hankittua. Vanhan hjc:n leukaverho alkoi olemaan sen verran rikki ja olihan se jo ~7v vanhakin joten oli aikakin vaihdella kypärää. Scorpion exo 1400 air oli istuvuudeltaan oikein hyvän tuntuinen ja tuli sitten ostettua carbon versiona.
Itse kova scorpion fani ja hyvällä omallatunnolla voi sanoa että hinta ja laatu kohtaa hyvin näissä kypärissä.
Varmaan vähän sekä että. Idis oli et sais takajarrulla asfaltilla maksimit ensin himmailtua, sit mopo pystyyn ja köröttely turva-alueella, jossa ei voinu käyttää jarrua enää ollenkaan. Silti lähti perä alta siellä pellossa lopulta kun tarpeeksi röykytti.Ei varmasti. Veditkö muuten kytkimen pohjaan tarkoituksella vai ihan vaistomaisesti, voisi auttaa tuon takasen lukkiutumisen välttämiseen jos pitäisi moottorijarrua kaverina. Näin siis erittäin kokeneen ajokouluttajan suusta kun kun harjoiteltiin ihan tiellä ajoon ei-ABS pyörällä.
Mulla sama potta ollut muutaman kuukauden ajossa. Ihan kiva mutta hieman häiritsee välillä tuo "suippo" muotoilu päätä kääntäessa kovemmissa vauhdeissa. Ilmavirta myös suhisee aika pahasti mutta kyykyllä kun menee niin ei sille paljoa mahda, korvatulpat kyllä taklaa tän tosi hyvin.Uusi kypärä tuli hankittua. Vanhan hjc:n leukaverho alkoi olemaan sen verran rikki ja olihan se jo ~7v vanhakin joten oli aikakin vaihdella kypärää. Scorpion exo 1400 air oli istuvuudeltaan oikein hyvän tuntuinen ja tuli sitten ostettua carbon versiona.
Tossapa omaa kurvailua viikonlopun Kemoralta:
No kyllä ihan varmasti voi.Vaihdoin 63k ajettuun Yzf-600r viimeksi öljyt ja suodattimen talvea vasten ja tankkasin tankin täyteen 98 stabilointiaineen kanssa lokakuussa 2017.
Käytetty lämpimäksi vuosittain keväällä, kesällä ja syksyllä, mutta ajoa ei ole tullut ollenkaan. Säilytys lämmittämättömässä tallissa.
Mielipiteitä voiko noilla öljyillä ajaa tässä viikon verran sen muutaman sataa kilometriä ennen kuin pyörän laittaa taas talvisäilytykseen ja öljyt vaihtaa myöhemmin syksyllä? Tankkia meinasin tyhjätä ruohonleikkuriin ja uutta bensaa joukkoon.
Ja öljynä MP-Teboil 4T-SuperBike 15W-50 4L | Motonet Oy
Samaa öljyä olen käyttänyt. Mä tankkasin jotain 5 vuotta sitten E10:ä täyteen ja kesäisin oon käyttänyt pyörän lämpimäksi. On startannut aina samoilla bensoilla. Nyt kesällä laitoin vakuutukseen ja vaihdoin öljyt ja tankkasin uutta bensaa joukkoon. Eli aika kauan tuo E10 mahtaa pysyä toimivana. Sun öljythän pitäisi olla aivan hyvät vielä.Vaihdoin 63k ajettuun Yzf-600r viimeksi öljyt ja suodattimen talvea vasten ja tankkasin tankin täyteen 98 stabilointiaineen kanssa lokakuussa 2017.
Käytetty lämpimäksi vuosittain keväällä, kesällä ja syksyllä, mutta ajoa ei ole tullut ollenkaan. Säilytys lämmittämättömässä tallissa.
Mielipiteitä voiko noilla öljyillä ajaa tässä viikon verran sen muutaman sataa kilometriä ennen kuin pyörän laittaa taas talvisäilytykseen ja öljyt vaihtaa myöhemmin syksyllä? Tankkia meinasin tyhjätä ruohonleikkuriin ja uutta bensaa joukkoon.
Ja öljynä MP-Teboil 4T-SuperBike 15W-50 4L | Motonet Oy
Joo jos nyt vimpan päälle pelataan, niin hyvähän ne öljyt olis vaihtaa kerran vuodessa, vaikkei ajeliskaan. Sinne moottoriin kertyy kondensiovettä ja öljyn lisäaineet erkanee, jos ne seisoo kovin pitkään.
Käytännössä akuko90 voi kumminkin huoletta heittää sen muutaman satkun lenkkinsä ja vaihtaa uudet öljyt syksyllä. Siinä lenkillähän se moottori kerkeää lämmetä ja öljyt kiertää kunnolla, haihduttaen ne vedet ja uudet ölpät korvaa ne kauan lilluneet sitte syksyllä.
Kemorassa tuli kokeiltua katsomosuoran taittoa pakon sanelemana ilman etujarrua. Melkein onnistui pelastus, mutta lopulta kyntöpelto vei voiton
Alusta tosiaan oli edellisen omistajan säädöissä tosi huonon tuntuinen mutta sain sen kyllä itselle mieluisammaksi, kun väänsi aikalailla kaikki jäykimmälle mitä saa (itsellä painoa n. 100kg).
Ei niitä MT09 iskarien säätöjä kannata ihan perstuntumalta vetäistä vain jäykimmälle mitä saa. Itsekin tein saman virheen aluksi, kun ei heti jaksanut perehtyä säätöihin. Lopputuloksena pomppuisella tiellä hyvin levottoman tuntuinen pyörä, jonka selässä ei meinaa pysyä kun perse irtoilee satulasta ja keulakin tuntuu vikuroivan. Pari tuntia säätöä youtuben ohjeiden mukaan ja käytös muuttui ihan toisenlaiseksi: jousitus "nielee" pomput kuten kuuluukin, kuski pysyy satulassa ja keulan ohjattavuus säilyy. Jousitus on kyllä semmoinen asia minkä vaikutusta on vaikea selostaa, mutta kannattaa ehdottomasti nähdä hieman vaivaa ja kokeilla noiden säätöjen vaikutusta. Sen takia ne säätönupikat on siellä olemassa ja ero on huomattava, jos ne on pahasti pielessä.
Kuume alkaa pikkuhiljaa nousta siihen malliin että ostohousuja on kateltava. Näyttää vaan siltä että joka pyörään on (ainakin äkkiseltään) hemmetin kalliit vakuutukset. Yamaha R6 1200-1500€ haarukassa, Kawasakin Z750 800-1200€ haarukassa. Ei mitään mielenkiintoa alkaa nuin kovia vakuutuksia muutaman tonnin pyörästä maksamaan. Pitäisiköhän tässä vaan ostaa loppukesälle CB500/ER-5/joku vastaava joissa näytti vakuutussummat olevan 4-500€... Tästähän sitten varmaan päästään siihen että kohta on taas nettimoto auki ja tehokkaampi/erilainen laite hakusessa![]()
En ole alkuperäinen postaaja, mutta onko tosiaankin noin? Olen ollut siinä käsityksessä, että tuo hinnoittelu painottuu firmalla kuin firmalla "lämpimille kuukausille" =1000e vakuutuksessa ajokausi maksaa 800e ja loput 200e on sitten syky-talvi akseli. Toki tuon loppuosan säästää, jos pyörä on seisonnassa, mutta ei paljoa lohduta, kun tonnisissa vakuutusmaksu on tosiaankin sinne lähemmäs 2000e.Olet varmaan katsonut ympärivuotisen vakuutuksen hintaa jos menee yli tonnin? Ainakin IF:llä homma toimii niin, että vakuutus laskutetaan vain ajopäiviltä. Eli 1000€/v tekisi 1000/365=2,74€/pv. Jos ajat vaikka vain kesä-heinä-elokuun, niin hinnaksi jäisi tuosta 90 päivältä jotain 274€. Liikennekäyttöönotto ja -poisto onnistuu netistä muutamalla klikkauksella ja maksaa 5€/krt. Halutessaan voi kikkailla ja ottaa pyörään vakuutuksen vain silloin kun lähtee ajamaan, jos ajaa harvemmin. Ainut että ajopäiviä pitää vuoden aikana olla muistaakseni vähintään tuo 90, jotta vakuutuksen bonus nousee seuraavalle vuodelle
En ole alkuperäinen postaaja, mutta onko tosiaankin noin? Olen ollut siinä käsityksessä, että tuo hinnoittelu painottuu firmalla kuin firmalla "lämpimille kuukausille" =1000e vakuutuksessa ajokausi maksaa 800e ja loput 200e on sitten syky-talvi akseli. Toki tuon loppuosan säästää, jos pyörä on seisonnassa, mutta ei paljoa lohduta, kun tonnisissa vakuutusmaksu on tosiaankin sinne lähemmäs 2000e.
Juurikin näin.Vuoden 2015 marraskuusta eteenpäin liikennekäytöstäpoisto on onnistunut netissä, eikä trafi vaadi enää kilpien palauttamista. Riippuu vakuutusyhtiöstä, kuinka se hyvitetään vakuutusmaksussa. IF:llä se hyvitetään jokaiselta päivältä kuten kerroin, olen asian varmistanut asiakaspalvelusta.
Samanlainen kikkailu onnistuu myös autolle, eli voit säästää vuotuisessa dieselverossa/vakuutuksessa isoja summia, jos auton käytössä on katkoja:
![]()
Näin leikkaat autosi veroja vain muutamalla klikkauksella ja säästät vakuutuksista satasia – samoin tekee myös Autoliiton toimitusjohtaja
Säästöt syntyvät kätevästi netissä. Ne edellyttävät vain hivenen tietoa omasta autosta.www.kauppalehti.fi
Jaa se olit sinä joka sen kävi hakemassa heti pois. Tullut selattua nettimotosta ratapeliä puoltosissaan, kun tarkotus olis ens kesän jälkeen hankkia kunhan saa häähommat alta pois. Huomasin et nyt on oikeesti halpa ja mietin jo et pitäskö soittaa. Mietin ilmeisesti päivän liian pitkäänTuli eilen hommattua tommonen kilvetön R6. Ympärivuotinen liikennevakuutus OP:sta 919,10e.
Ilmeisesti ratapuolella vielä ihan kohtuulliset vakuutusmaksut kilvettömiin, jos vertaa crossipyörän 1900-2600€/vuosi liikennevakuutukseen.Tuli eilen hommattua tommonen kilvetön R6. Ympärivuotinen liikennevakuutus OP:sta 919,10e.
Tossa oli hinta niin kohdallaan ettei tosikaan. Extemporeostos oli. Purin tänään jarrut, vaihtelin nesteet, ja vaikuttais ihan soivalta vehkeeltä. Huomenna ajoonJaa se olit sinä joka sen kävi hakemassa heti pois. Tullut selattua nettimotosta ratapeliä puoltosissaan, kun tarkotus olis ens kesän jälkeen hankkia kunhan saa häähommat alta pois. Huomasin et nyt on oikeesti halpa ja mietin jo et pitäskö soittaa. Mietin ilmeisesti päivän liian pitkään![]()