Miten kämppä viileämmäksi?

Itse kun tietäisi tosta omasta masiinasta et mihin se toinen putki tulisi niin lähtisin modaamaan vapailla.

Ja nyt huomasin et on niin kosteat ilmat et ilman letkua keskeltä ämpäriin täyttyy vedellä nopeaa tuo oma wilfa
 
Itse kun tietäisi tosta omasta masiinasta et mihin se toinen putki tulisi niin lähtisin modaamaan vapailla.

Ja nyt huomasin et on niin kosteat ilmat et ilman letkua keskeltä ämpäriin täyttyy vedellä nopeaa tuo oma wilfa
Käytännössä kaikissa laitteissa putki laitetaan laitteen alaosassa olevaan ritilään.

Wilfa Cool 7 siirrettävä ilmastointilaite käytössä kolmatta kesää ja nyt huomannut, että ei enään niin kylmää puhalla mitä ennen. Huomannut myös, että pari kertaa katkaissut kompuran käytöstä, tosin se saattaa johtua siitä, että kerennyt kondensiovettä kertyä liikaa. Olen myös huomannut, että kompuran käynnistymiseen menee n.5min, kun taas ennen se on lähtenyt lähes heti päälle.

Näitä tuskin saa / kannattaa alkaa täyttämään uusilla aineilla, tai lieneekö tuo kompura jo alkaa olla menossa, onko kokemusta kenelläkään?
Voi myös suositella vastaavaa tai tehokkaampaa laitetta n.200 - 400€ hintaluokassa, jos tässä joutuu uuden hankkimaan. Tämähän on 7000btu.

20250727_122259.jpg
Uutta laitetta vaan tilalle. Pinguissa ei ole täyttöventtiiliä vakiona ja sellaisen teettäminen maksaa todennäköisesti enemmän kuin uusi laite.
 
Jos talossa on hellettä talvella, niin silloinhan lämmitysjärjestelmä on säädetty aivan päin persettä ja luulisi omistajaa kiinnostavan säästää lämmityskuluilla. Itse en kyllä tuollaiseen väitteeseen usko, hellettä on oikeasti niin harvoin Suomessa, että kyllä kunnon pakkasta on paljon useammin. Meillä helleraja on naurettavan alhainen 25c. Tuohan on vielä ihan mukava lämpötila vaikka ulkotöissä. Vastaavasti -25c on kyllä sellainen keli, että ulkona ei kyllä enää juuri mitään rakennus ym. hommia tehdä. Monissa ulkohommissa pakkasraja on -15-20c ihan syystä.
Nää on niin henkilökohtaisia asioita. Me asutaan pohjolassa ja totuttu pohjolan lämpöön/kylmyyteen joten kyllä tuo 25c on jo melkoista murhaa toislle niin että ulkona voi korkeintaa käydä olemassa, mutta minkään esmes pihahommien tekemisistä on aivan turha haavella. 20c alkaa melkein olemaan liian kuuma tehdä ulkona mitään fyysistä. Ja tätä puoltaa se että suositellut huonelämpötilat suomessa on se 19-21c ja makkarissa vielä vähemmän. Joten näillä leveyksillä ja sen mukaan rakennetuissa taloissa 25c alkaa olemaan jo tappavan vaarallista osalle (ei sinällään lämpö, mutta ei pysty nukkumaan jne.).

Joten itse en nokkaani kämpästä ulos vapaaehtoisesti laita jos ulkona on 25 tai kuumempi.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
283 034
Viestejä
4 865 159
Jäsenet
78 501
Uusin jäsen
minaaw

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom