Toinen oli tänään kun ajelin moottoritietä. Edessä mersu jarrutti 100->50 ja ajeli kaistalla miten sattuu. Poistumisramppi alkoi, mersu ajoi kaistan vasenta reunaa, itse pistin vilkun oikealle, käännyin rampille ja lähdin kiihdyttämään takaisin sinne kahdeksaankymppiin.
Mersu pistää tässä vaiheessa vilkun oikealle, yhden vilkauksen jälkeen kääntää melkein kylkeen (ei katsonut yhtään kuollutta kulmaa), säikähtää kun soitan torvea ja kimpoaa takaisin sinne kaistalle mitä ajoi.
https://goo.gl/maps/KZpkQ4maJH2jziFq8
Oiskohan tässäkin, ettei ollut varma mistä pitää poistua moottoritieltä? Vaarallista, hyvä kuitenkin tiedostaa, että noitakin tapahtuu.
Molemmat tapaukset jäi videolle mutta tuskin julkaisen täällä, nehän saattaisi olla jonkun mielestä oikein hakemalla haettuja tilanteita