Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hajuhaitta yläkerran WC .
Siellä suihkukaapin alla lattiakaivo johon jää mielestäni liian vähän vettä.?
vaikka kuinka lorottaa pinta jää tuolle korkeudelle
Johan tuossa kaivossa on rassitulppa irrallaan, vai irroititko itse? Siitä ainakin tulee tuoksut läpi
Ympäristöministeriön asetus rakennusten vesi- ja viemärilaitteistoista 2018 perustelumuistio määrää että lattiakaivollisissa tiloissa on oltava vesieristys. Vesieristys tulee yltää kattoon asti.Kaikki rakennustarkastajat tuntuvat olevan lomalla joten kysytään täältä...
Meillä kävi pienehkö vesivahinko pienessä varastotilassa. Tilassa on pilp (nilan) ja sen vieressä lattiakaivo jonne pilpin tuottama kondensiovesi ohjataan. Vesi ohjataan lattiakaivoon erillisellä putkella joka menee lattian läpi ja yhdistyy kaivoon.
Jostain syystä tämä lattiakaivo oli mennyt tukkeeseen ja kobdensiovesi oli noussut valetulle betonilattialle joka maalattu. Tässä yhteydessä vettä oli ehtinyt imeytyä varaston seiniin jotka ovat maalattua levyä ja nämä levyt pitäisi nyt vaihtaa.
Vakuutusyhtiö ei korvaa koska heidän mukaansa kyseessä rakennusvirhe sillä tiloissa joissa on lattiakaivo pitäisi aina olla vedeneristys. Itse maallikkona olen tätä nyt yrittänyt selvittää ennen oikaisun tekoa vakuutusyhtiölle mutta tuntuu olevan vähän ristiriitaista tietoa. Rakennuttajan kanta nyt on tietysti se että rakennettu ihan säädösten mukaan. Vähän alkaa haiskahtaa siltä että artisti maksaa tämänkin laskun eli suoranaisesti rakennusvirheestä ei ole kyse mutta kuitenkin sellaisesta seikasta jonka perusteella vakuutusyhtiö pesee kätensä korvaukselta
Tilassa ei tosiaan tuon pilpin ja lattiakaivon lisäksi ole muuta eli esimerkiksi vesipistettä ei ole. Tila on ehkä noin 4m2 kokoinen lämmitetty varasto jonne erillinen ovi talon ulkopuolella. Itse kiinteistö on vuonna 2021 valmistunut paritalo.
Ymmärtääkseni määräys menee niin että märkätiloissa tuo vedeneristeen pitää yltää kattoon asti. Muissa lattiakaivollisissa tiloissa vähintään 50mm tai 100mm ylösnostolla, riippuen vähän ”lähteestä”.Ympäristöministeriön asetus rakennusten vesi- ja viemärilaitteistoista 2018 perustelumuistio määrää että lattiakaivollisissa tiloissa on oltava vesieristys. Vesieristys tulee yltää kattoon asti.
On ollut pitkään tyhjillään ja lattiakaivonkin kansi oli ruosteessa, vaikka lienee rosteria. Kumma kyllä, että viemäri ei haissut. Kenties joku välissä päästänyt hanasta vettä.
Kannattanee samalla kun tuota putsaa, niin nostaa se muoviohjuri putsattavaksi (se missä on tulpan reikä, mikä lie tuon oikea nimi). Tosin tuossa kyllä näyttää, että siinä on jotain mustaa päällä. Siinä melkein pitäisi olla lukitusrengas, mutta ei tuo minusta siltä näytä.No voi kiltin kelit.
Niin taitaa tulppa puuttua.
Eihän se kännykän valo voi muovista heijastaa.
Puolustuksena että en näe tuonne koska suihkukaapin alla ja kuvan otin siitä päältä makaamalla .
käynpä kopeloimaan ja hei kiitos ja kumarrus huomioista.
Tuo 100mm on auttamattomasti liian pieni tuolle ilmanvaihtokoneen poistolle.Pienen teknisen tilan viilennys
Kyseessä muutaman neliön kokoinen tekninen tila. Kesäisin huoneen lämpötila nousee 35-40 asteeseen. Sinänsä eipä tuo haittaisi, mutta tilassa on kotiautomaatio- ja nettilaitteita ja nämähän eivät tunnetusti tykkää hyvää lämmöstä. Lisäsin tilan ilmanvaihtokanavaan puhaltimen ja se laskikin lämpöjä parisen astetta. Mutta ei oikein riitä.
Ajattelin seuraavaa: Ostaisin Verkkokauppa.comista alesta Strömen 12C -siirrettävän ilmanvaihtokoneen. Tästä poistoputki ulos em. ilmanvaihtokanavaa pitkin. Haasteena tuli mieleen ainakin se, että ilmanvaihtokanava on oven yläpuolella, joten em. laitteen mukana tulevan poistoputken pituus ei riitä ja toisekseen pitäisi keksiä adapteri, jollla mahduttaisi poistoilmaputken (150mm) ilmanvaihtokanavaan (taisi olla 100mm).
Onko tuollaisessa virityksessä jotain minkä vuoksi homma kannattaisi jättää ajatuksen tasolle?
Miten tuohon tilaan on korvausilma järjestetty?
Oven raosta taitaa sen verran vetää. Eipä tuonne nähdäkseni muuta ole tehty.
Jäi vähän epäselväksi mimmonen tila ilmanvaihtoineen on mut ulko-oviin on saatavilla ilmanvaihdolle venttiileitä. Yksi oven yläosaan ja toinen ala-osaan? Toki tuo ei ratkaise ongelmaa kun on lämpimät kelit.
Juu vähän epäselvästi ehkä kirjoitin. Tosiaan teknisestä tilasta on vain yksi halkaisijaltaan 100mm putki, joka kulkee teknisestä tilasta ulkoseinän läpi suoraan ulos. Toisin sanoen mitään koneellista ilmanvaihtoa ei ole ko. tilassa.
Tuonne pitää kuitenkin tuota konetta varten rakentaa ihan oikea tuloilma. Nuo luo aivan valtavasti alipainetta ja eivät toimi hyvin jos ei ole tarpeeksi tuloilmaa. Suosittelisin ensin kokeilemaan sitä puhallinta vielä oikein vasitun tuloilmareiän kanssa. Ilmajäähdytyksellä pääsee yllättävän pitkälle kunhan on vain virtaus kunnossa ja riittävä.Oven raosta taitaa sen verran vetää. Eipä tuonne nähdäkseni muuta ole tehty.
Oletko mitannut lattianrajan lämmön ja katonrajan lämmön? Jos sijoitat laitteet tilan alaosaan viileämpään?
Tuonne pitää kuitenkin tuota konetta varten rakentaa ihan oikea tuloilma. Nuo luo aivan valtavasti alipainetta ja eivät toimi hyvin jos ei ole tarpeeksi tuloilmaa. Suosittelisin ensin kokeilemaan sitä puhallinta vielä oikein vasitun tuloilmareiän kanssa. Ilmajäähdytyksellä pääsee yllättävän pitkälle kunhan on vain virtaus kunnossa ja riittävä.
4 euron tulppa paikoilleen ja kaikki taas hyvin.Haju häipyi parissa tunnissaKannattanee samalla kun tuota putsaa, niin nostaa se muoviohjuri putsattavaksi (se missä on tulpan reikä, mikä lie tuon oikea nimi). Tosin tuossa kyllä näyttää, että siinä on jotain mustaa päällä. Siinä melkein pitäisi olla lukitusrengas, mutta ei tuo minusta siltä näytä.
Ei voi minusta huomisen varaan laittaa. Nurkkaus jo veden varassa ja kaksi puroa keskellä kylpyhuonetta. En uskalla mennä nukkumaankaan. Päivystäjä tulossa saman tien.Kylppärissä lienee lattiakaivo mihin vesi menee? Soita aamulla....
Niin kallis potentiaalinen vahinko, että eiköhän se tosiaan kannata.Ei voi minusta huomisen varaan laittaa. Nurkkaus jo veden varassa ja kaksi puroa keskellä kylpyhuonetta. En uskalla mennä nukkumaankaan. Päivystäjä tulossa saman tien.
Rättipatterivuodot on metkoja, että saattavat tiputtaa viikkoja samaa tahtia tai alkaa tiputtamisen jälkeen suihkuttaa ja kastella kylppärin/lähimmät huoneet vesihöyryllä hyvinkin nopeasti. Lienee yleisin päivystyskäynnin syy. Jos vettä tulee jo reilummin niin ehdottomasti pikakorjaus/sulut kiinni.Niin kallis potentiaalinen vahinko, että eiköhän se tosiaan kannata.
Putki vuotaa kylpyhuoneessa, patterin venttiilistä, ei auta säätö kiinni tai kokonaan auki. Kuumaa vettä tihkuu nonstop.
Soitanko päivystykseen heti vai laitanko normaalin huoltoilmoituksen ?
No niin.. tarvittis puutarhaletkuun kolmitieventiilin että voisi saunan hanasta laskea joko 37ast vettä tai porakaivo vettä. tuntuu olevan hankala löytää 1/2" 3 tie ventiiliä messinkistä. sen lvi numero tarvittaisiin.
tai kävisi joku muukin 3tie hana ja jos on letkulähdöt niin ois plussaa.
Ja mistä sivustosta kandeis noita Lvi numeroita nippeleille kaivaa?
203.857.99
Jos ei nyt uusi kylppäriä samalla niin käytännössä menee jälkikäteen rempatessa putketkin uusiksi, mutta vain ne pinta putket. Uudelleen kokoamiseen en lähtisi itse. Muoviviemärin sukituksessa en näe kyllä järkeä jos ei mitään vuotoon tai rikkoutumiseen viittaavaa ole.Löytyisikö täältä asiaa tuntevia? Toimin hallituksen pj-roolissa rivitaloyhtiössä Uudellamaalla. Olemme käynnistämässä kilpailutusta käyttövesiputkiston remontista, joka tarkoitus toteuttaa nykymalliin pintavetoina. Yhtiön kylppärit on remontoitu 16-18 vuotta sitten ja mietin että jos nyt täytyy uusia käyttövedet niin miten paljon se vaikeuttaa tulevaisuudessa mahdollisia kph remontteja? Eli meneekö jokin työvaihe täysin hukkaan, vai voiko pintavetoputkia tarvittaessa purkaa ja uudelleenkoota jos laatoitukset uusitaan myöhemmin? Luonnollisestikin teemme kaikkiin kylppäreihin aluksi kosteuskartoitukset, mutta tiedossa ei ole tällä hetkellä kosteusongelmia. Lisätietona vielä se, että kiinteistö on rakennettu 1979, käyttövedet uusittu 1994 ja nykyisin jäätymisongelmia talvella. Muoviviemärit ovat alkuperäiset, mutta hyväkuntoiset. Niiden sukittaminen kuitenkin lienee ajankohtaista 10 vuoden sisällä.
Löytyisikö täältä asiaa tuntevia? Toimin hallituksen pj-roolissa rivitaloyhtiössä Uudellamaalla. Olemme käynnistämässä kilpailutusta käyttövesiputkiston remontista, joka tarkoitus toteuttaa nykymalliin pintavetoina. Yhtiön kylppärit on remontoitu 16-18 vuotta sitten ja mietin että jos nyt täytyy uusia käyttövedet niin miten paljon se vaikeuttaa tulevaisuudessa mahdollisia kph remontteja? Eli meneekö jokin työvaihe täysin hukkaan, vai voiko pintavetoputkia tarvittaessa purkaa ja uudelleenkoota jos laatoitukset uusitaan myöhemmin? Luonnollisestikin teemme kaikkiin kylppäreihin aluksi kosteuskartoitukset, mutta tiedossa ei ole tällä hetkellä kosteusongelmia. Lisätietona vielä se, että kiinteistö on rakennettu 1979, käyttövedet uusittu 1994 ja nykyisin jäätymisongelmia talvella. Muoviviemärit ovat alkuperäiset, mutta hyväkuntoiset. Niiden sukittaminen kuitenkin lienee ajankohtaista 10 vuoden sisällä.
Unohtakaa ainakin se viemärien sukitus, täysin turhaa jos vuotoja tai rikkoja ei ole. Ennemmin teiltä happanee talo ympäriltä kuin muoviviemäri kuluu loppuun.
Mitä noihin käyttövesiputkiin tulee, niin todellakin kph remontin yhteydessä uudet putket pintaan. Vanhat tulee näyttämään aivan karmeilta uudelleen käytettynä.
Joutus tekee sen kyppäriremontin vesijohtoremontin yhteydessä.Miksi ei roilota seinään pexiä suojaputkessa?
WC Pöntön s-lukko tyhjenee muutamassa tunnissa. Ei nyt ihan kokonaan mutta sen verran että haju puskee sen jälkeen sisään.
Ei kuitenkaan silminnähtävää vuotoa missään, voiko vuotaa allepäin?
Vai mikä tuollaisen voi aiheuttaa?
Okt/rivari, kerrostalo? Mones kerros? Onko alkanut juuri vai jatkunut pitkään? Helpompi arvata jos tietoja on vähän enemmän. Ellet näe lattialla puolta litraa vettä vähän väliä, vesilukko ei vuoda. Seuraava syyllinen on yleensä viemärin tuuletus/tukos viemärissä.WC Pöntön s-lukko tyhjenee muutamassa tunnissa. Ei nyt ihan kokonaan mutta sen verran että haju puskee sen jälkeen sisään.
Ei kuitenkaan silminnähtävää vuotoa missään, voiko vuotaa allepäin?
Vai mikä tuollaisen voi aiheuttaa?
viemärin tuuletus tukossa ja alipaine imasee vedet pois ois arvaus.WC Pöntön s-lukko tyhjenee muutamassa tunnissa. Ei nyt ihan kokonaan mutta sen verran että haju puskee sen jälkeen sisään.
Ei kuitenkaan silminnähtävää vuotoa missään, voiko vuotaa allepäin?
Vai mikä tuollaisen voi aiheuttaa?
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.