Kulttuurin rikastuminen

Tila
Keskustelu on suljettu.
No kaikki mikä saa jengin eroamaan kirkosta on vain hyvästä. Antaa tädin heilua. Tuosta voi tosin vielä tulla suurikin henkilökohtainen onnettomuus.
 
Mitenhän ne irakilaiset jäbät suhtautuu punatulkkuun? Siinä kun on ensin pari vuotta leikkinyt piirileikkejä SPR:n tätien kanssa ja sitten vuoden verran kuunnellut punatulkun jihadia niin siinä varmaan alkaa olemaan aika valmis menemään ihan vapaaehtoisesti charterilla vittuun.
 
Toiviainen haluaa ihmisiltä isoja lahjoituksia tai viikoittaisia/kuukausittaisia suoraveloituksia leirin juoksevien kulujen kattamiseksi. Lisäksi esille otetaan kesälomarahat, jotka toivotaan lahjoitettavaksi ”hyvyyteen”."

Minä antaisin kesälomarahani heti, mutta kun rahaa kehno vieköön menee ruokaan, bensaan, lainojen lyhennykseen, yhtiövastikkeeseen yms. Yksi sarja auton renkaitakin pitäisi ostaa.
 
Minä antaisin kesälomarahani heti, mutta kun rahaa kehno vieköön menee ruokaan, bensaan, lainojen lyhennykseen, yhtiövastikkeeseen yms. Yksi sarja auton renkaitakin pitäisi ostaa.
Minä taasen panostan mieluummin elektroniikkaan, autovahoihin ja tietotekniikkaan kuin tuen terrorismin maahantuontia. :btooth: A) Ahmedille viikon diskorahat vaiko B) kesän autovahat? Lukitsen vastauksen B.
 
Viimeksi muokattu:
screenshot_20170704-155611-png.28004

Pappi joka ei usko jumalaan ... no mitäpä muuta mieleisairaalan suljetulta osastolta karanneelta voi odottaa....
 
Minä taasen panostan mieluummin elektroniikkaan, autovahoihin ja tietotekniikkaan kuin tuen terrorismin maahantuontia. :btooth: A) Ahmedille viikon diskorahat vaiko B) kesän autovahat? Lukitsen vastauksen B.

Itse taasen sanoisin vaihtoehdoikis: A) kustannatko Ahmedin tai Muhamedin viihteen kuukaudeksi, vai B) oletko itsekäs ja kustannat vuoden viihteen itsellesi, lukitsen vastauksen B ...jos turhuuteen rahaa niin mieluummin omaan turhuuteen kuin muiden turhuuteen:)
 
Kuulin mielenkiintoisen jutun kaverilta kuka oli Saksassa käymässä. Pienellä porukalla olivat iltaa viettämässä viinipullon ja parin oluen kera eli ei mitenkään kännissä kukaan. Jossain vaiheessa yksi parikymppinen tyttö porukasta alkoi itkemään. Ystävänsä sitten tietysti alkoivat lohduttamaan ja kysyivät mikä on. Arvatkaa syy. Vittu holokausti! Kaveri oli että mitä helvettiä onko tämä joku vitsi? Ei. Hänestä kuulemma tuntuu aina välillä syylliseltä siitä mitä natsit teki. Kyseessä ei mitenkään hullu vaan ihan terve nuori nainen eikä tällainen ajattelu kuulemma ole edes mitenkään hirveän harvinaista. Sääliksi käy tuon suoraan sanottuna psykologisen kidutuksen takia mille saksalaiset altistetaan niin koulutusjärjestelmän sekä viihdeteollisuuden taholta käytännössä koko elinikä. Uskon että sakemannien natsiguiltillä ja siirtolaiskriisillä on vahva yhteys.

Jos tarina on tosi, niin ihmettelen kyllä että mitä hittoa siellä saksassa oikein ihmetellään vuosikymmeniä vanhoja asioita. Menneet on menneitä ja voisi keskittyä nykyhetkeen.
Vielä tuo itävallassa sijaitseva Hitlerin synnyinkoto, kovasti ovat purkamassa sitä vastoin kiinteistön omistajan tahtoa. Käsittämätöntä porukkaa.

Oliko vielä joku uutinen lähipäiviltä että Frankvurthin asukasmäärä on vuonna 2020 sellainen että saksalaiset ovat vähemmistö siellä.
 
Kielteisen päätöksen saanut turvapaikanhakija sytytti asuntonsa palamaan – naapurihuoneiston asukas teki urotyön

Matu sai kolme vuotta oleskeluaikaa, tuikkasi asuntonsa tuleen. Siis vankila kutsui. Taustalla kielteinen tp päätös. Käyhän se noinkin.

Vuonna 1980 syntynyt mies tuomittiin kolmen vuoden vankeuteen.
Vääksyn vastaanottokeskuksen asukas tuomittiin kolmen vuoden vankeuteen viime maaliskuisesta törkeästä tuhotyöstä. Tuomion antoi Päijät-Hämeen käräjäoikeus tiistaina.

Vuonna 1980 syntynyt mies oli saanut kielteisen turvapaikkapäätöksen ja sytytti Hotelli Tallukan tiloissa sijainneen asuntonsa palamaan. Hän kertoi oikeudessa olleensa aikeissa surmata itsensä.

Mies sytytti toisen kerroksen asuntonsa kahdesta kohtaa, lukitsi itsensä asuntoon ja laittoi oven vielä varmuuslukkoon.

Viereisen huoneiston asukas huomasi palon ja kiipesi oman parvekkeensa kautta naapurin parvekkeelle ja onnistui pääsemään asuntoon. Hän löysi savua täynnä olleesta asunnosta miehen, sai varmuuslukon auki ja raahasi savua hengittäneen asukkaan ulos.

Auttaja nappasi vielä käytävästä jauhesammuttimien ja tyhjensi sen asuntoon. Teko esti palon leviämisen muihin tiloihin. Auttaja sai lievät palovammat.

Tuomittu joutuu maksamaan palosta aiheuttamia korvauksia noin 17 000 euroa kolmelle asianomistajalle. Asunto ja kalusto tuhoutuivat melko perusteellisesti.

Palo aiheutti isolle joukolle vakavan vaaran. Talossa oli tuolloin majoitettuna 228 ihmistä, joista palopaikan läheisyydessä oli 22 ja heistä lapsia oli neljä.

Mies tuomittiin syyttäjän vaatimusten mukaisesti. Hänet passitettiin istunnon jälkeen kärsimään vankeustuomiotaan.
 
Kyllä ite oon sitä mieltä kokoajan ollut että tässä sovitetaan hitlerin hirmutekoja.

Japani sovittaa selvästi Hideki Tōjōn tekoja, eiku... Tai ehkä kun Hirohitolle annettiin MacArthurin toimesta koskemattomuus sotilastuomioistuimessa niin vastuunkanto ei koske Japania. Toisaalta Hitlerin ja Stalinin joukot vihatekivät Baltian maissa, Puolassa, Tsekeissä ym. niin EU on vain näennäisesti vihainen heidän johtajilleen ja näin ollen vastuuta ei tarvitse enää kantaa.
 
Lueskelin vähän muutenkin noita punatussun viimeaikaisia juttuja ja ihmettelen vain miten kirkko ei ota tuohon mitään kantaa?

Ei sinäönsä ihme kun turun arkkipiispa on täys SJW ja hesan piispa transu SJW .. kyllä sekopäät sekopäistä huolen pitää
 
Niinpä niin. Islamkin on VAIN uskonto, suotta siitä melskata suuntaan tai toiseen. Oma asiansa mihin uskovat ja vaikka saarnaisivat "helvetin tulia" muille - se vain passaa - kunhan eivät puutu oikeasti millään tavalla toisten ihmisten olemiseen.
 
harmi vain että muslimit ovat ajamassa poliittista islamia, ei uskonnollista islamia:)

((vaativat sharia lakiakin viralliseksi valtion laiksi ...eipä ole 10-käskyäkään saavuttanut virallista valtion lain asemaa))
 
Afganistaniin pakkopalautettu Zaki sai Turun hallinto-oikeudelta kiellon palautukselle

Sunnuntaina Loimaan kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Tarja Mäki-Punto-Ristanen (kok), toimitusjohtaja Pauli Salminen ja kansanedustaja Olavi Ala-Nissilä (kesk) vaativat Turun hallinto-oikeutta keskeyttämään Zakin säilöönoton ja palautuksen vedoten Maahanmuuttoviraston virheeseen kielteisessä päätöksessä. Hallinto-oikeus reagoi kuitenkin vasta lakimiehen täytäntöönpanokieltohakemukseen, johon päätös tuli liian myöhään. 19-vuotias Zaki oli siinä vaiheessa jo Afganistanin pääkaupungissa Kabulissa. :rofl:

Zaki oli hakenut oleskelulupaa työn perusteella, ja hänelle oli annettu lupa olla maassa, kunnes asia on ratkaistu.

Maahanmuuttoviraston Hanna Helinko on luvannut, että Migri selvittää omalta asialtaan asian, mutta muistuttaa, että täytäntöönpanokelpoisuuden tarkistaminen on poliisin asia.

Eduskunnan ihmisoikeusverkoston puheenjohtaja Eva Biaudet vaatii Suomen viranomaisilta vastuunkantoa ja Zakin pelastamiseen johtavia toimenpiteitä. :eek::tup:
 
Oliko vielä joku uutinen lähipäiviltä että Frankvurthin asukasmäärä on vuonna 2020 sellainen että saksalaiset ovat vähemmistö siellä.

Minä muistan nähneeni, että saksalaiset ovat jo Frankfurtissa vähemmistö. Nyt en puhelimella jaksa alkaa etsimään uutista, mutta tännekö vaiko naapuriforumille se linkattiin.

E: jaksoinpas
http://speisa.com/modules/articles/index.php/item.3901/germans-are-now-a-minority-in-frankfurt.html

Frankfurt has become the first German city where Germans are a minority. 51.2% of the city's inhabitants now have immigrant backgrounds
 
Minä muistan nähneeni, että saksalaiset ovat jo Frankfurtissa vähemmistö. Nyt en puhelimella jaksa alkaa etsimään uutista, mutta tännekö vaiko naapuriforumille se linkattiin.

E: jaksoinpas
Germans are now a minority in Frankfurt

Kyllähän mäkin sen jostain luin. Google ei jostain syystä suostu yhteistyöhön, enkä uutistä löydä... suomeksi. Hmm, toiselta foorumilta en edes käynyt katsomassa, mutta muualta kyllä.

Germans are now a minority in Frankfurt
 
Mikä helvetin uhka? Käykää ny joku haastattelemassa sitä Sinkkosta!
Täällä mitään uhkia kuulemma ole. Mistä toi pelko oikein sikiää ja kumpuaa???!!!?? Nyt millekään pelolle anneta valtaa!

Sehä ei oo Sinkkonen enää. Eikös se polonen vaihtanu sukunimensä?
 
Lueskelin vähän muutenkin noita punatussun viimeaikaisia juttuja ja ihmettelen vain miten kirkko ei ota tuohon mitään kantaa?
Koska munaton, hajuton ja mauton paskalaitos. Kirkko on menettänyt niin paljon porukkaa viime vuosina että näkee tämän pakolaisvirran tuoman "hyvyyden" kirkolle hyvänä vaihtoehtona. Valitettavasti tuo ei taida ihan onnistu kun äänessä isoiten on punamulkun kaltaiset selvästikin tästä elämästä irtautuneet yksilöt. Lisäksi kirkon pääjohto on aivan sairasta porukkaa.
 
Palaan vielä tähän punahilkka Tammikkoon (os.Sinkkoseen).
v8zus.jpg

"Ohi kulkeva metsänvartija kuuli suden kuorsauksen ja mietti huolestuneena, mikä vanhaa isoäitiä vaivasi, kun hän noin kovasti kuorsasi.

Hän koputti oveen kop kop, mutta kukaan ei vastannut. Isoäidin ovi ei ollut säpissä. Metsänvartija astui hiljaa sisään ja löysi syvässä unessa kuorsaavan suden isoäidin sängystä.

Metsänvartija arvasi heti, mitä oli tapahtunut. Hän otti vyöltään puukon ja leikkasi suden vatsan auki"

Pieni Punahilkka, Grimmin veljekset
 
Siskonsa kunniamurhan suunnittelusta tuomittu sai tuomionsa kumottua korkeimmassa oikeudessa. Kun lukee noita tekstareita, niin vaan taas kerran vahvistaa mielikuvaa siitä mitä noiden kulttuurien edustajat oikeasti ajattelevat. Spoilereissa klikkauksen säästämiseksi alkuperäinen uutinen.

"Jos äiti on tappamista vastaan, tapan äidinkin"
Siskonsa kunniamurhaa suunnitelleen hyytävät chat-viestit
Tiistai 7.7.2015 klo 19.45

Nuoren miehen mielestä hänen 16-vuotias siskonsa ei noudattanut islaminuskoisen perheen kulttuuria. Tappamalla mies halusi palauttaa perheensä kunnian.

(JAN STRANDSTRÖM)">
Tuomittu yritti lyödä siskoaan Vuosaaren metroasemalla Helsingissä. (JAN STRANDSTRÖM)
LUE MYÖS
HS: Kunniamurhan valmistelusta tuomittu mies valittaa hovioikeuteen

Siskonsa kunniamurhaa suunnitelleen hyytävät chat-viestit: "Jos äiti on tappamista vastaan, tapan äidinkin"

Helsingin käräjäoikeus tuomitsi kesäkuun lopussa 20-vuotiaan irakilaismiehen kahden vuoden ja yhden kuukauden ehdottomaan vankeusrangaistukseen. Tuomio tuli törkeän henkeen ja terveyteen kohdistuvan rikoksen valmistelusta ja pahoinpitelystä.

20-vuotias mies kertoi oikeudessa, että heiden kulttuurissaan tyttöjen on noudatettava perheen maineen vuoksi tiettyjä sääntöjä. Tyttö oli veljensä ja äitinsä kieltojen vastaisesti liikkunut ulkona muulloinkin kuin koulumatkoilla ja pukeutunut perheensä mielestä epäsopivasti.

Perhe oli muuttanut Irakista Suomeen viisi vuotta sitten. Perheen isä oli vanhempien eron jälkeen palannut takaisin kotimaahan vuonna 2012.

Mies myönsi lyöneensä siskoaan, potkineensa häntä jalkoihin ja ottaneensa kiinni tämän hiuksista silloin, kun sisko ei totellut häntä. Tuomion mukaan mies oli sopinut sisarensa tappamisesta takaisin isänsä kanssa.

Asiasta kertoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat. HS:n mukaan kyseessä on tiettävästi Suomen ensimmäinen tuomio kunniaan liittyvän perheen sisäisen henkirikoksen valmistelusta.

Oikeus käytti kirjallisina todisteina miehen eri henkilöille lähettämiä chat-viestejä. Viestit oli lähetetty sen jälkeen, kun tilanne oli kärjistynyt ja tyttö karannut kotoaan tämän vuoden huhtikuussa.

Mies kiisti oikeudessa aikoneensa tappaa sisartaan tai hankkineensa asetta. Hän selitti olleensa vain suuttunut ja uhonneensa. Mies aikoo valittaa saamastaan tuomiosta hovioikeuteen.

Uhkaavat viestit käyvät ilmi Helsingin käräjäoikeuden antamasta tuomiosta:

19.4.2015

  • Kello 13.05: "Mut mä ajon puukotaa (uhrin nimi) jos näkisin sen koska äiti pyörii ja kaatui maahan".
  • Kello 13.06: "No saa nähä myöhemmii joudun vankilaan sen takia iha sama kolme vuot ei paha".
  • Kello 13.07: "Jos en tapa häntä, kuolen itse".
  • Kello 17.19: "Ei, nyt otan häntä kiinni ja tärvelen hänen kasvojaan niin että häntä nolottaa lähteä ulos kaduille ja ajelen hänen hiuksensa nollaksi / Jos nyt otan hänet kiinni, teen hänen kasvoilleen pahaa ja leikkaan hiukset kokonaan pois, että hänestä tulee niin ujo, että ei menee enää ulos".
  • Kello 17.23: "Joko hän tulee nyt kotiin ja kaikki on silloin hyvin tai kun tulen takaisin kotiin, hän on kuolleena".
  • Noin kello 18.49-18.50: "Jos saan (uhrin nimi) mun käteen. Mä ammun sen. Päätä. Vannon Allahin nimeeee. (Uhrin nimi) kuoleeeee. Ja mun kädessä laitan sen hautamaan".
  • Kello 18.55: "Mä ammun sen heti kun nään sen ja puhdistan mun häpeä sisko".
  • Kello 18.58: "Joudun 6 v vankila ja lähtee 3 v pois. Sit joudun 3 v. Ja lähen pois. Uudestaaan. Koska (uhrin nimi) on meille häpeä. Koska Allah sanoo et älkää väsyttäää teidän perhettääää koska et pääse taivaaseen jos perhe ei oo tyytyväisii".
  • Kello 18.58 kysymys: "Ja onks Allah antanut sulle lupaa viedä sun siskon hengen?"
  • Kello 18.58: "Mut ei se haittaa se ei voi ollaa poissa koko elämänsä."
  • Kello 18.59: "No ei antanut mut mun sisko on häpeä meille. Perheelle. Meillä ei käy et tyttö jää ulkona 2 pv. Himast pois. Eikä yks yö".
  • Kello 19.04: "Oikeesti, mä tapan hänet. Mun äiti itkee kovasti. Jos Jumala antaisi äidille voimaa, että hän kestäisi. Mä tapan (leikkaan) hänet. Tapan hänet jokaisesta tipasta, mikä tulee äidin silmistä. En saa mitään elämästä. Mä otin oma päätökseni."
  • Noin kello 20.46: "Vain kun saan sen kiinni. Allahin luvalla. Jokainen tippa mikä tulee äidin silmästä. Saman verran tulee verta hänestä (viittaa siskoonsa). Voi Suomi (koska annoit naisille tasa-arvon)".
  • Kello 20.56: "Me vain odotamme miten tämä päättyy. Teen niin, että hän kuolee nälkään".
  • Noin kello 20.57-20.59: "Jos saan hänet kiinni tapan saman tien. Voi Jumala, jos mä en tapa häntä. Jos äiti on tappamista vastaan, tapan äidinkin. Ei mua haittaa vaikka joudun vankilaan".
  • Noin kello 21.02: "Jos nään (uhrin nimi) tapan hänet. Ja jos en voi tappaa häntä tenn hänen naamasta kartan, kun nään hänet. Ja leikkaan hänen hiukset ja kulmakarvat. Ja teen näin että hän vihaa elämäänsä."
  • Kello 21.13: "Syön hänet omilla hampaillani jos nään hänet. Jos mä saan hänet kiinni, Jumalakaan ei voi auttaa häntä (siskoa)".
    - Kello 21.13 kysymys: "Älä. Haluatko tehdä murhan?"
  • Kello 21.14: "Kyyyyllllllä. Allah kyllä, haluan tappaa sen. Hävettää tehdä näin".
  • Kello 21.21: "Mä poltan koko äidin talon. Koska hän on se syy. Hän antoi hänelle liikaa vapautta."
  • Kello 21.24: "Abbasin nimeen, hautaan hänet omalla kädellä."
  • Noin kello 21.25: "äidin rahat ja ostan aseen ja missä vaan nään hänet, jätän luodin hänen päähän".
  • Kello 21.26: "Abbasin nimeen, huomenna jos (uhrin nimi) ei ole jätän luodin hänen päähän ja tapan hänet".
  • Kello 22.20: "Mutta Wallah (Allah), jos hän ei palaa takaisin ja vahingoittaa äitiä tapan hänet, koska vain huorat tekevät niin".
    20.4.2015
  • Kello 8.35: "Mä poltan hänet enkä vain tapa".
  • Kello 19.48: "Hei vittuuuuu sano (uhrin nimi) et matkustaa Suomesta parempii koska mä tapan sen ja oon etsimässä sitä ja tapan".
    21.4.2015
  • Kello 10.44: "Oon huoranpenikka jos en tapa sen. Tapan iteni jos näkisin sitä".
  • Kello 10.50: "Mä ostin jo ase".
  • Kello 18.40: "Et tapan sen".
    22.4.2015
  • Kello 7.12: "Mut jos löydän sen tapan sen samas paikas mis se on ja kenen kaa se on".
  • Kello 7.15: "Jos mä en tapa yks niistä jotka oli auttamassa häntä".
  • Kello 12.38: "Tapan teitä kaikkiii".
  • Kello 15.28: "Tapan sut jo tänään" (sanoo uhrin kaverille)
  • Kello 16.32: "Mä ammun teidät, jos ette tuo (uhrin nimi) omaan kotiin. Mun äiti kuolee (uhrin nimi) takia".

Siskonsa kunniamurhaa suunnitelleen hyytävät chat-viestit: "Jos äiti on tappamista vastaan, tapan äidinkin"

EDIT: Ja tosiaankin terrorismitutkija Teemu Tammikko on alkujaan Teemu Sinkkonen. Nimenvaihto tapahtunut vuonna 2016 jostain syystä. Internet ei unohda.
 
Nyt käytetään Dublin-menettelyä ja Suomi saa lahjan.

Toiveikkaasti Saksaan lähteneet turvapaikanhakijat nyt bumerangina takaisin Suomeen - Suomi palauttaa kotimaahan
  • Tarja Koljonen / Uutissuomalainen
  • Emmi Korhonen
Mielenosoitus turvapaikanhakijoiden pakkopalautuksia vastaan Helsinki-Vantaan lentokentällä maanantain ja tiistain välisenä yönä. Turvapaikanhakijoita palautetaan nyt myös Suomeen Dublin-menettelyn nojalla.

Dublin-menettelyn nojalla noin 2 500 palautuspyyntöä odottamassa lähinnä Saksasta Suomeen.

Suomeen palautetaan nyt jatkuvasti Saksaan ja muualle Eurooppaan lähteneitä kielteisen päätöksen saaneita turvapaikanhakijoita Dublin-menettelyn perusteella. Ylikomisario Ari Jokinen poliisihallituksesta kertoo, että Dubliniin perustuvia palautuspyyntöjä on tullut noin 2 500, pääosin Saksasta mutta myös muista Euroopan maista.
Vastaanottokeskuksissa kiersi viime vuoden lopulla sitkeä huhu, että jokainen Saksaan matkustava saisi oleskeluluvan, vaikka olisi ensin hakenut turvapaikkaa Suomesta. Moni ensimmäisen kielteisen päätöksen saanut lähti toiveikkaasti Saksaan varoituksista huolimatta.

Saksan viranomaiset vahvistivat jo viime vuoden lopulla maahanmuuttovirastolle, että Saksa noudattaa EU:n yhteisiä sopimuksia ja palauttaa Saksasta turvapaikkaa hakeneet takaisin Suomeen. Saksasta palautuksia on tehty jo myös muun muassa Norjaan.

- Jos lähdet kielteisen päätöksen jälkeen Suomesta ja haet uudestaan turvapaikkaa, sinut palautetaan Suomeen, Migri varoitteli turvapaikanhakijoita viime marraskuussa.

Varoitukset menivät kuuroille korville, koska huhujen mukaan melkein jokainen tunsi jonkun, jolle turvapaikka oli myönnetty Suomesta lähdön jälkeen muualta. Myös Ranskaan ja Ruotsiin lähtijöitä riitti.

Jo 500 palautettu Suomeen

Dublin-menettely tarkoittaa EU-maiden päätöstä siitä, että turvapaikkahakemus käsitellään vain yhdessä maassa. Turvapaikanhakijan tiedot ovat näin ensimmäisen hakemuksen jälkeen Euroopan maiden yhteisessä järjestelmässä.

- Uuden turvapaikkahakemuksen myötä tulee selville, missä on ensin hakenut turvapaikkaa. Silloin henkilö palautetaan maahan, joka on ensimmäisen turvapaikkahakemuksen ottanut vastaan, Jokinen sanoo.

Saksan lisäksi palautuspyyntöjä on tullut Jokisen mukaan seuraavaksi eniten Ranskasta ja Ruotsista.

Jokisen mukaan Suomeen on jo palautettu Dubliniin perustuen hieman alle 500 henkilöä. Suomesta nämä henkilöt puolestaan palautetaan useimmiten takaisin kotimaahansa, sillä kielteiseen päätökseen liittyvät mahdolliset valitusajat ovat todennäköisesti jo kuluneet umpeen.

- Jos on lainvoimainen päätös maastapoistamiseen liittyen, niin Suomessa ryhdytään asian vaatimiin toimenpiteisiin, Jokinen sanoo.

Palautuslennot tehdään yleensä reittilennoilla tai tilauslennoilla niin kuin maanantain ja tiistain välisenä yönä eri Euroopan kaupungeista Helsingin kautta Kabuliin Afganistaniin.

Paperittomien määrää ei tiedetä

Paperittomien määrän on arveltu Suomessa nousevan sitä mukaa, kun hallinto-oikeuksista tulee kielteisiä turvapaikkapäätöksiä. Tähän mennessä vastaanottopalveluiden piiristä on kadonnut noin 5 000 henkilöä, joista ilmeisesti suurin osa on poistunut maasta.

- Kyllä tuo 2 500 palautuspyyntöä kertoo aika paljon siitä, että todennäköisesti valtaosa on jossain päin Eurooppaa. Osa on palannut omin neuvoin kotimaahansa. Sitä, kuinka paljon Suomeen on jäänyt paperittomina, on vaikea sanoa, Jokinen sanoo.

Turvapaikanhakijoiksi rekisteröityjä on lähtenyt omille teilleen myös silloin, kun heidän turvapaikkaprosessinsa on ollut kesken.
 
Siskonsa kunniamurhan suunnittelusta tuomittu sai tuomionsa kumottua korkeimmassa oikeudessa. Kun lukee noita tekstareita, niin vaan taas kerran vahvistaa mielikuvaa siitä mitä noiden kulttuurien edustajat oikeasti ajattelevat. Spoilereissa klikkauksen säästämiseksi alkuperäinen uutinen.


Siskonsa kunniamurhaa suunnitelleen hyytävät chat-viestit: "Jos äiti on tappamista vastaan, tapan äidinkin"

Voi aivan hyvin lyödä vetoa siitä, että ennemmin tai myöhemmin tällaiset vapauttavan tuomion saaneet tekevät sen mitä ovat uhanneetkin. Eikä yksikään viranomainen, joka on murhan tekemistä auttanut joudu vastuuseen.
 
Ihan sama tuli itselläkin mieleen heti tuon luettuani, kyseinen henkilö pitäisi postittaa välittömästi takaisin kotimaahansa mutta eipä sitä tule tapahtumaan ja jossain vaiheessa kun sitten toteuttaa puheensa niin voivotellaan ja päivitellään ettei osattu aavistakkaan mitä kyseinen henkilö tulee tekemään.
 
Ruotsi, tuo menetetty naapurimaa:

"Ruotsalaiskoomikko Emma Knyckare puuhaa miehiltä kiellettyä rock-tapahtumaa. Ajatus lähti Knyckaren tviitistä, jonka hän julkaisi sen jälkeen, kun Norrköpingissä järjestetyssä Bråvalla-festivaalissa tapahtuneet ahdistelut nousivat otsikoihin.

– Mitä jos järjestettäisiin makeat festarit, joihin vain ei-miehet olisivat tervetulleita ja joita pyöritetään niin kauan kunnes KAIKKI miehet ovat oppineet käyttäytymään, Knyckare kirjoitti.
.
Knyckare kertoo Dagens Nyheterin haastattelussa saamansa palautteen olleen pääasiassa positiivista.

– Kuka raiskaa? Kyllä, miehet. Mitäs jos järjestetään festivaalit, jonne he eivät saa tulla. Näin minä ajattelin. Mielestäni on surullista, että puolet ihmisistä joutuu tuntemaan olonsa liikkuessaan turvattomiksi. Ensi vuonna on olemassa vaihtoehto. Rock-festivaali, jossa naiset voivat tuntea olonsa turvalliseksi, hän perustelee."
Ruotsissa järjestetään ahdistelutapausten takia miehiltä kielletty rock-festivaali

Juuh, elikkäs. :facepalm: Kun on tuollainen loogisen ajattelun puute ja totuuden kieltämisen taso, niin onko se ihme että koko maa on menossa kohti tuhoaan.
 
– Mitä jos järjestettäisiin makeat festarit, joihin vain ei-miehet olisivat tervetulleita ja joita pyöritetään niin kauan kunnes KAIKKI miehet ovat oppineet käyttäytymään, Knyckare kirjoitti.

Knyckare kertoo Dagens Nyheterin haastattelussa saamansa palautteen olleen pääasiassa positiivista.

– Kuka raiskaa? Kyllä, miehet. Mitäs jos järjestetään festivaalit, jonne he eivät saa tulla. Näin minä ajattelin. Mielestäni on surullista, että puolet ihmisistä joutuu tuntemaan olonsa liikkuessaan turvattomiksi. Ensi vuonna on olemassa vaihtoehto. Rock-festivaali, jossa naiset voivat tuntea olonsa turvalliseksi, hän perustelee."
Ruotsissa järjestetään ahdistelutapausten takia miehiltä kielletty rock-festivaali

Vähän haiskahtaa kaksinaismoralistiselta logiikan käytöltä, yleistämiseltä ja syrjinnältä.

Miten niin vain miehet raiskaavat? Kyllä nainenkin voi raiskata, jokainen varmaan osaa etsiä googlella ennakkotapauksen jos toisenkin. Emma Knyckare on siis vetänyt mutkat suoraksi ja yleistänyt, että koska useimmiten raiskaaja on mies, niin vain miehet voivat tehdä raiskauksia.

No mutta, jos jatketaan samalla logiikalla ja samalla yleistämisellä, huomataan että muslimimiehet ovat valtavan yliedustettuja raiskaustilastoissa. Minä voin siis todeta edelleen samaan logiikkaan nojaten, että vain muslimit raiskaavat. Ihan todistettavasti numeroiden valossa muslimimiesten keskuudessa raiskaaminen on paljon yleisempää kuin kantaruotsalaisten miesten. Samaan tapaan, kun yleisesti raiskaaminen on enemmän miesten hommaa kuin naisten.

Paranneltu, tarkemmin kohdistettu, mutta silti samaan logiikkaan nojaava ehdotus kuuluisikin siis näin; järjestetään festarit, minne vain ei-muslimit ovat tervetulleita ja joita pyöritetään niin kauan kunnes KAIKKI muslimit ovat oppineet käyttäytymään.

Tätä ideaa minä jopa kannatan!
 
Ruotsi, tuo menetetty naapurimaa:

"Ruotsalaiskoomikko Emma Knyckare puuhaa miehiltä kiellettyä rock-tapahtumaa. Ajatus lähti Knyckaren tviitistä, jonka hän julkaisi sen jälkeen, kun Norrköpingissä järjestetyssä Bråvalla-festivaalissa tapahtuneet ahdistelut nousivat otsikoihin.

– Mitä jos järjestettäisiin makeat festarit, joihin vain ei-miehet olisivat tervetulleita ja joita pyöritetään niin kauan kunnes KAIKKI miehet ovat oppineet käyttäytymään, Knyckare kirjoitti.
.
Knyckare kertoo Dagens Nyheterin haastattelussa saamansa palautteen olleen pääasiassa positiivista.

– Kuka raiskaa? Kyllä, miehet. Mitäs jos järjestetään festivaalit, jonne he eivät saa tulla. Näin minä ajattelin. Mielestäni on surullista, että puolet ihmisistä joutuu tuntemaan olonsa liikkuessaan turvattomiksi. Ensi vuonna on olemassa vaihtoehto. Rock-festivaali, jossa naiset voivat tuntea olonsa turvalliseksi, hän perustelee."
Ruotsissa järjestetään ahdistelutapausten takia miehiltä kielletty rock-festivaali

Juuh, elikkäs. :facepalm: Kun on tuollainen loogisen ajattelun puute ja totuuden kieltämisen taso, niin onko se ihme että koko maa on menossa kohti tuhoaan.

Siis "transut" pääsee tuohon tapahtumaan?:D
 
Ruotsi, tuo menetetty naapurimaa:

"Ruotsalaiskoomikko Emma Knyckare puuhaa miehiltä kiellettyä rock-tapahtumaa. Ajatus lähti Knyckaren tviitistä, jonka hän julkaisi sen jälkeen, kun Norrköpingissä järjestetyssä Bråvalla-festivaalissa tapahtuneet ahdistelut nousivat otsikoihin.

– Mitä jos järjestettäisiin makeat festarit, joihin vain ei-miehet olisivat tervetulleita ja joita pyöritetään niin kauan kunnes KAIKKI miehet ovat oppineet käyttäytymään, Knyckare kirjoitti.
.
Knyckare kertoo Dagens Nyheterin haastattelussa saamansa palautteen olleen pääasiassa positiivista.

– Kuka raiskaa? Kyllä, miehet. Mitäs jos järjestetään festivaalit, jonne he eivät saa tulla. Näin minä ajattelin. Mielestäni on surullista, että puolet ihmisistä joutuu tuntemaan olonsa liikkuessaan turvattomiksi. Ensi vuonna on olemassa vaihtoehto. Rock-festivaali, jossa naiset voivat tuntea olonsa turvalliseksi, hän perustelee."
Ruotsissa järjestetään ahdistelutapausten takia miehiltä kielletty rock-festivaali

Juuh, elikkäs. :facepalm: Kun on tuollainen loogisen ajattelun puute ja totuuden kieltämisen taso, niin onko se ihme että koko maa on menossa kohti tuhoaan.

Partalapset vetää sitten burkhan päälle, ja eikun raiskaamaan. Tuskin suoja-asuista portilla tarkastetaan.
 
Partalapset vetää sitten burkhan päälle, ja eikun raiskaamaan. Tuskin suoja-asuista portilla tarkastetaan.

Tässä helppo ratkaisu asiaan:

Paranneltu, tarkemmin kohdistettu, mutta silti samaan logiikkaan nojaava ehdotus kuuluisikin siis näin; järjestetään festarit, minne vain ei-muslimit ovat tervetulleita ja joita pyöritetään niin kauan kunnes KAIKKI muslimit ovat oppineet käyttäytymään.

Tätä ideaa minä jopa kannatan!
 
Ruotsi, tuo menetetty naapurimaa:

"Ruotsalaiskoomikko Emma Knyckare puuhaa miehiltä kiellettyä rock-tapahtumaa. Ajatus lähti Knyckaren tviitistä, jonka hän julkaisi sen jälkeen, kun Norrköpingissä järjestetyssä Bråvalla-festivaalissa tapahtuneet ahdistelut nousivat otsikoihin.

– Mitä jos järjestettäisiin makeat festarit, joihin vain ei-miehet olisivat tervetulleita ja joita pyöritetään niin kauan kunnes KAIKKI miehet ovat oppineet käyttäytymään, Knyckare kirjoitti.
.
Knyckare kertoo Dagens Nyheterin haastattelussa saamansa palautteen olleen pääasiassa positiivista.

– Kuka raiskaa? Kyllä, miehet. Mitäs jos järjestetään festivaalit, jonne he eivät saa tulla. Näin minä ajattelin. Mielestäni on surullista, että puolet ihmisistä joutuu tuntemaan olonsa liikkuessaan turvattomiksi. Ensi vuonna on olemassa vaihtoehto. Rock-festivaali, jossa naiset voivat tuntea olonsa turvalliseksi, hän perustelee."
Ruotsissa järjestetään ahdistelutapausten takia miehiltä kielletty rock-festivaali

Juuh, elikkäs. :facepalm: Kun on tuollainen loogisen ajattelun puute ja totuuden kieltämisen taso, niin onko se ihme että koko maa on menossa kohti tuhoaan.
millanenkoha poru nousisi jos olisi vastapuolella naisilta ja naisiksi identifitoivilta xernomorpheilta kielletty festari:)
 
Vähän kevyempi retorinen pohdinta, mutta onko Ok sanoa että tämä on Helsingin kaunein nainen:
voittajasephora060117etu_vi.jpg
Entä onko Ok sanoa, että tämä on Afrikan kaunein nainen:
MV5BMTk5Mzc4ODU0Ml5BMl5BanBnXkFtZTcwNjU1NTI0Mw@@._V1_UY317_CR12,0,214,317_AL_.jpg

Suurin ero tässä onkin siinä, että ylempi ei ole edes syntynyt maassa, jossa hänet äänestettiin kauneimmaksi, kun taas alempi on syntynyt (Etelä-Afrikassa).

En tiedä mistä tämä tuli nyt taas mieleen, ei mulla totoa ylempää vastaan mitään ole, mietin vaan sitä älämölöä jos sanoisin alempaa mantereensa kauniimmaksi edustajaksi...:sori:
 
Vähän kevyempi retorinen pohdinta, mutta onko Ok sanoa että tämä on Helsingin kaunein nainen:
voittajasephora060117etu_vi.jpg
Entä onko Ok sanoa, että tämä on Afrikan kaunein nainen:
MV5BMTk5Mzc4ODU0Ml5BMl5BanBnXkFtZTcwNjU1NTI0Mw@@._V1_UY317_CR12,0,214,317_AL_.jpg

Suurin ero tässä onkin siinä, että ylempi ei ole edes syntynyt maassa, jossa hänet äänestettiin kauneimmaksi, kun taas alempi on syntynyt (Etelä-Afrikassa).

En tiedä mistä tämä tuli nyt taas mieleen, ei mulla totoa ylempää vastaan mitään ole, mietin vaan sitä älämölöä jos sanoisin alempaa mantereensa kauniimmaksi edustajaksi...:sori:

Kauneutta en varmaankaan osaa arvostella, kun en mielipiteeseen yhdy, mutta (ylemmän kuvan naaraalla) nenän suhde naamaan on varmaankin ainankin Helsingin suurimpia..

Edit tai sitten tuossa on syy, miksi passikuviksi ei kelpuuteta selfiekameran kuvia.. Millä lie otettu ja miltä etäisyydeltä tuo yli kuva.
 
Vähän kevyempi retorinen pohdinta, mutta onko Ok sanoa että tämä on Helsingin kaunein nainen:
voittajasephora060117etu_vi.jpg
Entä onko Ok sanoa, että tämä on Afrikan kaunein nainen:
MV5BMTk5Mzc4ODU0Ml5BMl5BanBnXkFtZTcwNjU1NTI0Mw@@._V1_UY317_CR12,0,214,317_AL_.jpg

Suurin ero tässä onkin siinä, että ylempi ei ole edes syntynyt maassa, jossa hänet äänestettiin kauneimmaksi, kun taas alempi on syntynyt (Etelä-Afrikassa).

En tiedä mistä tämä tuli nyt taas mieleen, ei mulla totoa ylempää vastaan mitään ole, mietin vaan sitä älämölöä jos sanoisin alempaa mantereensa kauniimmaksi edustajaksi...:sori:

Kun katsoo ketkä oli finaalissa kilpailemassa kyseisestä tittelistä, niin eipä tarvitse arvailla mitkä ominaisuudet oli voittajan eduksi. Kaikki vartalot oli yhtä "timmejä", joten lienee sitten kilpailtiin nenän koosta.

01081915-miss%20finland091.ab94b306.jpg
 
Mukavaa huomata, että maahanmuuttajat tarjoavat hienosti työtä suomalaisille. Tällä se bkt nousee kivasti :)
 

Luulisi, että ei pieni tylsistyminen haittaisi, kun on päässyt turvaan konfliktialueelta. Täyspalvelu ja kaikki löytyy. Ei tarvitse kuin olla vaan, mutta eihän se tietenkään riitä. Absurdia.

Olisipa itselläkin noin paljon vapaa-aikaa käytettävissä. Jäisi enemmän aikaa harrastuksille ja voisi vaikka laittaa spontaanin mielenosoituksen pystyyn. Ei auta, töihin se on taas huomenna mentävä :)
 
Afganistaniin pakkopalautettu Zaki sai Turun hallinto-oikeudelta kiellon palautukselle

Sunnuntaina Loimaan kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Tarja Mäki-Punto-Ristanen (kok), toimitusjohtaja Pauli Salminen ja kansanedustaja Olavi Ala-Nissilä (kesk) vaativat Turun hallinto-oikeutta keskeyttämään Zakin säilöönoton ja palautuksen vedoten Maahanmuuttoviraston virheeseen kielteisessä päätöksessä. Hallinto-oikeus reagoi kuitenkin vasta lakimiehen täytäntöönpanokieltohakemukseen, johon päätös tuli liian myöhään. 19-vuotias Zaki oli siinä vaiheessa jo Afganistanin pääkaupungissa Kabulissa. :rofl:

Zaki oli hakenut oleskelulupaa työn perusteella, ja hänelle oli annettu lupa olla maassa, kunnes asia on ratkaistu.

Maahanmuuttoviraston Hanna Helinko on luvannut, että Migri selvittää omalta asialtaan asian, mutta muistuttaa, että täytäntöönpanokelpoisuuden tarkistaminen on poliisin asia.

Eduskunnan ihmisoikeusverkoston puheenjohtaja Eva Biaudet vaatii Suomen viranomaisilta vastuunkantoa ja Zakin pelastamiseen johtavia toimenpiteitä. :eek::tup:


Tässähän on dokumentin tai pienen elokuvan ainesta! Laitetaan sellainen sopiva delegaatio Afganistaniin operaation nimikin voisi olla vaikka Pelastakaa sotatyömies Zak.

a9PORLL_700b_v2.jpg



Tuli tehtyä parin päivän reissu Romaniassa ja Bulgariassa. Jännä juttu mutta ei tullut vastaan sitten yhtä ainuttakaan afrikkalaista koodaria, ei edes Bukarestin keskustassa. Jännä juttu että ei edes tullut törmättyä kerjäläisiin. Paikalliset romanit notkuivat asuinalueillaan, mutta muuten oli nyt jäänyt kulttuurin rikastaminen pahasti kesken.
 
Onko ryhmällä tarjolla 20-24 -vuotiasta vaaleaa, kenties Ukrainasta olevaa naisturhista? Ylimääräinen vuodepaikka löytyisi. Samalla voitaisiin hieman kielioppia harjoitella.

Sadat suomalaiset majoittavat kotiinsa turvapaikanhakijoita - "Meillä on vain hirveän paljon kivempaa"
Kun Suomeen tuli toissa syksynä 30 000 turvapaikanhakijaa osana Euroopan pakolaiskriisiä, tuhannet suomalaiset ilmoittautuivat heidän tukijoikseen – ystäviksi, suomenopettajiksi, harrastuskavereiksi, majoittajiksi.

Samaan aikaan myös turvapaikanhakijat itse ovat järjestäytyneet tukeakseen toinen toisiaan.

Kaksi erilaista auttajaa ovat Mirka Seppälä ja Sadiq Bahrooz, kotimajoitusta järjestävä suomalainen sekä pakkopalautuksia vastaan kampanjoiva afganistanilainen turvapaikanhakija.

Jo lähes 500 suomalaista on majoittanut kotiinsa turvapaikanhakijoita ja luku kasvaa koko ajan, kertoo Mirka Seppälä, joka toimii Kotimajoitusverkoston hankejohtajana ja majoittaa itsekin turvapaikanhakijaa.
Sadat suomalaiset majoittavat kotiinsa turvapaikanhakijoita – "Meillä on vain hirveän paljon kivempaa"
 
Tila
Keskustelu on suljettu.

Statistiikka

Viestiketjuista
283 248
Viestejä
4 866 061
Jäsenet
78 624
Uusin jäsen
rupureiska

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom