Muunmuassa yksi valtio on virallistanut Bitcoinin käytön ja pääasiallisesti siirrot tapahtuu salamaverkon yli. Yksi toinen iso käyttötapaus on Strike. Nykyään myös isoista pörsseistä voi kotiuttaa LN-siirroilla kolikoita. Ei minullakaan ole ollut ongelmia maksaa salamaverkon yli. Eli sun tiedot on joko vääriä tai vanhentuneita.
Etpä sanonut mikä tämä sun hieno valtio on. Se ei voi olla el-salvador koska siellä ei bitcoinia oikeasti käytetä mitenkään laajasti ja jos pienesti käytetään niin se ei tapahdu lightning verkon yli vaan keskitetyn pankki palvelun sisäisellä tietokantatoiminnolla niinkuin 99% muistakin jutuista joita "lightning" käyttönä mainostetaan.
Kyllä tälle on ihan hyvät perustelut. Solmua ylläpitävänä tuo tämän hetken 2MB lohkokoko tuntuu aika sopivalta. Ihan joka vuosi ei tarvitse vaihtaa kovalevyä tuplasti isompaan. Mutta vuoden 2018 jälkeen on se jo vaihtunut 500MB -> 1T -> 2T (tiedän 1T riittäisi vielä). Onneksi ympäröivä tekniikka on kehittynyt ja hinnat on tulleet alaspäin. Ja tämä lohkoketjun säilytys ei edes ole se isoin ongelma mikä suuriin lohkoihin liittyy.
Unohdit kertoa mikä tässä on se "riski".
Se että näitä solmuja pitää jokaisen ylläpitää kotikoneellaan on eräs jäänne historiasta ja tämä vain siksi koska tällainen tuntuu hienolta että minäkin olen osa bitcoin verkon pyörittämistä.
Jos verifioivia solmuja olisi vaikka tuhat pyörimässä nykyään helposti saatavilla palvelimilla niin vaatimukset bitcoin verkon hajautuksesta täyttyisivät hienosti ja tämä ei olisi lähelläkään se joka olisi verkon "keskittymistä" verrattuna siihen miten louhiminen on muutaman tahon hallussa ja protokollan kehittäminen on täsmälleen yhden tahon hallussa.
Puhumattakkaan että lohkoketjun prunaus on se mikä joskus tulevaisuudessa kuitenkin tulee eteen ja tämän eteen luulisi tehtävän työtä. Paitsi ei tehdä koska se toimisi vastoin narratiivia että lohkoketjun koko pitää pitää pienenä.
Viimeksi muokattu: