- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 17 275
Kaikki fiat-pohjainen on kuitenkin täysin poissuljettu
Ihan uteliaisuutta kysyn: miksi?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kaikki fiat-pohjainen on kuitenkin täysin poissuljettu
Ihan uteliaisuutta kysyn: miksi?
Tuosta sain laskettua keskimääräisen arvonnousun 9.85% vuodessa, kahdeksan vuoden aikana. Ei hassumpi, tosin oikea nousu lienee tullut viimeisen 3 vuoden aikana.Mä ostin muksulle kasan kultakolikoita olisko ollu joskus 2014. Unssin kolikosta sai maksaa silloin 937,60€. Nyt saman kolikon myyntihinta on 1987€. Ajattelin luovuttaa kolikot sille silloin kun täyttää 18 vuotta. Eli joskus vuonna 2031...saa nähä mitä ovat arvoltaan silloin.
Tuosta sain laskettua keskimääräisen arvonnousun 9.85% vuodessa, kahdeksan vuoden aikana. Ei hassumpi, tosin oikea nousu lienee tullut viimeisen 3 vuoden aikana.
Bitcoin 200-700€ joskus 2014. Saa siis dumpata vielä 90% tämän päivän hinnoista ja vieläkin olis ollut kultaa parempi sijotus. Väittäsin että joskus vuonna 2031 ollaan tehty vieläkin isompi pesäero arvonnousussa.. ellei tätä palloa ole nukettu tuhkaks ennen sitä. Muksu olis varmaan 18v synttäreillä iloissan jos sais kultakolikoita JA Bitcoineja lahjaksi.Mä ostin muksulle kasan kultakolikoita olisko ollu joskus 2014. Unssin kolikosta sai maksaa silloin 937,60€. Nyt saman kolikon myyntihinta on 1987€. Ajattelin luovuttaa kolikot sille silloin kun täyttää 18 vuotta. Eli joskus vuonna 2031...saa nähä mitä ovat arvoltaan silloin.
Eli ne osakkeet yms. saattaa paperilla näyttää tuottavan jotain mutta tuottaako ne oikeasti?
Suurin syy lienee FTX joka vienyt kakkospaikan viime aikoina.Coinbase lomauttaa yli 1000 työntekijää:
![]()
Coinbase lays off 18% of workforce as CEO warns of ‘crypto winter’
The CEO of Coinbase said Tuesday that he’s laying off more than 1,000 of the cryptocurrency exchange’s employees, warning of an impending recession and “crypto winter.” The news comes as cryp…nypost.com
Tarkoitan että ostovoima ei välttämättä lisäänny vaikka ne näyttäisi jotain tuottavankin . Tuoton pitäisi ylittää inflaatio ja hintojen nousuprosentit jotta ostovoima lisääntyisi. Tietysti pankissa niiden arvo laskee takuuvarmasti että jotain olisi syytä yrittää.Nyt pitää peruuttaa, mitä noilla suhdeluvulla on mitään tekemistä reaalituottojen odotusarvojen kanssa? Ja mitä sä edes mahdat kutsua "fiat-pohjaiseksi" kohteeksi? Onko pala tuottaavaa firmaa fiat-pohjainen vain koska sillä käydään euroissa kauppaa pörssissä? Eihän tuo liity mitenkään reaalituotto-odotukseen. Vai mitä oikein meinaat? En ehkä ymmärtänyt lainkaan, mitä ajat takaa.
Tarkoitan että ostovoima ei välttämättä lisäänny vaikka ne näyttäisi jotain tuottavankin
Bitcoin 200-700€ joskus 2014. Saa siis dumpata vielä 90% tämän päivän hinnoista ja vieläkin olis ollut kultaa parempi sijotus. Väittäsin että joskus vuonna 2031 ollaan tehty vieläkin isompi pesäero arvonnousussa.. ellei tätä palloa ole nukettu tuhkaks ennen sitä. Muksu olis varmaan 18v synttäreillä iloissan jos sais kultakolikoita JA Bitcoineja lahjaksi.![]()
Ihan miten vain mutta kun jaat kurssin /WM2NS eli printatun rahan määrällä saat suuntaa antavan käsityksen siitä miten kurssikehityksen ostovoima on muuttunut.No, viimeisen 100+ vuoden aikana pörssissä ollut voimakkaasti positiivinen reaalituotto. Uskon, että se on positiivinen jatkossakin. Reaalituotto on ollut positiivista myös 2000-luvulla. Eli kun kysyit "tuottaako ne oikeasti?", niin vastaus on: kyllä tuottaa. Eikä se oikeastaan ole ihme. Firmoihin sijoittaminen on nimenomaan sijoittamista tuottavaan liiketoimintaan, ei valuuttaa, ei fiat-valuuttaan, ei passiiviseen raaka-aineeseen, ei kryptoon. Siksi ne ovat selvinneet inflaatiostakin todella hyvin historiassa. Eli mielestäni firmaan sijoittaminen ei edes ole "fiat-pohjaista", vaan firmapohjaista. Ja siis järkevää. Yritys jatkaa toimintaansa vaikka valuutta vaihtuisi.
Kryptot ja Bitcoin ei ole sama asia. Suosittelen ihan ensiksi hakemaan ymmärryksen tähän eroavaisuuteen.En jaksa emännän kanssa lähteä vääntämään cryptoista koskien lasten rahoja. Niillä on sijoitustilit ja kultaa...säilyy perheessä sopu
Täytyy tyytyä sijoittamaan itse cryptoihin.
En mä usko että liimaa, limsaa, asuntoja tai ruokaa enää kannattaa valmistaa tai myydä olleskaan kun niitä voi bitcoineilla maksaa.No, viimeisen 100+ vuoden aikana pörssissä ollut voimakkaasti positiivinen reaalituotto. Uskon, että se on positiivinen jatkossakin. Reaalituotto on ollut positiivista myös 2000-luvulla. Eli kun kysyit "tuottaako ne oikeasti?", niin vastaus on: kyllä tuottaa. Eikä se oikeastaan ole ihme. Firmoihin sijoittaminen on nimenomaan sijoittamista tuottavaan liiketoimintaan, ei valuuttaa, ei fiat-valuuttaan, ei passiiviseen raaka-aineeseen, ei kryptoon. Siksi ne ovat selvinneet inflaatiostakin todella hyvin historiassa. Eli mielestäni firmaan sijoittaminen ei edes ole "fiat-pohjaista", vaan firmapohjaista. Ja siis järkevää. Yritys jatkaa toimintaansa vaikka valuutta vaihtuisi.
Ihan miten vain mutta kun jaat kurssin /WM2NS eli printatun rahan määrällä saat suuntaa antavan käsityksen siitä miten kurssikehityksen ostovoima on muuttunut.
Mistä tälläsen tarkan inflaatiotilaston saa tarkasteltavaksi?Vaikea keksiä, miksi joku tekisi noin, sillä sen inflaation saa ihan tarkoista inflaatiotilastoistakin
Mistä tälläsen tarkan inflaatiotilaston saa tarkasteltavaksi?
Vai että semmosta... Jokainen uskoo mihin haluaa, vaikka joulupukkiin.
Vai että semmosta... Jokainen uskoo mihin haluaa, vaikka joulupukkiin.
Sori mutta ei kiinnosta se toinen ääripää, kiinnostaa vain totuus.Ehkä jatkat täällä:
Salaliittoteoriat (Litteä maa, Reptiliaanit, NWO, Illuminati, HAARP ja muut)
Elikkäs tänne voi kaikki tulla purkamaan ajatuksia ko. aiheista.bbs.io-tech.fi
En mä usko että liimaa, limsaa, asuntoja tai ruokaa enää kannattaa valmistaa tai myydä olleskaan kun niitä voi bitcoineilla maksaa.
Sori mutta ei kiinnosta se toinen ääripää, kiinnostaa vain totuus.
Paapaa on tunnettu änkyrä ja kryptovihaaja ja on tullut ennekin sotkemaan tätä ketjua. Älkää lähtekö mukaan. Saattaa olla oikeasti niin hölmö kuin esittää.
Ei se haittaa, kysehän on vain siitä ettei ole vielä ymmärrys aiheesta tarpeeksi korkealla tasolla.Paapaa on tunnettu änkyrä ja kryptovihaaja ja on tullut ennenkin sotkemaan tätä ketjua. Saattaa olla oikeasti niin hölmö kuin esittää ja haluaa aina viimeisen sanan oli se kuinka hölmö tahansa. Älkää lähtekö mukaan.
Juu, inflaatiotilastot ovat paras tapa koettaa ymmärtää rahan arvon muutoksia pitkällä aikavälillä. Sitten on myös paljon huonompiakin (pseudo-)indikaattoreita, mutta en oikein keksi, miksi joku haluaisi yrittää niillä arvioida asiaa jonka voi todeta paljon tarkemmasta ja luotttavammasta tilastosta.
Onko sulla joku ihan konkreettinen syy pitää kuluttajahintaindeksiä yhtä luotettavana asiana kuin joulupukkia?
![]()
WTF Happened In 1971?
https://inflationdata.com/articles/2022/08/10/u-s-cumulative-inflation-since-1913/ "I don't believe we shall ever have a good money again before we take the thing out of the hands of government, that is, we can't take it violently out of the hands of government, all we can do is by some sly...wtfhappenedin1971.com
En ottanut kantaa teidän alkuperäiseen keskusteluun. Kysyin vain sulta niitä tarkkoja ja luotettavia inflaatiotilastoja, koska ei sellaisia ole saatavilla, joutuu tekemään aika paljon salapoliisityötä jotta saa edes suuntaa antavan inflaatiotilaston. Linkit mitä tarjosin rakentaa pohjaa sille ymmärrykselle, ja etenkin avaa sitä seikkaa kuinka epäluotettavia nää kansalle jaettavat inflaatiotilastot ovat.Linkeistä ei mulle selvinnyt, miten nuo liittyvät Tilastokeskuksen kuluttajahintaindeksin luotettavuuteen ja miten yleensä mitataan osakkeiden reaalituottoja. Alkuperäinen ihmettelijä ei siis tiennyt, että osakemarkkinoiden tuotot ovat olleet reaalisesti positiivisia keskimäärin viimeisen 100+ vuoden ajan ja myös 2000-luvulla - toki yksittäisten vuosien hajonta suurta. Eli osakkeet tuottivat enemmän kuin mitä hinnat nousivat. Ja tämä jostain syystä nyt kyseenalaistettiin ja verrattiin kuluttajahintaindeksiä joulupukkiin. En keksi, miksi kuluttajahintaindeksi olisi yhtään epäluotettavampi kuin mikään linkin takana olevista indekseistä.
Mua siis vain kiinnosti, että mitkä on ne "fiat-pohjaiset" kohteet mihin ei missään nimessä halua sijoittaa ja jota perusteltiin epäillyllä negatiivisella reaalituotolla. Mutta, kyse ei tosiaan ollut osakkeista koska niiden tuotto on ollut positiivista tilastojen mukaan. Joten kyselin, mitä sijoituskohteita tuossa sitten tarkoitettiin. Jos joku muu tietää, niin saa vastata. Mielestäni ihan asiallinen kysymys.
Eikä ollut tarkoitus dissata kenenkään kryptosijoittamista. BTC-sijoittajathan ovat yhä tienanneet todella kovia hilloja varsinkin jos ostivat tarpeeksi kauan aikaa sitten.
Ehkä jatkat täällä:
Salaliittoteoriat (Litteä maa, Reptiliaanit, NWO, Illuminati, HAARP ja muut)
Elikkäs tänne voi kaikki tulla purkamaan ajatuksia ko. aiheista.bbs.io-tech.fi
Olisin toivonut ihan asiallisen vastauksen kysymyksiin tuon puhtaan ad hominemin sijaan. On todella väsynyttä käydä puhtaasti henkilöön kun loppuu asia-argumentit kesken. Saa vielä toki vastata asiaakin. Kiinnostaa, mitä tarkoitit "fiat-pohjaisella" kohteella.
Se ei ole mikään salaliittoteoria, että inflaatiomittareita rukataan sen mukaan, mikä keskuspankkiireista näyttää itselleen edullisimmalta. Se on ihan puutaheinää, eikä sillä ole oikeastaan tekemistä sen kanssa, mitä kansa kaupoissa yms. näkee.
Niitä löytyy sitten useita eri paikkoja, joissa voi vilkaista, miltä inflaatio näyttää rukkaamattomilla mittareilla.
Se ei ole mikään salaliittoteoria, että inflaatiomittareita rukataan sen mukaan, mikä keskuspankkiireista näyttää itselleen edullisimmalta. Se on ihan puutaheinää, eikä sillä ole oikeastaan tekemistä sen kanssa, mitä kansa kaupoissa yms. näkee.
Niitä löytyy sitten useita eri paikkoja, joissa voi vilkaista, miltä inflaatio näyttää rukkaamattomilla mittareilla.
Bitcoin onkin lähempänä uskontoa ja samoja "pyhien kirjojen" sloganeja toistellaan Suomessa ja maailmalla. Papisto on somessa saylorit, saifadeanit sun muut.Tällaisessa keskustelussa on se ongelma, että jos jokainen voi valita oman totuuden, voi jokainen olla oikeassa väittäessään ihan mitä tahansa kun viralliset hyväksytyt ja käytetyt indikaattorit todetaan tuosta vain manipuloiduiksi. Jos ei ole yhteistä totuutta mistään, niin eipä keskustelulla ole oikein mitään pointtia.
Toisaalta sitten pörssin puolella olen joskus yrittänyt ymmärtää futuureja ja muita instrumentteja, joilla siellä voi pelata. Niiden kuvaukset ovat tavalliselle ihmiselle samanlaista puppua kuin kryptopuolella. Selkeästi finanssimaailmasta haettu mallit myös kryptoihin. Takana varmaan samaa porukkaa, ja erityisesti henkilöitä joita houkuttaa kryptojen sääntelyn puute. Regulaatio tulee jälkijunassa.
Siis hetkinen, tästäkö lauseesta napsu varotus? Mitenkä tämä asia olisi pitänyt ilmaista? Koska itse asiasisällössähän ei ole mitään loukkaavaa. Jokaisen ihmisen ymmärrys on vajaa joissain asioissa mihin ei ole kerinnyt syvällisemmin tutustumaan, ei se ole mitään toisen ihmisen vähätelyä, se on ihan normaalia KAIKKIEN kohdalla. Joten ongelma on pakko olla siinä MITEN asian ilmaisin?Ei se haittaa, kysehän on vain siitä ettei ole vielä ymmärrys aiheesta tarpeeksi korkealla tasolla.
Kulta:Bitcoin 200-700€ joskus 2014. Saa siis dumpata vielä 90% tämän päivän hinnoista ja vieläkin olis ollut kultaa parempi sijotus. Väittäsin että joskus vuonna 2031 ollaan tehty vieläkin isompi pesäero arvonnousussa.. ellei tätä palloa ole nukettu tuhkaks ennen sitä. Muksu olis varmaan 18v synttäreillä iloissan jos sais kultakolikoita JA Bitcoineja lahjaksi.![]()
Tuohon voisi lisätä, että ottaen huomioon kuinka keskittynyttä omistus on, esim tuo microstrategy aiheuttaa aika ison epävarmuustekijän. Toisin kun valtiot rahan arvon takaajana, tuollaisen potin kaatuminen vaikuttaisi varmasti arvoon. Eniten tosin edelleen mietityttää laskukausi. Vaikka pieniä notkahduksia on 2000-luvulla tullut, miten lie BTC ja sitä heikommat kryptot kestää esim useiden vuosien laskukaudenBitcoin:
- Matemaattinen konstruktio, jonka osien laskemiseen on käytetty paljon energiaa.
- Keinotteluväline, hinta perustuu luotuun mielikuvaan.
- Maksuvälineenä, joka piti alunperin olla, huomattavan huono (Parempia vaihtoehtoja on paljon).
-> Arvo on lähinnä kupla, joten äärettömän epävakaa ja täydellinenkin arvottomuus ihan mahdollista.
Tässä vaikka esimerkkiä jenkkilästä.Menee vähän ohi aiheen, mutta. Toi kyllä täyttää aika täydellisesti salaliiton määritelmän. Oletan, että valtamedia ei kerro tästä, eikä yksikään koulutettu suomalainen taloustieteilijä hiisku/tiedä aiheesta?
Ja reality check: keskuspankkiiri haluaa, että inflaatio pysyy noin 2 %:ssa (EKP:n tavoite), joten vähän heikosti manipuloitu jos kerran toukokuun virallinen luku Suomessa oli 7% ja Euroopassa yli 8%.
Tilastokeskus myös dokumentoi, miten laskee kuluttajahintaindeksin. Sinä voit tehdä ihan saman ja varmistaa, että lukemissa on jotain järkeä. Tai jos ne on manipuloitu, niin vaatii vähän enemmän kuin anonyymin kirjoittajan lähteettömän ja taustoittamattoman toteamuksen, jotta asian voisi uskoa. Ja taattu ykkösjuttu jokaisessa mediassa, jos tuollaisesta manipulaatiosta olisi selkeää näyttöä.
Tällaisessa keskustelussa on se ongelma, että jos jokainen voi valita oman totuuden, voi jokainen olla oikeassa väittäessään ihan mitä tahansa kun viralliset hyväksytyt ja käytetyt indikaattorit todetaan tuosta vain manipuloiduiksi. Jos ei ole yhteistä totuutta mistään, niin eipä keskustelulla ole oikein mitään pointtia.
Onneksi satoshi tajusi laittaa vaikeustason muutoksen Bitcoiniin.Ja pitää muistaa että lohkoketjun turvallisuus taataan louhimalla ja sähkölaskut pitää maksaa oikealla rahalla tai bitcoin taatulla lainalla. Bitcoinin tapauksessa myös ASICit tuo omat lisäkustannuksensa pääomalle.
Mutta mitä sitten käykään jos arvo laskee vielä lisää? Louhijat joutuu myymään kolikkonsa, osa on ilmeisesti lainannut niitä vastaan rahaa (osa taas myy heti aina).
Joka tapauksessa sähköyhtiölle vaihtokelpoista valuuttaa pitää tulla systeemiin koko ajan lisää ettei arvo romahda.
Kulta:
- Metalli, jota on maailmassa rajallinen määrä.
- Metalli, jonka lisä kaivaminen on kallista.
- Metalli, jolla on moninaista käyttöä nyt ja nähtävissä olevassa tulevaisuudessa.
->Arvo on ja pysyy, vähintään kohtuullisena.
Bitcoin:
- Matemaattinen konstruktio, jonka osien laskemiseen on käytetty paljon energiaa.
- Keinotteluväline, hinta perustuu luotuun mielikuvaan.
- Maksuvälineenä, joka piti alunperin olla, huomattavan huono (Parempia vaihtoehtoja on paljon).
-> Arvo on lähinnä kupla, joten äärettömän epävakaa ja täydellinenkin arvottomuus ihan mahdollista.
Onneksi satoshi tajusi laittaa vaikeustason muutoksen Bitcoiniin.
vain vahvimmat louhijat pärjäävät karhumarkkinassa
Louhinta ajautuu malliin joka on integroitu selkeämmin sähköverkkoon. Louhintafirmat tekevät sähkösopimuksia jossa ostavat fixatulla hinnalla X määrän sähköä huolimatta siitä louhivatko vai eivät. Jos pörssisähkön hinta nousee liian suureksi on louhijoiden kannattavampaa sammuttaa louhintalaitteet ja "myydä" fixatulla hinnalla ostettu sähkö kalliimmalla takaisin verkkoon. Sähköverkon hallintaan integroituna voidaan suoraan hintasignaaleilla tasata verkon kuormaa louhijoiden avulla. Jos suurin osa louhinnasta ohjataan vielä hukkaenergian pariin niin muodostuu todella voimakas yhtälö. Tähän tosin on vielä matkaa mutta jenkkilässä näyttäs hiljalleen asiat siirtyvän tähän suuntaan. Parhaissa järjestelmissä yksittäisen tahon insentiivit ohjaa käytösmalliin joka hyödyttää kaikkia järjestelmään osallistujia. Tästä on hyvä podcast jakso jonka voin linkata jos jotain kiinnostaa kuunnella. En just nyt jaksa kaivaa, etenkään jos ketään ei kiinnosta.Juu, pointtini oli siis että nykyään menee ihan tajuton määrä rahaa per päivä louhintaan. Vaikka hinta tästäkin puolintuisi, silti summa on mielestäni todella suuri. Mistä raha tulee, jos kaikki HODLaa? Tarvitaan koko ajan uusia ostajia jotka tuovat rahaa CEXien kautta systeemiin.
En nyt nopeasti löytänyt ajantasaisia arvioita, mutta kai jonkinlainen arvio voidaan tehdä Hashrate * keskimääräinen louhijan kW/h * keskimääräinen sähkön hinta.
Kullasta sen verran, että ei sillä kauheasti ole käyttöä missään tuottavassa paitsi elektroniikassa. Jos kullan hinta perustuisi pelkästään elektroniikan sovelluksiin niin kyllähän kullan hinta on kuplassa. Toki jos jonkun mielestä koriste-esineet yms korut ovat hyödyllisiä niin se on mielipide mihin ei kauheasti voi vaikuttaa. Luulisi, että löytyy hyödyllisimpiä metalleja johon sijoittaa kuin kulta. Lisäksi kyllä sitä kultaa tuntuu aina vain löytyvän jostain kunhan hinta nousee, jotta kaivaminen olisi kannattavaa. Jotenkin tuntuu itsestäni hölmöltä, että digiaikana kulta oikeasti menestyisi arvonsäilyttäjänä. Voihan se olla, että tälläiset talouden rommaukset ovat se syy miksi kulta pärjää tulevaisuudessa, kun uusien sukupolvien päät eivät kestä suhdannevaihtelua vaan aina pitää olla turvallinen elämä.
Innovaatiota sen sijaan bitcoinissa on todella paljon. Kehitys ja käyttö perustuu vapaaehtoisuuteen. Toisaalta Bitcoin on vain softaa jota voidaan päivittää ja sen päälle voidaan tehdä melkeimpä mitä vaan.
Tämä on nimenomaan kohtuu hyvä kuvaus nykytilanteesta. Bitcoin on teknologisesti täysin toimiva pohja mille rakentaa, se killer app ja verkostoefekti sitten määrää menestyksen. Strike nimen omaan pyrkii tuohon, käytetään Bitcoin verkkoa ja salamaverkkoa maksujärjestelmän luomiseen joka ei tunne rajoja, on välitön ja lähes ilmainen. Ihan sama mitä arvoa siinä verkossa siirrät. Tuollaset visiot realisoituessaan tuo ne massat mukaan, osittain tietämättään. Yhdistettynä Bitcoin louhinta energiateollisuuteen viitaten siihen mitä yllä sanoin alkaa muodostamaan jo ihan mielenkiintosen kokonaisuuden. Huomioiden myös että Bitcoinissa on jokaisella aina optio pitää varojaan omassa hallussa ilman että kukaan tulee väliin sanomaan mitään. Todella voimakas yhtälö muodostuu, huikea potentiaali. Kuten todettu se vaatii sen verkostoefektin jatkumon ja killer appit joilla homma integroituu massoille. Uskon että nää kaikki tulee, mutta kuinka kauan siinä kestää? 5 vuotta, 10 vuotta, 20 vuotta?Tämän olen ymmärtänyt itsekin ilmeisesti oikein, että Bitcoin tarjoaa tiettyä teknistä innovaatiota joka voi tarjota ratkaisuja tiettyihin valuuttojen käyttöön liittyviin ongelmiin. Mutta ovatko nuo ongelmat oikeasti isoille massoille riittävän kiinnostavia, ja poikiiko jostain joku oikeasti haluttu "killer app" joka lyö läpi? Niin kauan kun asiaa selittää joku BTC-profeetta jonka puheesta ei tajua sanaakaan, homma on propellihattukerhon sisäistä pumppaamista. Se, että ulkopuolelta äkkirikastumisen toivossa pusketaan skeneen rahaa ja sitä välistävetää erilaiset välittäjät ja johdannaisten rakentajat, ei validoi itse substanssia vaan ainoastaan sen, että sirkus on vain parhaillaan uudessa kaupungissa. Kuulostaa erittäin paljon siis doc-com-kuplalta, ihan kuten ylläkin jo viitattiin. Se kun puhkeaa, nähtäneen pikkuhiljaa että syntyikö lopulta yhtään mitään konkreettista.
No ainankin monta jenkki mainausyritystä on mennyt julkiseksi pörssiin, niin ainankin sitä kautta tulee rahoitusta toiminnalle.Lyhennetty
Juu, pointtini oli siis että nykyään menee ihan tajuton määrä rahaa per päivä louhintaan. Vaikka hinta tästäkin puolintuisi, silti summa on mielestäni todella suuri. Mistä raha tulee, jos kaikki HODLaa? Tarvitaan koko ajan uusia ostajia jotka tuovat rahaa CEXien kautta systeemiin.
En nyt nopeasti löytänyt ajantasaisia arvioita, mutta kai jonkinlainen arvio voidaan tehdä Hashrate * keskimääräinen louhijan kW/h * keskimääräinen sähkön hinta.
Vähän epäilen ettei monen eri sukupolven ASICien käyttö tuo merkittävästi lisää hajautusta. Joo jotain todella pieniä yhden tai muutaman rigin kotimainaajia saattaa tippua pois kun vanhemmat laitteet eivät ole enää kannattavia pitää päällä. Näillä ammattimaisemmilla mainaajilla on selkeä preferenssi uusimpiin laitteisiin käsittääkseni, kun niiden käyttäminen on keskinmäärin tuottoisinta.Käytännössä johtaa siihen että vain uusimmat ASICit pärjää, onko tämä sitten kovinkaan hajautettua enää?
Bitcoinin killer app on että se on perusteiltaan parempaa rahaa arvon säilömisen kun mikään muu. Etsippä toinen potentiaalinen raha, jossa tuotetaan uusia yksikköjä yhtä vähän vuodessa, suhteessa jo olemassaolevaan määrään. Semmoinen joka on luotettavalla pohjalla ja tilannetta ei voida muutella tosta vain.Tämän olen ymmärtänyt itsekin ilmeisesti oikein, että Bitcoin tarjoaa tiettyä teknistä innovaatiota joka voi tarjota ratkaisuja tiettyihin valuuttojen käyttöön liittyviin ongelmiin. Mutta ovatko nuo ongelmat oikeasti isoille massoille riittävän kiinnostavia, ja poikiiko jostain joku oikeasti haluttu "killer app" joka lyö läpi? Niin kauan kun asiaa selittää joku BTC-profeetta jonka puheesta ei tajua sanaakaan, homma on propellihattukerhon sisäistä pumppaamista. Se, että ulkopuolelta äkkirikastumisen toivossa pusketaan skeneen rahaa ja sitä välistävetää erilaiset välittäjät ja johdannaisten rakentajat, ei validoi itse substanssia vaan ainoastaan sen, että sirkus on vain parhaillaan uudessa kaupungissa. Kuulostaa erittäin paljon siis doc-com-kuplalta, ihan kuten ylläkin jo viitattiin. Se kun puhkeaa, nähtäneen pikkuhiljaa että syntyikö lopulta yhtään mitään konkreettista.
Iso osa kullan arvosta on sovittua ja kulttuurin kautta erittäin laajasti opittua statusarvoa. Järkevää tai ei, mutta ei siinä mitään uutta ole ja sama tilanne on ollut voimassa muutaman tuhat vuotta. Vaikea sanoa muutenkin, miten digiaika tätä ikuista prameilun tarvetta ja kullitettujen turhakkeiden kysyntää muuttaisi?
Viittausta uusiin sukupolviin en tajua. Ihmisten taipumus erilaisiin massapsykooseihin, ajatusvirheisiin ja tunneperustaiseen reagointiin on edelleen aikalailla samalla tasolla, kuin ajanlaskun alussa. Ohut kerros sivistystä ja kulttuuria on päällä, mutta samalla tavalla esimerkiksi FOMO näyttää ajavan laumoja... kaikenlaisten ilmiöiden äärelle.
Tämän olen ymmärtänyt itsekin ilmeisesti oikein, että Bitcoin tarjoaa tiettyä teknistä innovaatiota joka voi tarjota ratkaisuja tiettyihin valuuttojen käyttöön liittyviin ongelmiin. Mutta ovatko nuo ongelmat oikeasti isoille massoille riittävän kiinnostavia, ja poikiiko jostain joku oikeasti haluttu "killer app" joka lyö läpi? Niin kauan kun asiaa selittää joku BTC-profeetta jonka puheesta ei tajua sanaakaan, homma on propellihattukerhon sisäistä pumppaamista. Se, että ulkopuolelta äkkirikastumisen toivossa pusketaan skeneen rahaa ja sitä välistävetää erilaiset välittäjät ja johdannaisten rakentajat, ei validoi itse substanssia vaan ainoastaan sen, että sirkus on vain parhaillaan uudessa kaupungissa. Kuulostaa erittäin paljon siis doc-com-kuplalta, ihan kuten ylläkin jo viitattiin. Se kun puhkeaa, nähtäneen pikkuhiljaa että syntyikö lopulta yhtään mitään konkreettista.
Erittäin epävakaa, mitä arvon säilymiseen tulee. Lisäksi coineja on keskittynyt paljon, joten sen arvoa voidaan heilutella ja kikkailla mielinmäärin.Bitcoinin killer app on että se on perusteiltaan parempaa rahaa arvon säilömisen kun mikään muu. Etsippä toinen potentiaalinen raha, jossa tuotetaan uusia yksikköjä yhtä vähän vuodessa, suhteessa jo olemassaolevaan määrään. Semmoinen joka on luotettavalla pohjalla ja tilannetta ei voida muutella tosta vain.
Se että nouseeko vai laskeeko ostovoima bitcoinissa lyhyemmällä aikavälillä on isosti melua. Tuo matala raha-inflaatio bitcoinissa on se syy miksi sen ostovoima pitkällä aikavälillä on kasvanut huomattavasti ja tulee luultavasti kasvamaan myös tulevaisuudessa. Varsinkin tässä macrotilanteessa, missä FIAT-järjestelmä on pahoissa ongelmissa. Jälleen kerran on kyse isosta kuvasta, ei lyhyen ajan tapahtumista. Ihmisillä on paljon vaikeuksia erottaa fundamentit ja lyhyen ajan hintakehitys toisistaan.
Bitcoin on myös jo nyt parempi vaihdoin väline joihinkin tilanteisiin ja salamaverkko yms. tekniikka on vasta alkutekijöissään. Melko varmasti tulee olemaan myös huomattavasti parempi vaihdon väline kuin nyt tulevaisuudessa. Tässä asiassa on sitten vähemmän melua ja voi nähdä kehityksen enemmän lineaarisesti jos on asiasta kiinnostunut. Paras tapa on alkaa kokeilemaan ja käyttämään salamaverkkoa. Tekniset väittelyt ilman että on oikeaa kosketusta asiaan, on taas vähän turhia mielestäni.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.