- Liittynyt
- 16.10.2016
- Viestejä
- 19 048
Nyt ei oikein otsikko korreloi tulosten kanssa:
![]()
Jos nyt vähän selaat alemmas sitä artikkelia niin löydät sen kuvan johon tuo otsikko perustuu.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Nyt ei oikein otsikko korreloi tulosten kanssa:
![]()
No, tossa juuri kaksi demariministeriä jätti pestinsä muunnellun totuuden kertomisesta. Eli ei ole parempaa politiikkaa ja eivät saaneet lempeää käsittelyä. Eli jos nyt ei leikittäisi marttyyriä?
No, tossa juuri kaksi demariministeriä jätti pestinsä muunnellun totuuden kertomisesta. Eli ei ole parempaa politiikkaa ja eivät saaneet lempeää käsittelyä. Eli jos nyt ei leikittäisi marttyyriä?
Tarkoitat varmaan, että leikittiin piirileikkiä jonka aikana luottamus ykskaks palasi ja istuivat vain eri penkille?
Mitäs sieniä sitä on tullut syötyä? Joo tuli "tosi" kovat sanktiot kun toinen vaihtoi toiseen ministerin salkkuun ja toisesta tehtiin varapuhemies. Älä viitsi oikeasti!
No mites nyt kun se ei ollutkaan virheellistä tietoa, vaan Halla-ahon tiedot pitivätkin paikkansa? Yllättävä sattuma?Tuossa varmasti tuli se olennaisin.
Itse näen, että tuossa on ratsastettu monesta lähteestä vuodetulla tiedolla, joka onneksi osoittautui viikon mittaan (jostain kumman syystä) virheelliseksi. Olihan twiitissä toki selkeä ääneenlausumaton taustaolettama, mutta valehtelua siinä ei ollut - eikä kyllä perätöntä vihjailuakaan (väittämät siis perustuivat saatuun tietoon).
Kaksinaismoralistisia vielä sen verran, että ei tuota twiittiä voi millään verrata lähiaikoina hallituksen suunnalta lauottuihin muunneltuihin totuuksiin.
Edit: Typoja
Paatero ja Rinne molemmat tavalliseksi riviedustajaksi. Ainoa oikea ratkaisu. Hävytöntä, että Paatero eroaa ja nimitetään takaisin hallitukseen ja Rinne saa nimitetään kovapalkkaiseen palkkiovirkaan. Selväksi tehtiinHäröä toki, mutta eivät he saaneey jatkaa tehtävissään ja aikamoinen kolaus kyllä tuleville vaaleille. Ei juuri surkeammin olisi voinut Rinteen PM-kausi mennä.
Pointtini oli se, että he eivät saaneet jatkaa seuraamuksetta. Paateron nimitys toki oli aika älytöntä.
Jos nyt vähän selaat alemmas sitä artikkelia niin löydät sen kuvan johon tuo otsikko perustuu.
Halla-aho tulittaa lisää Haaviston suuntaan.
Miksi ulkoministeri Haavisto edistää Venäjän etuja rajakysymyksessä? Halla-aho puntaroi mahdollisia motiiveja - Suomen Uutiset
Senkö, jossa kysymys oli "Entä siinä tapauksessa, että olisi mahdollista tuoda Suomeen pelkästään lapset? Keitä siinä tapauksessa pitäisi auttaa palaamaan Suomeen?" ja 24 % vastasi mahdottoman vaihtoehdon?
Mitenhän saisin tämän järkevästi muotoiltua ilman, että viesti ymmärretään tahallisesti väärin?No mites nyt kun se ei ollutkaan virheellistä tietoa, vaan Halla-ahon tiedot pitivätkin paikkansa? Yllättävä sattuma?
Muun muassa maanpuolustustiedotuksen suunnittelukunnan järjestämässä vaalitentissä kysyivät tuosta "kohdistuvasta uhasta" ja varmasti muissakin tenteissä ja haastatteluissa.Ja tämä on sikäli huvittavaa että monet kehtaavat syytellä Perussuomalaisia Venäjän mielistelijöiksi ja Putinin asiaa ajaviksi.
Halla-Ahohan itse siellä vaalitentissä ennen eduskuntavaaleja taisi olla ainut noista puheenjohtajista joka mainitsi että Venäjä saattaa olla uhka.
Kaikki muut oli ihan kivasti neutraaleja.
Korjatkaa joku jos olen väärässä.
Eiköhän ne Venäjän mielistelijät löydy sieltä ihan toisesta leiristä...
No Glunk-Hallishan on ex-vihreä joten ihmekö tuo, että näkee Putinin agentteja sängyn alla.
Nyrkkisääntönä voi pitää, että aidot kansallismieiset ympäri Eurooppaa kannattaa Venäjää ja inhoaa Usraelia. Persujen nykyjohtokin vetää tätä Soinin linjaa. Jokainen voi vetää omat johtopäätökset siitä, että mitä tästä taas tulee kun raapustaa suosikkipersunsa numeron. Matujen määrä ei ainakaan vähene.
Määritteles nyt vaikka ne "aidot kansallismieliset".Nyrkkisääntönä voi pitää, että aidot kansallismieiset ympäri Eurooppaa kannattaa Venäjää ja inhoaa Usraelia. Persujen nykyjohtokin vetää tätä Soinin linjaa. Jokainen voi vetää omat johtopäätökset siitä, että mitä tästä taas tulee kun raapustaa suosikkipersunsa numeron. Matujen määrä ei ainakaan vähene.
Tarkoitus on vain viedä keskustelua sivuun itse asiasta, eli Pekan palturin puhumisesta ja suhmuroinneista asian tiimoilta. Jos Pekka oikeasti haluaisi auttaa lapsia hän olisi mies, ja tekisi eduskunnalle esityksen kotiutuksista, sitten asiasta keskusteltaisiin ja lopuksi äänestettäisiin. Sitten olisi virallinen päätös. Mutta mehän kaikki tiedämme mikä Pekka oikeasti on.En tiedä minkä ihmeen takia pitäisi spekuloida jollain fantasiatarinoilla? Se, että kansanedustaja ja puolueen puheenjohtaja saa epävirallisia tietoja on kyllä ihan arkipäivää ja aivan valovuosien päässä mistään osallistumisesta tai vuotamisesta.
Halla-ahohan ei ole antanut mitään tietoja julkisuuteen, jotka eivät jo olleet julkisuudessa, julkisissa lähteissä.

Haiskahtaa vähän trollilta nimimerkki Murmanskaya
Mutta että aidot kansallismieliset ympäri Eurooppaa kannattavat Venäjää, kuulostaa aika paksulta trollin fantasioinnilta.
Se että on kansallismielinen, patriootti ja nationalistinen Euroopassa ei automaattisesti tarkoita sitä että kannattaa Venäjää ja Putinia...
Ei hyvä helvetti näiden logiikoiden kanssa taas.![]()
No voi pyhä vittu tosiaan tätä yksinkertaisuutta. Vihollisen vihollinen on aina ystävä, oletko kuullut koskaan.
Glunk on tosiaan hyvin pragmaattinen ja vastustaa matuvyöryä lähinnä samoista syistä kuin S. Tynkkynen. Ja eroaa tosiaan lähinnä vihreistä siinä, ettei usko, että matuja saadaan rahalla käännytettyä valkoisiksi. Liberaali-kapitalisti jolla fetissi Ukrainaan.
No voi pyhä vittu tosiaan tätä yksinkertaisuutta. Vihollisen vihollinen on aina ystävä, oletko kuullut koskaan.
Glunk on tosiaan hyvin pragmaattinen ja vastustaa matuvyöryä lähinnä samoista syistä kuin S. Tynkkynen. Ja eroaa tosiaan lähinnä vihreistä siinä, ettei usko, että matuja saadaan rahalla käännytettyä valkoisiksi. Liberaali-kapitalisti jolla fetissi Ukrainaan.

Mutta sanat liberaali ja kapitalistihan ovat niitä kirosanoja tuolla itänaapurissa.![]()
Osaako joku suomentaa tämän?Anteeksi ällistymiseni, mutta minkä takia sinä luulet, että Eurooppaan on suuntautunut käytännössä kansainvaellus jostain 60-luvulta lähtien jonka loppua ei näy? Toivottavasti vastaus ei ole "nokun suvakkivihervasemmisto..".
Vähän ymmärrystä nyt kehiin: ei ole helppoa kommunikoida eksaktisti, jos suomi ei ole äidinkieli.Osaako joku suomentaa tämän?
Miten pääsit tuosta Ylimaisterin vastauksesta tuollaiseen päätelmään?
Jotain tolkkua nyt tähän touhuun![]()
Anteeksi ällistymiseni, mutta minkä takia sinä luulet, että Eurooppaan on suuntautunut käytännössä kansainvaellus jostain 60-luvulta lähtien, joka kiihtyi turbo-vauhtiin neukkujen hajottua ja jonka loppua ei näy horisontissa?
Toivottavasti vastaus ei ole "nokun suvakkivihervasemmisto..".
Vähän ymmärrystä nyt kehiin: ei ole helppoa kommunikoida eksaktisti, jos suomi ei ole äidinkieli.
Ai koko tähän pakolaistulvaan on syynä vain ja ainoastaan Neuvostoliiton hajoaminen?
Kaikilla olisi parempi olla jos Neuvostoliitto olisi pitänyt diktatuurinsa ja itä-blokin maiden alistamisen?
Ja kaikki tämä on vain ja ainoastaan syy ja seuraus kun suuri ja mahtava neuvostoliitto hajosi?
Tuo haitallinen kansainvaellus mistä kärsitään, alkoi vasta tuossa tällä vuosituhannella.
Aaa... Siis se "oikea nationalisti" on ihonväristä uliseva etnonationalisti. Tämä selventää jo paljon...Eli kapitalisti ei näe ihonväriä, vain taseen. Aivan kuten kristitty ei näe ihonväriä vaan tunnustuksen. Siksi oikea nationalisti ei voi koskaan olla kumpaakaan. Вы понимаете?
No siis kansainvaellus Eurooppaan alkoi siinä 60-luvulla kun turkkilaisia meni Saksaan töihin, koska saksalaiset duunarit vaati liian paljon palkkaa. Tää on sitä halliksen ajamaa "hyötymaahanmuuttoa" mistä muodostui nykyiset ghetot Saksaan. Neukkujen hajottua siirryttiin turbo-kapitalismiin ja vastaavasti turbo-maahanmuuttoon kun ei kapitalistin tarvinnut enää pelätä taistolaisten änkyröintiä kun muskeleita ei enää ollut takana millä uhkailla vaihtaa puolta. Näi lyhykäisyydessään.
Eli kapitalisti ei näe ihonväriä, vain taseen. Aivan kuten kristitty ei näe ihonväriä vain tunnustuksen. Siksi oikea nationalisti ei voi koskaan olla kumpaakaan. Вы понимаете?
Oon miettinyt näitä asioita paljon, niin tuntuu hassulta kelata perusjuttuja tai sitte tää nettikeskustelujen perussynti, että esitetään tyhmää tai tahallaan ymmärretään väärin?
Turkkilaiset meni Saksaan ja se on kansainvaellus? Meillä taitaa olla hieman eri käsitys tuosta termistä nykyaikana.
Erinomainen taktiikka Marinilla välttää tarve valehtelemasta kuten edeltäjällään kävi kohtaloksi.
Toimittajia kiellettiin kysymästä al-Holista pääministeriltä – asiantuntijoiden mukaan menettely on harvinaista Suomessa: ”On tämä huolestuttavaa”
Nyt vois laittaa vähän rajaa tuohon postailuun. Itse linkkaamassasi wikipedia sivulla lukee heti alussa:4 miljoonaa turkkilaista Saksassa. Mitä se sinusta on jos ei kansainvaellusta?
Saksan turkkilaiset – Wikipedia
Noista ei todellakaan kaikki tulleet silloin 60-luvulla sinne.Turkkilaisia asuu Saksassa 2,7 miljoonaa ja kurdeja 800 000
Meidän punahallitus on siis lähtenyt liki ensitöikseen rajoittamaan sananvapautta. Se, että maan poliittinen johto kieltää mediaa kysymästä mistä tahansa päivänpolttavista asioista olisi jo sinällään välikysymyksen paikka.
Kas kun nuo vassarit on muuten niin kovaan ääneen puolustamassa ihmisoikeuksia.
Jos et ole seurannut politiikaa täällä Suomessa, niin Perussuomalaisethan ovat myös erittäin kriittisiä työperäisen maahanmuuton suhteen, missä en itse ole täysin samaa mieltä heidän kanssaan.
4 miljoonaa turkkilaista Saksassa. Mitä se sinusta on jos ei kansainvaellusta?
Saksan turkkilaiset – Wikipedia
Mistä ei voi puhua siitä on vaiettava. Perinteisesti on keskustelua ohjattu sivuraiteelle epämukavuusalueelta mutta tältä meidän kaikkien aikojen suvaitsevimmalta hallitukselta tulee suora kielto. Se taktiikka toimii aivan varmasti kuten junan vessa. Ehkä hallituksen yhteinen julkilausuma Puolan ja Unkarin sananvapauden tilasta korjaisi kaiken?Meidän punahallitus on siis lähtenyt liki ensitöikseen rajoittamaan sananvapautta. Se, että maan poliittinen johto kieltää mediaa kysymästä mistä tahansa päivänpolttavista asioista olisi jo sinällään välikysymyksen paikka.
Kas kun nuo vassarit on muuten niin kovaan ääneen puolustamassa ihmisoikeuksia.
Nyt vois laittaa vähän rajaa tuohon postailuun. Itse linkkaamassasi wikipedia sivulla lukee heti alussa:
Noista ei todellakaan kaikki tulleet silloin 60-luvulla sinne.
Ainoa mikä näkyy viesteissäsi on, että kapitalismi on pahasta.
Se on silti ainoa tähän asti toimivin malli ihmiskunnan historiassa verrattuna muihin, esim.komjunismiin.
Ei täydellinen, mutta toimivin.
Ovat erittäin kriittisiä sellaisen työvoiman suhteen, jolla poljetaan palkkoja ja jotka kuitenkin ottavat elämisensä suureksi osaksi tuilla. Sitten kun saavat vielä pysyvän oleskeluluvan, niin jäävät kokonaan elätettäväksi.
Ei niillä tietääkseni ole mitään sellaista työvoimaa vastaan, joka saa kunnon palkkaa ja elättää itse itsensä.
En suoraan sanoen jaksa vastata kaikkiin sun kysymyksiin, koska viesteissäni on joko vastaus niihin tai sitten ne on muuten typeriä.
Esitin vain väitteen ja perustelut, että liberaali kapitalismi, jota myös Glunk kannattaa, johtaa väistämättä kansainvaellukseen. Ja kehitys kiihtyi nykytahtiin neukkujen hajoamisen jälkeen jo mainitusta syystä. Kun niiden perään tuossa aiemminkin jo fanitit.


Ööö, EU-maista tuleva ei tarvitse mitään työ- tai oleskelulupia, senkus menee vain töihin suomalaiseen firmaan.Tästä olen samaa mieltä. Se Ranskan Gerald tai Saksan Heinrich joka on insinööri, niin saa saa paikan täällä.
Sillä tuolle saksalaiselle insinöörille maksetteaisiin se sama palkka kuin suomalaisellekin insinöörille.
Ja näinhän sen pitäisikin mennä, mutta valitettavasti Suomalainen maahanmuuttopolitiikka tekee kaiken vaikeaksi kaikille oikeasti työperäisen maahanmuton takia tänne tulevan vuoksi, ja tämä on vaikeaa ainostaan nykyisen maahanmuutopolitiikan takia.
Normaali Euroopan sivistysmaasta tuleva rankataan samaan luokkaan noiden pakolaisten kanssa.
Onko tämä reilua?
Jokainen maahanmuuttaja laitetaan samaan kategoriaan. Tämähän taitaa olla sitä vihervasemmistolaista unelmaa.
Niin eikös Suomessa nimenomaan ole ongelma se, että turvapaikanhakijana kyllä pääsee, mutta sitten EU:n ulkopuolista työvoimaa on välillä helvetin vaikeaa saada. Joku Supercell tai vastaava siitä ainakin valitteli jossain vaiheessa.
...ja tottakai Suomessa pitäisi työehdot olla suomalaiset.
Niin eikös Suomessa nimenomaan ole ongelma se, että turvapaikanhakijana kyllä pääsee, mutta sitten EU:n ulkopuolista työvoimaa on välillä helvetin vaikeaa saada. Joku Supercell tai vastaava siitä ainakin valitteli jossain vaiheessa.
...ja tottakai Suomessa pitäisi työehdot olla suomalaiset.
Ongelma taisi olla aivan älyttömät käsittelyajat oleskeluluville sun muulle byrokratialle. Kun tarve työvoimalle on tällä viikolla, tuossa taisi mennä kuukausia. 3-4kk, että saataisiin se devaaja, ja se devaaja ei tuollaista aikaa välttämättä halua odottaa, vaan menee muualle töihin.
Eikös tässä tule selkeästi molemmilta esille se, että turvapaikanhakija ajaa oikean devaajan ohitse käsittelyissä?
Se on totta, että kumpikin on liikaa mutta kuten ttjm totesi, miksi turvapaikanhakija ajaa ohitse? Ja se luultavasti tuli esille tuossa sniperfin:n viestissä... Tosin ei se kouluttamaton kuitenkaan kelpaa sille yritykselle, joka kutsui sen Sveitsiläisen töihin...No, turvapaikkahakemusten käsittelyaika vuonna 2017 oli keskimäärin 16-20 kuukautta maahanmuuttoviraston mukaan. Se on aika paljon enemmän kuin 3-4kk. Kumpikin aivan liikaa.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.