Mitä heikomman osapuolen suojelua se on, että kaksi osapuolta eivät saa vapaasti tehdä sopimusta vaan täysin ulkopuolinen yksityinen ay-mafiajärjestö päättää, mitä he saavat keskenään sopia?
Ei tässä ole kyse minkään muusta kuin ay-mafian vallan suojelusta.
AY-Mafiajohtajat haluavat jatkossakin nostaa kymppitonnin kuukausipalkkojaan, ja se onnistuu vain, kun he ylläpitävät vastakkainasettelua työtekijöiden ja työpaikkojen välillä.
Suomessa on
työlainsäädäntö sitä varten että heikompia työntekijöitä ei riistetä. Sen on määritellyt valtio. Siihen ei tarvita ulkopuolisten yksityisten tahojen tekemiä työehtosopimuksia.
Kaikkein käsittämättömintä tässä touhussa on kuitenkin se, miten tämä ay-mafia on onnistunut aivopesemään ihmiset luulemaan, että tässä touhussa on jotain järkeä, ja että he ovat muka jotenkin hyvällä asialla, vaikka tosiasiassa he ovat tässä touhussa ne kaikkein suurimmat riistäjät ja eriarvoisuuden luojat. Heidän takiaan ihmiset eivät työllisty vaan syrjäytyvät, koska uusien ihmisten palkkaaminen ei vaan ole kannattavaa heidän vaatimilla ehdoilla.
Mutta ei, ihmiset eivät osaa ajatella itse eikä kuunnella järkiargumentteja vaan vain toistavat ay-mafian propagandapaskaa.