Varmaan joku jalkapallon paitsiotulkintakin on monien mielestä välillä väärin tuomaroitu, mutta se ei tarkoita että valtion pitäisi ottaa siihen kantaa. Urheilu on viihdettä, siinä missä elokuvat, TV-sarjat ja näytelmät - miten helvetissä sen regulointi sääntöjen tasolla kuuluisi valtiolle?
Jos joku ammattiurheilun keskusliitto haluaa määrittää tietyt säännöt liittyen tähän sukupuoliasiaan, niin annettakoon heille se oikeus.
Huvittaa sinänsä että monet kitisee jostain EU:n ylireguloinnista kun se vaikeuttaa paskojen, epäturvallisten tai epäeettisesti tuotettujen tuotteiden tuontia alueelle ja samaan aikaan tehdään jotain identiteettipolitiikkaa mikromanageeraamalla asioita jotka voidaan aivan hyvin ratkoa lajien itsensä kontekstissa.
Kyseessä taitaa olla myös se, että miehet menevät urheilun yhteydessä naisten pukuhuoneisiin ja samaan suihkutilaan. Suomessa asia ei varmaan herätä suuria tunteita, kun täällä ei suhtauduta alastomuuteen kovin kummallisena asiana, mutta jenkeissä se taitaa herättää enemmän tunteita. Niin paljon, että siihen myös halutaan valtion tasolta puututtavan.