- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 17 379
On se vähän hämmentävää, ettei noita seitsemää pystytä osallistuttamaan talkoisiin käytännössä millään tavalla, mutta se 40 % eniten kituuttelevia voidaan helposti.
Tässä on tietysti aika monta näkökulmaa. Jos nyt ajatellaan Antti Herliniä, maksoi hän veroja vuonna 2022 5M euroa henkilökohtaisesti, sen lisäksi osa hänen omistamistaan holding-yhtiöistä maksaa yhteisöverot osingoista, eivät näy henkilöverotuksessa. Eli et voi tarkastella vain henkilöverotusta. Kokonaan oma lukunsa on se, paljonko se omistettu yritys generoi verotuloja. Osallistumista sekin omalla tavallaan. Tulonsiirtoja hän tuskin juurikaan saa, joten mahdoton niistä on mitään leikata. Eli korotetaanko veroja?
- Yhteisöveron korottaminen iskisi holdingyhtiöihin, mutta niin myös ihan kaikkiin muihin yrityksiin, heikentäisi luultavasti talouskasvua ja investointeja ja työllistämistä. Ja juuri sitä ei haluta.
- Pääomaverotusta on nostettu Suomessa noin 20 vuotta putkeen, iso osa siitä iskee erityisesti piensijoittajiin, jotka eivät voi perustaa holding-yrityksiä. Varallisuudessa suomalaiset ovat jääneet pahasti naapurista jälkeen, verotus on jo nyt kovaa, joten veronkorotus jälleen kerran haittaisi kyllä voimakkaasti kotimaisen varallisuuden ja omistamisen kasvua ja pienentäisi tulevaisuuden verotuloja. Vaikutus verokertymään jäisi pieneksi ja nimenomaan siellä Herlin-osastolla johtaisi verosuunnitteluun (holding-yhtiöt, vakuutukset/kapitalisaatiosopimukset jne.)
Onkohan nyt liian myöhäistä?