- Liittynyt
- 03.03.2018
- Viestejä
- 1 277
Eihän nuo poislue toisiaan, kuten tuossa pari muutakin käyttäjää kerkesi toteamaan. Koulujärjestelmän pitäisi toimia tehokkaasti siinä tilanteessa, kun se erityistä tukea tarvitseva, tai kuka tahansa oppilas rupeaa häiritsemään liikaa muiden opetusta. Tai jos ei millään pysy opetuksessa kärryillä. Mutta nykyään tuntuu olevan todella vaikea tehdä niitä tarvittavia kipeitä ratkaisuja. Joskus se luokalle jättäminen tai nopea toimitus pienryhmään olisi paikallaan.Niin, tässä koko ajan keskustellaan häiriköistä, vaikka oppimisen tukea tarvitsevat myös muut kuin häiriköt. Ja vaikkapa autismin kirjon henkilöillä hyviin tuloksiin voidaan päästä jo hyvin pienillä sopeuttamisilla.
Muutenkin erityisopetuksella on tehty karhunpalveluksia lapsille. Jos koko elämä suojellaan pienryhmässä, niin miten sitä olisi tarkoitus sitten toimia aikuisena isommissa ryhmissä? Toki on myös henkilöitä, jotka eivät kykene toimimaan muualla kuin pienryhmissä, mutta ilman toimimista isommissa ryhmissä tätä ei voida tietää.
Pari kertaa kerkesin myös näkemään sen, että opinnot irrotettiin lukuvuosista ja opintoja sopeutettiin. Ihan toimivia ratkaisuja, kunhan ei vain tuoteta sitten lukutaidottomia tai muuten "keskeneräisiä" oppilaita kouluputken päästä ulos. Se kun tuntuu olevan se helpoin ratkaisu koulullekin, päästäkseen eroon aikaa vievästä oppilaasta.
