- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 6 549
Kyllä se ulostuloista siltä vaikuttaa, leikataan tai otetaan velkaa, niin mikään ei ole hyvin ja vika on aina yhdessä.Koostuuko hallitus pelkästään persuista? Varsin erikoinen kannanotto muussa tapauksessa.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Kyllä se ulostuloista siltä vaikuttaa, leikataan tai otetaan velkaa, niin mikään ei ole hyvin ja vika on aina yhdessä.Koostuuko hallitus pelkästään persuista? Varsin erikoinen kannanotto muussa tapauksessa.
Loppuu aiheet joista lyödä persua niin jotain pitää keksiä..Tässä herää vaan kysymys, että miksi tälläisiä kyselyjä ylipäätään tehdään? Ketä tämä palvelee, ihan kuin jostain tositv:stä![]()
Loppuu aiheet joista lyödä persua


Kuinka paljon luotettavasti valtio saa lisää rahaa veronalennuksilla? Osa alennuksesta kyllä saadaan, mutta on toiveajattelua että alentaminen tuottaisi lisää. Missä menee raja, jossa valtion nettotuotto on maksimi?Ai sinäkin lähdit sitten paskan lapioimislinjalle? Kerrotko millä tapaa valtion verotulot jäävät kasvamatta, jos työllisten määrää kasvatetaan? Tässä on vielä sellainen jännä tuplabonari, että niitä tulonsiirtoja tarvitaan vähemmän, kun tuen tarvitsijoita on vähemmän. Tällöin myös valtion menot laskevat. Itselleni tämä kuulostaa kyllä win - win -skenaariolta, mutta ilmeisesti sulle tämä ei sovi?
Koostuuko hallitus pelkästään persuista? Varsin erikoinen kannanotto muussa tapauksessa.
Edellinen hallitus tosiaan nosti työllisyyden ennätystasolle toimillaan koronasta ja kaikesta huolimatta, nykyinen keksii keinoja estää liikkumasta työstä toiseen hankaloittamalla kouluttautumista uusiin tehtäviin.Ai sinäkin lähdit sitten paskan lapioimislinjalle? Kerrotko millä tapaa valtion verotulot jäävät kasvamatta, jos työllisten määrää kasvatetaan? Tässä on vielä sellainen jännä tuplabonari, että niitä tulonsiirtoja tarvitaan vähemmän, kun tuen tarvitsijoita on vähemmän. Tällöin myös valtion menot laskevat. Itselleni tämä kuulostaa kyllä win - win -skenaariolta, mutta ilmeisesti sulle tämä ei sovi?
Koostuuko hallitus pelkästään persuista? Varsin erikoinen kannanotto muussa tapauksessa.
Artikkellin perusteella jäi mielikuva että tuossa kuvio joka ei ihan sen mukainen mikä lainlaatijalla ollut ideana.Nettovarallisuutta voidaan taikoa paperilla aivan laillisesti ja osinkoja nostaa alusta alkaen täysillä verohyödyillä. Finnwatchin valokeilaan nostama kikka on yksinkertainen.”
Liittyy tosiaan lastenkasvatukseen myös. Persut kasvattaa tyhmiä lapsia, kuka nyt sellaiseen haluaisi mukaan?Kyllä nuo arvot vaikuttavat muuhunkin. Ei ehkä arkipäivän menoon kuten pyykinpesuun, mutta lasten kasvatukseen paljonkin. Rakastavaiset myös keskustelevat keskenään paljon. Nykyiseen puolisooni rakastuin hänen kirjoituksiensa perusteella nimimerkin takaa. En ole varma onko kotimaan politiikka paras alue tästä keskusteluun. Ehkä enemmän artikkelissa viitattu kahtiajakautuminen olisi. On tainnut ennen persujakin olla vasemmisto vastaan porvarit jako iso. Tosin sukupuolijakauman takia on varmasti paljon vastakkaisia pariskuntia.
Osaltaan tästä voisi keskustella myös ketjussa
riippuen miltä puolelta asiaa haluaa tarkastella.Pariutumisen haasteet nykypäivänä ja sen vaikutukset
Fiksu mies saattaisi tajuta, että sitä enemmän sulle on tarjolla muita vaihtoehtoja, mitä enemmän muut miehet pariutuu näiden inhoamiesi "vässyköiden" kanssa. Mutta eihän kaikille ole kauhalla jaettu. Tottahan tuo. Naispula ei silti ratkea raahaamalla aasiasta naisia.bbs.io-tech.fi
Itse en tuota nettovarallisuuden kartuttamisen kautta saatavaa "verohelpostusta" sinänsä vastusta, jos mennään niin kuin minusta alun perin on ollut tarkoitus, eli yritys kasaa sen varallisuuden oikeasti, ja maksaa voitoistaan veroja.Artikkellin perusteella jäi mielikuva että tuossa kuvio joka ei ihan sen mukainen mikä lainlaatijalla ollut ideana.
Jutussa jäi mielikuva että voi taikoa tyhjästä nettovarallisuutta, tosin itse tekstissä se ettei sitä nyt ihan tyhjästä voi taikoa, tai en ihan vakuuttunut että ihan tyhjästä voi tehdä, eli sitä tuottoarvoa ei voi hatusta vedellä. Mutta jokatapauksessa idealla hypätään ajassa eteenpäin, mikä ei ole ollut verotuksen ajatus. Vaikka se yritys joka maksaa osinkoja, niin sillä kyllä ihan oikeasti on nettovarallisuutta ja ihan oikeasti tekee tulosta.
Jutussa toki vähän rajun oloisesti tehty vertailua palkkatuloihin, millä saatu prosenttiyksikkökaupalla isommaksi eroa, mutta pointti oli tietenkin tuo tuottoarvo kikka.
Kuinka paljon luotettavasti valtio saa lisää rahaa veronalennuksilla? Osa alennuksesta kyllä saadaan, mutta on toiveajattelua että alentaminen tuottaisi lisää. Missä menee raja, jossa valtion nettotuotto on maksimi?
Jos verotus lasketaan nollaan, niin varmasti se voi työllisten määrää (yksityisellä) sektorilla nostaa, mutta laskee varmasti verotuloja. Kyseessä on klassinen optimointiongelma, kuinka kova verotus tuottaa valtiolle maksimitulot. Kumpikaan ääripää ei ole oikea vastaus.Siis mitä ihmettä tämä sekoilu nyt oikein on? Vai olemmeko tosiaan näin eri linjoilla aivan perustavaa laatua olevissa kysymyksissä? Sinä olet siis sitä mieltä (jos olen oikein ymmärtänyt) että alennetuilla veroilla ja suuremmalla määrällä työllisiä saadaan vähemmän verotuloja valtion kassaan kuin suuremmalla määrällä veroja ja pienemmällä määrällä työllisiä?
*SNIP*
Mitkä nämä isommat kulut nyt olisivat olleet? Kuuluiko näihin toimenpiteisiin mm. valtion ottama pikavippi, jossa jaettiin ylimääräinen lapsilisä velkaa ottamalla? Anna nyt jotain konkretiaa noille väitteillesi, muuten tuo argumentointisi on ainoastaan paskan lapioimista aidan toiselle puolelle.
Millä tapaa bensan halventaminen on nyt huono asia, jos tällä saadaan tiputettua logistiikan kustannuksia, jotka uivat jokaiseen kulutustuotteeseen? Kulkeeko tavaratkin paikoilleen vasemmistolaisella logiikalla ihan ilman mitään erityisiä toimenpiteitä, saati sitten ettei tällä ole kustannusvaikutusta?
Edellinen hallitus tosiaan nosti työllisyyden ennätystasolle toimillaan koronasta ja kaikesta huolimatta, nykyinen keksii keinoja estää liikkumasta työstä toiseen hankaloittamalla kouluttautumista uusiin tehtäviin.
Sellainen lose-lose skenaario tulossa joka ei tosiaan oikein kelpaa.
muoks: onneksi vihreiden petaama vihreä siirtymä on tuomassa tänne paljon sijoituksia ja töitä, niin voidaan vielä hyötyä pitkään aiemmasta talousosaamisesta, vaikka nykyhallitus myisi kaikki valtion omistukset.
Jos verotus lasketaan nollaan, niin varmasti se voi työllisten määrää (yksityisellä) sektorilla nostaa, mutta laskee varmasti verotuloja. Kyseessä on klassinen optimointiongelma, kuinka kova verotus tuottaa valtiolle maksimitulot. Kumpikaan ääripää ei ole oikea vastaus.
ek.fi
Ja onko edes tavoiteltavaa valtiolle max verotulot. Ajatusmailmassa missä ydin idea on se että julkinenpuoli tuottaa ja tarjoaa verovatoin mahdollisimman laajat palvelut poliittisesti jaetaan ihmisten synnyttämä hyvinvointi, niin pitäähän se verottaa.Siis mitä ihmettä tämä sekoilu nyt oikein on? Vai olemmeko tosiaan näin eri linjoilla aivan perustavaa laatua olevissa kysymyksissä? Sinä olet siis sitä mieltä (jos olen oikein ymmärtänyt) että alennetuilla veroilla ja suuremmalla määrällä työllisiä saadaan vähemmän verotuloja valtion kassaan kuin suuremmalla määrällä veroja ja pienemmällä määrällä työllisiä?
Tupla win win, niin kuinkapaljon yksilöt käyttää niitä julkisesti rahoitettuja palveluita, työllisenä, tai työttämänä, tulonsiirroilla eläjänä.Ai sinäkin lähdit sitten paskan lapioimislinjalle? Kerrotko millä tapaa valtion verotulot jäävät kasvamatta, jos työllisten määrää kasvatetaan? Tässä on vielä sellainen jännä tuplabonari, että niitä tulonsiirtoja tarvitaan vähemmän, kun tuen tarvitsijoita on vähemmän. Tällöin myös valtion menot laskevat. Itselleni tämä kuulostaa kyllä win - win -skenaariolta, mutta ilmeisesti sulle tämä ei sovi?
Koostuuko hallitus pelkästään persuista? Varsin erikoinen kannanotto muussa tapauksessa.
Tuossa pitäisi saada sen verran enemmän työllisiä, että veroja kertyisi vähintään yhtä paljon. Jos tason etsiminen olisi helppoa, sitä käytettäisiin. Tuskin sinullakaan on pitäviä todisteita siitä, mikö verotaso olisi paras. Ja miksi hallitus odottaa, jos ne varmasti tuovat lisää rahaa valtiolle? Eikö vielä alempi verotaso toisi vielä lisää rahaa?Siis mitä ihmettä tämä sekoilu nyt oikein on? Vai olemmeko tosiaan näin eri linjoilla aivan perustavaa laatua olevissa kysymyksissä? Sinä olet siis sitä mieltä (jos olen oikein ymmärtänyt) että alennetuilla veroilla ja suuremmalla määrällä työllisiä saadaan vähemmän verotuloja valtion kassaan kuin suuremmalla määrällä veroja ja pienemmällä määrällä työllisiä?
Tuossa pitäisi saada sen verran enemmän työllisiä, että veroja kertyisi vähintään yhtä paljon. Jos tason etsiminen olisi helppoa, sitä käytettäisiin. Tuskin sinullakaan on pitäviä todisteita siitä, mikö verotaso olisi paras. Ja miksi hallitus odottaa, jos ne varmasti tuovat lisää rahaa valtiolle? Eikö vielä alempi verotaso toisi vielä lisää rahaa?
Sitten kun niitä työllisiä ei saadakaan lisää tarpeeksi niin syytetään suhdanteita.
No, jos on eletty työvoimapulassa, niin työllisten määrän kasvattaminen äkkiseltään tuntuu hmm haastavalta verotyökalulla.Tuossa pitäisi saada sen verran enemmän työllisiä, että veroja kertyisi vähintään yhtä paljon. Jos tason etsiminen olisi helppoa, sitä käytettäisiin. Tuskin sinullakaan on pitäviä todisteita siitä, mikö verotaso olisi paras. Ja miksi hallitus odottaa, jos ne varmasti tuovat lisää rahaa valtiolle? Eikö vielä alempi verotaso toisi vielä lisää rahaa?
Sitten kun niitä työllisiä ei saadakaan lisää tarpeeksi niin syytetään suhdanteita.
Konseptitasolla asia on selvä. Käytännön verohuipun löytyminen ei olekaan niin helppoa, paitsi populistille. Miksi siemmat hallitukset eivät ole säätäneet veroja optimaaliselle tasolle? Oli kyse porvareista taikka vasemmistosta? Jos kerta asia on niin helppo kuin sanoit. Nykyhallitus ajaa tuota 'viimeinen sammuttaa valot' asiaa velanotollaan. Enkä väitä ettei vasemmisto tekisi samaa. Äänestäjille kuitenkin tarjottiin parempi vaihtoehto, mihin he eivät tarttuneet.Yritähän nyt nähdä asia edes konseptitasolla. Jos niitä yksityisen sektorin veroeuroja tuottavia työpaikkoja on enemmän, niin tällöin samaan verosummaan pääsemiseksi tarvitsee vähemmän verotusta. Samalla myös tarve tukieuroille on pienempi, koska väestöä on enemmän töissä. Eli millä tapaa tämä on huonompi kuin korkeampi verotus,vähemmän verotettavia työntekijöitä ja enemmän tulonsiirtoja. Mitä todisteita kaipaat tämän ymmärtääksesi?
Suhdanteet kun näyttelevät isossa roolissa näinkin vahvasti vientiteollisuuteen pohjautuvassa periferiataloudessa, jos et ole huomannut. Siksi työmarkkinoiden pitäisi pystyä skaalautumaan tämän mukana. Toki vaihtoehtona on perinteiset jäykät työmarkkinat jolloin viimeinen sammuttaa valot, mutta ilmeisesti tämäkin on mielestäsi parempi vaihtoehto kun lyhyellä tähtäimellä saatiin suojattua työpaikat?
Se tosin on ihan normaalia taloudenpitoa, varsinkin julkisella puolella, kun menee lujaan, niin menokuria ei pidetä, ja kun menee huonommin, niin vasta sitten leikkaaminen alkaa. ja sitten viisaammat huutelee että pitäisi tehdä päinvasotin. (no korona aikaan elvytettiin, mutta perään tuli putin ja sitten ?)
Konseptitasolla asia on selvä. Käytännön verohuipun löytyminen ei olekaan niin helppoa, paitsi populistille. Miksi siemmat hallitukset eivät ole säätäneet veroja optimaaliselle tasolle? Oli kyse porvareista taikka vasemmistosta? Jos kerta asia on niin helppo kuin sanoit. Nykyhallitus ajaa tuota 'viimeinen sammuttaa valot' asiaa velanotollaan. Enkä väitä ettei vasemmisto tekisi samaa. Äänestäjille kuitenkin tarjottiin parempi vaihtoehto, mihin he eivät tarttuneet.
Mutta ilmeisesti nyt verojen lasku ei olekaan se juttu, vaan siirsit maalitolpat työpaikkojen suojaamiseen, ilmeisesti viitaten helpotettuun irtisanomiseen? Aiheena oli verojen lasku samaan aikaan kun otetaan lainaa 40 miljardia korkeilla koroilla. Veikkaan että lisäbudjettien takia otetaan vielä enemmän velkaa.
Kyllä. Yritystukia olisi voinut karsia ja ottaa mallia liberaalien leikattavaa löytyy kampanjasta.Vai pitäiskö mielestäsi ottaa vähemmän velkaa ja leikata vieläkin enemmän
Kyllä. Yritystukia olisi voinut karsia ja ottaa mallia liberaalien leikattavaa löytyy kampanjasta.
Kyllä niissä yritystuissa on oikeasti karsittavaa, eikä kaikki leikkaukset vaikuta ole karkottamassa yrityksiä.No voihan toki noinkin tehdä, tämä ei vaan vastaa sitä eurooppalaista toimintamallia joissa valtio on yritysten tukena isojen urakoiden tarjouskilpailussa.
![]()
Ministeri risteilijätilauksesta: Ranska teki kaikkensa
Ranskan liikenneministeri Frédérick Cuvillier kertoi maan tv-kanavalle hallituksen ottaneen kaikki keinot käyttöön risteilijätilauksen saamiseksi Saint Nazairen telakalle. Valtiovarainministeri Pierre Moscovici lupasi joulukuussa pelastavansa ahdingossa olleen telakan.www.is.fi
Yritystukien tapauksessa menetettäisiin turhaan kilpailuetua muihin alan toimijoihin nähden, jonka jälkeen saa todellakin alkaa sammutella valoja useammassakin paikassa.
Verotusko onkin nykyään "valtion nettotuottoa"?Missä menee raja, jossa valtion nettotuotto on maksimi?

Siinä vaiheessa kun eletään velaksi. Toinen vaihtoehto olisi ottaa liberaalipuolueen ohjelma käyttöön, jotta velkaa ei tarvittaisi. Menot täytyisi olla tulojen mukaan, ellei kyse ole väliaikaisesta kriisistä.Verotusko onkin nykyään "valtion nettotuottoa"?
Ylenpalttinen verotus ja tahallaan paisutettu julkinen sektori on oman kansan ryöstöä.
Itseäni onkin hiljattain ruvennut askarruttamaan, että missähän vaiheessa ja mistä syystä osalla porukkaa menee kuppi niin nurin, että alkavat uskoa jotta valtio on ydintoimintojensa hoitamisen lisäksi paras taho päättämään kaikesta muustakin, kuten esim. mitä ihmiset kuluttavat tai mitä harrastavat?
Onko kyse sokeasta auktoriteettiuskovaisuudesta ja alistumisesta, älyllisestä avuttomuudesta ja laiskuudesta, vai onkohan tällaisen ajatusmaailman taustalla aina välittömästi tai välillisesti oma rahalehmä ojassa?
Jokainen olkoon vapaasti oman onnensa seppä ja muu on silkkaa epärehellisyyttä ja nepotismia.
Se on ollut yli 20 vuotta tiedossa että tämä nykyinen hyvinvointivaltiohimmeli kaatuu omaan mahdottomuuteensa. Nykyään on ihan liikaa porukkaa jotka vievät resursseja, mutta eivät tuo mitään hyötyä yhteiskunnalle. Jotain pitää tehdä ja se jokin ei ole ottaa lisää velkaa ja lyödä lisäksi vielä raippaa niille jotka tätä himmeliä tälläkin hetkellä kannattelee vielä joten kuten.Siinä vaiheessa kun eletään velaksi. Toinen vaihtoehto olisi ottaa liberaalipuolueen ohjelma käyttöön, jotta velkaa ei tarvittaisi. Menot täytyisi olla tulojen mukaan, ellei kyse ole väliaikaisesta kriisistä.
Ei se edes ole klassinen optimointiongelma. Vain täysin sosialistinen järjestelmä voi ja saa määrittää verotustason siten, että puolu... valtion kassavirta maksimoidaan hinnalla millä hyvänsä. Valtion tehtävä ei vapaassa järjestelmässä ole maksimoida verotuloja vaan mahdollistaa myös talouskasvua.Jos verotus lasketaan nollaan, niin varmasti se voi työllisten määrää (yksityisellä) sektorilla nostaa, mutta laskee varmasti verotuloja. Kyseessä on klassinen optimointiongelma, kuinka kova verotus tuottaa valtiolle maksimitulot. Kumpikaan ääripää ei ole oikea vastaus.
Nyrkkisääntö yritystuet ovat pahasta. Mutta kun niitä aletaan käymään läpi yksittäin, niin kyllä niille perusteluita keksitään.Kyllä. Yritystukia olisi voinut karsia ja ottaa mallia liberaalien leikattavaa löytyy kampanjasta.
Verotusta ei kuitenkaan tulisi laskea lainalla. Tulot tulisi ensin laskea, sen jälkeen vasta menot. Menoiksi katsotaan myös veronalennukset, kun tässä katsotaan muutoksia valtiontalouteen. Ellei sitten tuotto ole selvä muutoksen suhteen.Ei se edes ole klassinen optimointiongelma. Vain täysin sosialistinen järjestelmä voi ja saa määrittää verotustason siten, että puolu... valtion kassavirta maksimoidaan hinnalla millä hyvänsä. Valtion tehtävä ei vapaassa järjestelmässä ole maksimoida verotuloja vaan mahdollistaa myös talouskasvua.
Verotusta ei kuitenkaan tulisi laskea lainalla. Menot tulisi ensin laskea, sen jälkeen vasta tulot. Ellei sitten tuotto ole selvä muutoksen suhteen.
Ongelma on että hallituspuolueet lupasivat puuttua velkaantumiseen, mutta ottavat silti jättimäisesti lisää velkaa. Tässä tilanteessa tulisi karsia ylipöhöttynyttä valtiota juustohöylän sijaan. Turvallisuus, terveys ja perusturva ovat toki asioita, joita ei voi karsia. Muita asioita tulee sitten tarkastella huolellisesti.
Liittyy tosiaan lastenkasvatukseen myös. Persut kasvattaa tyhmiä lapsia, kuka nyt sellaiseen haluaisi mukaan?
![]()
Kolumni | Autoritaariset kasvattajat suosivat Suomessa kahta puoluetta
Kasvatatko lapsestasi tottelevaista vai omatoimista? Tutkimus selvitti, miten lastenkasvatus näkyy politiikassa. Kaksi puoluetta erottui muista.www.hs.fi
Sanottakoon nyt erikseen että kärjistin tämän niin pitkälle että pitäisi ymmärtää huumoriksi ilmankin tätä viestin avaamista lopussa.
Olen ymmärtänyt että hallitusohjelmassa on toimia jotka puuttuu menopuoleen, mutta mm edellisen ahallituksen menolisäyksiä on vaikea karsia, ja soten kertaluenteiset jutut on hoidettava, kuten putinin sodan vaikutukset.Ongelma on että hallituspuolueet lupasivat puuttua velkaantumiseen, mutta ottavat silti jättimäisesti lisää velkaa. Tässä tilanteessa tulisi karsia ylipöhöttynyttä valtiota juustohöylän sijaan. Turvallisuus, terveys ja perusturva ovat toki asioita, joita ei voi karsia. Muita asioita tulee sitten tarkastella huolellisesti.
Tuo meni väärinpäin. Laitoin tuossa kuitenkin "Tässä tilanteessa tulisi karsia ylipöhöttynyttä valtiota juustohöylän sijaan" jonka olisi pitänyt paljastaa tämän 'sosialistin' tarkoituksen. Eli ei tulisi elää yli varojen, kuten nykyinen nationalistisosialistihallitus.Tässäpä todellisen sosialistin ajatusmalli paljastuu. Normaalisti kun tulot määräävät mihin on yksilöllä varaa, sosialisti pitää kynsin hampain kiinni saavutetuista eduista ja ylimääräinen onkin sitten muiden ongelma kun aina voi elää velaksi.
Sinulle on jo useampaan otteeseen selitetty ero velanotossa vrt. velanotto viime hallituksen toimesta, mutta ilmeisesti ideologian sokea seuraaminen estää asian ymmärtämisen. Et ilmeisesti ole tutustunut hallitusohjelmaan, kun siellä on juuri tätä ylipöhöttyneen julkisen sektorin karsimista.
Kyllä nuo arvot vaikuttavat muuhunkin. Ei ehkä arkipäivän menoon kuten pyykinpesuun, mutta lasten kasvatukseen paljonkin.
Joten pitäisi säästää 4 miljardia muualta. Tuohon ei auta juustoleikkuri, vaan muutosten tulee olla rakenteellisia. Millään puolueella ei vaan tunnu olevan uskallusta siihen. Täytyisi määrittää mitkä ovat julkisen sektorin tärkeitä hoidettavia asioita ja luopua muusta. Nousukaudella menoja on lisätty ja niistä pidetään kiinni kynsin ja hampain. Ansiosidonnaisen leikkaus ei ole julkisen sektorin karsimista, vaan kyse on kosmeettisesta muutoksesta. Ikärakenteen muuttuessa menemme vain pahempaan päin ja jokainen hallitus jättää laskun tuleville polville. Hyödyttömät yritystuet tulee lakkauttaa verotukia myöten. Vain ne jotka tuovat lisää rahaa talouden pyörittämiseen jätetään. Koulutus ja tutkimus auttavat kilpailukyvyssä joten ne voidaan säilyttää. Toki niissäkin on hyvä kohdentaa tuottaviin aloihin. Jotkut kansalaisopiston kurssit ovat olleet aivan turhia, kieliopinnot taas ihan hyviä.Korkomenot on noin 3 miljardia euroa ja sote-sektori ainakin miljardin alijäämäinen, eikä tulevaisuus sen osalta aurinkoisemmalta näytä.
Kepun mainitsin itsekin. Kokoomuslainen ja demari tulevat varmaan keskenään hyvn juttuun, mutta vasemmistoliittolainen ja Kokoomuslainen ehkä ei. Eikä persutkaan varmaan katso demaria hyvällä. Kaikki listat ovat kuitenkin tehty rikottaviksi, jos oikea löytyy. Olhan jutussa animalian kannattaja metsästäjän kanssa yhdessä. Niin ehkä persu ja vihreäkin voisivat olla.Persujen ja kristillisten äänestäjistä ainakin osa on varmasti konservatiivisia (toisaalta iso osa myös äänestää ihan omaa persettä ajatellen, vaikkei ne arvot niin puhuttele), mutta mua kovasti kiinnostaa että miten Kokoomuksen, Kepun tai vaikka demareiden äänestäminen vaikuttaa kasvatukseen? RKP:n äänestäjältä toki saattaisi tulla se toinen äidinkieli, mutta se on vähän eri juttu.
Ja aika fanaatikko pitää olla, että noiden puolueiden keskivertoäänestäjän kanssa keskustellessa odottaisi suksien menevän pahasti ristiin.
Kepun mainitsin itsekin. Kokoomuslainen ja demari tulevat varmaan keskenään hyvn juttuun, mutta vasemmistoliittolainen ja Kokoomuslainen ehkä ei. Eikä persutkaan varmaan katso demaria hyvällä. Kaikki listat ovat kuitenkin tehty rikottaviksi, jos oikea löytyy. Olhan jutussa animalian kannattaja metsästäjän kanssa yhdessä. Niin ehkä persu ja vihreäkin voisivat olla.
Teemua ei hiljennetä!
Veikkaampa, että tästä herrasta ei muuten uskalla niin oppositio, kuin mediakaan marttyyriä tehdä. Uskoisin hänen nauttivan aika suurta suosiota myös iäkkäämpien demarien piirissä ja Teemun maalittaminen satuttaisi suuresti niin sdp:tä, kuin keskustaakin.
Mielestäni olisi siis todella typerä liike heiltä.
![]()
PS:n Teemu Keskisarja käytti rasistista kieltä eduskunnassa ja aiheutti kohun – Keskisarja: "Tuttu sanonta"
Perussuomalaisten kansanedustaja Teemu Keskisarja käytti loukkaavaa sanaa puhuessaan eduskunnan täysistunnossa keskiviikkoiltana.www.iltalehti.fi
Ei varmaan kaan. Etenkään kun tuossa lähinnä samanlaistettiin alkuperäissuomalaiset "pohjolan neekereiksi".
Se puolue mitä äänestää, niin se voi kuvata niitä arvoja , mutta toki selkeästi eri puoluetta äänestävät ja jopa eri puolueiden jäsenet voivat olla onnellisessa parisuhteessa, osa jopa kypäsästi keskustella poliittisista aiheista.Persujen ja kristillisten äänestäjistä ainakin osa on varmasti konservatiivisia (toisaalta iso osa myös äänestää ihan omaa persettä ajatellen, vaikkei ne arvot niin puhuttele), mutta mua kovasti kiinnostaa että miten Kokoomuksen, Kepun tai vaikka demareiden äänestäminen vaikuttaa kasvatukseen? RKP:n äänestäjältä toki saattaisi tulla se toinen äidinkieli, mutta se on vähän eri juttu.
Ja aika fanaatikko pitää olla, että noiden puolueiden keskivertoäänestäjän kanssa keskustellessa odottaisi suksien menevän pahasti ristiin.
Onko tämä sama heppu joka tituleeraa itseään holokaustin kieltäjäksi ja nyt vaihteeksi valikoi neekerisanan.Ei varmaan kaan. Etenkään kun tuossa lähinnä samanlaistettiin alkuperäissuomalaiset "pohjolan neekereiksi".
Onko tämä sama heppu joka tituleeraa itseään holokaustin kieltäjäksi ja nyt vaihteeksi valikoi neekerisanan.
No eihän Purra luvannut puoleen ,ei edes eduskunta ryhmän, seisovan hallituksen tavoitteiden ja toimintatapojen takana.
Suosittelen muokkaamaan. Hyökkäytkset käyttäjää kohtaan ovat kiellettyjä ja näistä on yleensä saanut varoituksen.Olet tyhmä.
Aika heikosti sulla menee jos et tiedä kuka Teemu Keskisarja on. Tuskinpa historian tutkija kieltäisi holokaustia. Tietysti voidaan aina väitellä siintä kuoliko juutalaisia oikeasti 6 vai 2 miljoonaa.Onko tämä sama heppu joka tituleeraa itseään holokaustin kieltäjäksi ja nyt vaihteeksi valikoi neekerisanan.
No eihän Purra luvannut puoleen ,ei edes eduskunta ryhmän, seisovan hallituksen tavoitteiden ja toimintatapojen takana.
Keskisarja saivarteli tuosta holokaustin kielto termistä blogissaan. Hän siis sanoi olevansa holokaustin kieltäjä, muttei kiistäjä.Aika heikosti sulla menee jos et tiedä kuka Teemu Keskisarja on. Tuskinpa historian tutkija kieltäisi holokaustia. Tietysti voidaan aina väitellä siintä kuoliko juutalaisia oikeasti 6 vai 2 miljoonaa.
Suosittelen muokkaamaan. Hyökkäytkset käyttäjää kohtaan ovat kiellettyjä ja näistä on yleensä saanut varoituksen.
Musta tuo näytti enemmänkin että valitsit sanasi niin että tulisi varoitus. Räbässä voit haukkua toista tyhmäksi, mutta et politiikka-alueella, etkä muualla varsinaisen foorumin puolella.No aika tarkkaan valitsin sanani ettei varotuksia tulisi.
Piti tarkistaa, kyllä kyse on samasta hepusta, joka kirjoitti Suomenuutisiin (Teemu Keskisarjan kolumni: Olen holokaustin kieltäjä), joo kieliposkellahan tuonkin oli kirjoittanut. Aiheutti jossa tämäkin palstan ketjussa keskustelua.Aika heikosti sulla menee jos et tiedä kuka Teemu Keskisarja on. Tuskinpa historian tutkija kieltäisi holokaustia. Tietysti voidaan aina väitellä siintä kuoliko juutalaisia oikeasti 6 vai 2 miljoonaa.
Nopea muokkaaminenkaan ei pelasta varoitukselta, mutta taitavat olla foorumilla asianomistaja juttuja, joten sen takia tuosta ei välttämättä tule varoitusta.Suosittelen muokkaamaan. Hyökkäytkset käyttäjää kohtaan ovat kiellettyjä ja näistä on yleensä saanut varoituksen.
No tsekkasin, niin oli sama heppu ja Purra korosti tiedoannon tiedotustilaisuudessa ettei koske puoluetta. (no ei ehkä noilla sanoilla, mutta toivottavasti ilmaisuni kuvasi ajatusta)Olet tyhmä.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.