Urhea kyseenalaistaja tämä Saara Huhtasaari:
Vastaavaa settiä löytyy paljon.
Kiitos. Onjoo ihan sekaisin.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Urhea kyseenalaistaja tämä Saara Huhtasaari:
Vastaavaa settiä löytyy paljon.
Urhea kyseenalaistaja tämä Saara Huhtasaari:
Vastaavaa settiä löytyy paljon.
Psykoosit syvenee, puolin ja toisin. Ainakin twitterissä.Mistäköhän tämä uusi natsi-villitys on lähtöisin. Joka puolella natsit sitä ja natsit tätä. Taidettu ottaa mallia itärajan takaa.
Pidät hänen teesejään järkevinä?En olisi ikinä arvannut, että on mahdollista, että Laura on se järkevin sisaruksistaan.
Pidät hänen teesejään järkevinä?
Eikä pidä, vaan pitää järkevämpänä, kuin Saaraa. Uudelleen muotoiltuna pitää Saaraa vähemmän järkevänä noista sisaruksista.Pidät hänen teesejään järkevinä?
Tämä on kyllä se mielenkiintoisin juttu! Tässä on monta asiaa, lähtökulmaa ja tarkoitusta. Väitän että itä, sekä länsi ovat kummatkin käyttäneet, viimeisimpänä itä. (kirjotin tähän ainaki tunnin, mutta jääköön salaisuudeksiMistäköhän tämä uusi natsi-villitys on lähtöisin. Joka puolella natsit sitä ja natsit tätä. Taidettu ottaa mallia itärajan takaa.
Urhea kyseenalaistaja tämä Saara Huhtasaari:
Vastaavaa settiä löytyy paljon.
Eikös nämä väittämät pidä aikalailla paikkansa?Kiitos. Onjoo ihan sekaisin.
Junnilasta ja kumppaneistaMistäköhän tämä uusi natsi-villitys on lähtöisin. Joka puolella natsit sitä ja natsit tätä. Taidettu ottaa mallia itärajan takaa.
Tuo kuitenkin laitettiin pihalle teinien groomailun takia. Millään tuollaisella ei vaan ole väliä jos jakaa tiettyjä mielipiteitä uuden puolueen kanssa. Vähä kyllä epäilen että willeä ei persuissakaan päästetä ainoana aikuisena johonkin ps. nuorten tapahtuman vastuulliseksi![]()
Hallitus | Uuden elinkeinoministerin Wille Rydmanin välit kokoomukseen ovat tulehtuneet
Wille Rydman (ps) erosi kokoomuksen eduskuntaryhmästä viime kesänä sen jälkeen, kun useat naiset syyttivät häntä ahdistavasta käytöksestä Helsingin Sanomien selvityksessä.www.hs.fi
Tämä nyt varmaan todettu moneenkin kertaan, että tuo Rydmanin tapaus oli Kokoomukselle otollinen tilanne päästä eroon Rydmanista, joka on selvästi liian "rohkea" Kokoomukseen ja hyppy persuihin oli ihan oikea ratkaisu, joka näkyi myös vaalituloksissa kun loikkauksesta huolimatta edustajanpaikka säilyi.
Mitä tulee suomalaisen politiikan nykytilanteeseen, Suomessa onkin liian kauan ollut liikaa pelkkiä joo-poliitikkoja. Itse joskus seurannut ulkomaiden parlamenttien istuntoja, joissa joskus tavarat lentelevät ja taitaa nyrkitkin viuhua. Ihan tuollaista nyt ei Suomeen tarvita, mutta tällainen sanan säilän viuhuminen, jota nyt tapahtuu, on vain hyvästä. Sellainen joo-politiikka, jota Suomessa on harrastettu, ei johda mihinkään, jos kukaan ei uskalla ilmaista omaa mielipidettään.
Hienoa, että joissakin puolueissa vielä kunnioitetaan länsimaisen oikeusjärjestelmän tärkeimpiä tukipilareita, eli syyttömyysolettamaa, tunteiden sijaan.Tuo kuitenkin laitettiin pihalle teinien groomailun takia. Millään tuollaisella ei vaan ole väliä jos jakaa tiettyjä mielipiteitä uuden puolueen kanssa. Vähä kyllä epäilen että willeä ei persuissakaan päästetä ainoana aikuisena johonkin ps. nuorten tapahtuman vastuulliseksi![]()
Hienoa, että joissakin puolueissa vielä kunnioitetaan länsimaisen oikeusjärjestelmän tärkeimpiä tukipilareita, eli syyttömyysolettamaa, tunteiden sijaan.
Ilmeisesti vaikeuksia erottaa oikeudellinen syyttömyysolettama ja puoluesäännöt toisistaan, puolueeseen kuuluminen ei ole mikään ihmisoikeus.Ei toiminnan tarvi olla rikollista ollakseen sopimatonta.
Esim. kun Ano Turtiainen twiittasi sen kuvan George Floydista, hän lensi pihalle Persujen eduskuntaryhmästä. Kerta vaikka se ei ollut rikollista toimintaa (tai ainakaan Turtiainen ei ollut saanut tuomiota siitä), se oli silti sopimatonta käytöstä.
Tutkimus tehtiin välillä 12.6. - 4.7. joten kaikki ei vielä näy tuossa.Ylen kannatusmittaus: Äänestäjien tuki hallitukselta vuotaa nyt oppositiopuolueisiin
Olen positiivisesti yllättynyt perussuomalaisten varsin maltillisesta -0,8% pudotuksesta, kun ottaa huomioon median ja opposition jatkuvan muilutuksen ja tiukan talouskurin hallitusohjelman.
Kyllä, siinä ei näy vaikka Antti Lindtmanin tapaus, sen sijaan Junnila ja Rantanen mahtuu aikavälille.Tutkimus tehtiin välillä 12.6. - 4.7. joten kaikki ei vielä näy tuossa.
Kyllä, siinä ei näy vaikka Antti Lindtmanin tapaus, sen sijaan Junnila ja Rantanen mahtuu aikavälille.![]()
Ilmeisesti vaikeuksia erottaa oikeudellinen syyttömyysolettama ja puoluesäännöt toisistaan, puolueeseen kuuluminen ei ole mikään ihmisoikeus.
Ilmeisesti vaikeuksia erottaa oikeudellinen syyttömyysolettama ja puoluesäännöt toisistaan, puolueeseen kuuluminen ei ole mikään ihmisoikeus.
Ano Turtiainen erotettiin puoluesäännöistä löytyvän kohdan perusteella: puoluehallitus voi päätöksellään erottaa jäsenen joka on menettelyllään puolueessa tai sen ulkopuolella vahingoittanut puoluetta.
Hienoa, että joissakin puolueissa vielä kunnioitetaan länsimaisen oikeusjärjestelmän tärkeimpiä tukipilareita, eli syyttömyysolettamaa, tunteiden sijaan.
Eivät mahdu. Kyselyt aloitettiin jo 12.6.Kyllä, siinä ei näy vaikka Antti Lindtmanin tapaus, sen sijaan Junnila ja Rantanen mahtuu aikavälille.![]()
Eivät mahdu. Kyselyt aloitettiin jo 12.6.
Siis eipä ei tietenkään näy eikä oikein voikaan näkyä kuin hyvin vähäisesti.Kyllä, siinä ei näy vaikka Antti Lindtmanin tapaus, sen sijaan Junnila ja Rantanen mahtuu aikavälille.![]()
Joten viimeisiin mielipiteisiin on voinut vaikuttaa, ekoihin ei. Seuraavassa kyselyssä nähdään lienee tämän vaikutus.Mitäs, kyselyhän loppui vissiin 4.7. jolloin Junnila oli jo eronnut?
Eikai persujen kannattajia pienet natsi läpät haittaa. Muutenki nuo kyselyt tässä vaiheessa on aivan turhia.Siis eipä ei tietenkään näy eikä oikein voikaan näkyä kuin hyvin vähäisesti.
Hallitus nimitettiin oliko se nyt 20.6., sitä ennen oli kyselyä tehty jo 8 päivää.
Junnila erosi 1.7., sen jälkeen kyselyä oli jäljellä 3 päivää.
Sinänsä en kyllä usko että persujen äänestäjiä Junnila-kohu hirveästi kiinnostaa, kyllähän sen pitäisi olla selvää että siellä on vähän roheampaa kielenkäyttöä harrastavaa porukkaa. Mutta mielenkiintoista nähdä, tarttuuko se Kokoomuksen teflonpintaan.
Ei kai se niihin persujen ydinkannattajiin vaikuta, mutta siellä on myös paljon niitä liikkuvia äänestäjiä. Ja niihin nuo vaikuttaa.
Ja tuo pätee kaikkiin puolueisiin, ne ydinkannattajat eivät hevillä liiku. Mutta siinä on syynsä miksi isojen puolueiden kannatukset vaihtelee siellä 15-20% välillä. Tai Kepun kohdalla 10-20%.
Kaikesta Wille Rydmanin ympärillä pyörineestä kohusta päätellen Kokoomuksessa oli ainakin hankaluuksia hahmottaa asia, koska puolue ei käytännössä antanut edes henkilöllä mahdollisuutta puolustautumiseen ja ilmaisi tyytymättömyytensä KRP:n esitutkinnan päättämiseen, sekä kehoitti heitä arvioimaan uudelleen, myös väläyttelivät, että asiaa voitaisiin tutkia vähän niin kuin "sivukädellä" ennen syyteharkintaa, vähintäänkin mielenkiintoista touhua.Sanoit:
Eiköhän kaikissa puolueissa tuota kunnioiteta, eli ketään ei olla lähettämässä vankilaan (tai määrätä muita rikosoikeudellisia seuraamuksia) ilman, että todetaan oikeudessa syylliseksi.
Joten mitkä ovat nämä puolueet, jotka sun mielestä eivät kunnioita tuota? Ja miksi?
Kokoomukselta aivan turhaa sekoilua kyllä. Kaikki tiesivät että ne kokoomuksen maineen kannalta haastavimmat asiat oli vanhentuneita juttuja.Kaikesta Wille Rydmanin ympärillä pyörineestä kohusta päätellen Kokoomuksessa oli ainakin hankaluuksia hahmottaa asia, koska puolue ei käytännössä antanut edes henkilöllä mahdollisuutta puolustautumiseen ja ilmaisi tyytymättömyytensä KRP:n esitutkinnan päättämiseen, sekä kehoitti heitä arvioimaan uudelleen, myös väläyttelivät, että asiaa voitaisiin tutkia vähän niin kuin "sivukädellä" ennen syyteharkintaa, vähintäänkin mielenkiintoista touhua.
Unohtamatta tietysti niitä lukuisia ulostuloja ja tuomitsevia kantoja, joissa viitattiin johonkin tapahtuteeneeseen, ennen kuin oli edes tiedossa, onko mitään tapahtunut. Noh, ymmärrän äkkipikaisen damage controllin, mutta olihan tuo jo yksissä tuumin päätetty, lähdet pois tai sulta poistetaan kaikki mahdollisuudet vaikuttaa.
Noita tehdään säännöllisesti. On kai siitä hyötyä puolueille.Eikai persujen kannattajia pienet natsi läpät haittaa. Muutenki nuo kyselyt tässä vaiheessa on aivan turhia.
Muutenki nuo kyselyt tässä vaiheessa on aivan turhia.
Kaikesta Wille Rydmanin ympärillä pyörineestä kohusta päätellen Kokoomuksessa oli ainakin hankaluuksia hahmottaa asia, koska puolue ei käytännössä antanut edes henkilöllä mahdollisuutta puolustautumiseen ja ilmaisi tyytymättömyytensä KRP:n esitutkinnan päättämiseen, sekä kehoitti heitä arvioimaan uudelleen, myös väläyttelivät, että asiaa voitaisiin tutkia vähän niin kuin "sivukädellä" ennen syyteharkintaa, vähintäänkin mielenkiintoista touhua.
Unohtamatta tietysti niitä lukuisia ulostuloja ja tuomitsevia kantoja, joissa viitattiin johonkin tapahtuteeneeseen, ennen kuin oli edes tiedossa, onko mitään tapahtunut. Noh, ymmärrän äkkipikaisen damage controllin, mutta olihan tuo jo yksissä tuumin päätetty, lähdet pois tai sulta poistetaan kaikki mahdollisuudet vaikuttaa.
Politiikka perustuu suosiolle. Ei siihen kuka olisi oikeasti järkevin ja paras johtamaan. Se on huutoäänestys jossa suurin osa valitsee tunteiden perusteella.Julkisuuspeliähän tuo politiikka pitkälti on. Siinä kai mitään reilua kohtelua (puolustautumisen mahdollisuutta, tutkinnan valmistumisen odottamista ym.) on turha odottaa.. Siksi media on käytännössä se tuomioistuin vaikka puolue sitten varsinaisesti henkilön erottaisikin. Joskus kun koko kohu on unohtunut, julkaistaan ehkä joku pienempi uutinen mutta aika samantekevää se siinä vaiheessa enää on vahingon kärsineelle (erotetulle).
Puoluesäännöt ovat asia erikseen ja perussuomalaisissa voi ainakin mainehaitan takia erottaa jäsen puolueesta. Ano ei ainoastaan rikkonut tuota mainehaitta sääntöä, hän myös enemmän tai vähemmän uhkaili perussuomalaisten jäsentä väkivallalla, eikä hakenut takaisin eduskuntaryhmästä erottamisen jälkeen sekä perusti oman eduskuntaryhmän/organisaation. Tuossa on useampi asia mihin voi laittaa ruksin.Mutta mitä tulee siihen sun mainitsemaan syyttömyysolettamaan, Kokoomus toimi Rydmanin kanssa samaan tapaan, kuin Persut toimivat Turtiaisen kanssa. Kumpikaan puolue ei odottanut mitään tuomioistuimen päätöstä, vaan siirsivät henkilöt syrjään siinä vaiheessa, kun totesivat heistä olevan enemmän haittaa kuin hyötyä puolueelle.
Mihin nuo väitteet perustuu? Selasin hänen TikTokkia läpi kovimman kohun aikana ja en nähnyt yhtään uhkausta.
Yleisen valtio-opin tutkijatohtori Yannick Lahti ja perus- ja ihmisoikeuksiin erikoistunut hallintotieteiden tohtori Pauli Rautiainen kertovat Twitterissä joutuneensa voimakkaan asiattoman kritiikin kohteeksi annettuaan asiantuntijahaastattelun medialle.
Puoluesäännöt ovat asia erikseen ja perussuomalaisissa voi ainakin mainehaitan takia erottaa jäsen puolueesta. Ano ei ainoastaan rikkonut tuota mainehaitta sääntöä, hän myös enemmän tai vähemmän uhkaili perussuomalaisten jäsentä väkivallalla, eikä hakenut takaisin eduskuntaryhmästä erottamisen jälkeen sekä perusti oman eduskuntaryhmän/organisaation. Tuossa on useampi asia mihin voi laittaa ruksin.
Itse en laittaisi julkisiksi. Se kun tuppaa vain yllyttämään niitä sekopäisimpiä ja pahimmillaan jostain avohoitopotilaasta sitten saa itselleen vuosien vainoajan.Miksei noista näy ikinä todisteita? Kovemman kohunhan sitä saisi kun pistäisi kuvakaappauksen mukaan kuinka puhelin täynnä tappouhkauksia ja viestejä "kommari, olet populisti, tyhjäpää, idiootti, marxisti". Toki sieltä voi muutama viesti tulla. Näin helppoa ne olisi näyttää, vaikka nimet sutattuina:
Miksei noista näy ikinä todisteita?
Koska ilkeät vasemmistoanarkistikommunisti toimittajat ja tutkijat koittavat valehtelemalla saada persut ja niiden kannattajat huonoon valoon.Miksei noista näy ikinä todisteita?
Koska ilkeät vasemmistoanarkistikommunisti toimittajat ja tutkijat koittavat valehtelemalla saada persut ja niiden kannattajat huonoon valoon.
Ainahan valtamedia on kaikkea eu:ta ja maahanmuuttoa haastavaa vastassa vaikka sitten keksityillä syillä. Lampaat ei vaan tajua, kyä näin on.
Niin, Ano lensi pihalle Persuista puoluesääntöjen mukaan. Rydman siirrettiin syrjään Kokoomuksessa puoluesääntöjen mukaan. Kumpaankaan ei liity tuo sun mainitsema "syyttömyysolettama".
Jos viittaa johonki valtamedian valheeseen kotimaan politiikka -ketjussa voisi varmaa, jonku linki laittaa? Ainakaan minulla ei ole mitään hajua vasemmiston valehtelemasta kuolleesta mehustelevasta irakilaisesta.Kuten esim erään irakilaisen kuolemalla mehustelu? Joka osottautuikin vasemmiston valheeksi?
Kuten esim erään irakilaisen kuolemalla mehustelu? Joka osottautuikin vasemmiston valheeksi?
No tämä tosiaan menee yhdeksi jankkaamiseksi. Puhuin alunperin oikeudellisesta näkökulmasta, kaikkien mutkien ja Turtiaisten jälkeen pääsemme pisteeseen, jossa pyydetään esimerkkiä alkuperäiseen sanomaani, osoitan esimerkin ja palaamme takaisin lähtöpisteeseen 1.Mutta mitä tulee siihen sun mainitsemaan syyttömyysolettamaan, Kokoomus toimi Rydmanin kanssa samaan tapaan, kuin Persut toimivat Turtiaisen kanssa. Kumpikaan puolue ei odottanut mitään tuomioistuimen päätöstä, vaan siirsivät henkilöt syrjään siinä vaiheessa, kun totesivat heistä olevan enemmän haittaa kuin hyötyä puolueelle.
Ei se taida ketään varsinaisesti kiinnostaa. Ja vaikka jotain arvioita voisikin aiheista heitellä, niin koska lainvoimaisia niistä ei vanhenemisen takia saa, niin turhaa spekulaatiota kaikki.Puhuin alunperin oikeudellisesta näkökulmasta
Mitä aihetta tässä kommentoit?Eiköhän sitä palautetta tule ihan kaikenlaisilta ihmisiltä, milloin äänessä on "oikeiston äänitorvi" Haapala tai Jokisipilä. Tai joku väärä henkilö kehuu hallitusohjelmaa, leikkauksia tai sitten velanottoa. Onko bensan hinta hyvä vai huono, entäs ilmasto.