HBO Max maksaa n. 9e/kk ja Amazon Prime n. 6e/kk.
Ei. Kyselyn mukaan 8% halusi lisätä YLEn menoja. 92% halusi pitää enintään ennallaan tai leikata.
Ai maksaako? Ohessa viimeisimmät maksutapahtumat Amazon Video Prime ja HBO MAX. Amazon Primen vuositilaus 49 Puolan zlotia eli 90 senttiä per kk.
5,39€ itsevalittu sisältö versus 13,58 € pakkososialisoitu "KYLLÄ tää on hyvää sisältöä, kun Hakaniemen juntitkin tätä suosittelee!". Suomalaiset sosiaalidemokraattiset apinat taputtaa käsiään kun loputkin nettovarallisuudesta vedetään kankkulan kaivoon verotuksen muodossa kuten kalliiden urheilukisojen ja ulkomaisten viihdetuotantojen esittämiseen.
Me täällä Suomessa eletään kyllä todellisessa älyllisessä laiskuudessa ja vaihtoehdottomuudessa.
Tähän sopii itseasiassa mainiosti Platonin luolavertaus. Suurin osa suomalaisista nököttää kotona katsomassa YLE:n tuotantoa. Kun joku tulee sanomaan että hei tuolla ulkona on vapaa maailma, jossa te voisitte elää vapaammin ja vauraammin niin ketään ei kiinnosta vaan avataan se seuraava sipsipussi ja jatketaan Sohvaperunoiden katsomista. Yhteiskunnallinen älyllinen romahdus tapahtui siinä kohtaan kun kansalaiset unohtivat Paasikiven sanat:”Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen." ja aloittivat velaksi elämisen ilman tietoa huomisesta.
Onneksi tästä maasta löytyy muutamia ihan oikeita intellektuelleja, jotka kykenevät ajattelemaan vapaasti ja haastamaan sosialistisen ajatuksen kollektiivisesta vastuusta.
Tällainen olisi sosialistisesta ajattelusta irtautuva oikeistolainen Suomi | Verkkouutiset
www.verkkouutiset.fi
Sosialistisesta ajattelutavasta ei ole rohjettu irtautua
Perusporvarihallituksen kaudella saamme vastauksen siihen, halutaanko ja voidaanko julkista valtaa Suomessa käyttää oikeistolaisesti. Tähän mennessä yksikään valtapuolueista ei ole rohjennut irtautua kollektiivisen vastuun sosialistisesta ajattelutavasta, joka kannattelee sosialidemokraattien luomaa hyvinvointivaltiota. Nyt kun tämän mallin rahoitus on romahtamassa, sitä on pakko muuttaa. Kun hallituksessa olevat puolueet eivät ole sosialidemokraattisia, on lupa odottaa todellista muutosta eikä mallin vuotokohtien paikkailua.
Oikeistolaista ei ole kannustaa ihmisiä tekemään yhä enemmän töitä siksi, että heidän ansioitaan voidaan verottaa ja tuloja tasata yhä enemmän yhä huonommin toimivan hyvinvointivaltiomallin rahoittamiseksi. Tästä ajattelutavasta on tullut taloudellinen rasite ja moraalisen epärehellisyyden lähde. Kokoomus ja perussuomalaiset tekevät virheen, jos eivät ymmärrä äänestäjien saaneen tarpeekseen sosdemlandiasta.
Petteri Orpon todennäköisellä hallituksella on siis miljardien eurojen tilaisuus lähteä rohkeasti purkamaan demarivetoista mallia ja ottaa askel aidosti oikeistoliberaaliin suuntaan. Filosofisesti ja eettisesti tämä siirtymä on mutkaton. Ei tarvitse muuta kuin alkaa puhua yksilön vastuusta ja jokaisen vapaudesta rakentaa itse omien arvojensa mukainen hyvä elämä. Se olisi minulle riittävä oikeistolainen käänne.