- Liittynyt
- 24.09.2020
- Viestejä
- 1 305
Tämä on kyllä todella raskasta tilastoilla pelailua että joo, kyllä, kokonaisuudessaan väkivaltarikoksia voi olla vähemmän, mutta mitä sitten? Jos on tavallinen omista asioistaan huolta pitävä työssäkäyvä niin huoletta on voinut olla. Väkivalta on pysynyt pääosin ns. omissa piireissä.Tilastot ovat sikäli käteviä, että niihin nojautuen voi yrittää perustella mitä erilaisempia väittämiä. Iso kuva rikollisuudessa on, että etenkin muutamassa suuremmassa kaupungissa on väkivaltarikollisuus yleistynyt, myös nuorten tekemät. Faktaa on myös se, että ulkomaalaisperäisten osuus on kasvanut, ja rupeaa olemaan enemmistö huolimatta huomattavasti vähäisemmästä väestöosuudesta. Samalla voi olla totta, että kokonaisrikollisuus on vähentenyt, etenkin joissakin alaryhmissä. Perusmatematiikkaa soveltamalla voi sitten miettiä, miten se on mahdollista.
Tavallisen kansalaisen kannalta on oleellista, että väkivaltarikollisuuden kohteeksi joutuu nykyisin selvästi useammin se tavallinen kansalainen. Se koskee erityisesti naisia ja nuoria. Väkivalta on sattumanvaraista, ei enää tuttujen tai puolituttujen keskinäistä viinanhuuruista rähinöintiä. Tämä on se Ruotsin tie, josta mm. Halla-aho varoitti.
Se on täysin yhdentekevää siinä vaiheessa onko rikollisuus tilastojen mukaan vähentynyt jos se uhka on siirtynyt satunnaisiin kohtaamisiin ja omat valinnat ei enää kummemmin auta tuleeko veistä vai ei. Itseään jos alkaa puolustamaan niin on myös paljon enemmän hävittävää kuin näillä roadmaneilla. Sinä menetät käytännössä kaiken jos puolustustilanteessa nilkiltä lähtee henki, jos itse joudut teholle ja selviäisitkin elossa niin tuomiota ei toiselle osapuolelle tule. Tuomiolla tarkoitan että se elämä muuttuisi jotenkin. Maksimissaan asuinosoite on jossain muualla ja homma jatkuu. Ei mitään väliä.
Todella surullista kun yhteiskunta ja viranomaiset ovat totaalisen aseettomia näitä pikkuveijareita vastaan. Reservistä eroaminen on oikeastaan ainoa vaihtoehto mitä pystyy tekemään ja tietysti johonkin korveen muuttamalla mikä tuntuu vähän epäreilulta jos kaupungissa kuitenkin haluaisi asua, äänestämällä ei voi vaikuttaa tähän asiaan. No, pitää vain toivoa että näitä kohtaamisia tulee tapahtumaan vastuussa olevien perheenjäsenille. Toisaalta tilanne voi hyvin 5 vuoden päästä olla se että julkisiakaan ei käytä kuin ne joiden on pakko (eli ei eliitti).
