Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
NYKYISILLÄ kannatuslukemilla kokoomus on suurin puolue ja näin ollen hallitustunnustelija. Kokoomus siis muodostaa aivan taatusti hallituksen, syntyipähän se sitten demarien tai persujen kanssa. Ja silloin kun kokoomus on hallituksessa, niin silloin kyseessä EI OLE ENÄÄ nykyinen hallitus. Missään en väittänyt että tuo oli jotenkin lakiperustaista, joten vassarit alkoi perinteiseti olkiukkoilemaan ja siitähän seuraa perinteisesti varoitus.
Ai ristus että se voi olla joillekin vaikeaa
Hienosti irroitettu yksi lause koko kommentista. Tuliko nyt parempi olo?Kyllä tuosta alla olevassa sanot aika suoraan ettei nykyinen hallitus voisi jatkaa koska yksikään hallituspuolue ei ole hallitustunnustelijan paikalla. Ja sehän on virheellinen väite. Nykyisen hallituksen kannatus on ainakin YLEn gallupissa yli 52% eli voivat halutessaan muodostaa hallituksen samalla kokoonpanolla. (Toki enemmistä olisi äärimmäisen ohut eli ei tuossa mitään järkeä olisi...)
Tai jos oikeasti vain kysyit asiaa, etkä tiennyt, niin nyt tiedät: kyllä voi jatkaa.
Kum vasemmistosiipi ei taas tunnu ymmärtävän oikein mitään niin selvennetään. NYKYISILLÄ kannatuslukemilla kokoomus on suurin puolue ja näin ollen hallitustunnustelija. Kokoomus siis muodostaa aivan taatusti hallituksen, syntyipähän se sitten demarien tai persujen kanssa. Ja silloin kun kokoomus on hallituksessa, niin silloin kyseessä EI OLE ENÄÄ nykyinen hallitus. Missään en väittänyt että tuo oli jotenkin lakiperustaista, joten vassarit alkoi perinteiseti olkiukkoilemaan ja siitähän seuraa perinteisesti varoitus. Ai ristus että se voi olla joillekin vaikeaa
Ahaa arvelit teorisoida sellaisen skenaarion mitä ei ole ikinä ennen tapahtunut , eli ei kysytä todennäköisesti kahdelta eniten ääniä saaneelta puolueelta minkälainen hallitus muodostetaan. Ja sitten persuja vielä haukutaan huonosta argumentoinnista.Ja tuo ei yhä siis pidä paikkaansa. Nykyinen hallitus voi nykyisellä yli 50%:n kannatuksella halutessaan jatkaa, eikä Kokoomus voisi sille mitään vaikka olisi hallitustunnustelija. Kyse ei ole mistään olkiukosta, vaan sinun virheellisen väitteen/oletuksen korjaamisesta. Noin tuskin tietenkään käy, mutta teoreettinen mahdollisuus siihen on. Ja samalla se olisi poliittinen itsemurha jos niin myös kävisi.
Oh, the irony...
Niiin ja käytännössä ei jatka mitenkään. Se, että vedetään hihasta joku ennenkuulumaton skenaario, osoittaa vain tason jolla pystytte keskustelemaanSä kysyit että miten nykyinen hallitus voisi jatkaa näillä lukemilla, vastaus on "halutessaan".
Mutta sen sijaan että menisi jakeluun alat vittuilemaan ja nimittelemään![]()
Hienosti irroitettu yksi lause koko kommentista. Tuliko nyt parempi olo?
Ahaa arvelit teorisoida sellaisen skenaarion mitä ei ole ikinä ennen tapahtunut , eli ei kysytä todennäköisesti kahdelta eniten ääniä saaneelta puolueelta minkälainen hallitus muodostetaan. Ja sitten persuja vielä haukutaan huonosta argumentoinnista.
Ja kuten vastasin, niin kyse on ihan käytännöntasosta, eikä mistään teoreettisesta paskasta. Mutta hei, varmaan tuli hyvä mieli kun pääsi taas vähän vääntämään jostain epäolennaisesta. Senhän te osaatte.Jep, vastasin tosiaan kahdesta lauseesta ensimmäiseen. Ja se edusti merkkimäärältä noin 56%:a koko viestisi sisällöstä. Ja tuli parempi olo, kuten aiemminkin kun täällä on esitetty virheellisiä kuvitelmia hallituksen muodostamisesta esim. hallituksen eron seurauksista. Asiavirheet on musta ihan hyvä korjata (ja koskee tietenkin myös itseäni).
En, vaan korjasin vaan virheellisen oletuksesi siitä, ettei nykyinen hallitus voisi nykykannatuksella jatkaa, koska mikään niistä ei olisi hallitustunnustelija. Tällaista vaatimusta ei ole ja jossain ääritilanteessa hallitus voisi tehdä sen poliittisen itsemurhan ja päättää jatkaa. Mahdollista? Kyllä. Todennäköistä? Ei tietenkään.
Niiin ja käytännössä ei jatka mitenkään. Se, että vedetään hihasta joku ennenkuulumaton skenaario, osoittaa vain tason jolla pystytte keskustelemaan
Nää meidän "skenaariot" on sitä kuuluisaa faktaa, jonka puitteissa on hyvä jatkaa keskustelua myös tästä eteenpäin. Toki voidaan keskustella fantasiamaailmoista, joissa vain kokoomus voi muodostaa hallituksen ja vain persujen kanssa mutta miksi ihmeessä?
Ja lisää olkiukkoilua. Missä väitin että kokoomus muodostaa hallituksen vain persujen kanssa?Nää meidän "skenaariot" on sitä kuuluisaa faktaa, jonka puitteissa on hyvä jatkaa keskustelua myös tästä eteenpäin. Toki voidaan keskustella fantasiamaailmoista, joissa vain kokoomus voi muodostaa hallituksen ja vain persujen kanssa mutta miksi ihmeessä?
Ja lisää olkiukkoilua. Missä väitin että kokoomus muodostaa hallituksen vain persujen kanssa?
Kannattanee ehkä tsempata vähän tuon ymmärryksen kanssa. Viestini kertoo sen että vaikka kokoomus muodostaisi hallituksen demarien tai persujen kanssa, kyseessä EI OLE ENÄÄ nykyinen hallitus. Suurimpana puolueena ainoa varma vaihtoehto on KÄYTÄNNÖSSÄ se, ettei kokoomus jää hallituksen ULKOPUOLELLE. Ja silloin ei puhuta enää nykyisestä hallituksesta. Mutta jatka ihmeessä yksittäisten lauseiden irrottamista kommenteista ja ymmärtämällä ne mahdollisimman väärin, niin saadaan laadukasta keskustelua lisää.Punnitsit kokoomuksen kahta vaihtoehtoa tarkalleen näillä sanoilla: "Kokoomus menee hallitukseen aivan taatusti mieluummin persujen kanssa, kuin jää kokonaan ulkopuolelle.". Tuosta tulee aika suoraan vaikutelma, että haluat sivuuttaa kaikki ne hyvät vaihtoehdot. Tietysti voi olla, että tuo osa viestiäsi oli ilman asiasisältöä mutta Paapaalle tuossa kiukutellessasi annoit ymmärtää sen olevan tärkeä osa viestiä.
Kaivetaanko vielä syvempi kuoppa sulle?![]()
Kannattanee ehkä tsempata vähän tuon ymmärryksen kanssa. Viestini kertoo sen että vaikka kokoomus muodostaisi hallituksen demarien tai persujen kanssa, kyseessä EI OLE ENÄÄ nykyinen hallitus. Suurimpana puolueena ainoa varma vaihtoehto on KÄYTÄNNÖSSÄ se, ettei kokoomus jää hallituksen ULKOPUOLELLE. Ja silloin ei puhuta enää nykyisestä hallituksesta. Mutta jatka ihmeessä yksittäisten lauseiden irrottamista kommenteista ja ymmärtämällä ne mahdollisimman väärin, niin saadaan laadukasta keskustelua lisää.
Mikäs skenaario tuo kokoomus+ps+kd on? Ihanko itse keksit? Tuohon kokoonpanoon menee heittämällä Harkimo, rkp ja keskusta mukaan. Ja edelleenkään jos haluaa ymmärtää viestini edes auttavasti oikein, niin en ole sulkenut punamultaa missään vaiheessa pois, vaan pelkästään kokoomuksen ulos jäännin nykykannatuksella. Ja silloin kun kokoomus on mukana, niin kyseessä EI OLE nykyhallitus.Se on täysin sun oma skenaario, jonka itse kehittelit. Kokoomus ja persut ei yhdessä voi tämän hetken kannatuslukujen valossa päättää muodostaa hallitusta jonain kokoomukselle parempana vaihtoehtona sille, että nykyhallitus jatkaa. Kokoomus + PS + KD olisivat edelleen VÄHEMMISTÖ. Toki saa muodostaa mutta silloin on sen opposition armoilla, että kaunko saa jatkaa![]()
Keskusta on kyllä tällä vaalikaudella huomannut, että vihreiden kanssa ei kannata samassa hallituksessa istua, joten nykyisen hallituksen jatkaminen on siinäkin mielessä mahdotonta. Ainiin ja tottakai puhutaan taas käytännöstä, ettei tahalliset väärinymmärtäjät pääse teorialla vänkäämään.Saattaa hyvin olla että nykyinen kokoonpano ei ole enää mahdollinen seuraavissa eduskuntavaaleissa mikäli enemmistöhallitusta haluttaisiin kasata.
Keskusta on kyllä tällä vaalikaudella huomannut, että vihreiden kanssa ei kannata samassa hallituksessa istua, joten nykyisen hallituksen jatkaminen on siinäkin mielessä mahdotonta. Ainiin ja tottakai puhutaan taas käytännöstä, ettei tahalliset väärinymmärtäjät pääse teorialla vänkäämään.
Peliliike olisi tietty kaataa hallitus ja nostaa sillä omaa kannatusta, mutta taitaa se audin takapenkki olla sen verran herkullinen paikka nykyministereille, etten siihen jaksa oikein uskoa. Iso osa tuosta kannatuksen noususta tapahtuisi todennäköisesti persujen leiristä.Kysymys taitaa olla, että maakuntavaalien jälkeen, kun maakuntauudistus on käytännössä sementoitu niin mikä asia keskustaa pitäisi hallituksessa.
Niin tämäkin paska. Tuossa vaalikonetta tehdessä pisti taas miettimään miten tuollainen väliportaan instanssi valtion taloutta tukee. Muutamat hyvävelivirat lisää ja kansan äänestämille edustajille vähän kampaviineriä ja kokouspalkkioita.Kysymys taitaa olla, että maakuntavaalien jälkeen, kun maakuntauudistus on käytännössä sementoitu niin mikä asia keskustaa pitäisi hallituksessa.
Noiden vastausten perusteella patologinen valehtelija ja sen lisäksi tyhmä kuin saapas. Tai sitten vuoden timanttisin koomikko!Tiina Haapala on hyvä ehdokas!![]()
Pidän kummallisena poliitikkojen ja Markku Jalosen (KT:n pitkäaikainen työmarkkinajohtaja) hurskaita toiveita, että työntekijät suostuisivat palkkojen mediaaniin. Jos on oikeus (kuten on) saada samasta työstä samalla työnantajalla sitä palkkaa, jota jollekin jo maksetaan, niin totta kai näin tapahtuu, muu olisi typeryyttä. Muun luulotteleminen noinkin kokeneelta toimijalta kuin Jaloselta on jotain outoa peliä. Oikeuskäytäntö palkkaharmonisoinnista on täysin selvä, joten on erikoista, miksi tämä asia nyt tuntuu tulevan jotenkin yllätyksenä.Soten hinta se jatkaa kasvuaan. Nyt järjestellään jo ”palkkaharmoniaa”.
![]()
Sote-uudistus tuo työntekijöille palkankorotukset, joiden hinta veronmaksajille on arvoitus – "Poliitikot ovat koko ajan tienneet", sanoo ay-pomo
Työntekijöiden palkat pitää yhdenmukaistaa, kun 175 000 ihmistä siirtyy uusien hyvinvointialueiden palkkalistoille. Työntekijäjärjestöjen mukaan hallituksen palkankorotuksiin varaama summa ei riitä alkuunkaan.yle.fi
”Suurinkaan esitetty summa, 434 miljoonaa, ei riitä, sanoo Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n vastaava sopimusasiantuntija ja sote-neuvottelija Minna Pirttijärvi.”
Onnea veronmaksajille.
Juu, eihän tämä uusi asia ole, ja selittää osittain hieman sitä miksi puheet sotesta kustannuksia säästävänä rakenteena (jota sen alunperin piti olla) on pikkuhiljaa haudattu.Pidän kummallisena poliitikkojen ja Markku Jalosen (KT:n pitkäaikainen työmarkkinajohtaja) hurskaita toiveita, että työntekijät suostuisivat palkkojen mediaaniin. Jos on oikeus (kuten on) saada samasta työstä samalla työnantajalla sitä palkkaa, jota jollekin jo maksetaan, niin totta kai näin tapahtuu, muu olisi typeryyttä. Muun luulotteleminen noinkin kokeneelta toimijalta kuin Jaloselta on jotain outoa peliä. Oikeuskäytäntö palkkaharmonisoinnista on täysin selvä, joten on erikoista, miksi tämä asia nyt tuntuu tulevan jotenkin yllätyksenä.
Juu, eihän tämä uusi asia ole, ja selittää osittain hieman sitä miksi puheet sotesta kustannuksia säästävänä rakenteena (jota sen alunperin piti olla) on pikkuhiljaa haudattu.
![]()
Sote-uudistus | Sote-uudistus voi poikia jopa miljardin vuosittaisen lisälaskun – Kukaan ei vielä tiedä, kuinka paljon hoitohenkilökunnan palkkojen yhteensovittaminen maksaa
Uusille hyvinvointialueille siirtyy kunnista yli 170 000 työntekijää, joiden palkkojen harmonisointi voi maksaa satoja miljoonia euroja tai jopa miljardin – tarkkaa hintaa ei tiedä vielä kukaan.www.hs.fi
Hämmästyttävän vähän tästä on kuitenkin keskusteltu, varsinkin kun kyseessä on merkittävä veronmaksajien kukkarolle lopulta päätyvä kuluerä.
EK:n taulukoiden mukaan Suomen kokonaisveroaste vs BKT on OECD-maiden viidenneksi suurin Ranskan, Tanskan, Belgian ja Ruotsin jälkeen.Sama kuvio tulee toistumaan potenssiin korotettuna aluehallinnossa, mikään voima ei sitä kehitystä voi estää.
Karmeinta se on niille kunnille jotka ovat hoitaneet asiansa hyvin. Ne vain menettävät ja saavat lisäksi kiinteistöjen ja laitteiden kustannukset vaivoikseen. "
EK:n taulukoiden mukaan Suomen kokonaisveroaste vs BKT on OECD-maiden viidenneksi suurin Ranskan, Tanskan, Belgian ja Ruotsin jälkeen.
Vastaavasti Suomen julkisen sektorin menot vs BKT ovat EU:n suurimmat Ranskan jälkeen.
Eiköhän me poijjaat oteta paalupaikka kummassakin vertailussa, jahka Sote ja palkkaharmonisoinnit on saatu runnottua läpi.
![]()
Julkinen talous - Elinkeinoelämän keskusliitto
Julkisen sektorin muodostavat valtiontalous, kunnat sekä pakollista sosiaaliturvaa hoitavat sosiaaliturvarahastot.ek.fi
Kunhan baarit pysyy auki!
On se kyllä julmaa, että täällä on melkein yhtä kallis terveydenhuolto kuin Chilessä.
Niitähän on jo rajoitettu pahasti ja käytännössä pakotettu yökerhot taas kiinni. Lisäksi hesari ainakin oli kuullut lähteistään, että täyssulkua ollaan jälleen tuomassa takaisin.Ei baareja varmaan haluta rajoittaa ettei ihmiset pahastu juuri vaalien alla.
Osuus bkt:sta on 0,1 %-yksikköä suurempi Chilessä.Kuinka niin? Suomessa terveydenhoitoon käytettiin ~4000 e/asukas/vuosi, Chilessä 2200 e/asukas/vuosi.
Osuus bkt:sta on 0,1 %-yksikköä suurempi Chilessä.
Voisko Chilessä olla myös halvemmat elinkustannukset ja matalammat palkat, jolloin about kaikkeen menee rahaa vähemmän? Oletko käynyt joskus turistina ulkomailla, ja ihmetellyt, että miten näin pienellä määrällä rahaa saa näin paljon asioita ostettua?
Kyllä niillä prosenttiyksiköillä maksetaan palkat. BKT kartuttaa valtion kassaa ja valtion kassasta maksetaan jollain prosenttiosuudella terveydenhuollon kustannukset (esim. palkat).Ei niillä prosenttiyksiköillä makseta palkkoja, vaan rahalla. Ja rahaa Chilessä käytetään terveydenhoitoon noin puolet siitä, mitä Suomessa.
Siis päättäjät arvostaa terveydenhuoltoa vähemmän täällä, koska uskallan veikata että jos kansalta kysyttäisiin, niin todennäköisesti julkiselta sektorilta haluttaisiin vähentää jonniijoutavia paperinpyörittäjiä sekä suojatyöpaikkoja, ja ohjata säästyneet rahat johonkin hyödyllisempään esim. terveydenhuoltoon. Olishan noita kohteita joita priorisoida, mutta kun ei uskalleta eikä osata.Kyllä niillä prosenttiyksiköillä maksetaan palkat. BKT kartuttaa valtion kassaa ja valtion kassasta maksetaan jollain prosenttiosuudella terveydenhuollon kustannukset (esim. palkat).
Chilessä siis arvostetaan terveydenhuoltoa hieman enemmän kuin Suomessa, koska siellä käytetään BKTstä isommalla prosenttiosuudella rahaa terveydenhuoltoon, kuin täällä.
Meiltähän juuri kysytään, ensi keskiviikosta alkaen.Siis päättäjät arvostaa terveydenhuoltoa vähemmän täällä, koska uskallan veikata että jos kansalta kysyttäisiin, niin todennäköisesti julkiselta sektorilta haluttaisiin vähentää jonniijoutavia paperinpyörittäjiä sekä suojatyöpaikkoja, ja ohjata säästyneet rahat johonkin hyödyllisempään esim. terveydenhuoltoon. Olishan noita kohteita joita priorisoida, mutta kun ei uskalleta eikä osata.
Mistä lähtien vaalilupaukset ja teot on kohdanneet toisensa varmuudella? Etkös sinä ollut yksi niistä jotka olivat sitä mieltä, että on ihan vaan hyvä, ettei äänestäjillä ole minkäänlaista kuluttajansuojaa?Meiltähän juuri kysytään, ensi keskiviikosta alkaen.
Aluevaaleissa valittavat ensimmäiset aluevaltuutetut nimittäin tulevat ensimmäisinä määrittelemään merkittävällä tavalla miten hyvinvointialueella terveydenhuolto ja erityisesti sen hallinto tullaan järjestämään. Siitä seuraavat joutuvat kullakin hyvinvointialueella väkisinkin jatkamaan ensimmäisten valitsemaa latua.
En tosin ole kovin varma ymmärtävätkö ihmiset, miten merkittävistä vaaleista on kysymys. Näyttää nimittäin siltä, ettei moni ehdokaskaan ymmärrä.
Äänestäjät kuitenkin osannevat arvioida, millä puolueilla on heidän intressiensä mukaista terveys-, talous- ja aluepolitiikkaa politiikkaa tarjolla.Mistä lähtien vaalilupaukset ja teot on kohdanneet toisensa varmuudella? Etkös sinä ollut yksi niistä jotka olivat sitä mieltä, että on ihan vaan hyvä, ettei äänestäjillä ole minkäänlaista kuluttajansuojaa?