Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Jostain syystä sinulla asiat kietoutuu koko ajan maahanmuuttoon. Itse katson tätä enemmän ihmisyyden ja ihmiskäsityksen kehityskulkuna, jossa ajan aalloilla luovitaan eteenpäin vaikka välillä liike on sivuun tai taaksekin.Tämä on se hetki kyynistyneelle vinolle hymylle... en voi allekirjoittaa tuota olettamaa kyllä mitenkään, kun huomioidaan millaisella vimmalla erilaisia "vihapuhe"-vetoomuksia sun muuta yritetään, kun rahvas näyttää omaksuvan vääriä mielipiteitä. Suurelta osin ne ajatuskulut ovat hyvinvoivan monokulttuurin tulosta, mikä uskoo omaan universaaliuteensa eikä sen takia kykene ymmärtämään että maahan tulijoilla ei välttämättä ole pienintäkään kunnioitusta niitä ideoita kohtaan. Sen jälkeen homma menee vähän niin että ensin rahvas omaksuu ikäviä mielipiteitä, mistä ne sitten aikaa myöten menevät ylöspäin sitä mukaa kun ongelmat kasvavat, rahat vähenevät ja niitä ei pystytä selittelemään pois.
Tietysti tulee luottamus kun hallituksella on enemmän edustajia. Epäluottamuslauseen tämän hetkisiä tehtäviä on kaksi.
Ensinnäkin sen tehtävä on kiusata hallituskumppaneita. Luottamusäänestyskeskustelut saattavat joskus jopa tiivistää hallitusyhteistyötä, hitsata rivit yhteen. Tällaisen aiheen osalta kuitenkaan se ei ole odotettavissa, osalle hallituspuolueiden kansanedustajille kysymys on aidosti vaivaannuttava eikä pelkästään kiusallinen. Silti tulos on selvä jo etukäteen.
Toisaalta sen tarkoitus on nostaa aihe uudelleen keskusteluun ja median tarkasteluun, kun se nyt juhannuksena jäi Venäjän tapahtumien vuoksi taka-alalle.
Kuitenkin lopulta se ainoa tapa, jolla se voisi johtaa ministerivaihtoon olisi, että asian noustessa nyt uudelleen keskusteluun joku toimittaja sattuisi löytämään jotain selvästi raskauttavampaa kuin tähänastiset jutut
Tuo onkin varsin hyvä vetoomus.
Viisi vuotta on aika lyhyt aika. Tuo tapahtui 2014.Näemmä lumiukko oli tehty 5 vuotta ennen kuin Junnilasta tuli kansanedustaja. Eli eiköhän mylvintä kannata taas jättää omaan arvoonsa?![]()
Vähän huumorintajua, mun mielestä toi lumi-ukko on hieno kyllä.Onks toi lumiukkokuva aito? Miksi tota Junnilaa on joku äänestäny? No toivottavasti vaihtavat ministeriä ja voisivat potkia Persuista ton kaverin pois.
Junnila ollut varasijalla jo vaaleissa 2015 että on ollut ton postauksen aikaan ihan vakavissaan poliitiikko.Näemmä lumiukko oli tehty 5 vuotta ennen kuin Junnilasta tuli kansanedustaja. Eli eiköhän mylvintä kannata taas jättää omaan arvoonsa?![]()
– Sanoisin, että pääministeri voisi hyvinkin irtisanoutua vihapuheesta ja osoittaa meille kaikille suomalaisille, että Suomessa puhutaan kaikista kunnioittavaan sävyyn, Moilanen toteaa.
Itseä ihmetyttää varsinkin tuossa Junnilan vanhan äänestysnumeron tapauksessa, että se tuntuu nyt olevan Junnilan syytä, että sattui saamaan numeron 88. Jos tuo numero äänestysnumerona nyt on se elämää suurempi rikos, niin se henkilö oikeusministeriöstä, joka äänestysnumeroista on vastuussa, pitäisi mielestäni lynkata ennen Junnilaa.
10:21
Iltalehden tietojen mukaan myös keskusta äänestää vastaan.
10:17
Iltalehden tietojen mukaan istuntoa viivytetään. Ilmeisesti tarkoituksena on saada Junnila itse luopumaan ministeripestistä. Tieto on epävarma, sillä eduskunnassa on sekava tunnelma. Moni kansanedustaja on tietämätön tapahtumista.
10:13
Kansanedustajia on nyt kävelly ulos salista.
10:12
Iltalehden käymien keskustelujen perusteella pidetään mahdollisena, että PS kaataa hallituksen, jos RKP äänestää Junnilan luottamusta vastaan.
10:12
Iltalehden tietojen mukaan suurin osa RKP:n eduskuntaryhmä aikoo äänestää Junnilan luottamusta vastaan. Tämä on iso uutinen, sillä se voi kaataa hallitusyhteistyön.
Todella paha piikki lihassa on RKP nykyhallituksessa.![]()
Näin Orpo kommentoi hallituksen rivien repeämistä Junnila-äänestyksessä: ”RKP teki omat ratkaisunsa”
Eduskunta äänesti keskiviikkona elinkeinoministeri Vilhelm Junnilan (ps) luottamuksesta.www.iltalehti.fi
Kierrosluvut kasvaa, jännitys tiivistyy. Pidän itse todennäköisimpänä että Junnila siivotaan jonnekin komeroon. Oiva alku hallitustaipaleelle joka tapauksessa.
Voihan sen noinkin nähdä. Piikiksi itse luonnehtisin tämänhetkisen tiedon perusteella enemmänkin Junnilaa.Todella paha piikki lihassa on RKP nykyhallituksessa.
Se on yksi piikki, mutta kyllä se RKP pitäisi puolustaa hallitusta viimeiseen saakka, jos haluaa olla hallituksessa.Voihan sen noinkin nähdä. Piikiksi itse luonnehtisin tämänhetkisen tiedon perusteella enemmänkin Junnilaa.
Olisiko toista yhtä lyhytikäistä hallitusta, eivät ehtisi edes kesälomaansa viettää? PS hallitukset näyttävät hajoavan.Toivotaan että PS kaataa hallituksen ja Kuckoomus pääsee yrittämään uutta leikkaushallitusta vihervasemmiston kanssa.![]()
Olisiko toista yhtä lyhytikäistä hallitusta, eivät ehtisi edes kesälomaansa viettää? PS hallitukset näyttävät hajoavan.
Tuon Ku klux -lumiukon nousu eilen kiertoon saattoi olla ratkaiseva isku Junnilalle. Itse ainakin olin taustahälinössä kuulevinani ihan edustajien keskustelevan siitä tyyliin ja tämäkin vielä tuli… toki saattoivat puhua jostain muustakin.Luottamus tulee äänestyksessä toki, mutta ihmettelen miten Purrakaan ei osannut pitää näitä junniloita, mäkelöitä ym. töräytteleviä ajatusten tonavia pois avainpaikoilta, näyttelevätkö he todella persuissa niin suurta osaa?
Luulen että ministerinkin alkaa olla vaikea toimia jos julkisuuskuva on tämä, esimerkiksi suuremmat yritykset eivät todennäköisesti halua näkyä kovin laajasti tämän Junnilan yhteyksissä. Ulkomaankauppaministeri on onneksi erikseen. Jenkeissä olisi kiva käydä Junnilan
kanssa kun KKK -lumiukot hirttosilmukoineen feedeissä, Saksassa kaasutukset ja heil hitlerit kysymyksenä joka haastattelussa.
Aivan sama mistä puolueesta on, mutta jos alkaa olla mahdoton hoitaa hommiaan niin vaihtoon vaan maan edun vuoksi.
Toki varmaan sama toiseen suuntaan? PS pitäisi puolustaa hallitusta viimeiseen saakka kun seuraavaa EU tukipakettia viedään läpi ja jos Biaudet päättyisi epäluottamusäänestykseen, kun olisi tehnyt julkisesti jotain vastaavia juttuja kuin Junnila?Se on yksi piikki, mutta kyllä se RKP pitäisi puolustaa hallitusta viimeiseen saakka, jos haluaa olla hallituksessa.
Toki varmaan sama toiseen suuntaan? PS pitäisi puolustaa hallitusta viimeiseen saakka kun seuraavaa EU tukipakettia viedään läpi ja jos Biaudet päättyisi epäluottamusäänestykseen, kun olisi tehnyt julkisesti jotain vastaavia juttuja kuin Junnila?
Ja alkuperäisen arvion mukaan luottamus kuitenkin piti. Saa nähdä, jatkuuko menneisyyden kaivaminen silti vielä joitakin päiviä, vai oliko tällä erää tässä.Tuon Ku klux -lumiukon nousu eilen kiertoon saattoi olla ratkaiseva isku Junnilalle. Itse ainakin olin taustahälinössä kuulevinani ihan edustajien keskustelevan siitä tyyliin ja tämäkin vielä tuli… toki saattoivat puhua jostain muustakin.
Saapa nähdä.
Se on yksi piikki, mutta kyllä se RKP pitäisi puolustaa hallitusta viimeiseen saakka, jos haluaa olla hallituksessa.
Hallituksen puolustaminen on woke?Ei wokepaska toimi kuin yhteen suuntaan.
![]()
Vilhelm Junnila sai eduskunnan luottamuksen äänin 95-86 – RKP:stä 7 äänesti luottamusta vastaan
Eduskunta äänesti tänään elinkeinoministeri Vilhelm Junnilan (ps. ) luottamuksesta. Junnila sai eduskunnan luottamuksen äänin 95-86. Tyhjää äänesti 3 ja poissa oli 15 edustajaa. Vihreät oli esittänyt eilen epäluottamuslausetta elinkeinoministeri Vilhelm Junnilalle (ps. ) ”tämän kytköksistä...demokraatti.fi
Ei auttanut kommunistien ja vihreiden kiukuttelu. Läpi meni luottamusäänestys
![]()
Vilhelm Junnila sai eduskunnan luottamuksen äänin 95-86 – RKP:stä 7 äänesti luottamusta vastaan
Eduskunta äänesti tänään elinkeinoministeri Vilhelm Junnilan (ps. ) luottamuksesta. Junnila sai eduskunnan luottamuksen äänin 95-86. Tyhjää äänesti 3 ja poissa oli 15 edustajaa. Vihreät oli esittänyt eilen epäluottamuslausetta elinkeinoministeri Vilhelm Junnilalle (ps. ) ”tämän kytköksistä...demokraatti.fi
Ei auttanut kommunistien ja vihreiden kiukuttelu. Läpi meni luottamusäänestys
RKP näytti aika selkeästi valtansa ja voi kaataa hallituksen, jos PS:n touhut eivät miellytä. Hiukan huolestuttavaa, että hallituksen luottamuksesta äänestetään näin alussa, kun hallitus ei ole vielä kunnolla edes päässyt aloittamaan.
Kommunistit eivät päässeet eduskuntaan joten heidän kiukuttelunsa ei vaikuttanut. Tämän erän voittivat rasistit.![]()
Vilhelm Junnila sai eduskunnan luottamuksen äänin 95-86 – RKP:stä 7 äänesti luottamusta vastaan
Eduskunta äänesti tänään elinkeinoministeri Vilhelm Junnilan (ps. ) luottamuksesta. Junnila sai eduskunnan luottamuksen äänin 95-86. Tyhjää äänesti 3 ja poissa oli 15 edustajaa. Vihreät oli esittänyt eilen epäluottamuslausetta elinkeinoministeri Vilhelm Junnilalle (ps. ) ”tämän kytköksistä...demokraatti.fi
Ei auttanut kommunistien ja vihreiden kiukuttelu. Läpi meni luottamusäänestys
RKP näytti aika selkeästi valtansa ja voi kaataa hallituksen, jos PS:n touhut eivät miellytä. Hiukan huolestuttavaa, että hallituksen luottamuksesta äänestetään näin alussa, kun hallitus ei ole vielä kunnolla edes päässyt aloittamaan.
Ihmetyttää edelleen se että miksi RKP lähti hallitukseen kun kerta noi tekee kipeää siellä olla.Joo eipä taida hallitus pitkään kestää... tuleekohan pian uudet vaalit?![]()
Jos ei muuta, niin vähintääkin meni häiritsemään hallitus työtä.Ihmetyttää edelleen se että miksi RKP lähti hallitukseen kun kerta noi tekee kipeää siellä olla.
RKP:ssa puoluejohdon analyysi oli, että ei uskalleta jäädä hallituksesta pois, siellä on pakko olla. Painavia seikkoja oli monia, ruotsin kielen asema, ruotsinkielen oppiaineen asema, ruotsinkielisten sairaaloiden asema sekä koko talven keskusteluissa pyörinyt Ahvenanmaan asema.Ihmetyttää edelleen se että miksi RKP lähti hallitukseen kun kerta noi tekee kipeää siellä olla.
Junnilaan kepu saa olla luottamatta jos haluaa, mutta olisi varmaan kannattanut vastailla niihin hallitustunnustelijan kysymyksiin ja lähteä hallitusneuvotteluihin kun aika monta kertaa pyydettiin. Ei tarvitisi nyt sitten kipuilla vihervasemmiston apupuolueena, tällä kertaa oppositiossa.Antti Kurvinen vahvisti Facebookissa, että keskusta ei hyväksy Orpon hallitusohjelmaa eikä se luota Junnilaan.
– Natsismilla vihjaileminen ei ole soveliasta ja se voi vaarantaa Suomen maakuvan maailmalla, Kurvinen kirjoitti.
Joo eipä taida hallitus pitkään kestää... tuleekohan pian uudet vaalit?![]()
jonkun HS:n lähetyksessä esiintyneen haastattelijan mukaan seuraavat elinkeinoministerin reissut ovatkin sopivasti Business Finlandin järkäämät vienninedistämisreissut Saksaan ja Israeliin
Tämä hallitus kestää tuskin loppuun asti. Kokoomus pitää sen verran pystyssä että saa hoidettua itselleen tärkeät asiat.
Kokoomus sai kuitenkin kevennettyä elinkeinoministerin salkusta tässä ajassa tärkeät energia-asiat MykkäselleSinänsä muuten yllättävää ettei elinkeinoministeri ole Kokoomuksesta.![]()
Aika monta kertaa 2000-luvulla povattu hallituksen nimittämisen jälkeen että tämä hallitus ei täyttä kautta istu. Totta kai puolueet medioissa röyhistelevät rintaansa ja pyrkivät kärjistämään tilannetta mutta kyllä se sopu lopulta löytyy. Neljä vuotta on niin lyhyt aika, että Kokoomus ei siinä ajassa saa muutenkaan itselleen tärkeitä asioita loppuun tehtyä ja mikäli seuraava hallitus on taas vasemmalle kallellaan, se perunee ison osan tämän hallituksen päätöksistä.Tämä hallitus kestää tuskin loppuun asti. Kokoomus pitää sen verran pystyssä että saa hoidettua itselleen tärkeät asiat.
Sikäli kun ei ole mitenkään mahdotonta olettaa että Junnilan kaapista löytyy lisääkin luurankoja
Tuon Ku klux -lumiukon nousu eilen kiertoon saattoi olla ratkaiseva isku Junnilalle. Itse ainakin olin taustahälinössä kuulevinani ihan edustajien keskustelevan siitä tyyliin ja tämäkin vielä tuli… toki saattoivat puhua jostain muustakin.
Saapa nähdä.
Kyllä se kertoo ihmisen luonteesta ja harkintakyvystä, että on koskaan mennyt tuollaisia julkisuuteen tuuttaamaan.