Ei, ajattele sama tilanne sellaiseksi että molemmat ovat valkoisia ihmisiä joten oletettua rasismi motiivia teolle ei voi tapahtua vaan kaksi tienkäyttäjää joista toinen on provosoitunut toisen tienkäyttäjän tavasta käyttää tätä julkishyödykettä ja käyttänyt sitä väärällä tavalla.En mä edes jaksa lähteä rehellisesti vääntämään ihnisten kanssa, kun keskustelu menee näin:
Osoitan ja kosketan kiviseinää. Kerron että tämä on kiviseinä.
Vasta-argumentti on:
- Mistä voit tietää että se on kiviseinä? Olitko paikalla kuin seinä tehtiin? Mikä edes on kivi? Perustele minulle mistä tiedät, että kivi on kivi kun väität sen olevan kivi?
Vaihdat toisen ihmisen väriä ja tämän jälkeen pitää kyllä mielestäni todistaa että teko on puhtaasti rasistinen ilman että tämä erivärinen on omalla käytöksellään, ei omalla ihonvärillään provosoinut toista. Edellisen todistus on sitten kyllä hankalaa pystymättä lukemaan toisen ajatuksia.
Mutta tietysti, ilta on jo pitkällä ja muitakin asioita pitää miettiä ja tehdä. Oma ajatus vain on näistä ajatusrikoksista se että todistustaakka on about mahdoton ja rasismi motiivin väittäjän puolella kylläkin...
Jos syyttäjät ovat vain että rasismi rasisti rasismi ilman että oikeasti pitää mitään näyttää toteen niin niin.. keskustelua ei tietenkään kannata kenenkään jatkaa.
Länsimaisessa oikeuskäsityksessä on kuitenkin sellainen käsite että syytön kunnes toisin todistetaan, mutta mutta, tämä ei jostain syystä päde Perussuomalaisiin vaan jankutellaan että varmasti rasisti kunnes toisin todistetaan, siis ihan varmasti, usko nyt, ja nämä väittäjät ilmeisesti vieläpä olettavat että todistustaakka on myös sillä perussuomalaisella että ei ole rasisti. Asiat ovat päälaellaan ja muistuttavat kiihkeiden rotusyrjijöiden ajatuksenjuoksua.
Mieti jos tuolla naisella olisi ollut Vihreiden tai SDP:n, RKP:n tai kristillisten jäsenkirja, et varmaan jankuttaisi täällä rasismista, eikä myöskään mediassa jankutettaisi? Tämä viimeinen lause ei ollut kirjoitukseni pihvi tosin, vaan se oli nuo 2 ensmmäistä lausetta mitä kirjoitin.
Viimeksi muokattu: