Rajojen sulkeminen on jo myöhäistä, sillä omikron on jo Suomessa, todennäköisesti tällä hetkellä jo tasoissa deltan kanssa tai valtavariantti. Tällä hetkellä tehdään toimia jotka tähtäävät tartunta- ja potilastsunamin hillitsemiseen, juurikin esimerkiksi rokottamiseen panostamalla. Lisää uusia toimia tulee todennäköisesti lähes päivittäin vuoden loppuun saakka.
Kyllä, Saksassa delta tartunnat lähti nopeaan laskuun sen jälkeen kun työpaikat suljettiin, hoitajille määrättiin rokotuspakko, koronapassi otettiin käyttöön ravintoloissa ja muissa vapaa-ajan palveluissa ja julkisessa liikenteessä. Ei se tartuntojen ja sairaalaan päätyneiden lasku ole itsekseen tapahtunut. Tehtyjen toimien lista on pitkä, kun taas ihmisten muisti tuntuu nykyään olevan viikon pituinen.
edit: jos nyt joku ei muista, niin Saksan tarpeelliseksi katsomat koronarajoitukset olivat niin rajuja, että ne piti nuijia pikapikaa läpi Merkelin viimeisten virassolopäivien aikana, ettei uutta Liittokansleria tarvitse niiden vuoksi heti kivittää.
Rajojen sulkeminen ei enää taida auttaa kyllä, eipä sillä että tässä olisi 2 vuoden aikana siihen mitään hyvää rajoitusta saatukaan aikaan. Mutta tuo "lisää uusia toimia" on juuri sitä hörönlöröä millä on ainoastaan poliittinen ulottuvuus.
Kuten kirjoitettua, Saksassa tuli jyrkkä nousu ja jyrkkä lasku. Suljettiinko siellä museot ja annettiin suositus välttää kirjastoja mutta muuten todettiin että ei pysty, eikä veny muihin toimenpiteisiin?
Vai tuliko siellä kerralla massiiviset toimenpiteet jotka tuottivat lähes välitöntä tulosta? Ihmisen muisti on tosiaan lyhyt kun halutaan vain nähdä tietystä kulmasta asioita.
Varmaan siitä ollaan samaa mieltä, että rajoitukset ovat tehonneet. Siitä ilmeisesti on erilaista näkemystä että auttaako se että huomenna kirjastot menee kiinni klo 16:30 ja ensi viikolla jo klo 16:00 pandemiaan ratkaisevalla tavalla.
Kyse on kai siitä, että nämä toimenpiteet ovat tehonneet Deltan kanssa, jos Omikron leviää massiivisesti tehokkaammin, auttaako etätyöt mitään jos palaveri on kauppakeskuksen kahvilassa?
