- Liittynyt
- 18.09.2021
- Viestejä
- 108
Noi kaikki on ollut ns. "välttämätön paha", ja esimerkiksi Tanskassa on testaamiseen panostettu paljon enemmänkin. Siellä mm. sekvenssoidaan 100% näytteistä ainoana maailmassa. Eli kaikkien näytteiden osalta tiedetään tarkalleen mitä varianttia ne edustaa.
Toki voidaan aina jossitella, että pitäisikö ja olisiko pitänyt panostaa enemmän kotitesteihin kuten esimerkiksi Britanniassa on tehty.
Joka tapauksessa testaamisesta luistaminen kyllä kostautuu heti sitten tartuntojen ja sairaalapotilaiden lisääntymisenä, joten kyllä se testaaminen nyt vaan on tärkeää ja karanteenit tietenkin myös.
Tanskassa on siltikin tuplasti enemmän kuolleita. Tiedän ainakin itse kumman valitsen mielummin, kuoleman vai sen että en tiedä mikä variantti naapurin Jormalla on.

