Eroon koronaryhmän maskiselvitys lähinnä mielipidekirjoitus.
"Tähän mennessä tiedeyhteisö ei siis ole hyväksynyt heidän tuotostaan julkaistavaksi, eli se on ollut koko ajan saatavilla ainoastaan niin sanotusta preprint -palvelusta, jollaisessa kuka tahansa voi julkaista lähes mitä tahansa, muistuttaa tutkija Jani Ruotsalainen Fimeasta"
"Jos saisin tämän vertaisarvioitavaksi en tätä hyväksyisi merkittävien puutteiden vuoksi. He laittavat omaan synteesiinsä kaiken mahdollisen ja ne johtopäätökset tupsahtavat tyhjästä. Tulokset ovat keskenään ristiriitaisia ja epämääräisiä eikä niistä voi sanoa yhtään mitään maskien vaikuttavuudesta. "
"
Ruotsalaisen mukaan tulossa on uusia tutkimuksia maskeista, mutta tämänhetkisistä julkaisuista katsauksista paras ja laajin maskitutkimus ei löytänyt vieläkään riittävää näyttöä maskien hyödyistä.
Kansainvälisesti arvostetussa julkaistussa Cochrane-katsauksessa Tom Jefferson ryhmineen kävi läpi
lähes seitsemänkymmentä tutkimusta eikä löytänyt vieläkään riittävää tieteellistä tutkimusnäyttöä maskien käytön hyödyistä."
Asiantuntija, tutkija Jani Ruotsalainen tyrmää Eroon koronasta - ryhmän maskiselvityksen.
www.mtvuutiset.fi