Haluatko oikeasti täsmennyksen
No etkai nyt nollapostauksia halua tehdä. Tässähän on nyt oikein kivat ajat tulossa kun rajoituksia puretaan.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Haluatko oikeasti täsmennyksen
Parisataa sivua taaksepäin joku ihmetteli ääneen "mitä ihmeen lapsivihaa, ei täällä sellaista ole..."
Lasten ja nuorten osuus on aika marginaalissa ollut koko ajan ja jokainen jolla lapsia on osaa suhtautua siihen että kotiin tulee säännöllisin väliajoin joku virus/bakteeri tms...
Ihan just heti vapun jälkeen jos ei kuolla kaikki ja hallituksen viisaat laskee, että anniskella saa 9-17 välisenä aikana.
On kyllä taas aika paksua väittää, että tässä olisi kyse vain jostain vanhempien itsekkyydestä. Kyllä siitä etäkoulusta ja harrastusten loppumisesta on niille lapsille itselleenkin haittaa, vaikka eivät sitä välttämättä itse ymmärtäisikään.Ei se nyt ole mikään marginaaliporukka jos yli 22% uusista tartunnoista on lapsilla ja nuorilla. Monelle vanhemmalle olisi tietysti kova paikka jos se oma kullannuppu ei pääse maksetulle baletti- tai ratsastustunnille. Vanhempien itsekkyyshän siinä on taustalla, ei mikään muu.
Vai mitäs jos yleiseen lounasaikaan, 11-14 ja heti perään 17-19 välisenä aikana, koska päivällinen? Kotona saa iltapalaa nauttiessa juoda lasillisen sherryä.
Hallitus tekee ihan samat virheet kuin viime kesänäkin, eli kaikki rajoitukset poistuu elokuuhun mennessä ja sen jälkeen tulee uusi korona-aalto. Siltähän tämä nyt vahvasti näyttää.
Ja onhan se tavallaan lapsen oikeus sairastaa lapsena, jotta ei sitten aikuisena tarvitse kuolla "nuhaan". Jokainen meistä on ollut lapsi ja tietää, että lapsena on "aina" kipeä, mutta sitten aikuisena yllättäen loppuu sairastelu. Kyllä sillä lasten sairastelulla on myös ihan oma pointtinsa eikä sitä pidä mielestäni yrittää estää eristämällä lapsia, joskus se velka tulee meinaan maksettavaksi, ellei aio elää eristyksessä lopun elämäänsä.Lasten ja nuorten osuus on aika marginaalissa ollut koko ajan ja jokainen jolla lapsia on osaa suhtautua siihen että kotiin tulee säännöllisin väliajoin joku virus/bakteeri tms... Pari noroa myöhemmin osaa ottaa realistisemman näkökulman koronaankin.
Mitä samoja virheitä tarkkaan ottaen tarkoitat..? Kaikki rajoitukset eivät poistu.Hallitus tekee ihan samat virheet kuin viime kesänäkin, eli kaikki rajoitukset poistuu elokuuhun mennessä ja sen jälkeen tulee uusi korona-aalto. Siltähän tämä nyt vahvasti näyttää.
En usko, että nykyrokotteet suojaa riittävästi uusia mutaatioita vastaan.
Oma veikkaus että alussa saa anniskella klo 14-16 ja sitten taas kello 18-20. Ihan vaan koska siksi.
Jos Etelä-Afrikan ja Brasilian muunnokset pystytään pitämään poissa Suomesta niin fine, mutta en usko että pystytään. Todennäköisesti niitä valuu maahan pikku hiljaa siitä huolimatta, että rajoilla on olevinaan vähän kovempi kontrolli kuin viime vuonna. Ei ole riittävää tappamisen meininkiä vieläkään.Mitä samoja virheitä tarkkaan ottaen tarkoitat..? Kaikki rajoitukset eivät poistu.
Esimerkiksi matkustusrajoitukset tulevat todennäköisesti kestämään ainakin vuoden loppuun. Viime kesänä ei ollut minkäänlaista rajakontrollia. Nyt on.
Rajoitusten avaamisessa on tarkoitus edetä portaittain, jotta toimien vaikutus viruksen ilmaantuvuuteen ehditään todeta ennen seuraavan rajoituksen poistoa.
Kumpaakin noista varianteista on jo Suomessa, eli sikäli ollaan jo myöhässä. Toisaalta koska eivät pysty kilpailemaan brittivariantin kanssa, ei näistä ole toistaiseksi ollut suurempaa haittaa. Aika näyttää miten käy.Jos Etelä-Afrikan ja Brasilian muunnokset pystytään pitämään poissa Suomesta niin fine, mutta en usko että pystytään. Todennäköisesti niitä valuu maahan pikku hiljaa siitä huolimatta, että rajoilla on olevinaan vähän kovempi kontrolli kuin viime vuonna. Ei ole riittävää tappamisen meininkiä vieläkään.
Jos/kun noita muunnoksia vääjäämättä väestöön pääsee, niin mielestäni leviäminen on vääjäämätöntä etenkin jos meillä on olevinaan yhteiskunta täysin auki. Rokotteet eivät suojaa riittävästi.
Toivottavasti olen väärässä. Yleensä en.
Brassivarianttia on löydetty toistaiseksi yksi(1) kappale.Kumpaakin noista varianteista on jo Suomessa, eli sikäli ollaan jo myöhässä. Toisaalta koska eivät pysty kilpailemaan brittivariantin kanssa, ei näistä ole toistaiseksi ollut suurempaa haittaa. Aika näyttää miten käy.
No mehän varmaan saamme Britanniasta, USA:sta ja Israelista vähän osviittaa, miten tulee käymään. Eli jos nämä variantit eivät kyseisissä maissa aiheuta ongelmia, niin aika hyvältä näyttää.Brassivarianttia on löydetty toistaiseksi yksi(1) kappale.
Mutta loppukesästä saattaa olosuhteet sen leviämiselle olla hyvin suotuisat, jos yhteiskuntaa avataan eikä rokotteet suojaa kuin nimeksi. Näiden uusien muunnosten pääsy maahan pitäisi jatkossa kerta kaikkiaan estää.
Kai niitä nykyrokotteita pystyy modaamaan tarpeen vaatiessa paremmin tilannetta vastaavaksi. Pitäisikö kaikki rajoitukset pitää ennallaan vuoden loppuun siltä varalta että tulisi ehkä taas jotain aaltoa ja rokotteita ei hoksata säätää? Mitähän se maksaisi? Täyssäppi toimii vain hetken, avatessa alkaa taas sama homma kuten on nähty. Olemme osa EU:ta emmekä mikään saarivaltio.Hallitus tekee ihan samat virheet kuin viime kesänäkin, eli kaikki rajoitukset poistuu elokuuhun mennessä ja sen jälkeen tulee uusi korona-aalto. Siltähän tämä nyt vahvasti näyttää.
En usko, että nykyrokotteet suojaa riittävästi uusia mutaatioita vastaan.
Kyllä niitä modataan, mutta ei niitä saada käyttöön kuin ehkä loppuvuonna.Kai niitä nykyrokotteita pystyy modaamaan tarpeen vaatiessa paremmin tilannetta vastaavaksi. Pitäisikö kaikki rajoitukset pitää ennallaan vuoden loppuun siltä varalta että tulisi ehkä taas jotain aaltoa ja rokotteita ei hoksata säätää? Mitähän se maksaisi? Täyssäppi toimii vain hetken, avatessa alkaa taas sama homma kuten on nähty. Olemme osa EU:ta emmekä mikään saarivaltio.
Tässä pikkaisen rustattu näitä tilastoja VIron osalta vajaan puolentoista vuoden ajalta.Melko vastaava jakauma kuin Virossa Coronavirus dataset | Government installation profile ja välilehti "profile of hospitalised.."
Ja jos joku jaksaisi tehdä hieman laskentaa tuon välilehden ja välilehden "case profile" välillä, niin saisi odotusarvoja kunkin ikäluokan sairastuneen sairaala odotukselle.
Ikä ja määrä | Luku sairaalahoitota tarvitsevista | % |
0-4v 1493 kpl:tta | 90 | 6% |
5-9v 3074 kpl:tta | 14 | 0,5% |
10-14v 4981 kpl:tta | 28 | 0,6% |
10-19v 6722 kpl:tta | 41 | 0,6% |
20-24v 7004 kpl:tta | 43 | 0,6% |
25-29v 7110 kpl:tta | 74 | 1% |
30-34v 9968 kpl:tta | 159 | 1,6% |
35-39v 10126 kpl:tta | 193 | 1,9% |
40-44v 9353 kpl:tta | 222 | 2,4% |
45-49v 9270 kpl:tta | 284 | 3% |
50-54v 8252 kpl:tta | 390 | 4,7% |
55-59v 8246 kpl:tta | 529 | 6,4% |
60-64v 7947 kpl:tta | 748 | 9,4% |
65-69v 5799 kpl:tta | 862 | 14,9% |
70-74v 4081 kpl:tta | 944 | 23,1% |
75-79v 2179 kpl:tta | 719 | 33% |
80-84v 2480 kpl:tta | 956 | 38,5% |
Yli 85v 2483 kpl:tta | 1072 | 43,2% |
Heinäkuussa. Uutisissa oli näköjään suunnitelma rajoitusten purusta, se tehdään asteittain "että nähdään purettavien rajoitusten vaikutus tartuntamääriin". Toisinsanoen, homma tehdään niin hitaasti kuin vain mahdollista.
Tosin AVIn ajatuksenkulkua on vaikea ennakoida, hallitushan antaa vain ohjeistusta, mutta AVI päättää paikallisesti.
Ongelmana on se, että rokotteet eivät suojaa näiltä uusilta pahoilta mutaatioilta välttämättä kuin nimeksi. Rokotteet eivät välttämättä siis juurikaan hillitse neljännen aallon leviämistä. Nyt puhutaan, että Brasilian muunnos tarttuu jopa 2 kertaa helpommin kuin alkuperäinen versio ja sairastuttaa vakavammin. Kyllä sen kanssa ollaan syksyllä ongelmissa, ellei kyseisen mutaation pääsyä maahan ja leviämistä pysäytetä heti alkuunsa.
Ja siitäkään ei taida mitään varmaa tietoa olla tällä hetkellä, että suojaako rokotteet oikeasti edes tuon vakavalta muodolta. Ja vaikka jokseenkin suojaisikin, niin ollaanko sitten valmiita siihen, että antaa mennä vaan väestön läpi virus, kun kerran harva sairastuu erittäin vakavasti? Sitäkö se sitten on? Jotenkin en ole vakuuttunut siitä, että toikaan on mikään realistinen strategia, saati sellainen, jonka ihmiset mukisematta hyväksyy. Ja riippumatta siitä mitä hallitus puuhailee, niin aika moni kansalainen joka tapauksessa sitten tottelee omaa järjen ääntään kun ei kiinnosta edes sitä "epä-vakavaa" muotoa saada korkeine kuumeineen, eli yhteiskunta ei sitten joka tapauksessa tule pyörimään normaalisti.
Toisissa uutisissa... Jopa kolmannes koronaan sairastuneista saa myöhemmin mielenterveydellisiä tai neurologisia ongelmia:
![]()
Laaja tutkimus: Kolmannes koronan sairastaneista kärsii neurologisista ja mielenterveysongelmista
Yleisin koronapotilaille kehittynyt mielenterveyshäiriö on ahdistus.yle.fi
Että siitä vaan, antaa mennä vaan, ei huolta huomisesta! Joo ei.
Tämä oli maailman ensimmäinen some-pandemia, edes sikainfluenssa-aalto ei vielä ollut somen kulta-aikaa, joten se meni ohi aika kepoisesti. Miettikääpä millainen vaikutus sillä oli, että ensimmäisiä tietoja tappavasta viruksesta alkoi tulla Kiinasta somen kautta, näytettiin kuvia kauduille kuolevista ihmisiistä, teho-osastojen kauhunhetkiä kuvattiin ja levitettiin ympäri maailmaa, sotilaat desinfioivat katuja avaruuspuvuissa, ihmiset jakoivat omakohtaisia kauhukokemuksia koronasta, rokotteiden tehoa ja tehottomuutta arvioidaan asiantuntevasti somen keskusteluissa jne.Mitä noihin mielenterveydellisiin ongelmiin tulee, niin niistä olen jo useamman kerran täällä kirjoittanut. Viimeksi eilen ja olen edelleen samaa mieltä. Eli tämä koronalla pelottelu tekee meille suuremmat ongelmat kuin itse korona juuri näiden mielenterveysongelmien kautta. Eilen tänne linkitettiin uutinen, jossa monet hehkuttivat että heti helpotti kun sai piikin ja ennen sen saamista ahdisti jne. Se rokote ei heti vaikuta, mutta kun ongelma on psyykkinen, niin siihen se voi heti auttaa. Eli nyt oikeasti jotain tolkkua tähän koronalla pelotteluun tai kohta täällä on osa kansasta ihan hermoraunioina. Eli jospa ne tuomionpäivän julistukset ja pelottelun voisi pikkuhiljaa lopettaa ettei ongelma enää pahene? Joo rajoituksia tarvitaan, mutta pelottelu pitäisi lopettaa ettei osa kansasta ahdistu liikaa. Niihin mielenterveysongelmiin kun ei ole olemassa rokotetta.
Pitää varmaan varastaa tämä termi omaankin käyttöönsome-pandemia
Tämä oli maailman ensimmäinen some-pandemia, edes sikainfluenssa-aalto ei vielä ollut somen kulta-aikaa, joten se meni ohi aika kepoisesti. Miettikääpä millainen vaikutus sillä oli, että ensimmäisiä tietoja tappavasta viruksesta alkoi tulla Kiinasta somen kautta, näytettiin kuvia kauduille kuolevista ihmisiistä, teho-osastojen kauhunhetkiä kuvattiin ja levitettiin ympäri maailmaa, sotilaat desinfioivat katuja avaruuspuvuissa, ihmiset jakoivat omakohtaisia kauhukokemuksia koronasta, rokotteiden tehoa ja tehottomuutta arvioidaan asiantuntevasti somen keskusteluissa jne.
Itse olen asunut nyt alueella, jossa esiintyvyysluku on ollut lähempänä tuhatta kuukausikaupalla eikä mitään merkkejä näistä kauhukuvista todellisuudessa ole![]()
Itse olen asunut nyt alueella, jossa esiintyvyysluku on ollut lähempänä tuhatta kuukausikaupalla eikä mitään merkkejä näistä kauhukuvista todellisuudessa ole![]()
Toivottavasti sitten seuraavaa saa taas odotella sen 70 vuotta...
Pelottelu, vaikka ei olisi tarkoituksellista, vaikuttaa ihan varmasti, eli joo, ainahan varmaan teho-osastolta saisi karua kuvaa, tukehtuvan ihmisen katseleminen ei liene mieluisaa koskaan ja ruumiskontti takapihalla aiheuttaa kyllä vähän kylmiä väreitä itse kullekin. Sitten eristäminen - ihminen ei halua elää eristyksessä, vaikka moni kokisikin olevansa introvertti, niin harvempi oikeasti on.Tämäpä se juuri ongelma on, tämä järjetön pelottelu pitäisi lopettaa kun osa ihmisistä ei tälläistä kestä vaan heille tulee oikeita mielenterveysongelmia. Jos sattuu olemaan alueella, missä koronaan on enemmän niin järjenkäyttö ja hyvä hygieenia auttaa paljon. Järjetön panikointi ja pelon lietsonta ei. Suomessa nyt tällä hetkellä sen verran hyvä tilanne ja parempaan päin mennään, että voisi ihan hyvin tämän pelottelukampanjan lopettaa. Somessa nyt leviää toki kaikkea paskaa aina, mutta media voisi osaltaa olla osallistumatta, mutta kun se myy niin hyvin, joten tottakai haluavat jokaisen euron mehustaa. Jokainen itse voi myös miettiä osallistuuko tähän vai lopettaako tämän pelottelun somessa.
Tehomaataloudessa on aikoja sitten kehitetty konstit isojen laumojen ja asukastiheyksien hallintaan. Tuotantoyksitköt/suurkaupungit eristetään tehokkaasti toisistaan, karanteenit ja desinfioinnit alueelta toiselle liikuttaessa. Lisänä antibioottia ja rokotuksia sen minkä pers kestää. Kuolleisuutta toki on, mutta raadot käsittelylaitoksen läpi, jolloin patogeenit kuolevat, mutta ravinteet saada palautettua kiertoon.Oma veikkaus että 10 vuotta. Luulisi osuvan ihmisiin näitä patogeenejä kun muut lajit vähenevät urakalla samaan aikaan kun ihmisiä tulee lisää.
Pelottelu, vaikka ei olisi tarkoituksellista, vaikuttaa ihan varmasti, eli joo, ainahan varmaan teho-osastolta saisi karua kuvaa, tukehtuvan ihmisen katseleminen ei liene mieluisaa koskaan ja ruumiskontti takapihalla aiheuttaa kyllä vähän kylmiä väreitä itse kullekin. Sitten eristäminen - ihminen ei halua elää eristyksessä, vaikka moni kokisikin olevansa introvertti, niin harvempi oikeasti on.
Ei mikään ihme, että kasetti prakaa itse kullakin, voin myöntää, että kyllä tämä vuosi on itselläni vaikuttanut negatiivisesti, vaikken sinänsä ole juuri siellä kräsivässä päässä ollutkaan.
Itse olen kyllä vähentänyt kontaktit siinä määrin minimiin, että tuttuja en mene proaktiivisesti tapaamaan, ellei ole jotenkin itsestään selvää, että se on oikeasti heidän mielestään ok. Käytännössä menisin kyllä vaikka isovanhempianikin tapaamaan, jos siis olisivat vielä hengissä ja pyytäisivät käymään. Jokaisella pitää olla jonkinlainen oikeus ottaa riskejä ja jos tietoisen päätöksen tekee, niin asia on osaltani kunnossa.Ellei kyseessä ole riskiryhmäläinen, niin itse en näe järkeä eristäytyä Suomessa. Meillä ei ole niin paha tautitilanne, että siinä olisi järkeä. Eli tapaa edelleen ystäviä, kavereita ja sukulaisia (ei riskiryhmäläisiä) ja noudattaa hyvää hygieeniaa. Jokaiselle varmaan elämään tämä on vaikuttanut, mutta itse en ainakaan ole eristäytynyt enkä aio. Ystävien, kavereiden, sukulaisten kanssa olen ollut koko pandemia-ajan tekemisissä ja aion olla jatkossakin (pl. ne riskiryhmät). Täysi eristäytyminen ei tee suurimmalle osalle hyvää ja varmaan pidemmän päälle alkaa tosiaan kasetti leviämään. Sulla nyt siellä vähän hankalampi tilanne kun tartuntoja on ollut paljon enemmän, niin joutuu vähän enemmän pohtimaan riskejä.
On kyllä tosissaan ollut mielenkiintoista seurata, kuinka eri tavoin ihmiset ovat tähän suhtautuneet, ja kuinka se suhtautuminen on kehittynyt ihan yleiselläkin tasolla tämän reilun vuoden aikana. Noiden ensimmäisten tietojen vaikutushan on ollut valtava, mutta samalla on ollut "lohduttavaa" (en nyt keksi parempaakaan sanaa) huomata, miten helposti todenmukaisempaakin tietoa on nykyään saatavilla. Kunhan vain malttaa sitä lukea, ja malttaa ymmärtää suodattaa lukemansa kriittisesti (etenkin, jos somesta jotain lukee).Tämä oli maailman ensimmäinen some-pandemia, edes sikainfluenssa-aalto ei vielä ollut somen kulta-aikaa, joten se meni ohi aika kepoisesti. Miettikääpä millainen vaikutus sillä oli, että ensimmäisiä tietoja tappavasta viruksesta alkoi tulla Kiinasta somen kautta, näytettiin kuvia kauduille kuolevista ihmisiistä, teho-osastojen kauhunhetkiä kuvattiin ja levitettiin ympäri maailmaa, sotilaat desinfioivat katuja avaruuspuvuissa, ihmiset jakoivat omakohtaisia kauhukokemuksia koronasta, rokotteiden tehoa ja tehottomuutta arvioidaan asiantuntevasti somen keskusteluissa jne.
Toden totta, niin pitää.Pitää varmaan varastaa tämä termi omaankin käyttöön![]()
(HUOM! En tarkoita kohdentaa tätä vastausta sinuun tai viestiisi, vaan vain jatkan ajatusta yleistasoisesti siitä). Tämä on ongelma, mutta mielestäni vielä suurempi ongelma on yleensäkin poteroitua ja käsitellä asioita vain yhdeltä suunnalta. Pelottelun lisäksi vähättely ja kaikenlainen molemminpuolinen lällättely on vähintään yhtälainen ongelma kuin pelottelukin. Keskustelua, ymmärtämistä ja tämän pandemian hoitamista kun ei edistä yhtään enempää sekään, vaan kumpaankin poteroon (kärjistettyinä "iso paha tauti, me kuollaan kaikki" vs. "ei koske mua, pikku lentsu") kallistuminen vain hankaloittaa asioita. Yhtä kaikki, kaikenmoinen nokittelu pitäisi lopettaa (joo turha toivo, tiedän, täältähän loppuisi keskustelu tyystinTämäpä se juuri ongelma on, tämä järjetön pelottelu pitäisi lopettaa kun osa ihmisistä ei tälläistä kestä vaan heille tulee oikeita mielenterveysongelmia. Jos sattuu olemaan alueella, missä koronaan on enemmän niin järjenkäyttö ja hyvä hygieenia auttaa paljon. Järjetön panikointi ja pelon lietsonta ei. Suomessa nyt tällä hetkellä sen verran hyvä tilanne ja parempaan päin mennään, että voisi ihan hyvin tämän pelottelukampanjan lopettaa. Somessa nyt leviää toki kaikkea paskaa aina, mutta media voisi osaltaa olla osallistumatta, mutta kun se myy niin hyvin, joten tottakai haluavat jokaisen euron mehustaa. Jokainen itse voi myös miettiä osallistuuko tähän vai lopettaako tämän pelottelun somessa.
Tämän takia onkin mielenkiintoista toisaalta nähdä sitten lopulta, millaisia tutkimus/analyysituloksia pandemian hoidosta saadaan kun sitä päästään lopulta katsomaan hieman kauempaa tulevaisuudesta. Voisin hyvin kuvitella esiin nousevan yllättäviäkin asioita, joita olisi voinut kannattaa tietyissä tilanteissa tehdä muttei nyt hoksattu, ja toisaalta paljon sellaista, millä ei lopulta näytä olevan mitään merkitystä. Hyvä harjoituskappalehan tämä on ollut siinä mielessä, että nyt nähdään erilaisia reaktioita niin valtioiden kuin yksittäisten ihmistenkin tasolta. Mielenkiintoinen matka, niin sanoakseni.Eikä koko pandemiasta oikeastaan edes opittu mitään kun tällaista semipandemiaa voi koittaa torjua tai olla torjumatta niin eri tavoilla ja saada erilaisia lopputuloksia jotka ehkä erottuvat satunnaisvaihtelusta tai eivät. Sitten seuraavalla kierroksella jokainen voi tehdä saman mikä on tässäkin ketjussa käyty läpi kymmeniä kertoja, poimia haluamansa data pointit ja vääntää niiden perusteella analyysit siitä miten uutta pandemiaa voisi edellisen oppien mukaan torjua, ja toisilla on sitten toiset data pointit ja analyysit. "Oikeaa" totuutta ei ehkä ole, tai niitä on useampia, ja päätöksenteko uppoaa hetteikköön.
Itsekin toimin käytännössä näin, toki turvatoimet huomioiden. Turvaväliä ja maskeja pidetään myös kaverien kesken mahdollisuuksien mukaan (turhaapa sitä on noin helpoissa toimenpiteissä laistaakaan, auttoivat ne tai eivät), käsiä pestään ja tapaamiset sijoittuvat ulos jos mahdollista. Mitään pelkoa tai muutakaan panikointia ei kellään ole, vaan pikemminkin pyrimme tekemään osamme arkijärjen rajoissa, ja tiedostamaan kontaktimme mikäli sellainen epäonni sattuisi, että tartunnanjäljityksestä jollekulle soittaisivat. Helppoja juttuja, esim. kahvitellaankin keittiön sijaan ulkona terassilla (se nyt on muutenkin mukavaa), hoidetaan asioita hieman suunnitelmallisemmin (jottei juosta siellä täällä yksittäisten nippelien perässä) jne.Itse olen kyllä vähentänyt kontaktit siinä määrin minimiin, että tuttuja en mene proaktiivisesti tapaamaan, ellei ole jotenkin itsestään selvää, että se on oikeasti heidän mielestään ok. Käytännössä menisin kyllä vaikka isovanhempianikin tapaamaan, jos siis olisivat vielä hengissä ja pyytäisivät käymään. Jokaisella pitää olla jonkinlainen oikeus ottaa riskejä ja jos tietoisen päätöksen tekee, niin asia on osaltani kunnossa.
Itse olen kyllä vähentänyt kontaktit siinä määrin minimiin, että tuttuja en mene proaktiivisesti tapaamaan, ellei ole jotenkin itsestään selvää, että se on oikeasti heidän mielestään ok. Käytännössä menisin kyllä vaikka isovanhempianikin tapaamaan, jos siis olisivat vielä hengissä ja pyytäisivät käymään. Jokaisella pitää olla jonkinlainen oikeus ottaa riskejä ja jos tietoisen päätöksen tekee, niin asia on osaltani kunnossa.
Vois tulla vaikka vuoden välein, olis hauska nähdä miten nämä lockdowneja huutelevat suhtautuisi siihen, että olisi käytännössä jatkuva lockdown.Oma veikkaus että 10 vuotta. Luulisi osuvan ihmisiin näitä patogeenejä kun muut lajit vähenevät urakalla samaan aikaan kun ihmisiä tulee lisää.
Eipä tässä koronan hoidossa ole missään välissä tainnut pahemmin talous painaa, joten ei sinänsä yllätä. Samalla linjalla jatketaan![]()
Elinkeinoministeri Lintilä Ylellä: hallitus jätti sivuun exit-strategian valmistelusta – ”Itse asiassa en tiedä siitä mitään”
Mika Lintilä (kesk) kertoo yrittäjien jaksamisen olevan koetuksella: ”Saan päivittäin kymmeniä sähköposteja ja ne eivät ole mitään kauniita.”www.is.fi
Elinkeinoministeriä ei haluta korona exit suunnitelmiin. Sieltä on tulossa varmasti aikamoinen pommi. Lillukanvarsia tarjotaan ennen heinäkuuta ja sitten pitkin hampain avataankin jotain?
Niin ja milloin loppuisi se "kuka hyvänsä jaksaa x viikkoa olla ilman tekemistä y" -mantra? Nyt on vuosi jauhettu samaa skeidaa, että ihan vaan jos pari viikkoa jaksatte, ei ole iso uhraus eikä ylivoimaista kenellekäänVois tulla vaikka vuoden välein, olis hauska nähdä miten nämä lockdowneja huutelevat suhtautuisi siihen, että olisi käytännössä jatkuva lockdown.
Taikaseinästä kaikki sais rahaa, kun vaan hengailtais kotona eikä tarttis mihinkään mennä, eikä missään tapahtuis mitään. Good life.
Niin ja milloin loppuisi se "kuka hyvänsä jaksaa x viikkoa olla ilman tekemistä y" -mantra? Nyt on vuosi jauhettu samaa skeidaa, että ihan vaan jos pari viikkoa jaksatte, ei ole iso uhraus eikä ylivoimaista kenellekään![]()
No onneksi näitä toimintoja vapautettiin, vaikka kyllähän baarissa riekkujia moralisoitiin silloinkin, kun ne olivat auki. Eli siis kyllä kovien rajoitusten huutelijoita piisasi, vaikka yhteiskunta ONNEKSI vähän avasi.Ei tässä onneksi sentään vuotta olla samassa tilanteessa oltu. Keväällä 2020 suljettiin uusimaa ja ravintolat toviksi. Mutta kesä meni todella rennosti, sai tehdä ja käydä missä vain, tartuntoja oli todella vähän. Vasta loppuvuonna alkoi tilanne taas heikentyä ja esim. ravintolat suljettiin vasta muutama viikko sitten. Eli riippuu mistä puhutaan. Baari- ja ravintolakieltoa ei ole kauan tarvinnut sietää. Konserteissa ja teattereissa taas ei ole saanut käydä vuoteen.
No onneksi näitä toimintoja vapautettiin, vaikka kyllähän baarissa riekkujia moralisoitiin silloinkin, kun ne olivat auki. Eli siis kyllä kovien rajoitusten huutelijoita piisasi, vaikka yhteiskunta ONNEKSI vähän avasi.
Vaikea sanoa, mikä vaikutti mihinkin ja kuinka paljon, mutta se on varmaan kiistatonta, että rajoitukset vaikuttavat vain sen ajan kuin rajoitukset ovat voimassa, ellei ympäristössä tapahdu muutosta. Nyt jos ravintolat avataan ja tartunnat lähtevät laukkaamaan, niin sitten voidaan ehkä sanoa, että baarirajoituksilla oli merkittävä vaikutus, mutta jos tartunnat jatkavat laskuaan siitä huolimatta, voidaan vain arvailla johtuiko lasku baarisulusta vai tapahtuiko ympäristössä jotain.Eiköhän baareissa riekkujia moralisoida ihan aina jonkun toimesta - oli pandemia tai ei. Tässä tapauksessa joku syy-seuraus voi olla baarien sulkemisella ja tartuntojen määrän laskulla. Ainakin nyt näyttää että kasvu taittui laskuksi kun baarit pistettiin säppiin. Mutta jos tämä tahti jatkuu, niin kyllä baarit/ravintolat avataan taas pian rajoitetusti.
Ei tässä onneksi sentään vuotta olla samassa tilanteessa oltu. Keväällä 2020 suljettiin uusimaa ja ravintolat toviksi. Mutta kesä meni todella rennosti, sai tehdä ja käydä missä vain, tartuntoja oli todella vähän. Vasta loppuvuonna alkoi tilanne taas heikentyä ja esim. ravintolat suljettiin vasta muutama viikko sitten. Eli riippuu mistä puhutaan. Baari- ja ravintolakieltoa ei ole kauan tarvinnut sietää. Konserteissa ja teattereissa taas ei ole saanut käydä vuoteen.
Sitähän hallitus, THL yms juurikin tekevät. Yhteiskuntaa avataan osa kerrallaan ja samalla seurataan miten tartunnat kehittyvät avaamisten jälkeen. On naiivia ajatella että pidetää koko yhteiskunta suljettuna 3vko-3kk ja avataan sen jälkeen yhteiskunta. Ei se vaan toimi niin.Se tässä on ongelmana, että koronavirusta ei kiinnosta Marinin hallituksen exit-suunnitelmat, vaan se leviää tilaisuuksien tullen, koska se on sen luonto.
Tuntuu kyllä todella naivilta ja välinpitämättömältä puhua nyt yhteiskunnan avaamisesta lähikuukausina ikäänkuin varmana asiana. Olisikohan syytä katsella ensin miten epidemia kehittyy, vai eikö ole malttia?
Tässä tulee vielä lopulta käymään niin, että Suomi huomaa toteuttavansa Tegnellin mallia.. Tai Brasilian.
Kannattaa valmistautua, ehkä hallitus on jo oppinut, että jos asioita ei valmistele hyvissä ajoin, niin ne tulevat aina yllätyksenä ja syntyy sutta ja sekundaa. Ei kai siinä ole mitään ongelmaa, että ollaan päätetty avata yhteiskunta 1.7.2021, mutta HUS ilmoittaa, että ambulanssijono kasvaa pihalla, niin perutaan avaaminen ja tuskinpa siihen on kellään mitään sanomista.Se tässä on ongelmana, että koronavirusta ei kiinnosta Marinin hallituksen exit-suunnitelmat, vaan se leviää tilaisuuksien tullen, koska se on sen luonto.
Tuntuu kyllä todella naivilta ja välinpitämättömältä puhua nyt yhteiskunnan avaamisesta lähikuukausina ikäänkuin varmana asiana. Olisikohan syytä katsella ensin miten epidemia kehittyy, vai eikö ole malttia?
Tässä tulee vielä lopulta käymään niin, että Suomi huomaa toteuttavansa Tegnellin mallia.. Tai Brasilian.
Uutisissa on puhuttu nyt rajoitusten purkamisesta aika faktuaalisena eikä kovin ehdollisena tapahtumana, ja se on kyllä ongelma. Hyvin varovaisesti pitäisi nyt tilanne ottaa eikä ainakaan tiedottaa perusteettoman yltiöpositiivisesti.Sitähän hallitus, THL yms juurikin tekevät. Yhteiskuntaa avataan osa kerrallaan ja samalla seurataan miten tartunnat kehittyvät avaamisten jälkeen. On naiivia ajatella että pidetää koko yhteiskunta suljettuna 3vko-3kk ja avataan sen jälkeen yhteiskunta. Ei se vaan toimi niin.
Uutisissa on puhuttu että yhteiskunnan avaaminen tapahtuu portaittain.Uutisissa on puhuttu nyt rajoitusten purkamisesta aika faktuaalisena eikä kovin ehdollisena tapahtumana, ja se on kyllä ongelma. Hyvin varovaisesti pitäisi nyt tilanne ottaa eikä ainakaan tiedottaa perusteettoman yltiöpositiivisesti.
Britanniassa on muuten tietääkseni edelleen aika kovia rajoituksia, vaikka rokotukset on pitkällä ja tartunnat aika alhaalla. Nyt siellä kai jonkinlaista avautumista suunnitellaan mutta ei mitään takki auki -meininkiä siltikään..
Miksei vaan ihan suoraan käytetä konditionaalia "edettäisiin portaittain"? Tai vielä parempi, "rajoituksia voitaisiin vähentää portaittain SITÄ MUKAA KUN EPIDEMIATILANNE SALLII".Uutisissa on puhuttu että yhteiskunnan avaaminen tapahtuu portaittain.
Hallitus neuvottelee tänään Säätytalolla rajoitteiden purkamissuunnitelmasta, niin sanotusta exit-strategiasta. Rajoitusten avaamisessa on tarkoitus edetä portaittain, jotta toimien vaikutus viruksen ilmaantuvuuteen ehditään todeta ennen seuraavan rajoituksen poistoa.
![]()
HS: Suomi aikoo siirtyä varsin normaaliin aikaan viimeistään heinäkuussa – näitä rajoituksia puretaan ensin
Matkustuksessa rajoitukset jatkunevat loppuvuoteen saakka, kertoo Helsingin Sanomat.www.is.fi
Tuntuu kyllä todella naivilta ja välinpitämättömältä puhua nyt yhteiskunnan avaamisesta lähikuukausina ikäänkuin varmana asiana. Olisikohan syytä katsella ensin miten epidemia kehittyy, vai eikö ole malttia?
Tämä osa kerrallaan avaaminen, ehkä jopa jonkin ennalta määritellyn exit-strategian mukaisesti, olisi vallan hyvä ja tervetullut asia. Ja pakkohan siihen on jossain vaiheessa mennä, siitä nyt ei liene tarpeellista keskustellakaan itsessään. Olen kuitenkin kiinnittänyt huomiota nyt julkisuudessa käytyyn "keskusteluun" siitä, että exit-strategian "tulisi olla päivämääriin sidottu" (kuten Centterin linkkaamassa uutisessa: "viimeistään heinäkuun aikana rajoituksia olisi purettu jo niin, että kesän vietto sujuu varsin normaalisti."). Itse näkisin tärkeämpänä luoda nyt sellainen strategia, jota lähdettäisiin toteuttamaan nimenomaan tartuntatilanteen ja sairaalakuormituksen perusteella sen sijaan, että päätettäisi jo ennakolta joku tietty päivä jolloin x toiminto avataan. Mikäli yhteiskunnan avaaminen perustuu kalenteriin, on se tietty helppo ymmärtää ja ehkäpä jaksaa paremmin "sen muutaman viikon" odottaa toimintojen avautumista. Tässä on kuitenkin mielestäni varsin paha miina, sillä jos tartunnat eivät noudatakaan ennalta arvioitua, joudutaan exit-strategian päivämääriä heti muokkaamaan. Tämä ei välttämättä olekaan niin hyvin kansan taholta siedetty asia, vaan saattaisi olla parempi asettaa tavoitteet ilman päivämääriä. Tällöin voitaisi tiedottaa ehkäpä valmiimpi strategia, ja antaa kansalle selkeämpää porkkanaa hoitaa asia hyvin ("kun tilanne on n aikaa tämä, niin avaamme nämä").Sitähän hallitus, THL yms juurikin tekevät. Yhteiskuntaa avataan osa kerrallaan ja samalla seurataan miten tartunnat kehittyvät avaamisten jälkeen. On naiivia ajatella että pidetää koko yhteiskunta suljettuna 3vko-3kk ja avataan sen jälkeen yhteiskunta. Ei se vaan toimi niin.
Joo, nyt sentään yritetään valmistella päätöksiä vähän etukäteen. Olisihan sitä aikaa enemmänkin varmaan ollut, mutta siihen vänkäykseen ei sitten lähdetäkään, mennyt on mennyttäKannattaa valmistautua, ehkä hallitus on jo oppinut, että jos asioita ei valmistele hyvissä ajoin, niin ne tulevat aina yllätyksenä ja syntyy sutta ja sekundaa. Ei kai siinä ole mitään ongelmaa, että ollaan päätetty avata yhteiskunta 1.7.2021, mutta HUS ilmoittaa, että ambulanssijono kasvaa pihalla, niin perutaan avaaminen ja tuskinpa siihen on kellään mitään sanomista.
Mielestäni se on vaarallista, koska on ennenkin nähty, että ihmisten käyttäytyminen herpaantuu kun puhutaankin siihen sävyyn että homma on hallussa...Joillekin ihmisille on mielettömän kova paikka henkisesti edes vihjailu tai suunnittelu, rajoituksien edes asteittaisista ja varovaisistakin purkamisista.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.