Koronavirus SARS-CoV-2 ja sen aiheuttama tauti COVID-19 (Yleinen keskustelu)

Ymmärrätkö että koko sivua ei olisi jos tuollaisesta ei olisi raportoitu. Sen takia asia kaipaakin lisätutkimuksia. Kuten sanoin, odotellaan rauhassa parempaa tietoa asiasta.
Tottakai ymmärrän. Kukaan täällä ei ole kiistänyt sitä, että joku voi saada vakavia jälkioireita. Mutta sinä et taida ymmärtää mitä kirjoitin. Laitan tuohon alleviivauksen olennaisen kohdalle:

Olennaista on, kuinka yleisiä nämä vakavat jäkioireet ovat.
 
Tottakai ymmärrän mutta sinä et taida ymmärtää mitä kirjoitin. Laitan tuohon alleviivauksen olennaisen kohdalle:

Olennaista on, kuinka yleisiä nämä vakavat jäkioireet ovat.
Lol, juuri se kaipaa lisätutkimuksia kuinka yleisiä nuo oireet on. Mikäköhän tässäkin taas on näin vaikeaa...
 
Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.
Tuollanen facen linkki, missö avattu tuota mRNa-rokotetta ja sen turvallisuutta. Copypasteen tähän myös tekstin. Mitä mieltä näistä mietteistä?
Tässä kirjotuksen teksti:
"Viime päivien hyvät uutiset koronavirusrokotteista ovat ymmärrettävästi herättäneet myös huolia, joista keskeisimmät näyttäisivät olevan:

1) uusi mRNA -teknologia ja
2) kiire

Kuten olen kirjoittanut, seuraan itsekin rokotteista saatavaa tutkimustietoa oman ammattitaitoni pohjalta niin tiivisti, kuin se suinkin on mahdollista. Haluan ehdottomasti ottaa rokotteen - kunhan se todetaan turvalliseksi ja tehokkaaksi.

Minullakin on ilman muuta omat huolenaiheeni, mutta edellä mainitsemani syyt 1) ja 2) eivät kuulu niihin. Minäpä kerron, miksi. Muista kuitenkin, että en ole rokotetutkimuksen asiantuntija, ja otan mielelläni vastaan korjauksia varsinaisilta osaajilta (mutta en salaliittoteoreetikoilta), mikäli näkemykseni ovat pahasti pielessä

Ensin pari sanaa uudesta tekniikasta. Olen siis itse maisterivaiheen koulutukseltani bioteknologiaan ja molekyylibiologiaan suuntautunut biokemisti. Väitöskirjatyössäni oli mukana yksi osatyö, missä tutkin tietyntyyppisiä RNA-molekyylejä ihmisen aorttaläpän ahtaumassa. Nuo pikku paskiaiset ovat siis minulle tuttuja

Lyhyt kertaus; RNA-molekyylit koostuvat perinnöllisestä materiaalista samaan tapaan, kuin DNA. Keskeinen ero on siinä, että DNA on "pysyvä," ohjemolekyyli, jonka perusteella kaikki muut elämän rakennuspalikat tuotetaan. Sen sijaan RNA on "hetkellinen" molekyyli, joita esiintyy monissa eri tehtävissä. Osa on rakenteellisia, osa säätelytehtävissä ja osa on solunsisäisiä viestinviejiä. RNA-molekyylit rakennetaan aina tiettyä tehtävää varten, ja sitten solusta ja tehtävästä riippuen, se pian hajotetaan ja osat kierrätetään.

Solussa on siis kullakin ajanhetkellä tietty määrä RNA-molekyylejä, mutta ne ovat jatkuvassa tuotannon ja hajotuksen tasapainossa. Ajattele kuohuvaa koskea; sen päällä on jatkuva pilvi vesipisaroita, mutta jokainen pisara elää vain hetken, kunnes se palaa veteen. Samasta vedestä nousee jatkuvasti uusia pisaroita, jotka täyttävät saman tilan, mutta eivät koskaan koostu samoista vesimolekyyleistä.

Uudet koronavirusrokotteet perustuvat nk. lähetti- eli mRNA- teknologiaan. Biologisessa mielessä mRNA -molekyyli on viestinviejä, joka luodaan DNA:n ohjeen mukaisesti. Tuosta mRNA-molekyylistä luetaan ohjeet proteiinin valmistukseen, ja tämän jälkeen lähetti hajotetaan uusiokäyttöä varten. Lähettien elinikä on yleensä vain joitain minuutteja. Rokotteessa tätä hyödynnetään siten, että lihassoluihin tuodaan lähettejä, joissa on ohje viruksen pintaproteiinin tuotantoon. Solu tuottaa viruksen proteiineja, jonka jälkeen lähetti päätyy hajotukseen ja kierrätykseen. Tuotetut virusproteiinit eivät vielä itsessään sairastuta meitä, mutta koska ne eivät myöskään kuulu elimistöömme, ne herättävät immuunipuolustuksen sotilaat siivoustöihin. Samalla järjestelmä oppii tunnistamaan pintaproteiinit, mikä tuo suojaa varsinaisia viruksia vastaan.

Nyt on näkynyt huolestuneita kommentteja siitä, että näillä rokotteilla voisi olla jotain perimää muokkaavia vaikutuksia. Tämä on biologisesti mahdotonta. Lähetti-RNA on hyvin lyhytikäinen molekyyli, eikä sitä voi mitenkään liittää DNA:han jossa se pääsisi vaikuttamaan varsinaiseen perimään. Itse asiassa on olemassa kokonaan erilainen virusten sukupuu, missä virukset itsessään muokkaavat DNA:ta ja kaappaavat koko solun itsensä monistamiseen. Näitä kutsutaan retroviruksiksi, ja maineikkain esimerkki on HIV.

Lähetti-RNA:t ovat itse asiassa niin herkkiä hajoamaan, että niiden eristäminen tutkimusmielessäkin on vaikeaa. Tämän tietää kokemuksesta jokainen biokemian peruslaboratoriotöitä tehnyt opiskelijakin Paitsi että molekyyli on biokemiallisesti herkkä, sitä hajottavia entsyymejä on kirjaimellisesti IHAN KAIKKIALLA. Niitä kutsutaan RNAaseiksi, ja niitä on kaikkialla juuri sen vuoksi, että lähetti-RNA:n hajotus on elämän kannalta tärkeä asia - kun viesti on viety, lähetti pitää tuhota, jotta viestin välitys päättyy. Tämä on keskeinen osa kaikkea elollista toimintaa tällä planeetalla. Ja tämä herkkyys selittää myös sen, miksi Pfizerin rokote vaatii sen paljon puhutun superkylmän säilytyksen/kuljetuksen. Moderna on kehittänyt paremmat säilytys-/tuotantojärjestelmät.

Miksi sitten tämä tekniikka on tulossa vasta nyt? Keskeinen syy on juurikin se, että mRNA on niin vaikea pitää kasassa riittävän pitkään. Jos se kuitenkin onnistuu, tekniikalla on valtavan paljon etuja "perinteiseen" rokotetuotantoon verrattuna. On muistettava, että tällä hetkellä käytössä olevat rokotteet sisältävät heikennettyjä viruksia, tai niiden osia, mikä tarkoittaa sitä että viruksia pitää tuottaa jossain soluissa valtavia määriä, käsitellä, ja lopulta puhdistaa. Lähetti-RNA pysytytään rakentamaan sellaisenaan hyvin nopeasti. Tämä mahdollistaa paljon edullisemman tuotantoprosessin, missä suuria määriä rokotetta voidaan valmistaa paljon nopeammalla aikataululla.

Lähetti-RNA-tekniikassa on myös muita lupaavia etuja. Sehän matkii viruksen luontaista elinkaarta. Tässä tapauksessa SARS-CoV-2:n, joka on myös RNA-virus. Sekin sijoittaa omaa lähetti RNA:taan solujemme sisään. Erona vain se, että siinä paketissa on paljon enemmän ohjeita, kuin pelkkien pintaproteiinien tuotanto - niillä valmistetaan kokonaisia viruksia. Kuitenkin lopullisen viimeistelyn tekee meidän omat solut, jotka paketoivat viruksen proteiinit tavalla, mitä on hyvin vaikea jäljitellä solumaljalla. Tästä ei vielä ole paljoa tutkimuksia, mutta on syytä olettaa, että meidän kehon tuottamat virusproteiinit muistuttavat luonnollisen viruksen proteiineja paremmin, kuin maljalla tuotetut. Tämä voi teoriassa johtaa jopa parempaan immuniteettiin. Lisäksi mRNA-tekniikalla voidaan tulevaisuudessa tehdä rokotteita jopa syöpäsoluja vastaan, mikä on muilla keinoin paljon vaikeampaa tai jopa mahdotonta.

On hyvä muistaa sekin, että vaikka tekniikka on ihmiskäytössä uusi, eläimillä niitä on tutkittu paljon pidempään, ja pienempiä ihmistutkimuksiakin on tehty useita. Nyt olemme vasta päässeet laajemman mittakaavan töihin, mitkä olisivat olleet joka tapauksessa edessä ennemmin tai myöhemmin.

Meillä EI siis ole mitään erityistä syytä pitää mRNA -tekniikkaa erityisen pelottavana, tai vaarallisempana, kuin perinteisempiäkään rokotteen valmistusmenetelmiä. Siihen VOI ilman muuta liittyä jotain odottamattomia haittoja, mutta siksi juuri sitä tutkitaan kymmenillä tuhansilla vapaaehtoisilla. Toistaiseksi haittojen määrä näyttää olevan erittäin pieni, mutta varmuus saadaan vasta kun lopulliset tulokset julkistetaan kokonaisuudessaan.

...Mistä päästään kohtaan 2: kiire.

Yleinen mielikuva näyttäisi olevan, että kun rokotetta tehdään kiireellä, se tarkoittaa mutkien oikomista juuri tieteellisessä tutkimustyössä. Näin ei kuitenkaan ole, vaan kyse on paljon arkisemmasta asiasta: byrokraattisten koukeroiden raivaamisesta.

Tieteellinen tutkimusprosessi olisi joka tapauksessa sama: kerätään valtava määrä vapaaehtoisia, ja tutkitaan heitä HYVIN TARKKAAN. Tulokset luovutetaan muiden tutkijoiden kritisoitavaksi, ja jos kaikki on ookoo, voidaan hakea myyntilupaa.

Normaalisti tämä prosessi voi kestää vuosia, mutta tärkein viivästyksen syy on raskas lupahakumenettely - ei itse tutkimus. Tässä on taustalla varsin arkinen ja monelle meistä tuttu juttu - virastot ovat hitaita ja täynnä vittumaista byrokratiaa. Lomakkeita pitää kiikuttaa huoneesta toiseen, täydentää, palauttaa, uusia, ja toistaa miljoonaan kertaan. Välillä on odotusaikoja, ja jostain pitää maksaa. Tämä pätee niin työttömyyskorvauksia haettaessa, kuin monikansallisia lääkkeiden myyntilupiakin. Mittakaava vain on vähän eri.

Nyt kun myyntilupamenettelyä nopeutetaan, se tarkoittaa käytännössä vain sitä, että valvovat lääkeviranomaiset ovat luoneet koronarokotteelle ohituskaistan byrokraattisen helvetin läpi. Tällaiset hakemukset menevät automaattisesti pinkan päälle, ja käsitteljöillä on velvollisuus keskittyä niihin, ja jättää muut hommat toiselle sijalle. Itse tieteellinen tieto kerätään ihan samalla tavalla, ja voitaisiin jopa sanoa, että syyni on nyt paljon tarkempi, kuin se koskaan on ollut. Tieteelliset, riippumattomat arvioijat pääsevät käsiksi dataan jopa ennen kun itse tutkimus on lopetettu. Tämäkin nopeuttaa prosessia merkittävästi, mutta ei tarkoita sitä että tiedon kannalta tärkeitä mutkia oiottaisiin.

Moni muistuttaa narkolepsiasta sikainfluenssarokotteen aikaan. Virheellisesti tämä kuitenkin yhdistetään kiirehtimiseen, mutta tosiasia on se, että narkolepsia oli niin uskomattoman harvinainen (3,6 tapausta sadassa tuhannessa rokotetussa) ja sen voi sopivalla alttiudella saada myös sikainfluenssan sairastamisesta, ettei tällaista haittaa oltaisi nähty missään tutkimuksessa ennen myyntiluvan saamista.

On siis selvää, että vielä on paljon avoimia kysymyksiä näiden uusien rokotteiden suhteen, mutta viime kädessä vain kylmät faktat ratkaisevat. Teho ja turvallisuus tullaan näkemään julkaistuista tutkimustuloksista. Kaikki on vielä mahdollista, mutta toistaiseksi tutkimuskentältä kantautuneet signaalit ovat mielestäni rohkaisevia. Ainakaan tekniikan uutuus tai asian kiireellisyys eivät itsessään näyttäisi aiheuttavan syytä huoleen "
 
Ei kai tuosta long-covidista nyt vielä voi kovin kattavaa tutkimustietoa olla kun virus on niin tuore. Viitteitä pitkistä oireilusta on kuitenkin, etten ihmettelisi jos se olisi suht yleistä. Turha sitä debunkatakaan ilman parempaa tietoa, odotellaan tutkimuksia asiasta.
Epidemia alkoi keväällä, siitä on aika monta kuukautta, olisi hyvä tietaa kunika monella oireita on esimerkiksi 2 viikoa, kuukausi tai 2 kuukauuta tartunnasta.
 
Toissaviikon koronatapaukset 3134
Viimeviikon koronatapaukset 3002
Eli mahdollisesti laskua. Tosin noissa on ennenkin ollut edestakaisin sahausta, joten laskun varmuudesta ei voi sanoa mitään enne tämän viikon tietoja (viikon päästä).
2 Perlläistä' laskevaa viikkoa trkoittaisi, että rajoitukset alkavat mahdollisesti olla toistaiseksi kohdallaan.
Jos tuolee kuitenkin nousua, niin rajoitukset ovat liian löysät ja lisärajoituksille on tarvetta.
 
Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.
Tuollanen facen linkki, missö avattu tuota mRNa-rokotetta ja sen turvallisuutta. Copypasteen tähän myös tekstin. Mitä mieltä näistä mietteistä?
Tässä kirjotuksen teksti:
"Viime päivien hyvät uutiset koronavirusrokotteista ovat ymmärrettävästi herättäneet myös huolia, joista keskeisimmät näyttäisivät olevan:

1) uusi mRNA -teknologia ja
2) kiire

Kuten olen kirjoittanut, seuraan itsekin rokotteista saatavaa tutkimustietoa oman ammattitaitoni pohjalta niin tiivisti, kuin se suinkin on mahdollista. Haluan ehdottomasti ottaa rokotteen - kunhan se todetaan turvalliseksi ja tehokkaaksi.

Minullakin on ilman muuta omat huolenaiheeni, mutta edellä mainitsemani syyt 1) ja 2) eivät kuulu niihin. Minäpä kerron, miksi. Muista kuitenkin, että en ole rokotetutkimuksen asiantuntija, ja otan mielelläni vastaan korjauksia varsinaisilta osaajilta (mutta en salaliittoteoreetikoilta), mikäli näkemykseni ovat pahasti pielessä

Ensin pari sanaa uudesta tekniikasta. Olen siis itse maisterivaiheen koulutukseltani bioteknologiaan ja molekyylibiologiaan suuntautunut biokemisti. Väitöskirjatyössäni oli mukana yksi osatyö, missä tutkin tietyntyyppisiä RNA-molekyylejä ihmisen aorttaläpän ahtaumassa. Nuo pikku paskiaiset ovat siis minulle tuttuja

Lyhyt kertaus; RNA-molekyylit koostuvat perinnöllisestä materiaalista samaan tapaan, kuin DNA. Keskeinen ero on siinä, että DNA on "pysyvä," ohjemolekyyli, jonka perusteella kaikki muut elämän rakennuspalikat tuotetaan. Sen sijaan RNA on "hetkellinen" molekyyli, joita esiintyy monissa eri tehtävissä. Osa on rakenteellisia, osa säätelytehtävissä ja osa on solunsisäisiä viestinviejiä. RNA-molekyylit rakennetaan aina tiettyä tehtävää varten, ja sitten solusta ja tehtävästä riippuen, se pian hajotetaan ja osat kierrätetään.

Solussa on siis kullakin ajanhetkellä tietty määrä RNA-molekyylejä, mutta ne ovat jatkuvassa tuotannon ja hajotuksen tasapainossa. Ajattele kuohuvaa koskea; sen päällä on jatkuva pilvi vesipisaroita, mutta jokainen pisara elää vain hetken, kunnes se palaa veteen. Samasta vedestä nousee jatkuvasti uusia pisaroita, jotka täyttävät saman tilan, mutta eivät koskaan koostu samoista vesimolekyyleistä.

Uudet koronavirusrokotteet perustuvat nk. lähetti- eli mRNA- teknologiaan. Biologisessa mielessä mRNA -molekyyli on viestinviejä, joka luodaan DNA:n ohjeen mukaisesti. Tuosta mRNA-molekyylistä luetaan ohjeet proteiinin valmistukseen, ja tämän jälkeen lähetti hajotetaan uusiokäyttöä varten. Lähettien elinikä on yleensä vain joitain minuutteja. Rokotteessa tätä hyödynnetään siten, että lihassoluihin tuodaan lähettejä, joissa on ohje viruksen pintaproteiinin tuotantoon. Solu tuottaa viruksen proteiineja, jonka jälkeen lähetti päätyy hajotukseen ja kierrätykseen. Tuotetut virusproteiinit eivät vielä itsessään sairastuta meitä, mutta koska ne eivät myöskään kuulu elimistöömme, ne herättävät immuunipuolustuksen sotilaat siivoustöihin. Samalla järjestelmä oppii tunnistamaan pintaproteiinit, mikä tuo suojaa varsinaisia viruksia vastaan.

Nyt on näkynyt huolestuneita kommentteja siitä, että näillä rokotteilla voisi olla jotain perimää muokkaavia vaikutuksia. Tämä on biologisesti mahdotonta. Lähetti-RNA on hyvin lyhytikäinen molekyyli, eikä sitä voi mitenkään liittää DNA:han jossa se pääsisi vaikuttamaan varsinaiseen perimään. Itse asiassa on olemassa kokonaan erilainen virusten sukupuu, missä virukset itsessään muokkaavat DNA:ta ja kaappaavat koko solun itsensä monistamiseen. Näitä kutsutaan retroviruksiksi, ja maineikkain esimerkki on HIV.

Lähetti-RNA:t ovat itse asiassa niin herkkiä hajoamaan, että niiden eristäminen tutkimusmielessäkin on vaikeaa. Tämän tietää kokemuksesta jokainen biokemian peruslaboratoriotöitä tehnyt opiskelijakin Paitsi että molekyyli on biokemiallisesti herkkä, sitä hajottavia entsyymejä on kirjaimellisesti IHAN KAIKKIALLA. Niitä kutsutaan RNAaseiksi, ja niitä on kaikkialla juuri sen vuoksi, että lähetti-RNA:n hajotus on elämän kannalta tärkeä asia - kun viesti on viety, lähetti pitää tuhota, jotta viestin välitys päättyy. Tämä on keskeinen osa kaikkea elollista toimintaa tällä planeetalla. Ja tämä herkkyys selittää myös sen, miksi Pfizerin rokote vaatii sen paljon puhutun superkylmän säilytyksen/kuljetuksen. Moderna on kehittänyt paremmat säilytys-/tuotantojärjestelmät.

Miksi sitten tämä tekniikka on tulossa vasta nyt? Keskeinen syy on juurikin se, että mRNA on niin vaikea pitää kasassa riittävän pitkään. Jos se kuitenkin onnistuu, tekniikalla on valtavan paljon etuja "perinteiseen" rokotetuotantoon verrattuna. On muistettava, että tällä hetkellä käytössä olevat rokotteet sisältävät heikennettyjä viruksia, tai niiden osia, mikä tarkoittaa sitä että viruksia pitää tuottaa jossain soluissa valtavia määriä, käsitellä, ja lopulta puhdistaa. Lähetti-RNA pysytytään rakentamaan sellaisenaan hyvin nopeasti. Tämä mahdollistaa paljon edullisemman tuotantoprosessin, missä suuria määriä rokotetta voidaan valmistaa paljon nopeammalla aikataululla.

Lähetti-RNA-tekniikassa on myös muita lupaavia etuja. Sehän matkii viruksen luontaista elinkaarta. Tässä tapauksessa SARS-CoV-2:n, joka on myös RNA-virus. Sekin sijoittaa omaa lähetti RNA:taan solujemme sisään. Erona vain se, että siinä paketissa on paljon enemmän ohjeita, kuin pelkkien pintaproteiinien tuotanto - niillä valmistetaan kokonaisia viruksia. Kuitenkin lopullisen viimeistelyn tekee meidän omat solut, jotka paketoivat viruksen proteiinit tavalla, mitä on hyvin vaikea jäljitellä solumaljalla. Tästä ei vielä ole paljoa tutkimuksia, mutta on syytä olettaa, että meidän kehon tuottamat virusproteiinit muistuttavat luonnollisen viruksen proteiineja paremmin, kuin maljalla tuotetut. Tämä voi teoriassa johtaa jopa parempaan immuniteettiin. Lisäksi mRNA-tekniikalla voidaan tulevaisuudessa tehdä rokotteita jopa syöpäsoluja vastaan, mikä on muilla keinoin paljon vaikeampaa tai jopa mahdotonta.

On hyvä muistaa sekin, että vaikka tekniikka on ihmiskäytössä uusi, eläimillä niitä on tutkittu paljon pidempään, ja pienempiä ihmistutkimuksiakin on tehty useita. Nyt olemme vasta päässeet laajemman mittakaavan töihin, mitkä olisivat olleet joka tapauksessa edessä ennemmin tai myöhemmin.

Meillä EI siis ole mitään erityistä syytä pitää mRNA -tekniikkaa erityisen pelottavana, tai vaarallisempana, kuin perinteisempiäkään rokotteen valmistusmenetelmiä. Siihen VOI ilman muuta liittyä jotain odottamattomia haittoja, mutta siksi juuri sitä tutkitaan kymmenillä tuhansilla vapaaehtoisilla. Toistaiseksi haittojen määrä näyttää olevan erittäin pieni, mutta varmuus saadaan vasta kun lopulliset tulokset julkistetaan kokonaisuudessaan.

...Mistä päästään kohtaan 2: kiire.

Yleinen mielikuva näyttäisi olevan, että kun rokotetta tehdään kiireellä, se tarkoittaa mutkien oikomista juuri tieteellisessä tutkimustyössä. Näin ei kuitenkaan ole, vaan kyse on paljon arkisemmasta asiasta: byrokraattisten koukeroiden raivaamisesta.

Tieteellinen tutkimusprosessi olisi joka tapauksessa sama: kerätään valtava määrä vapaaehtoisia, ja tutkitaan heitä HYVIN TARKKAAN. Tulokset luovutetaan muiden tutkijoiden kritisoitavaksi, ja jos kaikki on ookoo, voidaan hakea myyntilupaa.

Normaalisti tämä prosessi voi kestää vuosia, mutta tärkein viivästyksen syy on raskas lupahakumenettely - ei itse tutkimus. Tässä on taustalla varsin arkinen ja monelle meistä tuttu juttu - virastot ovat hitaita ja täynnä vittumaista byrokratiaa. Lomakkeita pitää kiikuttaa huoneesta toiseen, täydentää, palauttaa, uusia, ja toistaa miljoonaan kertaan. Välillä on odotusaikoja, ja jostain pitää maksaa. Tämä pätee niin työttömyyskorvauksia haettaessa, kuin monikansallisia lääkkeiden myyntilupiakin. Mittakaava vain on vähän eri.

Nyt kun myyntilupamenettelyä nopeutetaan, se tarkoittaa käytännössä vain sitä, että valvovat lääkeviranomaiset ovat luoneet koronarokotteelle ohituskaistan byrokraattisen helvetin läpi. Tällaiset hakemukset menevät automaattisesti pinkan päälle, ja käsitteljöillä on velvollisuus keskittyä niihin, ja jättää muut hommat toiselle sijalle. Itse tieteellinen tieto kerätään ihan samalla tavalla, ja voitaisiin jopa sanoa, että syyni on nyt paljon tarkempi, kuin se koskaan on ollut. Tieteelliset, riippumattomat arvioijat pääsevät käsiksi dataan jopa ennen kun itse tutkimus on lopetettu. Tämäkin nopeuttaa prosessia merkittävästi, mutta ei tarkoita sitä että tiedon kannalta tärkeitä mutkia oiottaisiin.

Moni muistuttaa narkolepsiasta sikainfluenssarokotteen aikaan. Virheellisesti tämä kuitenkin yhdistetään kiirehtimiseen, mutta tosiasia on se, että narkolepsia oli niin uskomattoman harvinainen (3,6 tapausta sadassa tuhannessa rokotetussa) ja sen voi sopivalla alttiudella saada myös sikainfluenssan sairastamisesta, ettei tällaista haittaa oltaisi nähty missään tutkimuksessa ennen myyntiluvan saamista.

On siis selvää, että vielä on paljon avoimia kysymyksiä näiden uusien rokotteiden suhteen, mutta viime kädessä vain kylmät faktat ratkaisevat. Teho ja turvallisuus tullaan näkemään julkaistuista tutkimustuloksista. Kaikki on vielä mahdollista, mutta toistaiseksi tutkimuskentältä kantautuneet signaalit ovat mielestäni rohkaisevia. Ainakaan tekniikan uutuus tai asian kiireellisyys eivät itsessään näyttäisi aiheuttavan syytä huoleen "

Vaikka samaa on toistettu täälläkin moneen otteeseen, niin silti on pakko todeta, että tuo oli paras ja selkokielisin esitys asiasta. Kannattaa lukaista jokaisen, joka aikoo heittää ilmoille mitään "nokun tää uusi nanoroboteja sisältävä mRNA-tekniikka on automaattisesti saatanasta" -argumentteja.
 
Jos kiinnostaa, niin tässä FDA:n järjestämän Pfizerin/BioNTechin rokotteen hyväksyntää käsittelevän asiantuntijakokouksen live stream:
Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.


Kohta pitäisi tulla äänestys hyväksynnän puolesta/vastaan, joka ei kyllä suoraan sido FDA:ta.

Edit. Asiantuntijaraati äänesti hyväksynnän puolesta, suurinta keskustelua herätti 16- ja 17-vuotiaiden mukanaolo äänestyskysymyksessä, muutama olisi halunnut, ettei näin nuoria olisi pitänyt olla mukana, vaan kysymys olisi koskenut vasta 18-vuotiaita ja vanhempia. Mutta kysymystä ei muutettu, 4/23 taisi äänestää vastaan. Nyt sitten FDA tekee oman päätöksensä jossain vaiheessa.

Äänestyskysymys oli lyhennettynä: "Näetkö Pfizer/BioNTechin rokotteen hyödyt suurempina kuin riskit 16-vuotiaille ja vanhemmille?"
 
Viimeksi muokattu:
Mua kyllä harmittaa, ettei Oxford-AstraZenecan rokotteen hyväksyntä oikein etene, sillä tuon myötä saataisiin ihan reilusti määrällistä helpotusta rokotustarpeita tyydyttämään, ja se olisi sellainen jokamiehen rokote, joka voisi mahdollistaa että miltei jokapoika tulisi rokotetuksi kevään aikana. Harmi kyllä se ei vaikuta niin tehokkaalta kuin nämä uudenaikaiset rokotteet, mutta olisi silti paljon parempi kuin ei mitään. Ihmisiä voitaisiin kyllä myöhemmin rokottaa paremmilla rokotteilla uudestaan, jos tarve vaatii.
 
En kyllä uskaltaisi ottaa rokotetta, enkä pistää sitä lapsiinikaan.
 
World-o-meteristä katsoo Ruotsin kuolleita niin ei yhtään natsaa näihin uutisotsakkeisiin. Kuka siis kusettaa? Se edellinen yli sadan kuolleen päivässä otsikko...?
 
World-o-meteristä katsoo Ruotsin kuolleita niin ei yhtään natsaa näihin uutisotsakkeisiin. Kuka siis kusettaa? Se edellinen yli sadan kuolleen päivässä otsikko...?
Virallista EuroMomo seurantaa mistä THL seuraa ns. ali/ylikuolleisuutta. Niin mutta ne tehohoitopaikat, ”oudot” oireet yms...
Mitä tapahtuu kun alamme elämään normaalisti ja keskuuteemme tulee vaikkapa influenssa? Eipä taida ne kuolemat enää kiinnostaa ketään. Onneksi olemme varautuneet ruumiskonteilla, niin tulee käyttöä ettei turhasta tarvi maksaa.
CB8AD262-3A3A-4166-901C-F2BBE7FFB946.jpeg
 
Kiitos Australia!

244px-Koala_climbing_tree.jpg


10.12. klo 23.20 Australialaisen koronarokotteen testaaminen keskeytetään
Australialaisen lääkeyhtiön CSL:n kehittämä koronarokote ei etene kliinisen testaamisen toiseen ja kolmanteen vaiheeseen, yhtiö kertoi tiedotteessaan perjantaina paikallista aikaa.

Testaaminen keskeytettiin siksi, että osalla testaukseen osallistuneista koehenkilöistä todettiin virheellisiä positiivisia hiv-testituloksia. Rokoteaihiossa käytettiin pientä määrää aidsia aiheuttavan hi-viruksen proteiinia. Rokotetta pidettiin lupaavana aseena koronavirusta vastaan, mutta sen synnyttämien vasta-aineiden katsottiin vaikeuttavan oikeiden hiv-tartuntojen toteamista




Aids!, tuli vähän vahinko ja nyt ei kukaan uskalla ottaa rokotusta :facepalm::facepalm::facepalm:

 
Kiitos Australia!

244px-Koala_climbing_tree.jpg


10.12. klo 23.20 Australialaisen koronarokotteen testaaminen keskeytetään
Australialaisen lääkeyhtiön CSL:n kehittämä koronarokote ei etene kliinisen testaamisen toiseen ja kolmanteen vaiheeseen, yhtiö kertoi tiedotteessaan perjantaina paikallista aikaa.

Testaaminen keskeytettiin siksi, että osalla testaukseen osallistuneista koehenkilöistä todettiin virheellisiä positiivisia hiv-testituloksia. Rokoteaihiossa käytettiin pientä määrää aidsia aiheuttavan hi-viruksen proteiinia. Rokotetta pidettiin lupaavana aseena koronavirusta vastaan, mutta sen synnyttämien vasta-aineiden katsottiin vaikeuttavan oikeiden hiv-tartuntojen toteamista




Aids!, tuli vähän vahinko ja nyt ei kukaan uskalla ottaa rokotusta :facepalm::facepalm::facepalm:


Oisvat voineet jättää tän tekemättä... Siis ymmärän että tuo rokote ei anna hiviä, vaan ainoastaan testi näyttää positiivista jos sellaisen käy ottamassa (koska tuo rokote sisältää hiv proteiinia), mutta koitappa selittää tuo näille suu vaahdossa pauhaaville "flunssa tappaa enemmän!" ihmisille
 
Ei kai tuosta long-covidista nyt vielä voi kovin kattavaa tutkimustietoa olla kun virus on niin tuore. Viitteitä pitkistä oireilusta on kuitenkin, etten ihmettelisi jos se olisi suht yleistä. Turha sitä debunkatakaan ilman parempaa tietoa, odotellaan tutkimuksia asiasta.

Kukaan ei kai ole sitä debunkannut vaan yrittänyt selvitellä, että mistä tässä halutaan keskustella.

Se ei ole keskustelua, että kerta toisensa jälkeen pamahtaa ketjuun linkkeinensä toteamaan, että miksette keskustele pitkästä koronasta tai miksi te olette kuolemista huolissanne kun pitäisi olla huolissaan pitkästä koronasta ja sitten kun yrittää kysellä että mistä tässä tarkalleen pitäisi nyt olla huolissaan niin kadotaan kuin pieru saharaan.

Tällaisenaan se nyt vaan ei hirveästi huolestuta eikä se herätä keskustelua kun ei oikein anneta mitään mistä keskustella. Joo, jollain on pitkät ikävät oireet, entä sitten?

Lol, juuri se kaipaa lisätutkimuksia kuinka yleisiä nuo oireet on. Mikäköhän tässäkin taas on näin vaikeaa...

Mutta siinä ei ole meille oikein mitään keskuteltavaa saati syytä olla aktiivisesti huolissaan. Sellaisenaan se on pelkkä mörkö jolla pelotellaan lähinnä valmiiksi pelkääviä.

Oisvat voineet jättää tän tekemättä... Siis ymmärän että tuo rokote ei anna hiviä, vaan ainoastaan testi näyttää positiivista jos sellaisen käy ottamassa (koska tuo rokote sisältää hiv proteiinia), mutta koitappa selittää tuo näille suu vaahdossa pauhaaville "flunssa tappaa enemmän!" ihmisille

No onhan tuo nyt aika helvetin iso ongelma jos HIV:ta ei enää kyetä ihmisissä luotettavasti testaamaan. Aussit tekee paremman tai ehkä ne voi sopimusvalmistaa jonkun muun kehittelemää. Ei maailma tuohon kaadu.
 
Oisvat voineet jättää tän tekemättä... Siis ymmärän että tuo rokote ei anna hiviä, vaan ainoastaan testi näyttää positiivista jos sellaisen käy ottamassa (koska tuo rokote sisältää hiv proteiinia), mutta koitappa selittää tuo näille suu vaahdossa pauhaaville "flunssa tappaa enemmän!" ihmisille
Ai että ainoastaan vaan näyttää. Tykkäisit että verikokeessasi todettaisiin hivi ja hoidot alotettaisiin:x3:
Ei muuta kuin ensimmäisten joukossa piikkiä ottamaan. Rokote vastaisten syytähän tämäkin kai on.
 
Ai että ainoastaan vaan näyttää. Tykkäisit että verikokeessasi todettaisiin hivi ja hoidot alotettaisiin:x3:
Kuka niin on sanonut?

Ja siis kyllä, ainoastaan näyttää. Tuo Australian rokote olisi aiheuttanut sen, että nykyinen hiv-testi näyttäisi joillakin rokotteen saaneilla positiivista, vaikka kantaja ei olisikaan hiv-positiivinen. Se on ihan eri asia.

Ongelma tulee siitä, että tällä hetkellä ei voida erotella kummasta tilanteesta on kyse, joten rokotetta ei sellaisenaan tulla ottamaan käyttöön.

Ei muuta kuin ensimmäisten joukossa piikkiä ottamaan. Rokote vastaisten syytähän tämäkin kai on.
Juuri tuollaista vöyhötystä siinä tarkoitettiin.

Kyse oli yksittäisestä Australiassa kehitetystä rokotteesta, jonka kehitys keskeytettiin, kun siinä huomattiin tämä mainittu ongelma siinä käytetyn hiv-proteiinin seurauksena. Kaikissa rokotteissa ei ole samaa ongelmaa ja ne nyt hyväksytyt rokotteet ovat käyneet läpi laajat testit.
 
Ai että ainoastaan vaan näyttää. Tykkäisit että verikokeessasi todettaisiin hivi ja hoidot alotettaisiin:x3:
Ei muuta kuin ensimmäisten joukossa piikkiä ottamaan. Rokote vastaisten syytähän tämäkin kai on.

Tuohan osoitti, että rokotteiden testaus toimii ja haittavaikutukset/muut ongelmat saadaan selville. Meinasitko, että koska tässä tutkimuksessa löytyi hyvissä ajoin ongelma eikä tutkimusta jatkettu, ei pitäisi ottaa toista rokotetta B, joka läpäisee tutkimukset ja josta ei löydy mitään haittavaikutuksia? Eikös tuo ole aika idioottimainen tapa ajatella? "En syö ensi viikolla jauhelihaa, sillä sain eilen pähkinöistä allergisia oireita".
 
Kertokaas mitä merkitystä noilla rajoitusten päivämäärillä on? Joko niitä siirretään eteenpäin tai sitten rajoitukset kiristyvät jo ennen aiempien loppumista. Saan kuvan että tarkoitus on vain harhauttaa kansalaisia, luomalla kuva että ehkä taas kuukauden päästä helpottaa. Näinhän ei tule tapahtumaan.
 
Kertokaas mitä merkitystä noilla rajoitusten päivämäärillä on? Joko niitä siirretään eteenpäin tai sitten rajoitukset kiristyvät jo ennen aiempien loppumista. Saan kuvan että tarkoitus on vain harhauttaa kansalaisia, luomalla kuva että ehkä taas kuukauden päästä helpottaa. Näinhän ei tule tapahtumaan.
Samanlainen kuva on muodostunut itselleni, mutta voihan olla, että lakiteknisesti joku päivämäärä pitää antaa eikä toistaiseksi voimassa olevia rajoituksia voi niin vain määrätä. Mutta juu, ennemmin kallistun tuon poliittisen pelin ja ihmisten henkisen manipuloinnin kannalle: "Nyt kun vähän aikaa ponnistellaan, niin sitten helpottaa."
 
Kertokaas mitä merkitystä noilla rajoitusten päivämäärillä on? Joko niitä siirretään eteenpäin tai sitten rajoitukset kiristyvät jo ennen aiempien loppumista. Saan kuvan että tarkoitus on vain harhauttaa kansalaisia, luomalla kuva että ehkä taas kuukauden päästä helpottaa. Näinhän ei tule tapahtumaan.
Tartuntojen määrä on ainakin helsingissä taittunut tai ainakin pysynyt samalla tasolla eli jos olisi expo nousua niin silloin tulisi lisää rajoituksia. Nyt seurataan tilannetta ainakin joulun ja uuden vuoden yli.
 
Rajoitusten vaikutusten pitäis alkaa kai nyt viikonloppuna näkymään kun traditionaalinen kaksi viikkoa tulee täyteen ainakin Uudellamaalla. Niillä on loppupäiväys siksi, että ne eivät saa olla pysyviä.
 
  • Tykkää
Reactions: mti
En kyllä uskaltaisi ottaa rokotetta, enkä pistää sitä lapsiinikaan.
Mikä olisi sitten sinun mielestäsi paras keino päästä pandemiasta eroon? Itse näen, että rokotteessa on jonkin verran riskiä mutta se on paras keino selvitä koronatilanteesta. Minusta kaikkien pitäisi tehdä se uhraus, että hyväksyy koronarokotteen pienen riskin. Itse pidän rokotteen ottamatta jättämistä rintamakarkuruutena. Muuta keinoa kuin kattava rokottaminen ei tästä tilanteesta ulospääsyyn ole. Itse otan rokotteen kun on minun vuoroni ja lapseni ottavat myös. Suojaan sillä myös sinua ja toivoisin, että sinäkin vastaavasti suojaisit minua.
 
Mikä olisi sitten sinun mielestäsi paras keino päästä pandemiasta eroon? Itse näen, että rokotteessa on jonkin verran riskiä mutta se on paras keino selvitä koronatilanteesta. Minusta kaikkien pitäisi tehdä se uhraus, että hyväksyy koronarokotteen pienen riskin. Itse pidän rokotteen ottamatta jättämistä rintamakarkuruutena. Muuta keinoa kuin kattava rokottaminen ei tästä tilanteesta ulospääsyyn ole. Itse otan rokotteen kun on minun vuoroni ja lapseni ottavat myös. Suojaan sillä myös sinua ja toivoisin, että sinäkin vastaavasti suojaisit minua.

Jos ajattelee asiaa hieman pidemmälle niin voi miettiä myös miten tulevaisuudessa saadaan pidettyä kuolevuus kurissa? Väestömäärän lisääntyessä tartuntatautien määrä tulee lisääntymään valtavasti. Voisi olettaa että myös kuolevuus lisääntyy dramaattisesti. Ihmiset eivät enää eläkään yhtä vanhaksi kuin nyt, huolimatta "kehityksestä". Tämä korona on vain ensimmäinen askel tälle tielle. Ja nyt kun resurssit on jo kulutettu yhteiskunnan suluilla niin seuraavaan pitkään sulkuun ei sitten välttämättä olekaan enää varaa.

Onko siis hyvä että väkisin painamme tässä pandemiassa kuolevuuden alas? Entäs mitä teemme seuraavassa? Ja sitä seuraavassa? Laskeeko reagointi jyrkällä kaavalla vähitellen? Ihan varmasti laskee. Sehän on vain ajan kysymys.
 
Mikä olisi sitten sinun mielestäsi paras keino päästä pandemiasta eroon? Itse näen, että rokotteessa on jonkin verran riskiä mutta se on paras keino selvitä koronatilanteesta. Minusta kaikkien pitäisi tehdä se uhraus, että hyväksyy koronarokotteen pienen riskin. Itse pidän rokotteen ottamatta jättämistä rintamakarkuruutena. Muuta keinoa kuin kattava rokottaminen ei tästä tilanteesta ulospääsyyn ole. Itse otan rokotteen kun on minun vuoroni ja lapseni ottavat myös. Suojaan sillä myös sinua ja toivoisin, että sinäkin vastaavasti suojaisit minua.

Pitäis saada rohkeasti vaan taas valtion rahoja tiskiin. Jos yhteisen hyvän nimissä "pitää" ottaa rokote niin pitää myös olla varmuus, että jos se on hätäisesti testattu ja omalle kohdalle osuu ikävät komplikaatiot niin se myös asianmukaisesti hyvitetään eikä ala henkilökohtainen taistelu kaiken kiistävää viranomaista vastaan. Muuten jokaisen pitää itse arivoida henkilökohtaisesta näkökulmastaan sitä riski/hyöty -suhdetta. Itse ajattelin ottaa kyllä, ei siinä mitään.
 
Mikä olisi sitten sinun mielestäsi paras keino päästä pandemiasta eroon?
Maanantaina tuli ivermektiinistä uusi tutkimus, joka käänsi minun kantani. Tässä voisi olla potentiaalinen ulospääsy joka on välittömästi saatavilla jos niin päätetään.

Vanhempia tutkimuksia on koostettu oheiseen meta-analyysiin: Ivermectin is effective for COVID-19: meta analysis of 23 studies

Kyseessä on siis vanha Nobel-palkittu tyypillisesti eläinten ja ihmisten loisten häätöön (jota virus ei ole) tarkoitettu lääke, jota tutkittiin jo aiemmin keväällä tähän käyttötarkoitukseen. Vasta viime aikoina on saatu sokkotesteistäkin tuloksia. Pienellä n:llä, mutta kaikki osoittavat toistaiseksi positiiviseen suuntaan.

E: Lisättäköön vielä, että toimiessaankaan tätä ei tule kuitenkaan ajatella täydellisenä vaihtoehtona rokotteelle, sillä vaikka oireita saisi lievitettyä paljonkin, viruksen kierto ei pysähdy.
 
Viimeksi muokattu:
Kuinkahan moni lähtee joulun jälkeen lomailelemaan pohjoiseen? Jos siellä on paljonkin porukkaa liikenteessä niin kuin yrittäjät ovat toivoneet niin uuden vuoden-loppiaisen tienoilla saattaa tulla seuraava tartuntapiikki. Sikäli jos tämä uutinen antaa siihen osviittaa. Tartunnat tulivat, tottakai baarista.

Pirkanmaan sairaanhoitopiiri varoittaa koronan levinneen tehokkaasti Himoksella Jämsässä.

 
Jos ajattelee asiaa hieman pidemmälle niin voi miettiä myös miten tulevaisuudessa saadaan pidettyä kuolevuus kurissa? Väestömäärän lisääntyessä tartuntatautien määrä tulee lisääntymään valtavasti. Voisi olettaa että myös kuolevuus lisääntyy dramaattisesti. Ihmiset eivät enää eläkään yhtä vanhaksi kuin nyt, huolimatta "kehityksestä". Tämä korona on vain ensimmäinen askel tälle tielle. Ja nyt kun resurssit on jo kulutettu yhteiskunnan suluilla niin seuraavaan pitkään sulkuun ei sitten välttämättä olekaan enää varaa.

Onko siis hyvä että väkisin painamme tässä pandemiassa kuolevuuden alas? Entäs mitä teemme seuraavassa? Ja sitä seuraavassa? Laskeeko reagointi jyrkällä kaavalla vähitellen? Ihan varmasti laskee. Sehän on vain ajan kysymys.
Kun porukkaa alkaa kuolla sairauteen X ja osa sairastaneista saa kuukausia kestäviä jatkuvia oireita, niin kyllä sitä varaa alkaa ko paskan hoitamiseen löytyä. Ja pakkokinhan se on. Jos tauti aiheuttaa terveydenhuollon romahtamisen, niin kulut tulevat olemaan paljon suuremmat, kun siitä, että pistetään esim henkilöliikenne seis ja baarit ym paikat kiinni.

Korona nyt on jo vakavuudeltaan sellainen, että rajoitukset ovat jossain muodossa täysi välttämättömyys. Vaikka Ruotsissakin oli lievemmät rajoitukset, niin siellä oli jo syksyllä pohjataso senverran korkea, että nyt tiukoista toimista huolimatta ollaan paikoitellen täysin kusessa, kun yhtäaikaisesti sairaita on vain liikaa, vaikka siellä terveydenhoidon resurssit ovatkin Suomea paremmat. Se ajatus, että "siirretään naapurimaahan hoitoon" on sekä kallis, että isolla riskillä oleva ajatus, sillä naapurimaassa voi myöskin olla tilanne "omat ensin ja silti ei riitä".
--------------
Ja jos rokote edes estää taudin vakavat muodot 95%:ssa tapauksissa ja siinä ei ole juurikaan normaalia (allergiset reaktiot liittyvät kaikkiin rokotteisiin riskinä) enemmän riskejä, niin rokote kannattaa ehdottomasti ottaa, sillä koronan sairastamiseen liittyy iästä huolimatta jonkinverran tunnettuja riskejä ja komplikaatioita, lievistä aina kuolemaan asti tai keuhko ja verisuonivaurioihin ym.
--------------
Meillä voisi olla myös esim tauti, joka tappaisi esim 10-20% sairastuneista ja siihen lääke, joka tappaisi 1% lääkkeen ottaneista mutta tekisi taudista vaarattoman ja silti se lääke kannattaisi ottaa, jos tauti ei olisi vältettävissä, niin kuin korona ei varmasti pidemmän päälle ole, jos ei pidetä jatkuvasti päällä jonkinlaisia rajoituksia.

Minusta koronarokotteen ottamatta jättämisellä nostaa itselleen arvan, jossa onnistunut lopputulos on erittäinpaljon pienempi, kuin ilman rokottamista.
--------------
Nyt joulukuussa ja ehkä vielä tammikuussakin kaikki kapakkakäynnit ja muut vastaavat örvellykset porukalla kannattaisi suosiolla vähintään siirtää jonnekin vielä tuntemattomaan tulevaisuuteen...
--------------
Epäilen hyvin vahvasti, että koronakin pahenee yhä herkemmin, kun talvi etenee, ainakin johonkin maaliskuulle asti. Rokotteet voivat muuttaa tilannetta TAI todella rajut (ei siis nämä nykyiset) väliaikaiset (arviolta kuukauden) kestävät rajoitukset, joilla tapausten määrä tiputetaan mielellään muutamaan kymmeneen / päivä.
--------------
Jos ihmiset porsastelevat nyt joululomalla lapissa jne miten sattuu, niin siinä on sitten taas yksi hukkaan heitetty, hyvä tilaisuus ja sitten homma on tammikuussa taas selkeästi hankalampi.
 

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin (Hus) johtajaylilääkäri Markku Mäkijärvi kertoi perjantain tiedotustilaisuudessa, että enemmistö ihmisistä ei noudata koronaohjeita täysin. Hus teetti muutama päivä sitten kyselyn, jossa selvitettiin, miten ihmiset käyttäytyvät suhteessa koronarajoituksiin ja -suosituksiin.

Yhteensä noin 750 vastaajasta lähes 60 prosenttia kertoi edellisen kahden viikon aikana vierailleensa ystävien tai sukulaisten luona tai kutsuneensa vieraita kotiinsa. Riskiryhmäläisistäkin näin teki kyselyn mukaan noin 40 prosenttia.

”Molemmat luvut ovat liian korkeita”, Mäkijärvi sanoi.

Ootas nyt Markku. Kun taannoin uutisoitiin Belgian "äärimmäisen kovista" rajoituksista, oli yksi niistä että sai tavata kahta henkeä (ja määrittelemättömästi heidän lapsiaan) kotonaan tai heidän kotonaan per kaksi viikkoa ja niiden aikana noiden oli pysyttävä samana. Ei kai kukaan hitto soikoon eristäytyä maailmasta ole meinannut?

Kyselyn mukaan moni oli edelleen käynyt ravintolassa, kirjastossa, museossa tai urheiluharrastuksessa. Riskiryhmäläisistä neljä prosenttia kertoi edelleen käyneensä myös baareissa tai yökerhoissa.

Edellä esitellyt tiedot ovat Mäkijärven mukaan ristiriidassa sen kanssa, että kyselyn mukaan noin 70 prosenttia vastaajista pitää rajoituksia erittäin tarpeellisina.

”Niitä ei sitten kuitenkaan omassa arkielämässä ihan noudateta tai pystytä noudattamaan”, Mäkijärvi sanoi.

Niin no, oliko siis tarkoitus, että siellä ravintolassa ei saa käydä puolet asiakaspaikoista käytössä ja omassa pöydässä istuen?

Tartteeko ihmetellä ettei hirveästi kiinnosta?
 
Ei vaan sä et vastaa ihan perustavanlaatuisiin kysymyksiin tai keskustele, kunhan spämmäät linkkejä. Se ei ole meidän muiden tehtävä kahlata niitä läpi vaan sinun tehtävä nostaa sieltä esiin ne oleelliset pointit jotta voimme keskustella kanssasi. Ymmärrätkö?

Kysymys: Kuinka moni saa pitkiä oireita JA millaisia ne ovat (ei siis kuinka moni saa jonkinlaisia oireita ja sitten satunnainen esimerkki ikävistä oireista)?

Tähän asti on vaan esitetty prosentteja oireilevien määrästä ja sitten nostettu esimerkiksi joku ihan stetsonista vetäisty CFD-oireileva, jolla ei esimerkiksi koronaa ole koskaan todettu. Koko "pitkä korona" on ihan se ja sama jos sen määritelmäksi käy vaikkapa "yli neljä viikkoa kestäneet flunssan oireet", kuten täällä on myös esitetty ja jos vakavat tai todella pitkät ovat äärimmäisen harvinaisia. Muutkin virusinfektiot aiheuttavat mm. sydänlihaksen tulehdusta, aivokalvontulehdusta, CFD:tä jne.

Toistaiseksi esitetyn ja koetun valossa: Äärimmäisen harva saa mitään merkittäviä pitkiä oireita tästä.

Edelleen väärin. 10-35 % potilaista saa tästä pitkittyneitä oireita joita kuvattu alla. Näitä ei tule influenssassa. Influenssa ei aaltoile kuten korona tekee.

kuume ja voimakas hikoilu sekä alilämpö
kipeä tai karhea kurkku, aivastelu, vuotava, kuiva tai tukossa oleva nenä ja poskiontelokipu
sitkeä yskä, hengitysvaikeudet ja kipu keuhkoissa
vilunväristykset kaikkialla
rintakipu ja paineen tunne rinnassa, kupliva tai polttava tunne rintakehässä, viiltävä kipu rinnassa ja pohkeissa, kostokondriitti ja keuhkopussitulehdus
sydänongelmat, esimerkiksi sydänpussitulehdus, korkea verenpaine, sydänlihastulehdus sekä erillaiset sydämen rytmihäiriöt, kuten takykardiat ja bradyarytmiat
hermostolliset ongelmat, kuten päänsärky, huimaus, aivosumu, ortostatismi, pyörtyily, haju- ja makuaistin menetys tai vääristymät, kipeä kieli, tinnitus sekä valo- ja ääniyliherkkyys
turvonneet imusolmukkeet
erillaiset ihottuma, paiseet, mustelmien yhtäkkinen ilmestyminen, haavaumat limakalvoilla, sormien tuntomuutokset, pistelyt, raajojen puutumiset
kasvojen, käsien ja jalkojen kihelmöinti sekä tunnottomuus tai neuropatia
lihaskivut, lihasheikkous ja nivelkivut, lihasten tahaton nykiminen
silmätulehdukset, silmien kuivuminen ja näköhäiriöt
äärimmäisen voimakas väsymys, unettomuus ja unihäiriöt
vatsakipu, pahoinvointi, ripuli ja vatsan turvotus, närästys ja refluksioireet
Sekundääriset bakteeri- ja hiivatulehdukset (kuten esim. ihoinfektiot, virtsatieinfektiot)
hammas- tai leukaperien särky, elohiiri eri puolilla kehoa, hammasongelmat
hiustenlähtö
verisuonien ongelmat, pullistuvat suonet, polttavat suonet

Lähde:



 

Liitteet

  • Screenshot_20201211-144128.jpg
    Screenshot_20201211-144128.jpg
    312,7 KB · Luettu: 8
Edelleen väärin. 10-35 % potilaista saa tästä pitkittyneitä oireita joita kuvattu alla. Näitä ei tule influenssassa. Influenssa ei aaltoile kuten korona tekee.

Missä suhteessa mitäkin noista? Osa on ihan yhdentekeviä, osa ei.

Ja tarkoitatko tosissasi, että näitä ei tule influenssassa:

kuume ja voimakas hikoilu sekä alilämpö
kipeä tai karhea kurkku, aivastelu, vuotava, kuiva tai tukossa oleva nenä ja poskiontelokipu
sitkeä yskä, hengitysvaikeudet ja kipu keuhkoissa
vilunväristykset kaikkialla
lihaskivut, lihasheikkous ja nivelkivut, lihasten tahaton nykiminen
sydänongelmat, esimerkiksi sydänpussitulehdus, korkea verenpaine, sydänlihastulehdus sekä erillaiset sydämen rytmihäiriöt, kuten takykardiat ja bradyarytmiat

ps. Onko nämä sieltä facebook-ryhmästä? Siellä suurimmalla osalla ei ole koronaa todettu edes vasta-aineista.
 
Eiköhän valmiuslaki tule rajoituksineen voimaan kunhan saadaan joulun kulutusjuhlaT juhlittua ja reissut tehtyä
 
Pitäis saada rohkeasti vaan taas valtion rahoja tiskiin. Jos yhteisen hyvän nimissä "pitää" ottaa rokote niin pitää myös olla varmuus, että jos se on hätäisesti testattu ja omalle kohdalle osuu ikävät komplikaatiot niin se myös asianmukaisesti hyvitetään eikä ala henkilökohtainen taistelu kaiken kiistävää viranomaista vastaan. Muuten jokaisen pitää itse arivoida henkilökohtaisesta näkökulmastaan sitä riski/hyöty -suhdetta. Itse ajattelin ottaa kyllä, ei siinä mitään.
Valtion kassa ei riitä kaikkeen. Myös siellä puolella pitää arvioida niitä riskejä.

Yleensä näissä asioissa kannattaa sijoittaa panokset terveelle järjelle, mutta Internet ja varsinkin some on muuttanut tasapainoa ja sitä kautta valeuutisten, salaliittojen ja juorujen kannattajakunta on saanut näkyvyyttä ja heimolaisia. Popularismin aikakausi.
 
Valtion kassa ei riitä kaikkeen. Myös siellä puolella pitää arvioida niitä riskejä.

Yleensä näissä asioissa kannattaa sijoittaa panokset terveelle järjelle, mutta Internet ja varsinkin some on muuttanut tasapainoa ja sitä kautta valeuutisten, salaliittojen ja juorujen kannattajakunta on saanut näkyvyyttä ja heimolaisia. Popularismin aikakausi.

Tää nyt on lähinnä periaatteellinen kysymys siitä, että jos valtio ottaa yksilöltä vapauden, pitää valtion ottaa myös vastuu. Ja jos se tehdään vain teoriassa syyllistämisen ja painostamisen yms. kautta, on se selkärangatonta toimintaa, jossa kieltäydytään kantamasta vastuuta mutta tavallan pakotetaan. Ihan sama kuin nämä suositukset siitä, miten ravintolat ja muut yritykset ei saisi olla auki mutta saavat silti muttei pitäisi jne jne...
 
Tää nyt on lähinnä periaatteellinen kysymys siitä, että jos valtio ottaa yksilöltä vapauden, pitää valtion ottaa myös vastuu. Ja jos se tehdään vain teoriassa syyllistämisen ja painostamisen yms. kautta, on se selkärangatonta toimintaa, jossa kieltäydytään kantamasta vastuuta mutta tavallan pakotetaan. Ihan sama kuin nämä suositukset siitä, miten ravintolat ja muut yritykset ei saisi olla auki mutta saavat silti muttei pitäisi jne jne...
Minä näen sen pikemminkin niin, että suosituksia annetaan tieteen ja tutkimuksen pohjalta ja yritetään kertoa asiasta paremmin tietämättömille tavan kansalaisille mitä kannattaisi tehdä, jotta heillä itsellään ja sitä kautta kaikilla olisi kokonaisuutena parempi olla. Viranomaisia en ole nähnyt niinkään syyllistämässä ketään, vaan lähinnä valistamassa. Syyllistäminen tapahtuu sitten näillä epävirallisemmilla foorumeilla.
 
Minä näen sen pikemminkin niin, että suosituksia annetaan tieteen ja tutkimuksen pohjalta ja yritetään kertoa asiasta paremmin tietämättömille tavan kansalaisille mitä kannattaisi tehdä, jotta heillä itsellään ja sitä kautta kaikilla olisi kokonaisuutena parempi olla. Viranomaisia en ole nähnyt niinkään syyllistämässä ketään, vaan lähinnä valistamassa. Syyllistäminen tapahtuu sitten näillä epävirallisemmilla foorumeilla.

Enemmän se nyt kosketti tätä rokottamista kun enää ei jaksa tapella jotta ihmiset tajuaisivat missä asemassa yrittäjät tässä ovat.

Seuraavaksi alkaa selkeästi prässi, että pitäisi ottaa rokote ja jos taas osuu yksilöllä paska tuulettimeen niin se on yksilön ongelma ja todista että johtui rokotteesta ja jos johtuikin niin tossa sulle touhutonni. Kannatan rokottamista ja niiden ottamista mutta sen pitää olla selkeän vapaaehtoista jos kukaan ei vastaa sen ottamisen seurauksista. Se siitä.
 
Enemmän se nyt kosketti tätä rokottamista kun enää ei jaksa tapella jotta ihmiset tajuaisivat missä asemassa yrittäjät tässä ovat.

Seuraavaksi alkaa selkeästi prässi, että pitäisi ottaa rokote ja jos taas osuu yksilöllä paska tuulettimeen niin se on yksilön ongelma ja todista että johtui rokotteesta ja jos johtuikin niin tossa sulle touhutonni. Kannatan rokottamista ja niiden ottamista mutta sen pitää olla selkeän vapaaehtoista jos kukaan ei vastaa sen ottamisen seurauksista. Se siitä.
Tällähetkellä yksilöllä iskeytyy paska varmemmin tulevaisuudessa tuulettimeen, jos jättäytyy rokotusten ulkopuolelle.
 
Yrityksen perustaminen on myös aina riski. Koskaan ei voi tietää miten suhdanteet elävät. Turha siitä on valittaa sen riskin jokainen ainakin Pk yrittäjä ottaa
 
Pelkkä vihjailukin siitä, että valtio voisi pakottaa ottamaan rokotteen on täysin absurdi. Puhumattakaan, että valtio ei joutuisi korvausvastuuseen jos pakolla piikitettely aiheuttaa ongelmia.
 
Niin mitä tarkalleen ottaen? Jos tää vitun jankkaus vähitellen taas riittäisi ja päästäisiin asiaan? Eli onko nyt joku ongelma, että yksilö ei omalla riskillään ota piikkiä tai ole ottamatta vai ei?
Maksaa sen hoidon, jos sinne joku rokottamaton joutuu. Ja ei ole mitään ongelmaa, kunhan sanoin sen vastineeksi siihen kun todettiin että valtion pitäisi ottaa vastuu siitä että joku ottaa piikin. Samalla tavalla valtion pitää ottaa vastuu siitäkin, ettei joku ota sitä. Missään nimessä en kannata mitään pakkorokotuksia.

Sinä muuten jatkat "sitä vitun jankkausta" vähintään samalla tavalla.
 
Älä laita sanoja minun suuhuni. En ole milloinkaan kertonut kannatavani Ruotsin mallia.
Lisäksi vihjailusi keskustelun paskomisesta on täysin absurdia ja päätöntä. Suosittelen, että luet koko keskustelun, koska silloin näet mistä keskusteltiin. Ihan asiasta keskusteltiin.

Ruotsissa on toimittu erilailla kuin Suomessa, heillä on erilainen väestö ja paljon muita syitä. Siksi lukemat ovat eri. Vaikka virus on sama niin eri maissa tilanne on eri. Ei voi suoraan projisoida muiden maiden tilanteita Suomeen.

Mutta tästä varmaan turha enää jatkaa jos toisen keskustelupuolen reaktio on sanojen suuhun laittaminen, trolliksi ja keskustelun paskojaksi haukkuminen. Todella valitettavaa, että tämä aihe aiheuttaa näitä asiattomia hyökkäyksiä kerta toisensa perään.
No olen lukenut saman keskustelun tässä ketjussa jo varmaan ainakin tusinan kertaa...

Olisi kiva saada hiljalleen jotain konkreettisia todisteita tästä Ruotsin valtavasta erilaisuudesta tai siis lähinnä Suomen ainutlaatuisuudesta maailmalla, eikä pelkkiä epämääräisiä vihjailuja. Ollaan jopa niin ainutlaatuisia, että kaikki meidän naapurimaatkin elää ihan eri todellisuudessa. Viimeistään marraskuussa tuli selväksi, että kyllä se virus suomalaiseenkin tarttuu kun tarpeeksi leikitään.
 
  • Tykkää
Reactions: mti
No olen lukenut saman keskustelun tässä ketjussa jo varmaan ainakin tusinan kertaa...

Olisi kiva saada hiljalleen jotain konkreettisia todisteita tästä Ruotsin valtavasta erilaisuudesta tai siis lähinnä Suomen ainutlaatuisuudesta maailmalla, eikä pelkkiä epämääräisiä vihjailuja. Ollaan jopa niin ainutlaatuisia, että kaikki meidän naapurimaatkin elää ihan eri todellisuudessa. Viimeistään marraskuussa tuli selväksi, että kyllä se virus suomalaiseenkin tarttuu kun tarpeeksi leikitään.
Katso paljonko Ruotsissa on virusta ja katso paljonko Suomessa on. Tästä oli kyse. Täysin eri tilanteessa ollaan koronan suhteen. Kukaan ei ole puhunut mistään ainutlaatuisuudesta, vaikka eroja tottakai esim väestöjakaumasta yms syntyykin. En oikein ymmärrä mistä tuon viruksen eri tarttuvuudella leikittelyn olet repäissyt, en ole kenenkään nähnyt tuollaista väittäneet. Toisaalta jotain näyttöä ruskeiden ihmisten mahdollisista pahemmista koronaoireista on esitetty.
 
Yrityksen perustaminen on myös aina riski. Koskaan ei voi tietää miten suhdanteet elävät. Turha siitä on valittaa sen riskin jokainen ainakin Pk yrittäjä ottaa

Kannattaa pitää mielessä, että oikeus elinkeinon harjoittamiseen on perustuslaissa turvattu perusoikeus Suomessa. Jos vertaan sen kieltämistä suhdannevaihteluun niin et ymmärrä yrittämisestä (tai perusoikeuksusta) mitään.
 
Kannattaa pitää mielessä, että oikeus elinkeinon harjoittamiseen on perustuslaissa turvattu perusoikeus Suomessa. Jos vertaan sen kieltämistä suhdannevaihteluun niin et ymmärrä yrittämisestä (tai perusoikeuksusta) mitään.
Yrittäjällä on vain se ongelma, että jos aiheuttaa rajusti esim koronan leviämistä, niin sitten pitäisi ottaa siitä vastuu, niinkuin nyt puhutaan täällä. Tämä tarkoittaa nyt sitä, että kun tilanne on tämä, niin joko ovet säppiin esim baareissa tai sitten pitäisi osallistua koronan hoitokustannuksiin.

Homma otti ja kusi. Lapin rypemiset pitäisi nyt perua täysin ja keskittyä esim mökkilomailuun ja ulkoharrastuksiin siellä (Jos on pakko sinne änkäytyä)..
 
Yrittäjällä on vain se ongelma, että jos aiheuttaa rajusti esim koronan leviämistä, niin sitten pitäisi ottaa siitä vastuu, niinkuin nyt puhutaan täällä. Tämä tarkoittaa nyt sitä, että kun tilanne on tämä, niin joko ovet säppiin esim baareissa tai sitten pitäisi osallistua koronan hoitokustannuksiin.

Jos ja jos.

a) Se pitäisi osoittaa, ei spekuloida
b) Senkun laitetaan ovet säppiin mutta tehdään se kunnolla ja selkeästi ja maksetaan myös asialliset korvaukset. Nyt ovet ei ole säpissä joten yrittäjä tekee sen omaan piikkiinsä jos tekee. Ja sitten valitetaan kun käydään baareissa kun saa käydä baareissa

Tän kanssa ei voi voittaa
 
Kuinkahan moni lähtee joulun jälkeen lomailelemaan pohjoiseen? Jos siellä on paljonkin porukkaa liikenteessä niin kuin yrittäjät ovat toivoneet niin uuden vuoden-loppiaisen tienoilla saattaa tulla seuraava tartuntapiikki. Sikäli jos tämä uutinen antaa siihen osviittaa. Tartunnat tulivat, tottakai baarista.

Pirkanmaan sairaanhoitopiiri varoittaa koronan levinneen tehokkaasti Himoksella Jämsässä.

Mä ainakin ajattelin tehdä parikin reissua talvella lappiin ^_^.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
284 750
Viestejä
4 887 498
Jäsenet
78 874
Uusin jäsen
zouel

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom