- Liittynyt
- 28.10.2016
- Viestejä
- 1 787
Eli siis, tutkimukset Australiassa ja Hollannissa ja käytännön kokemukset Tanskasta (ja mahdollisesti myös Ruotsista) ovat osoittaneet että suht suurella todennäköisyydellä lapset eivät ole merkittävässä roolissa koronavirukset leviämisessä. Joka tarkoittaa että perusteet koulujen sulkemiseen epidemian takia eivät enää täyty.
Mutta ei ole mitään näyttöä (tai jos jotain niin on päinvastaista näyttöä) että isot aikuisten massatapahtumat eivät olisi merkittävässä roolissa taudin leviämisen kanssa. Jolloin noiden massatapahtumien kanssa pitää vielä olla varovaisena.
Tähän on turha sekoittaa mitään politiikkaa jos politiikka, niin harvinaista kuin se onkin, seuraa nyt tieteellistä näyttöä parhaansa mukaan.
Nämä ns. "tutkimukset" ovat lähinnä käytännön havaintoja ja missään isommassa mittakaavassa ei ole lasten tartuttavuutta ihan oikeasti tutkittu. On todettu että lapset sairastavat suurimmalti osin lievinä taudin jolloin lieviä tautitapauksia ei tietenkään testata. Sitten katsotaan suuresta massasta sairastuneiden lasten osuutta se on pieni prosenteissa, miksi? Koska testit ovat lähtökohtaisesti jokapuolella otettu vakavammin sairaista, sairaalahoitoa tarvitsevista lapsista joita on vähän. Mikä osuus on lievästi sairastaneiden / oireettomien lasten osuus? Mikä heidän tartuttavuus oikeasti on vanhempiin ikäluokkiin (nuoret ja aikuiset).
Ruotsi olisi hyvä tutkimuslähtökohta lasten tartuttavuuden tutkimiselle koska siellä on käytännössä ollut suht vapaa lähestyminen koko asialle. Esimerkiksi muualla päin maailmaa on ollut eristäytymistä ja rajoitteita jolloin myös lasten oma sosiaalinen ympäristö on käytännössä rajoittunut omaan perheeseen. Aikuisilla on eristäytymistilanteessa luonnollisesti suurempi sosiaalinen ympäristö, koska joudutaan hoitaa niitä ns. pakollisia asioita ja tällöin myös on epätodennäköistä että lapsi olisi tällöin tartuntaketjun lähtökohtana. Mikä vie toisaalta näiltä havainnoilta pohjaa ja perusteluja että harvoin lapsi olisi tartuntaketjun lähde.
Tieteellisestä näkökulmasta mielestäni tuo päätös on aika järkyttävä jos peilatatan siihen pohjaan mikä tutkimustieto asiaan on ja miten se mahdollisesti voi vaikuttaa kun puhutaan yleisvaarallisesta tartuntataudista. Asiantuntijat tosiaan käyttävät koko ajan termejä joista helposti saadaan pestä omat kädet - ehkä, todennäköisesti, näyttäisi siltä mutta mihinkään kunnolla tutkittuun tieteelliseen tietoon nämä eivät tosiaan perustu. Siksi onkin täysin käsittämätöntä että tehdään tämä päätös vain sen 2 viikon osalta ja vielä kun meidän poliitikoilta tuntuu olevan täysin pois se ymmärrys mikä se tilanne kouluissa on ja kuinka näitä ohjeistuksia fyysisestä läheisyydestä, hygieniasta, tiloista sun muista oikeasti pystytään toteuttamaan sitten.
En vain käsitä päätöstä millään, kun puhutaan parista viikosta. Ehkä se tieto mitä päättäjät ovat saaneet lasten ja vanhempien hyvinvoinnista on niin paha tai lakipykälät ei anna enää myöden pitää kouluja kiinni.