- Liittynyt
- 16.10.2016
- Viestejä
- 21 800
Jo ennen valmiuslakia todettiin pääministeriä myöten, että koulujen sulkeminen ei sitä edellytä, sillä paikallisviranomaiset voisivat sen tehdä ilmankin. Käytännössä olisi siis hallituksen suulla sanottu, että koulujen ovat tulisi laittaa säppiin ja kunnat toimisivat sen ohjeen mukaan. Valmiuslaki mahdollistaa kuitenkin, että hallitys voi määrätä näin tapahtuvan. Lisäksi valmiuslaki antoi siinä vaiheessa monta muutakin lisätyökalua tilanteen hoitamiseksi. Enemmänkin työkaluja siellä pakissa kyllä on, mutta nämä riittivät alkuvaiheessa.Mutta kyse ei ole niinkään siitä että kuinka paljon tuosta on hyötyä vaan siitä että onko enää lääketieteellisiä syitä pitää koulut suljettuna.
Jos vastaus on että koulujen avaaminen ei aiheuta merkittävää lääketieteellistä ongelmaa niin sitten ne on pakko avata. Koska valmiuslaki vaatii sen että toimet pitää purkaa heti kun ne eivät enää ole tarpeelliset.
Edit.
Ja tosiaan nyt sitten on päätetty, että koulut avataan toukokuun 14. päivä lähtien porrastetusti. Puhdas vitsihän tuo parin viikon järjestely on Li Andersonin omituisesta kuplasta käsin spammatuista lausunnoista lähtien, mutta näillä mennään. Ei sillä, että tuosta varmaan muuten mitään suurta haittaakaan olisi, mutta ainakin tänään kaupassa kuulin jo sellaista kommenttia sivullisilta, että "toivottavasti ne koulut avataan, kun kyllähän tätä karanteenia on jo kestänyt muutenkin jo ihan liian pitkään". Ihan kuin koulujen avaaminen poistaisi koko koronan ja sen tuomat ongelmat. Antaa muutenkin vähän ristiriitaista signaalia koululaisille, kun viimeiset pari kuukautta on oltu karanteenissa ja sitten yhtäkkiä lapset voivatkin käydä koulussa pyörimässä pari viikkoa opettajien kanssa ja muut vanhemmat ovat edelleen jumissa kotona.
Näin hallitus päätti kouluista: Koulut alkavat porrastetusti 14.5. alkaen – katso vastaukset keskeisiin kysymyksiin
Kun koulut alkavat, etäopetusta ei enää anneta.


Koulut avaavat Suomessa ovensa toukokuun puolivälissä
Opetusministeri Li Anderssonin (vas.) mukaan koulujen merkitys koronaviruksen etenemiselle on vähäinen.

Viimeksi muokattu: