rewind
Tukijäsen
- Liittynyt
- 16.10.2016
- Viestejä
- 921
Nyt on ehkä vedetty vähän mutkia suoriksi tulkinnan kanssa. Tietynlainen laumasuoja tulee automaattisesti ajan kanssa, mutta se ei ole hallituksen päästrategia, vaan nimenomaan leviämisen hidastaminen, jottei terveydenhuolto kuormitu liikaa. Laumasuoja tulee siinä sivussa.Marin on laumasuojan kannalla:
... mutta ei sitä suostu myöntämään (tai sitten ei ymmärrä, mitä tekee):
Sitten kun käyrä on tasoittunut tarpeeksi, niin jatketaan normaalia elämää.Tämä on kyllä jotenkin absurdia. Jos strategiana ei ole laumasuoja niin mikä se sitten on? Olisi kansalaisena mukava tietää niin osaisi toimia sen mukaan. Nyt vain "pysytään kotona" ettei käyrä nouse mutta mitä sen jälkeen?
Sama tuli itselläkin mieleen, eihän totaalieristämisellä muuta kuin siirretä piikkiä tulevaisuuteen. Jollei sitten ole arvioitu että leviää tarpeeksi jo kauppojen välityksellä.Tää Intian populaatiokoe on kyllä aika mielenkiintoinen. Mitähän tällä 3 viikon totaalipysäytyksellä yritetään saavuttaa? Eikö ole aika lailla 100% varmaa, että kun karanteeni päättyy, epidemia jatkaa taas kulkuaan?
![]()
Koronavirus | Intiassa kolmen viikon koronakaranteeni alkoi kaoottisesti, määräyksien rikkomisesta voi seurata julkinen häpäisy tai jopa vuoden vankeustuomio
Järeät toimet vievät monen taloudellisen kestokyvyn äärirajoille. ”Olemme nääntymisen partaalla, jos karanteeni todella jatkuu kolme viikkoa”, sanoo 42-vuotias Asif Wahid.www.hs.fi
Ilmeisesti siis kaikki muu on suljettuna paitsi ruokakaupat ja apteekit (joista suurin osa poikkeuksellisesti auki 24h vuorokaudessa).

