Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Niin kun kyse oli nimenomaan siitä että suljetaan koko ketju niin että siellä ei ole enää sitä yhtä jonka hartijoille kaikki kasaantuisi. Yrittäjä ei maksa vuokraa, kauppakeskus ei maksa lainoja, pankki ei saa rahaa, mutta vastaavasti pankin lainat myös jäädytetty. Niin että ei ole sitä yhtä siellä joka ottaa turpiin vaan että kaikki jäädytettäisiin niin että kaikki jää pariksi kuukaudeksi +-0 tilanteesee. Valtio voisi esimerkiksi hoitaa kauppakeskuksen juoksevat kulut kuukauden karanteenin aikana. Pointti on että kukaan ei voita eikä häviä vaikka kuukauden aikana, vaan sananmukaisesti kaikki jäädytetään kuukaudeksi.Hallitukselta jäi kertomatta että kuka maksaa viulut jos joku lopettaa 'tarpeettoman liiketoimintansa'. Otetaan nyt esimerkkinä vaikka hajustekynttilöiden myyjä, kaikki lienee samaa mieltä että se on varsinkin nykytilanteessa tarpeetonta. Jos pistää liikkeen kiinni niin maksaako hallitus viulut, no ei todellakaan... Jos/kun elanto on liikkeenpitämisestä kiinni niin yksilön (yrittäjän) kannalta tuo on tarpeellista toimintaa.
Huvittavaa on että jos yrittäjä kauppakeskuksessa nyt pistää puljun kiinni niin vuokrat juoksee, ei kauppakeskus niissä jousta eli yrittäjän on pakko odottaa että hallitus määrää putiikit suljettavaksi (tappiot siirtyvät yrittäjältä kauppakeskukselle eli edelleen jollekin tulee turpaan hallituksen päätöksestä).
Keskiverto lasta voi hoita käytännössä kuka ja minkä ikäinen tahansa melkein jopa avohoitopotilaskin kelpaa kaitsijaksi, lapsi ei tartte kuin vähän virikkeitä ja ruokaa, ei niitä oikeasti missään pumpulissa tarvitse pitää kuten nyky-yhteiskunnassa tehdään.
Eskari on oppivelvollisuuden piirissä, mutta ei siellä ole mitään valmiuksia mihinkään etäopiskeluun, eikä tosiassa ole edes mitään kirjallista materiaalia olemassa, jota vanhemmille voitaisiin jakaa. Käytännössä on ihan sama pelata jotain matikkapeliä netissä jos lapsen ottaa sieltä pois.
Ai ai..
![]()
Valtion salatut verkkoyhteydet kaatuivat – piikki etätöissä oli liikaa
Valtion suojatut Kauko-etäyhteydet ovat kaatuneet kuormituksen alla.www.is.fi
Tuo oli perjantaina. Tänään toimi jo.Ai ai..
![]()
Valtion salatut verkkoyhteydet kaatuivat – piikki etätöissä oli liikaa
Valtion suojatut Kauko-etäyhteydet ovat kaatuneet kuormituksen alla.www.is.fi
Ootko yli 60 tai omaatko jotain sairauksia? Jos et niin tilastojen valossa ei välttämättä kannata hirveästi stressata vielä.
Eiköhän melko moni ravintolaruokaa mussuttanut ole tehnyt saman johtopäätöksen viimeviikolla tai edellisellä, kuten minä:No, ainakin muutama tuttu joka työskentelee ravintola-alalla, ilmoitti juuri saaneensa tiedon lomautuksista. Eli saattaa olla aika hiljaista ravintoloissa.
Nii, tai mitä jos on iskä-äippä ja 8 mukulaa, nii että mitäs sitten, heitetään kuopus kaivoon niin?Koskeeko tuo 10 henkilön rajoitus siis myös työpaikkoja?

Niin, että ottavat sinne alle 10hlöä kerrallaan? Suositukset ovat sama kuin ei kannata pitää auki.
Ainakin yhden varustamon tilanteesta tiedän sen verran, että kuljettajillisia yksiköitä ei oteta laivaan ollenkaan tällä hetkellä. Pelkästään irtoperät (eli puoliperävaunut ilman nuppia).Tiedotustilaisuudesta;
Ymmärsin että ulkomailta tulevat laitetaan nyt karanteeniin. Tavaraliikenne kulkee kuitenkin normaalisti. Se mikä tässä koskettaa itse on se että työmaan rekka ja sen kuljettaja tulossa tällä viikolla Suomeen Saksasta. Laitetaanko KO. kuljettajakin karanteeniin vai saako hän liikkua ns "business as usual?"
Kuntosali kävijät ovat kuukausi/vuosimaksullisia. Yrittäjä ei laita ovia säppiin koska palvelu on jo maksettu etukäteen.Koskee tosiaan vain julkisia palveluja. Omalta kuntosalilta tuli taas päivitysmailia, missä kehotetaan riskiryhmiä pysyttelemään kaukana mutta muutoin ovet pysyvät auki edelleen.
Ymmärsin että on pakko hoitaa lapset kotona jos mahdollisuusVoitaisiinko ainakin nyt sopia, että lopetetaan se "miksi hallitus ei tee mitään" kitinä. Meillä on ylivoimaisesti tiukimmat yhteiskunnalliset rajoitukset ja toimenpiteet vuosikymmeniin, kenties sitten sota-ajan, ja edelleen kitistään, että miksei ole vielä kovempia toimia, miksi päiväkodit on auki, miksi munaton hallitus ja muuta vastaavaa.
Jälkipyykkiä nyt varmasti pestään joka tapauksessa ja bessewisseröidään lopputulosten perusteella että olisi pitänyt tehdä enemmän tai vähemmän, aiemmin tai myöhemmin. Varmaa siinä ei ole, kuin että jokainen oli mielestään oikeassa epidemian joka vaiheessa. Tällä hetkellä on ainakin rajoitusten suhteen tehty niin paljon, että enempää ei voi täysjärkinen edellyttää.
Hieno idea, vähemmän tärkeäksi ihmiseksi voidaan valita sitten vaikkapa lomautettuna oleva lastentarhanopettaja, ja tämä tehtävä voidaan tehdä jossain vähemmän tärkeässä tilassa, kuten tyhjäksi jääneessä päiväkodissa.
Häh, niitä päiväkotejahan ei nimenomaan laiteta kiinni. Suositus on vain, että ne vanhemmat jotka pystyvät järjestämään hoidon kotona (esim. toinen- tai molemmat vanehmmat tai riittävän vanha sisarus kotona) eivät lapsia päivähoitoon laita. Jos et voi ilman ansionmenetystä tätä järjästää, niin sitten laitat lapsen päiväkotiin. Minusta ihan fiksu linja, ainoa että olisi voinut sama systeemi koskea myös peruskoulun ensimmäisiä luokkia. En jättäisi ainakaan alle 10-vuotiasta koko päiväksi yksin kotiin.
Eikös se Marin lopussa sanonut, että sukulaiset tai kunta hoitaa nuo kaupassakäymiset ?70 vuotiaat saavat hoitaa pakolliset menot, kuten kaupassa käynnit. Kyseessä ei ole täysi karanteeni, tai niin ainakin ymmärsin. Karanteenissahan kunta järjestää ruokahuollon.
Ei mikään taho enää näitä järjestä. Johan tuo 10 henkilön rajakin kieltää käytännössä kaikki perhekerhot ym. julkiset kokoontumiset.Kaiken kukkuraksi leikkipuistoissa on kaikille avointa toimintaa. Perhekerhoja jne, jotka kuuluu varhaiskasvatuksen puolelle.
No todellisuudessa tuo nyt on varmaan se viimeinen asia mitä mietitään.Kuntosali kävijät ovat kuukausi/vuosimaksullisia. Yrittäjä ei laita ovia säppiin koska palvelu on jo maksettu etukäteen.
Säännöllisen kotihoidon piirissä on noin 11 % yli 75-vuotiaasta väestöstä, lukumäärällisesti noin 75000. Näistä noin 26000:lla kotihoito käy vähintään 2 kertaa vuorokaudessa. Ikääntyneiden palveluasumisessa, tehostetussa palveluasumisessa ja vanhainkodeissa asuu noin 55000 ihmistä. Lisäksi vielä iäkkäitä omaishoidon tuen piirissä on noin 32000. Siten vähintään 110000 iäkästä ihmistä on päivittäisen ulkopuolisen avun piirissä. He ovat myös monisairaita ja siten poikkeuksellisessa riskissä joutua päivystykseen ja menehtyä.Ihan uteliaisuudesta: miksi hallitus erikseen mainitsi että yritetään suojella 70+ ja 80+ vuotiaita. Sitten ikäänkuin tämän takia suljetaan mm. koulut... Helppoa ja yksinkertaistahan olisi teipata kyseinen ryhmä kotiinsa kiinan malliin, ei voi saada tartuntaa kun ei käy yhtään missään. Valtio sitten kärrää ruokaa ovelle että pysyvät hengissä. Nyt hallituksen esiintulosta sai sen käsityksen että pysäytetään koko Suomi erityisesti tuon ryhmän takia, eihän tuossa ole mitään järkeä...
Italiassa aloitettiin tiukat karanteenitoimet 10.3. kun tapauksia oli n. 10 000.Mihis tämä perustuu? Italiassa viimeisen vuorokauden sisään enemmän kuolleita kuin Espanjassa koko aikana ja vahvistettuja tartuntoja kolminkertainen määrä. Ranskasta puhumattakaan, tulee aika kaukana perässä. Saksassa ja Espanjassa vahvistetut tartunnat kyllä lisääntyvät räjähdysmäisesti, mutta edelleen puhutaan noin 50% Italian vastaavasta kun tarkastellaan viimeistä vuorokautta.
Mitä tarkoitat tällä..? Asiakas miettii vai yrittäjä miettii??No todellisuudessa tuo nyt on varmaan se viimeinen asia mitä mietitään.
Onkohan Puolustusvoimilla sodan ajan kenttäsairaaloita ja sotasairaaloita varten varastoissa tehohoitovälineistöä tjsp?
Nyt pitäisi alkaa valmistella kiireesti kenttäsairaaloiden perustamisia ennen kuin alkaa tulemaan kiire tai sitten välineistön ottamista varastoista.
No varmaan aika paljon molemmat. Käyttäjät ensin että kannattaako sinne oikeasti mennä, koska riski on suuri ja tartuntariskikin aika korkea, kun ei niitä vehkeitä siellä kuitenkaan keritä puhdistamaan jatkuvasti, hikeä lentelee ties minne.Mitä tarkoitat tällä..? Asiakas miettii vai yrittäjä miettii??
Lisää viestintää Suomesta:
"Kun huomenna käynnistelette koneitanne etänä niin älkää opetuksessa tai missään muussakaan toiminnassa käyttäkö videokuvaa. Ainoastaan dioja, näytön jakamista, dokumentteja ja ääntä. Massiivisesta verkkoon siirtymisestä johtuen Euroopassa ja Suomessa on pulaa kaistasta, eli pahimmassa tapauksessa liika kuormitus kaataa verkot. Tämä on uhkakuva, jota tällä hetkellä ratkotaan. Hyvänä käytänteenä emme striimaa videoita tai omaa naamaamme kun olemme yhteyksissä. "
Lopetetaanko se eläkkeiden maksukin kun eläkerahasto ei saa rahaa niistä kiinteistösijoituksista ja asuntolainojen koroista?Niin kun kyse oli nimenomaan siitä että suljetaan koko ketju niin että siellä ei ole enää sitä yhtä jonka hartijoille kaikki kasaantuisi. Yrittäjä ei maksa vuokraa, kauppakeskus ei maksa lainoja, pankki ei saa rahaa, mutta vastaavasti pankin lainat myös jäädytetty. Niin että ei ole sitä yhtä siellä joka ottaa turpiin vaan että kaikki jäädytettäisiin niin että kaikki jää pariksi kuukaudeksi +-0 tilanteesee. Valtio voisi esimerkiksi hoitaa kauppakeskuksen juoksevat kulut kuukauden karanteenin aikana. Pointti on että kukaan ei voita eikä häviä vaikka kuukauden aikana, vaan sananmukaisesti kaikki jäädytetään kuukaudeksi.
Yrittäjällehän tuo olisi jackpot jos paikka on auki, mutta porukkaa ei käy. Asiakasmaksut rullaa kokoajan, jolloin business pyörii yrittäjän kannalta kuin olisi normaalitila. Jos pistät oven säppiin niin rahantulo loppuu siihen, mutta kaikki kiinteät kulut rullaa.No varmaan aika paljon molemmat. Käyttäjät ensin että kannattaako sinne oikeasti mennä, koska riski on suuri ja tartuntariskikin aika korkea, kun ei niitä vehkeitä siellä kuitenkaan keritä puhdistamaan jatkuvasti, hikeä lentelee ties minne.
Ja toisekseen sitten yrittäjä varmasti katsoo, että käykö asiakkaita ja laittaa ovat säppiin vaikka kuinka olisi maksettuja kk-maksullisia kortteja myyty. Se on sitten tasapainoilua sen kanssa että kumpi on kannattavampaa, pitää ovat auki ja palvella niitä muutamaa asiakasta vai laittaa ovet säppiin ja mahdollisesti menettää ne seuraavien kuukausien kk-maksut.
Joo, on siellä, annetaan morfiinia tuskiin niin pitkään että henki erkanee ruumiista.Onkohan Puolustusvoimilla sodan ajan kenttäsairaaloita ja sotasairaaloita varten varastoissa tehohoitovälineistöä tjsp?
Nyt pitäisi alkaa valmistella kiireesti kenttäsairaaloiden perustamisia ennen kuin alkaa tulemaan kiire tai sitten välineistön ottamista varastoista.
Typerä neuvo. Näytön jako vaatii enemmän kaistaa kuin videon lähetys.Lisää viestintää Suomesta:
"Kun huomenna käynnistelette koneitanne etänä niin älkää opetuksessa tai missään muussakaan toiminnassa käyttäkö videokuvaa. Ainoastaan dioja, näytön jakamista, dokumentteja ja ääntä. Massiivisesta verkkoon siirtymisestä johtuen Euroopassa ja Suomessa on pulaa kaistasta, eli pahimmassa tapauksessa liika kuormitus kaataa verkot. Tämä on uhkakuva, jota tällä hetkellä ratkotaan. Hyvänä käytänteenä emme striimaa videoita tai omaa naamaamme kun olemme yhteyksissä. "
Puolustusvoimilla on muutamia kymmeniä kunnostettuja hengityskoneita varastoissa, ne annetaan tarvittaessa terveydenhuollon käyttöön. Periaatteessa kenttäsairaaloita voitaisiin myös pystyttää mutta en näe niille tarvetta, koska käytössä on kyllä ihan lähes rajattomasti tyhjää ja lämmintä tilaa. Toki jotain sairaalavälineistöä voisi olla tarjolla mutta infektion hoidossa mistään teltassa olevista leikkaussaleista ei ole hirveästi hyötyä.Onkohan Puolustusvoimilla sodan ajan kenttäsairaaloita ja sotasairaaloita varten varastoissa tehohoitovälineistöä tjsp?
Nyt pitäisi alkaa valmistella kiireesti kenttäsairaaloiden perustamisia ennen kuin alkaa tulemaan kiire tai sitten välineistön ottamista varastoista.
No on varmaan tämän kuluvan kuukauden, mutta entäs sitten seuraavat kuukaudet? Suurin osa salikorteista on tietysti (ainakin osa) jotain määräaikaisia joiden katkaisu ei onnistu ihan suoralta. Tosin tälläisen tilanteen edessä voi tulla eteen sitten muitakin juttuja joiden perusteella asiakkaat voivat tuollaisen määräaikaisuuden lopettaa/peruuttaa.Yrittäjällehän tuo olisi jackpot jos paikka on auki, mutta porukkaa ei käy. Asiakasmaksut rullaa kokoajan, jolloin business pyörii yrittäjän kannalta kuin olisi normaalitila. Jos pistät oven säppiin niin rahantulo loppuu siihen, mutta kaikki kiinteät kulut rullaa.
Eiköhän ne määrätä ihan normaaleihin sairaaloihin ensin, eikä jonnekin luolaan jossa on perustason kenttäsairaalakamat. Kyllä kriisitilanteissa kuten sota, niin se varsinainen kriittinen hoito tehdään sairaaloissa ja kenttäsairaalassa vain se akuutein, joka mahdollistaa siirrot turvallisempiin siviilisairaaloihin.Uskoisin että on olemassa henkilöitä jotka ovat kouluttautuneet aiemmin tehohoito- ja anestesiahoitajiksi mutta toimivat muilla aloilla. Valmiuslaki mahdollistaa ilmeisesti niiden määräämisen töihin.
Missä tämä?
Eiköhän tässä apu tule niin myöhään että kaikki sopimukset on jo purettu rikkomusten takia, käräjillä velkomuskanteet käyty ja vuoti vienyt talon alta. Siinä ei ihan hirveästi lämmitä että valtio sitten takautuvasti maksaa 5ke vuokria sun puolesta 3 vuoden päästä...Olen ite about täysin päinvastaista mieltä siitä, että miten pitäisi auttaa: mielummin tuetaan niitä pienyrityksiä ja perheitä joilla on tiukkaa, jotta ne selviytyvät niistä velvoitteistaan.
Se on paljon helpompaa, kuin yrittää jäädyttää loputon määrä yksityisten eri maissa oleilevien henkilöiden ja oikeushenkilöiden (firmojen) välisiä sopimusvelvotteita.
Valitettavasti sähköpostissa opetusalalla. Enempää liene turha kertoa.
Ei mitään teho- tai anestesiahoitajareservejä ole missään. Ensinnäkin tuollaisen erikoisalan osaaminen vaatii vuosien työskentelyä kyseisissä tehtävissä, niistä hommista harva lopulta siirtyy muille aloille. Ja jos siirtyy, niin se osaaminen katoaa ja unohtuu, sitä täytyy tehdä jatkuvasti, että tatsi säilyy.Uskoisin että on olemassa henkilöitä jotka ovat kouluttautuneet aiemmin tehohoito- ja anestesiahoitajiksi mutta toimivat muilla aloilla. Valmiuslaki mahdollistaa ilmeisesti niiden määräämisen töihin.
No jos noin on niin rauha maassa sitten...Varmaan hakevat lastin ruokaa ja aloittavat mökkikauden ajoissa tänä vuonna.
Tulkitsin ton "karanteeninomaisen" niin ettei saa poistua (sana "omainen" siksi ettei ovia naulata kiinni).
Hauskaa että täällä on viikkotolkulla vinguttu kovempia toimenpiteitä valtiolta ja nyt kun niitä tuli niin jo vain alkoi vinkuminen kun tulee "kaikenmaailman rajoituksia" ja samalla heitetään ne omat aivot narikkaan eikä edes haluta yrittääkkään ymmärtää näiden rajoitusten tarkoitusta. Mikään ei koskaan sitten kelpaa joillekkin.
Jotkut salikortit lienevät jopa vuoden mittaisia, ihmiset on ihan helvetin laiskoja peruuttamaan mitään, erityisesti tilanteessa jossa asia ei ehkä kestä kuin muutaman viikon tai pari kuukautta. Peruutukset onnistunevat siinä vaiheessa kun valtiolta tulee käsky pistää paikka säppiin, mutta tällöin se vaatinee asiakkaan oma-aloitteisuutta, sillä yrittäjän ei varmaan tarvitse infota asiakkaita aiheesta kovin erikoisesti. Jos suljet itse niin joutunet tiedottamisen lisäksi ottamaan suoraan kantaa hyvityksiin, jotka johtanevat suurempaan takaisin karhuamisen määrään kuin viranomaisen tekemän päätöksen tapauksessa.No on varmaan tämän kuluvan kuukauden, mutta entäs sitten seuraavat kuukaudet? Suurin osa salikorteista on tietysti (ainakin osa) jotain määräaikaisia joiden katkaisu ei onnistu ihan suoralta. Tosin tälläisen tilanteen edessä voi tulla eteen sitten muitakin juttuja joiden perusteella asiakkaat voivat tuollaisen määräaikaisuuden lopettaa/peruuttaa.
Onko tämä hallituksen ohjelmakohta siis ulkopuolelta saneltu asia vai mitkä ovat niitä kansainvälisin velvoitteita sulkea rajat? Onko WHO tms. kautta tämän tyylisiä velvoitteita?Hallituksen linjaamat toimenpiteet:
16. Kansanterveyden ja terveysturvallisuuden vuoksi aloitetaan valmistelu Suomen rajojen sulkemiseksi pikaisella aikataululla kansainvälisiä velvoitteita noudattaen. Keskeytetään matkustaja- ja henkilöliikenne Suomeen niin pian kuin mahdollista, lukuun ottamatta Suomen kansalaisten ja Suomessa asuvien henkilöiden paluuta. Suomen kansalaisten ja Suomessa asuvien henkilöiden ei pidä matkustaa ulkomaille. Suomalaisille matkailijoille suositellaan välitöntä paluuta Suomeen. Pohjois- ja länsirajan yli sallitaan välttämätön työssäkäynti ja muu välttämätön asiointi. Tavara- ja rahtiliikenne jatkuu normaalisti.
Lähde: Hallitus päätti pitkästä listasta toimia koronaviruksen torjumiseksi – lue tästä kaikki hallituksen päätökset
Positiivista tosiaan että oikeansuuntaisia asioita tapahtuu. Itse vähän aloin miettimään että onko nämä ulkopuolelta tulleita käskyjä. Ihan sama toisaalta terveyden ja hyvinvoinnin kannalta.Itse olen iloinen, että Suomen hallitus on löytänyt usean viikon vitkastelun jälkeen rohkeutensa toimia. Nyt kun vielä saataisiin sitä HUS:in ja THL:n kuuluisaa yli kymmenen vuoden varautumisosaamista ja testaukseen oikeasti lisäresursseja, ettei koko ajan operoida 5 päivää vanhalla tiedolla, niin hyvää tästä vielä tulee![]()
Typerä neuvo. Näytön jako vaatii enemmän kaistaa kuin videon lähetys.
(tarkkarajainen pikseligraffa on aikaraskasta videopakattavaa).
Juu, turhaan tänne jokainen oman firman ohjeistuksia jakaa. Luulin, että oli laajemmasta ohjeistuksesta, kun ei käyny ilmi.
Kumpikaan ei levinnyt kuten tämä. Sars hävisi hyvin nopeasti ja sikainfluenssaan oli rokote. Okei. Paska rokote, mutta samoin tuo on hävinnyt.
Onko tämä hallituksen ohjelmakohta siis ulkopuolelta saneltu asia vai mitkä ovat niitä kansainvälisin velvoitteita sulkea rajat? Onko WHO tms. kautta tämän tyylisiä velvoitteita?
Työnantaja rajoittaa laumoja jos rajoittaa.Niin siis sehän se tässä tökkii että kaikkea rajoitetaan mutta sitten töissä on ihan ok olla vitunmoisessa laumassa.
Mistähän yhteyksistä nyt sitten kyse. Jos puhutaan jostain VPN:n yli tapahtuvasta liikenteestä niin varmasti saattaa tulla raja vastaan jos siellä aloitellaan useamman henkilön toimesta useita eri videokonferensseja joissa vielä paljon osallistujia.Eipä ollu mun firma, mutta mielenkiintosta tossa on toi riittämättömät yhteydet.
Mistähän yhteyksistä nyt sitten kyse. Jos puhutaan jostain VPN:n yli tapahtuvasta liikenteestä niin varmasti saattaa tulla raja vastaan jos siellä aloitellaan useamman henkilön toimesta useita eri videokonferensseja joissa vielä paljon osallistujia.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.